Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Test εκτίμησης χρόνου μαραθωνίου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
mtbiker Δημοσιευτηκε - 06/12/2008 : 12:27:07
Διάβασα στο site του Joe Friel ένα test εκτίμησης της φυσικής κατάστασης για κάποιον που ακολουθεί πρόγραμμα προπόνησης για μαραθώνιο που προβλέπει επίσης με εξαιρετική(σύμφωνα με τις παρατηρήσεις του) ακρίβεια το χρόνο του αθλητή στο μαραθώνιο.
Κάνεις 8-12 800άρια όσο πιο γρήγορα μπορείς με διαλείμματα περπατήματος 20".Ο μέσος χρόνος σε λεπτά είναι ο εκτιμώμενος
χρόνος του μαραθωνίου.Π.χ. αν κάνεις 3':10" μέσο χρόνο 800αριού
πας για 3:10' στο μαραθώνιο.Τόσο απλό(αυτός γράφει ότι έχει
εξωπραγματική ακρίβεια).
Πως σας φαίνεται ?

Pain is temporary.
Trophies last forever !
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
KostasPVol Posted - 11/11/2013 : 00:56:27
quote:
Originally posted by KostasPVol

Σήμερα πήγα το μεσημέρι στο στάδιο για οκτώ 800αρια με ενάμισυ λεπτό διάλειμμα. Καθώς έκανα το ζέσταμα, είπα δεν τα κάνω με 20 δευτερόλεπτα διαλειμμα ώστε να γίνει το τεστ? Και έτσι έκανα, για 2η φορά. Η πρώτη ήταν το 2011 (προηγούμενα ποστ). Τα πρώτα 4 βγήκαν άνετα, στα επόμενα άρχισε κάποια κούραση λόγω του μικρού διαλείμματος. Ακολούθησε το τεστ και ο φίλος Νίκος Α. με συν ένα δευτερόλεπτο περίπου. Οι χρονοι ηταν οι παρακάτω, μένει να δούμε αν θα επιβεβαιωθούν στη Κλασική (χωρίς να είμαι απόλυτα αισιόδοξος, ούτε εγώ, ούτε ο Νίκος )

2'56''2 - 19''5 διάλλειμα
2'53''7 - 19''5
2'55''8 - 19''6
2'55''5 - 19''2
2'55''8 - 19''5
2'55''4 - 19''5
2'55''8 - 19''6
2'56''2

Απέτυχε για τα καλά αυτή τη φορά το αποτέλεσμα του τεστ. 3:11:37 εγώ, με 1:32:06 α'μισό, και 1'39:31 β'. Ο Νίκος πολύ καλύτερα, με ατομικό ρεκόρ Κλασικής και παραλίγο γενικό, 3:04:30 με 1:29:43 και 1:34:31.

Δικαιολογίες δεν γίνονται δεκτές, λόγω της μεγαλης απόκλισης.
Οι όποιες διακιολογίες είναι ότι το τεστ φτιάχτηκε για φλατ μαραθωνίους, και δεν υπολογίζει τα πρόσθετα λεπτά από την ανηφόρα. Εξ'άλλου, πέσαμε στη περίπτωση με τη ζέστη.

Κατά τα άλλα, όσο περνούσαν τα χιλιόμετρα και επιβεβαιωνόταν ότι δεν υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα να είμαι μέσα, τόσο δεν πιέστηκα, και μου δόθηκε η ευκαιρία να χαρώ τη διαδρομή χωρίς το άγχος του αγώνα για λιγα λεπτά κάτω. Πάντως φαίνεται ότι το 3:11 με κυνηγάει, καθότι είναι η τρίτη φορά που το σημείωσα στη Κλασική ως πιο αργό χρόνο, σε 13 αγώνες!

Συγχαρητήρια σε όσους μετείχαν, από όλα τα πόστα, και βέβαια στους αθλητές ανεξαρτήτως αποτελέσματος!
vavoulis Posted - 25/10/2013 : 12:41:09
Πεταγομαι και εγω στο θέμα...

Τα μελη της Adidas Running Team

Από την 1η Ιουνίου που ξεκινήσαμε τις προπονησεις και λαβαμε το προγραμμά μας, το παραπάνω τεστ ειναι στις προπονήσεις μας τουλαχιστον 1 φορά το μήνα

Αλλα είναι ως εξης

Ξεκινησαμε απο 6-8 800αρια με 1.30' jogging αναμεσα rest
εφτασε πριν 2 εβδομάδες 8-10 800αρια με 1.30' jogging αναμεσα rest

και έχουμε την προτελευταία εβδομαδα 28/10 με 3/11
8 800αρια με 1.30' jogging αναμεσα rest

Ο Coach Δούσης μας ειχε πει απο την πρωτη στιγμή οτι ο χρονος που βγαζετε την συγκεκριμνεη ασκηση τα 800αρια ειναι και ο χρόνος (ο καλυτερος που μπορει να κανετε - ΟΧΙ ο χειρότερος)

Αν το βγαζεις με 3.50 το 800αρι τοτε στην καλύτερη περιπτωση μπορεις να βγαλεις τον μαραθωνιο σε 3 ωρες και 50 λεπτα...

Αυτο οπως τονιζε προυποθετει οτι εχεις κανει ολα τα αλλα του προγραμματος στο ακεραιο και κυριως τα αργα και μεγαλα Long Runs

Επομένως κατεμε ειναι ειναι πολυ καλο ψυχολογικο boostarisma που σου λεει οτι εισαι σε καλο δρομο ή οτι το ΜΠΟΡΕΙΣ αλλα ολα εξαρτωνται απο εκεινη τη μερα....

Νομιζω πως το σημαντικο που μπορει να σου δωσει είναι το ΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ

αν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να τα κανεις κατω απο 3.59 (οφειλεις για να εχεις εναν αξιοπρεπες αγωνα να μην ξεκινησεις στοχευοντας αυτο το χρονο που μπορει να ηθελες αλλα τελικα ειναι πολυ δυσκολος και να αναθερωησεις σχετικά νωρις και οχι ΑΓΡΙΑ κατα την διαρκεια του αγώνα)

Αυτ απο μένα σαν σκέψεις καθοτι εδω και 4 μηνες στο προγραμμα εχει τουλαχιστον 1 φορα ανα 3 εβδομαδες αυτου του τυπου την ασκηση

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
oldman Posted - 25/10/2013 : 12:04:38
Το test του Yasso σε πολλά sites που το είχα βρει δεν προβλέπει 20" διάλειμμα, αλλά όσο χρόνο παίρνει και το 800-άρι. Τα 20" διάλειμμα το κάνουν μάλλον πολύ δυσκολότερη δοκιμασία...

A little less conversation, a little more action please...
bertz Posted - 25/10/2013 : 11:42:58
Αν και εχω τις ενστάσεις μου ως πρός την αξιοπιστία του συγκεκριμένου τεστ,επειδή χθές βράδυ είχα υπολογίσει να κάνω τη διαλειμματική μου,είπα να το δοκιμάσω απο περιέργεια.
Δεν σας κρύβω οτι αυτά τα 20''rest,σε συνδυασμό με το ολα μεσα που λεει οτι πρέπει να βγουν τα 800αρια,μου φαινόντουσαν υπερβολικά,οπότε προτίμησα να κόψω λίγο ένταση απο τα κομμάτια και να αφήσω το διάλειμμα ως έχει.
Τελικά,τα 8χ800 μου βγήκαν με ενα μ.ο 3.49''σχετικά άνετα και σίγουρα με λιγότερη κούραση απο μια αντίστοιχη διαλειμματική.
Τώρα,για να είμαι ειλικρινής,βάση χρόνων,ρυθμών mp που εχω δοκιμάσει και διαφόρων υπολογιστηριών,ο προσδοκώμενος χρόνος μου για μαραθώνιο βγαίνει μεταξύ 3.50-3.55.
Το τι θα βγεί στην πραξη θα φανεί...
Υπομονή,15 μερούλες μείνανε.

Mastrolefteris Posted - 25/10/2013 : 06:40:00
Ένας καλός μαραθώνιος "τρέχεται" με το κάθε δεκάρι του προσαυξημένο κατά δέκα τοις εκατό από το ατομικό.

Για παράδειγμα, εάν έχεις 35 λεπτά ατομικό δεκάρι, μπορείς να τρέξεις έναν καλό μαραθώνιο (όχι την Κλασική) σε περίπου 2:43.

Για την Κλασική θα υπολογίζεις άλλα πέντε περίπου λεπτά, αν είσαι του 2:43.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
trexantiris Posted - 24/10/2013 : 12:47:16
quote:
Originally posted by giorgos1965

ρε παιδια το τεστ λεει απο 8 εως 12Χ800.....
αλλο 8 800αρια με 20'' διαλειμα και αλλο 12
το 12 σου βγαζει πολυ διαφορετικο αποτελεσμα
πιο ειναι το αξιοπιστο το 8Χ800 ή το 12Χ800?



Γιώργο το τεστ συνίσταται από 10 Χ 800άρια και η λεπτομερής περιγραφή του (από τον ίδιο τον Bart Yasso) εδώ:
http://www.runnersworld.com/race-training/yasso-800s

Το διάλειμμα ανάμεσα στα 800άρια = χαλαρό τρέξιμο για 400 μέτρα.

Ο αντίποδας (μια από τις κριτικές) για το Yasso Test παρακάτω:
http://runnersconnect.net/running-training-articles/yasso-800s/

Έχω «απορρίψει» το συγκεκριμένο «τεστ» (ή είδος προπόνησης, πες το όπως θέλεις) εδώ και καιρό. Οι λόγοι:
- Από τη μία δεν είναι κάποια «ζόρικη» διαλειμματική (όπως θα ήταν για παράδειγμα τα χιλιάρια ή 400άρια), μια διαλειμματική που θα είχε και συγκεκριμένο στόχο βελτίωσης κάποιου εργομετρικού παράγοντα.
- Από την άλλη όλα τα «τεστ» που βασίζονται σε διαφορετικούς ενεργειακούς μηχανισμούς από αυτόν του Μαραθωνίου, τα θεωρώ ανακριβή έως και παραπλανητικά! Άλλο του να τρέχεις πάνω (ή και παραπάνω) του αναερόβιου κατωφλίου σου, όπως για παράδειγμα σε ένα 10άρι, και άλλο να τρέχεις βασιζόμενος κύρια στον αερόβιο μηχανισμό παραγωγής ενέργειας (όπως γίνεται σε έναν Μαραθώνιο). Παρόλο βέβαια που η βελτίωση του αναερόβιου κατωφλίου θα επιφέρει και σαφή βελτίωση του ρυθμού Μαραθωνίου, μια προπόνηση που εμπλέκεται με το κατώφλι δεν μπορεί να αποτελεί ένδειξη για το χρόνο που θα έχουμε στο Μαραθώνιο.
- Και για αυτό «απορρίπτω» όλα τα «υπολογιστήρια» που κυκλοφορούν για τον υπολογισμό του χρόνου του Μαραθωνίου, πάνω σε 5άρι και 10άρι. Λαμβάνω υπόψη μόνο τον εκτιμώμενο χρόνο με βάση τον Ημι (ότι πλησιέστερο στον ίδιο το Μαραθώνιο αγώνα).
- Για μένα το καλύτερο τεστ για να κρίνεις που βρίσκεται η προπόνησή σου, είναι ένα δύσκολο LR (μεγάλο συνεχόμενο), μέσα στο οποίο έχεις συμπεριλάβει κάμποσα χιλιόμετρα (μπορεί να φτάνουν ή να ξεπερνούν τα 24Κ) σε συνεχόμενο ρυθμό Μαραθωνίου. Μόνο εκεί βλέπεις πραγματικά πως συμπεριφέρεται το σώμα, πως κλοτσάει, που κλοτσάει και ΠΟΣΟ άσχημα κλοτσάει στα πολλά και γρήγορα χιλιόμετρα.

Free your feet...free your senses!
giorgos1965 Posted - 24/10/2013 : 12:20:11
ρε παιδια το τεστ λεει απο 8 εως 12Χ800.....
αλλο 8 800αρια με 20'' διαλειμα και αλλο 12
το 12 σου βγαζει πολυ διαφορετικο αποτελεσμα
πιο ειναι το αξιοπιστο το 8Χ800 ή το 12Χ800?
KostasPVol Posted - 24/10/2013 : 00:33:32
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι μόνιμα κερδισμένοι είναι πάντα οι μπουκ!
Ελπίζω αυτή τη φορά να τους διαψεύσουμε!
mtbiker Posted - 23/10/2013 : 23:52:18
quote:
Originally posted by tigran1116

Εγώ πάντως θα σας παίξω και τους 2 sub 3... Πάτε πολύ καλα...[quote]

No pain...No gain....



Από εσένα περιμένω βάθρο μεθαύριο ....

Pain is temporary.
Trophies last forever !
echetlos Posted - 23/10/2013 : 23:38:49
Ωραίος Κωστή!
Palantzas is back...

"My sport is your sport's punishment"
tigran1116 Posted - 23/10/2013 : 20:14:29
Εγώ πάντως θα σας παίξω και τους 2 sub 3... Πάτε πολύ καλα...
quote:
Originally posted by KostasPVol

Σήμερα πήγα το μεσημέρι στο στάδιο για οκτώ 800αρια με ενάμισυ λεπτό διάλειμμα. Καθώς έκανα το ζέσταμα, είπα δεν τα κάνω με 20 δευτερόλεπτα διαλειμμα ώστε να γίνει το τεστ? Και έτσι έκανα, για 2η φορά. Η πρώτη ήταν το 2011 (προηγούμενα ποστ). Τα πρώτα 4 βγήκαν άνετα, στα επόμενα άρχισε κάποια κούραση λόγω του μικρού διαλείμματος. Ακολούθησε το τεστ και ο φίλος Νίκος Α. με συν ένα δευτερόλεπτο περίπου. Οι χρονοι ηταν οι παρακάτω, μένει να δούμε αν θα επιβεβαιωθούν στη Κλασική (χωρίς να είμαι απόλυτα αισιόδοξος, ούτε εγώ, ούτε ο Νίκος )

2'56''2 - 19''5 διάλειμλα
2'53''7 - 19''5
2'55''8 - 19''6
2'55''5 - 19''2
2'55''8 - 19''5
2'55''4 - 19''5
2'55''8 - 19''6
2'56''2



No pain...No gain....
teo_anast Posted - 23/10/2013 : 19:47:33
Mprabo file kostapvol
kalogeridis Posted - 23/10/2013 : 18:25:58
μπραβο... sub3... που παω ο κακομοιρος... πολυ καλο αλλα δεν ειχα δει το θεμα για να το δοκιμασω στην προετοιμασια μου. τωρα ειναι αργα για τοσο δυνατη διαλλειματικη. σιγουρα θα το δοκιμασω για την ανοιξιατικη προετοιμασια μου!
KostasPVol Posted - 23/10/2013 : 17:25:47
Σήμερα πήγα το μεσημέρι στο στάδιο για οκτώ 800αρια με ενάμισυ λεπτό διάλειμμα. Καθώς έκανα το ζέσταμα, είπα δεν τα κάνω με 20 δευτερόλεπτα διαλειμμα ώστε να γίνει το τεστ? Και έτσι έκανα, για 2η φορά. Η πρώτη ήταν το 2011 (προηγούμενα ποστ). Τα πρώτα 4 βγήκαν άνετα, στα επόμενα άρχισε κάποια κούραση λόγω του μικρού διαλείμματος. Ακολούθησε το τεστ και ο φίλος Νίκος Α. με συν ένα δευτερόλεπτο περίπου. Οι χρονοι ηταν οι παρακάτω, μένει να δούμε αν θα επιβεβαιωθούν στη Κλασική (χωρίς να είμαι απόλυτα αισιόδοξος, ούτε εγώ, ούτε ο Νίκος )

2'56''2 - 19''5 διάλειμλα
2'53''7 - 19''5
2'55''8 - 19''6
2'55''5 - 19''2
2'55''8 - 19''5
2'55''4 - 19''5
2'55''8 - 19''6
2'56''2
KostasPVol Posted - 26/08/2011 : 09:38:22
Οι χρόνοι κόποις κτώνται!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000