Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Με τι παπούτσια τρέξατε τον Κλασικό Μαραθώνιο?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
jkassot Δημοσιευτηκε - 10/11/2009 : 23:39:09
Θα ήταν νομίζω χρήσιμο να καταθέσει ο καθένας τις εμπειρίες του από τα παπούτσια που χρησιμοποίησε στον Κλασικό Μαραθώνιο, καθώς η επιλογή του κατάλληλου παπουτσιού για Μαραθώνιο αποτελεί αντικείμενο προβληματισμού για τον κάθε δρομέα αρχάριο ή βετεράνο.
Εγώ χρησιμοποίησα τα ASICS DS TRAINER 14 (ονομαστικό βάρος περίπου 280 γραμ) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος: Καμμία φουσκάλα ή ερεθισμός και καμμία ενόχληση σε όλη τη διαδρομή παρά το ότι μούσκεψαν σε κάποιες λακούβες. Κάλτσες που χρησιμοποίησα ήταν οι Zensah running socks, ενώ έβαλα στα δάκτυλα Footcream της GEHWOL.
Είμαι 1.81 και βάρος 70 Kgr.
Θα με ενδιέφερε να μάθω τις εμπειρίες κάποιων που είδα ότι προτίμησαν τα υπερελαφρά μοντέλα όπως τα ADIDAS ADIZERO ADIOS, τα οποία αν και τα έχω δεν έχω τολμήσει να τα χρησιμοποιήσω σε αποστάσεις πάνω από ημιμαραθώνιο...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Laga Posted - 09/12/2009 : 14:50:12
Nike Air Max (απλά και φτηνά) αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο. Κάλτσες αγόρασα το Σάββατο πριν τον μαραθώνιο ένα ζευγάρι North Face (Cushioned Running Quarter) αλλά λόγω λάθους μεγέθους δεν τις χρησιμοποίησα... Φόρεσα τελικά απλές αθλητικές Diadora αγορασμένες από το Dia 5 ευρώ η τριάδα. Παρόλη τη βροχή και τη γενικότερη ασχετοσύνη του αρχάριου, ευτυχώς, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με φουσκάλες ή μαύρα νύχια. Είχα βάλει πάντως καλού κακού βαζελίνη στα δάκτυλα.
AMALIA Posted - 06/12/2009 : 21:21:39
quote:
Originally posted by MANOLIS

Ρε Αμαλια αυτα δεν ειναι παπουτσια,τυπος εκτοξευσης πυραυλικου συστηματος ειναι.........εγω skylon

Τι skylon? Boxer?

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
Run Forest Run Posted - 05/12/2009 : 14:39:39
Nike Equalon 2.
Μέχρι σήμερα έχουν κάνει πάνω από 550 χλμ. Αναπαυτικό και γερό αλλά βαρύ παπούτσι.


ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ
Agiofws Posted - 05/12/2009 : 13:17:19
quote:
Originally posted by Evagelos Bakas

Mizuno wave Inspire



Λοιπών αυτά πήρα και εγώ για δρόμο... ογκώδης όπως όλα τα stability για πολλά KM τα έχω φορέσει μονο μια φορα για 14ari ... έχει καλή απορροφητικότητα ...

αλλα πιστεύω ότι θέλω κάτι πιο ελαφρύ ... ...


http://taygetosmarathon.com
Evagelos Bakas Posted - 05/12/2009 : 11:26:33
Mizuno wave Inspire
MANOLIS Posted - 05/12/2009 : 10:59:02
Ρε Αμαλια αυτα δεν ειναι παπουτσια,τυπος εκτοξευσης πυραυλικου συστηματος ειναι.........εγω skylon
Ivorman Posted - 05/12/2009 : 09:45:43
quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by AMALIA

XT-Wings.S-LAB2

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ



Γειά χαρά Αμαλία. Τα παπούτσια δεν κάνουν τον δρομέα. Η Ψυχή τον κάνει.



Ναι, αλλά η Αμαλία έχει κι' άλλες παραξενιές. Όλος ο κόσμος λιώνει 1-2, άντε 3 ζευγάρια παπούτσια το χρόνο. Η Αμαλία όμως, λιώνει, εκτός από παπούτσια, και 1 βουνό το χρόνο, δεν συμφέρει οικολογικά λέμε!!! Θα ξεμείνει η Ελλάδα από βουνά...


Ivorteam Running Club
Agiofws Posted - 05/12/2009 : 07:36:21
quote:
Originally posted by AMALIA

XT-Wings.S-LAB2

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ





Hmm λέω να παω βουνό σήμερα ... με τα asics DS, trainer... Νάσαι καλά

http://taygetosmarathon.com
AMALIA Posted - 04/12/2009 : 23:48:19
quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by AMALIA

XT-Wings.S-LAB2

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ



Γειά χαρά Αμαλία. Τα παπούτσια δεν κάνουν τον δρομέα. Η Ψυχή τον κάνει.


Εεετσι εεετσι, πες τα Δημοσθενη.

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
Dimosthenis Posted - 04/12/2009 : 22:40:51
quote:
Originally posted by AMALIA

XT-Wings.S-LAB2

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ



Γειά χαρά Αμαλία. Τα παπούτσια δεν κάνουν τον δρομέα. Η Ψυχή τον κάνει.
Ivorman Posted - 04/12/2009 : 22:10:20
quote:
Originally posted by AMALIA

XT-Wings.S-LAB2

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ



Ένα κλασσικό παπούτσι για μαραθώνιους σε δρόμους πόλεων, που το προτιμούν και εμπιστεύονται όλοι όσοι κυνηγούν και το τελευταίο δευτερόλεπτο στον αγώνα τους...



Ivorteam Running Club
AMALIA Posted - 04/12/2009 : 22:01:17
XT-Wings.S-LAB2

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
huskarl Posted - 02/12/2009 : 11:34:59
Εγώ έτρεξα με ΝΒ 902. Σχετικά ελαφρύ παπούτσι, μαλακιά όχι υπερβολική αίσθηση, φαρδιά μπροστά, ωραίο design-χρώμα. Χωρίς καμιά φουσκάλα ή ενόχληση κιας είχα πατήσει σε αρκετές λίμνες.
Είναι το 2ο ζευγάρι 902 που παίρνω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Για να μη πω για τη τιμή από outlet μιας και είναι περασμένης χρονιάς παπούτσι.
PATENTAS Posted - 01/12/2009 : 20:33:43
Φέτος στον Μαραθώνιο έτρεξα με NEW BALANCE 1224. Δεν είχα κανένα πρόβλημα στον τερματισμό, δηλαδή προβλήματα στα νύχια, φουσκάλες, κλπ. Από ότι έχω ακούσει και διαβάσει είναι λίγο βαριά. Όμως αυτό δεν με έχει απασχολήσει σοβαρά γιατί από την μία πλευρά έχω αποδεδειγμένα ένα καλό παπούτσι από την άλλη ίσως η επίδοσή μου δεν θα επηρεαζόταν σημαντικά. Πάντως σε κάθε περίπτωση πρέπει να είμαστε ανοικτοί και σε άλλες προτάσεις του ανταγωνισμού. Άλλωστε εμείς είμαστε οι καταναλωτές και οι χρήστες και εμείς αποφασίζουμε τι είναι καλύτερο για τον καθένα μας. Άλλο η διαφήμηση και το marketing και άλλο η εμπειρία του καταναλωτή. Όταν βέβαια συμπίπτουν, το κέρδος είναι για όλους και πράγματι συνάδει η τεχνολογία στην επίλυση του τεχνικού προβλήματος.
ALEXANDROSG Posted - 01/12/2009 : 19:19:40
Bad, πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τους σεισμ.., ε με τα μαύρα νύχια! Προσωπικά, με διαγνωσμένη από δεκαετίες:"γαμψοδαχτυλία και εφίππευση άμφω", έχω δοκιμάσει τα πάντα. Και προστατευτικούς δακτύλιους και διαχωριστήρες δαχτύλων... Παρηγοριά στον άρρωστο όλα. Κάποια ανακούφιση έχω βρει με φαρδύτερη φόρμα παπουτσιών. Ένας από τους λόγους που σπάνια θα φορέσω adidas και είμαι μόνιμος πελάτης της ΝΒ. Όταν υπηρετούσα τη θητεία μου, οι στρατιωτικοί ορθοπεδικοί μου είχαν προτείνει χειρουργική αποκατάσταση που η περιγραφή της με αποθάρρυνε. Στις υπεραποστάσεις αρκετοί "πετσοκόβουν" όλο το μπροστινό τμήμα των παπουτσιών για να ξορκίσουν το πρόβλημα. Εν τέλει ας δεχτούμε τα μαυρισμένα νύχια σαν τα παράσημα, τα τρόπαια της υπερπροσπάθειάς μας.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000