Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τρέξιμο και Κάπνισμα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
DIMITRISKAL Δημοσιευτηκε - 17/05/2008 : 12:07:20
Έχω κόψει το τσιγάρο από της 23/10/2007 κοντά 7 μήνες. Την Κυριακή που πέρασε έτρεξα τον Μαραθώνιο της Πράγας και έχω να τρέξω εδώ και 5 ημέρες για πρώτη φορά εδώ και πολύ καιρό.

Ο λόγος που κάνω την ερώτηση είναι ότι από χθες αισθάνομαι τεράστια επιθυμία καπνίσματος και μου πέρασε από το μυαλό εάν το έχει προκαλέσει η έλλειψη προπόνησης.

Έχει αισθανθεί κάποιος κάτι παρόμοιο;

* Δεν σκέφτομαινα καπνίσω ούτε για πλάκα !!! μην με κράξετε !!!

"Το θαύμα δεν είναι ότι τερμάτισα. Το θαύμα είναι ότι στήθηκα στην αφετηρία" !!!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
geopa Posted - 12/01/2021 : 08:46:31
Πολύ δύσκολο είναι και οι παρέες όπου αν υπάρχουν άτομα που καπνίζουν δυσκολεύει η κατάσταση.
Πλέον θεωρώ πάντως πιο εύκολο αν θέλει κάποιος να το κόψει καθώς δεν επιτρέπεται σε μπαρ, ταβερνες κλπ βέβαια πλέον ούτε και αυτά επιτρέπονται αλλά λέμε
thesalos Posted - 12/01/2021 : 08:17:33
εγω πηγα με το μαχαιρι.το δυσκολο δεν ειναι 1-2 βδομαδες χωρις τσιγ,δυσσκολο ειναι πως το αποσυνδεεις απο τα τοσσα πολλα πραγματα που κανεις παρεα με τσιγ.
gargadua Posted - 08/01/2021 : 10:37:47
Δεν το έκοψες ακόμα.......απλά δεν το έχεις καταλάβει. Οι πνεύμονες εξακολουθούν να δηλητηριάζονται. Το κόψιμο δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση, σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή δύναμη.
Εγώ το έκοψα με βελονισμό σε 3 μέρες (2πακέτα ημερησίωςχ15 χρόνια) το μακρινό 1999.Αν η θέληση αδυνατεί πρέπει να επιλεχτεί κάποια πιο δραστική μέθοδος και όχι αντικατάσταση. Με την μετάβαση που γράφεις τα μπερδεύεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
VenetiaXr Posted - 07/01/2021 : 15:31:30
Δεν έχει τύχει ούτε σε μένα. Έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση καθώς είμαι χρόνια καπνίστρια και ψάχνω εναλλακτικές να μειώσω το κάπνισμα.Κατάφερα και έκοψα το τσιγάρο με μεγάλο κόπο. Το αντικατέστησα με το https://www.discoverglo.gr/ για να είναι πιο ομαλή η μετάβαση και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχοντας κόψει το τσιγάρο, νιώθω μεγαλύτερη ευεξία και μπορώ να πάω πιο εύκολα για τρέξιμο.
xipolitos Posted - 17/11/2014 : 12:34:50
Ενα καλαίσθητο και ενημερωτικό βιντεάκι για όσους θάθελαν να κόψουν το κάπνισμα απο το γιατρό Μάικ Εβανς με τίτλο "Το σταμάτημα του τσιγάρου είναι ένα ταξίδι"
http://youtu.be/nyIJo7VCdPE
giwrgosli Posted - 17/11/2014 : 12:00:30
Όταν προσπάθησα να το ελαττώσω κι εγώ και να κάνω 3 τσιγάρα την ημέρα περίμενα πως και πως την ώρα που θα κάνω το προγραμματισμένο τσιγάρο. Έτσι κατάλαβα πως σε μένα τουλάχιστον το κόλπο αυτό δε λειτουργεί. Αποφάσισα να το κόψω γιατί ένιωθα πως κοροϊδεύω τον εαυτό μου με το να τρέχω και παράλληλα να καπνίζω. Το δύσκολο είναι η ψυχολογική εξάρτηση γιαυτό και νομίζω πως κανένα φάρμακο δε μπορεί να σε βοηθήσει να το κόψεις...
andrem Posted - 15/11/2014 : 18:29:55
Εγω καπνιζα απο τα 17 μεχρι τα 36, περιπου 20 με 25 τσιγαρα την ημερα, εαν εβγαινα σε μπαρ συν 1 πακετο τουλαχιστον σε συνδυασμο με αρκετο αλκοολ και οταν εβγαινα ημουν σχεδον παντα στο 'βαθρο' δηλαδη στους 3 τελευταιους πελατες τα ξημερωματα. Εδω και 5 χρονια καπνιζω μονο οταν βγαινω (σπανια) απο 3 εως 10 τσιγαρα το πολυ, περιπου 1 πακετο το μηνα.Ο Λογος που αρχισα το τρεξιμο ηταν για να κοψω το τσιγαρο, δεν το καταφερα τελειως αλλα ειμαι οκ ετσι.Τρεχω 40 με 50 χιλ. τη βδομαδα 4-5 φορες,το δεκαρι το κανω σε 45' και τρεχω μεχρι ημι.
Γνωριζει κανεις εαν με το τρεξιμο καθαριζουν ποιο γρηγορα τα πνευμονια?
georgebak Posted - 15/11/2014 : 13:33:14
Nα πω μια ιδεα που εφάρμοσα εδω και ένα 3μηνο...
Εχω σταματήσει να καπνίζω οταν δεν το θέλω πολυ.. Αποτέλεσμα: απο κανένα μέχρι 2-3 τσιγάρα τη μέρα...Μεγαλη διαφορα απο τα 15 που κάπνιζα και χωρις να πιεστώ και να στερηθω καθόλου...Μακάρι να το κρατησω..

Τρέχοντας γίνομαι καλύτερος άνθρωπος! Και μέλος της Newfish Running Team!!
http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
A1200 Posted - 15/11/2014 : 11:37:18
Εγώ είδα δίπλα από τα αποδυτήρια στο μαραθώνιο έναν Κινέζο να καπνίζει κανονικά 😳
Aroulio Posted - 14/11/2014 : 22:17:23
Λίγο πριν την εκκίνηση στο Μαραθώνα την Κυριακή, φεύγοντας από τα wc του γηπέδου για να πάω στα block (πέρι τις 8:45-8:50) και ανεβαίνοντας μια σιδερένια σκάλα, κάποιος το είχε "σκάσει" το ντουμάνι του.
Μάλλον ήθελε να ξεκινήσει το μαραθώνιος λίγο πιο χαλαρός...
Aroulio Posted - 14/11/2014 : 22:14:10
quote:
Originally posted by nimi

το κακό με τα χάπια είναι ότι το μαξ που μπορείς να τα πάρεις είναι για 3μήνες όπου ναι μεν δουλεύουν γιατί και να θες δεν καπνίζεις, αλλά όταν τα κόψεις έρχεσαι πάλι στο ίδιο σημείο που πρέπει να αντιμετωπίσεις το μυαλό σου.



"Εμείς" πάντως, οι μαραθωνοδρόμοι ξέρουμε και ίσως καλύτερα από πολλούς άλλους πως είναι να αντιμετωπίζεις το μυαλό σου!
echetlos Posted - 14/11/2014 : 20:33:01
quote:
Originally posted by kalogeridis

για τον Νικο σιγουρα δε παιρνω αφου δεν τον ξερω προσωπικα τον ανθρωπο... απο τα λεγομενα του ομως τον φανταζομαι να κανει παλαμακια στο 40οχλμ με το τσιγαρο στο στομα, 3 εκατοστα σταχτη πανω στο τσιγαρο και το ματι μισοκλειστο απο τον καπνο που πηγαινει μεσα!!! Νικο σχωρα με αν σε προσβαλω αλλα νομιζω οτι εχεις υψηλο δεικτη χιουμορ!!!



Χαχαχα...
Όχι ρε Παναγιώτη, τι να με προσβάλλεις...


"My sport is your sport's punishment"
stratos_al Posted - 14/11/2014 : 18:51:32
Στον Μαραθώνα φέτος ...

άτομο έσβησε το τσιγάρο και μπήκε στο μπλοκ μαζί μου την ώρα που έμπαινα....



Μιλάμε χαρμάνιασα από τη μυρωδιά....



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
kalogeridis Posted - 14/11/2014 : 18:45:53
για τον Νικο σιγουρα δε παιρνω αφου δεν τον ξερω προσωπικα τον ανθρωπο... απο τα λεγομενα του ομως τον φανταζομαι να κανει παλαμακια στο 40οχλμ με το τσιγαρο στο στομα, 3 εκατοστα σταχτη πανω στο τσιγαρο και το ματι μισοκλειστο απο τον καπνο που πηγαινει μεσα!!! Νικο σχωρα με αν σε προσβαλω αλλα νομιζω οτι εχεις υψηλο δεικτη χιουμορ!!!
stratos_al Posted - 14/11/2014 : 18:41:05
quote:
Originally posted by kalogeridis

τοτε ειναι καλη ευκαιρια για καποιον να το ξεκινησει 3 μηνες πριν την εναρξη προετοιμασιας μαραθωνιου... ωστε η ληξη της αγωγης να συμπεσει με την εναρξη της προετοιμασιας. φανταζομαι η ενεργεια που θα εχει ο αθλητης απο το κοψιμο σε συνδιασμο με τη νεα αρχη (και πιθανοτατα τις ανεβασμενες επιδοσεις με 3 μηνες ακαπνος) θα το κοψει μια και καλη... αυτα πιθανοτατα να ισχυουν για ολους εκτος απο εμενα και τον Νικο!



Μπα...... μην παίρνεις κι όρκο....


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000