Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Φακός Κεφαλής (Headlamp)

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
andreas01gr Δημοσιευτηκε - 07/10/2008 : 19:22:39
Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω ελαφρύ φακό κεφαλής για νυχτερινό τρέξιμο σε χωματόδρομο και μονοπάτια. Θα ήθελα τις γνώμες σας από τις εμπειρίες σας. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

andreas
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
rowergr Posted - 20/08/2014 : 15:42:31
Σωστοί!

Θα το καθυστερήσω το θέμα για να πάρω κάτι καλό

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
kostask13 Posted - 20/08/2014 : 15:02:21
Πολύ ωραία το έθεσε το ζήτημα (για άλλη μία φορά) ο κύριος Trexantiris!

Εσείς χρησιμοποιείται φακό κεφαλής, και αν ναι έχετε βολευτεί κάποιον;

Rogergr: Επειδή καταλαβαίνω ότι δεν το βιάζεσαι, κοίταζε που και που στο ebay. Εγώ τον δικό μου τον είχα πάρει σφραγισμένο από Καναδά 50€ (συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών). Έχοντας υπομονή και ψάχνοντας, μπορεί να βρείτε κάποια καλή περίπτωση!
trexantiris Posted - 20/08/2014 : 12:58:46
quote:
Originally posted by rowergr

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Κώστα ευχαριστώ και για τα λινκς που παρέθεσες.
Θα αρχίσω τις βραδυνές προπονήσεις 2/μήνα στο βουνό για να εξοικιωθώ με τις συνθήκες.Δεν έχω κατά νου κάποιο συγκεκριμένο αγώνα πχ στη ροδόπη/σφενδαμη.Προς το παρόν θέλω να βρω παρέα για το σέιχ σου κυρίως για την εμπειρία.
Αν πάρω τον καλό και ακριβό φακό μπορεί να μείνει και στο ράφι για αρκετό καιρό.Αν πάρω το φθηνό, τουλάχιστον θα έχω μία έγνοια λιγότερη.Λεφτά δεν υπάρχουν,άρα μάλλον συγκλίνω προς τον τικκα 2.
Αν προπονούμαι με παρέα θα έχω και περισσότερο φως
Στην τελική, ίσως να το αφήσω λίγο καιρό ακόμη και να πάρω τον ακριβό..
δεν ξέρω..σκέφτομαι φωναχτά..μάλλον γραπτά

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος



...να σε βοηθήσω σε αυτήν τη "φωναχτή σκέψη"; Υπάρχουν 2 βασικοί λόγοι για να πάρεις φακό κεφαλής για το βουνό:

1) Νυκτερινές προπονήσεις είτε επειδή μερικές φορές δεν προλαβαίνεις να βγεις στο βουνό μέσα στην ημέρα, είτε επειδή θέλεις να "δοκιμαστείς" πριν από έναν νυκτερινό αγώνα. Συνήθως τέτοιες προπονήσεις είναι ολιγόωρης διάρκειας και η μικρή αυτονομία ενός φθηνού φακού επαρκεί. Η ένταση δέσμης, αλλά και κάποιες άλλες ευκολίες, όπως η διαμόρφωση της δέσμης (της μορφής και της έντασής της για παράδειγμα) αποτελούν έξτρα στοιχεία που μπορεί να σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη.

2) Συμμετοχή σε αγώνα βουνού που περιλαμβάνει και κίνηση μέσα στη νύκτα. Επειδή τέτοιοι αγώνες είναι πολύ μεγάλης διάρκειας και ενδέχεται να τρέχεις στο βουνό μια ολόκληρη νύκτα, τότε η αυτονομία ενός φακού αποτελεί μείζον θέμα, καθώς και η ευκολία στο να αλλάζεις μπαταρίες - όταν αυτό χρειαστεί. Οι ευκολίες επίσης που έχει κάποιος φακός είναι σημαντικά στοιχεία για να τον αγοράσει κάποιος.

Αν τώρα είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξεις τέτοιον αγώνα στα επόμενα κάποια χρόνια, τότε και με ένα "υποδεέστερο" φακό μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά αν ο αγώνας βρίσκεται στην άκρη του μυαλού σου, τότε αγοράζοντας έναν οικονομικό φακό...απλά θα πετάξεις τα χρήματά σου, αφού μετά θα αναγκαστείς από τις συνθήκες να πάρεις και τον ακριβότερο (οπότε θα βρεθείς με μια μικρή "συλλογή" από φακούς ;-)

Επειδή είπες ότι θέλεις να κάνεις νυκτερινό τρέξιμο και για την εμπειρία, έχε υπόψη σου ότι θεωρώ την παρέα απαραίτητη σε αυτήν την περίπτωση, καθώς αν μέσα στη νύκτα βρεθείς σε δύσκολη θέση (π.χ. τραυματισμός)...είναι απίθανο να σε βρει κάποιος στο μονοπάτι τέτοια ώρα!!! Οπότε η υπόθεση φακού και "βουνό-μονοπάτι" για μένα είναι στενά συνυφασμένη με την υπόθεση "αγώνας" - ως τελική κατάληξή του - και άρα η αγορά ενός καλού εργαλείου είναι μείζον σημασίας!

Free your feet...free your senses!
xipolitakos Posted - 19/08/2014 : 17:52:14
Βρες παρέα που να έχει φακό, ζήσε την εμπειρία μαζί, δοκίμασε τον αν μπορείς, και αποφάσισε.
Μην αγοράσεις από την αρχή κάτι φθηνό. Αν σου αρέσσει σίγουρα θα χρειαστεί να πάρεις κάτι καλύτερο και πάλι πεταμένα λεφτά θα είναι.


___________________
Run Natural... run Bare
rowergr Posted - 19/08/2014 : 15:37:49
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Κώστα ευχαριστώ και για τα λινκς που παρέθεσες.
Θα αρχίσω τις βραδυνές προπονήσεις 2/μήνα στο βουνό για να εξοικιωθώ με τις συνθήκες.Δεν έχω κατά νου κάποιο συγκεκριμένο αγώνα πχ στη ροδόπη/σφενδαμη.Προς το παρόν θέλω να βρω παρέα για το σέιχ σου κυρίως για την εμπειρία.
Αν πάρω τον καλό και ακριβό φακό μπορεί να μείνει και στο ράφι για αρκετό καιρό.Αν πάρω το φθηνό, τουλάχιστον θα έχω μία έγνοια λιγότερη.Λεφτά δεν υπάρχουν,άρα μάλλον συγκλίνω προς τον τικκα 2.
Αν προπονούμαι με παρέα θα έχω και περισσότερο φως
Στην τελική, ίσως να το αφήσω λίγο καιρό ακόμη και να πάρω τον ακριβό..
δεν ξέρω..σκέφτομαι φωναχτά..μάλλον γραπτά

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
LouMou Posted - 19/08/2014 : 14:13:49
Τον Tikka xp πάντως εγώ τον έχω πάρει πρόσφατα από το Alpamayo και για μικρά βραδυνά τρεξίματα στο βουνό είναι μια χαρά. Εύκολος στη λειτουργία χωρίς πολλά πολλά settings να σε ζαλίζουν.
Για τις ταχύτητες τις δικές μου πάντως για βραδυνά στην Πάρνηθα μια χαρά είναι τα lumens που δίνει :-)
kostask13 Posted - 19/08/2014 : 13:28:15
quote:
Originally posted by rowergr

Καλημέρα!

Τον θέλω αποκλειστικά για βουνό και μονοπάτι-πάντα τρέξιμο.Βρήκα αυτόν: Petzl Tikka Plus 2 στα 32 ευρώ σε κατάστημα.Απ'ότι διάβασα σε πρόχειρα reviews δεν είναι ανάμεσα στους καλύτερους.
Αυτό που θέλω είναι να μην πηγαίνει πάνω κάτω και να διαρκεί σίγουρα ένα 2ωρο χωρίς να μειώνεται η φωτεινότητα του.Από κει και πέρα να διαρκεί η μπαταρία ένα 4ωρο γεμάτο.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος



Αρχικά, ξεκινάμε από το γεγονός ότι το θες για τρέξιμο στο βουνό => φακό με αρκετά lummens για τους λόγους που έχουν αναφερθεί και σε προηγούμενα μηνύματα. Κατά τη γνώμη μου σίγουρα πάνω από 100 lummens.

Ο φακός που αναφέρεις (και οι αντίστοιχοι) δεν προτείνεται για τρέξιμο στο βουνό από την ίδια την εταιρεία αλλά για πεζοπορία λόγω απόδοσης.

Στο βουνό χρειάζονται φακοί με μεγάλη φωτεινότητα για λόγους ασφάλειας πάνω από όλα!

Εγώ χρησιμοποιώ το Petzl tikka r+ http://www.petzl.com/en/outdoor/headlamps/performance/tikka-r-plus και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Απόλυτα σταθερός χωρίς πολύ μεγάλο βάρος. Κοστίζει περίπου στα 70€ αλλά πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί να πάρεις άλλο φακό για αρκετό καιρό. Καλύτερα, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, να ξοδέψεις κάτι παραπάνω για φακό που θα σε ικανοποιήσει σίγουρα η απόδοση του, παρά να πάρεις κάποιον πιο οικονομικό και μετά να ξαναπάρεις άλλον. Εγώ αρχικά είχα πάρει το Petzl tikka 2 αλλά δεν με βόλεψε λόγω μικρής απόδοσης.

Έχει 3 λειτουργίες:
1. Reactive lighting (υπάρχει αισθητήρας που προσαρμόζει αυτόματα τη φωτεινότητα του φακού ανάλογα με το φως του περιβάλλοντος και την απόσταση του σημείου που εστιάζει). Εξοικονομεί ενέργεια και πίστεψε με λειτουργεί απόλυτα!!!
2. Constant lighting (συνεχής και σταθερή φωτεινότητα)
3. Red lighting (σε κατάσταση κινδύνου...)

Επαναφορτιζόμενη μπαταρία λιθίου (λένε ότι διαρκεία για 300 φορτίσεις).

Μέσω προγράμματος που εγκαθιστάς παν'εύκολα στον υπολογιστή διαχειρίζεσαι εσύ πόσα lummens/μέτρα φωτισμού/διάρκεια μπαταρίας θα αντιστοιχούν σε κάθε λειτουργία.

Δες εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=fXNXYj_px7o

Αν θες όμως οπωσδήποτε κάτι κοντά στα 40€, πολύ καλές κριτικές έχω διαβάσει για Tikka xp http://www.petzl.com/en/outdoor/headlamps/universal/tikka-xp .

Σημείωση: Στην ιστοσελίδα των 2 φακών, κάτω από την εικόνα έχει αρχείο pdf με τον τρόπο λειτουργίας και τη διάρκεια της μπαταρίας.
rowergr Posted - 19/08/2014 : 12:17:17
Καλημέρα!

Τον θέλω αποκλειστικά για βουνό και μονοπάτι-πάντα τρέξιμο.Βρήκα αυτόν: Petzl Tikka Plus 2 στα 32 ευρώ σε κατάστημα.Απ'ότι διάβασα σε πρόχειρα reviews δεν είναι ανάμεσα στους καλύτερους.
Αυτό που θέλω είναι να μην πηγαίνει πάνω κάτω και να διαρκεί σίγουρα ένα 2ωρο χωρίς να μειώνεται η φωτεινότητα του.Από κει και πέρα να διαρκεί η μπαταρία ένα 4ωρο γεμάτο.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
kostask13 Posted - 19/08/2014 : 08:40:21
quote:
Originally posted by rowergr

Καθότι είναι λίγο παλιά τα ποστς:
έναν αξιόπιστο φακό κεφαλής και δοκιμασμένο όχι πάνω από 40 ευρώ έχετε υπόψιν σας;

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος



Καλημερα,

Για τι χρηση τον θες το φακο;
Δρομο ή βουνο;
Αν το θες για βουνο, πεζοπορια ή τρεξιμο;
rowergr Posted - 18/08/2014 : 21:59:21
Καθότι είναι λίγο παλιά τα ποστς:
έναν αξιόπιστο φακό κεφαλής και δοκιμασμένο όχι πάνω από 40 ευρώ έχετε υπόψιν σας;

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Johny-B Posted - 01/09/2011 : 17:54:58
Παίδες από ότι βλέπω εξακολουθεί να υπάρχει ο Led Lenser H7.
θεωρείτε ακόμη και τώρα πολύ καλή επιλογή;
Το σκέφτομαι για τον νυχτερινό αγώνα της Σφενδάμης.

_________________________
Τρεχάτε ποδαράκια μου...!
spyros1976 Posted - 14/05/2010 : 14:53:38
Σκεφτόμουν κι εγώ για τον Led Lenser H7, έχει βγει και μια νεότερη έκδοση που βγάζει max 160 lumens http://www.torchdirect.co.uk/led-lenser-head-torches/led-lenser-head-fire-revolution-focusing.html και σε μερικούς μήνες θα βγει και ο Η14 http://www.youtube.com/watch?v=pqrg-o3qg5g . Ο Η7 έχει το πλεονέκτημα οτι μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση όσο θέλεις εσύ σε αντίθεση με άλλους που έχουν προκαθορισμένες επιλογές φωτεινότητας ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Αυτό που με προβληματίζει στο συγκεκριμένο είναι το αν η φωτεινότητά του επαρκεί για δύσκολα πετρώδη μονοπάτια. Ίσως για Υμηττό να είναι καλός, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να φωτίσει επαρκώς σε κατάβαση στη Χούνη, ειδικά αν αυτή γίνει μετά από κάποια ώρα που το πιο πιθανό είναι οτι θα έχει μειωθεί η δυνατότητα να φωτίζει αρκετά. Το οτι βγάζει 160 lumens δε σημαίνει απαραίτητα κάτι, από τη στιγμή που δε γνωρίζουμε επάρκεια φωτισμού σε συνάρτηση με το χρόνο. Επίσης μια δυνατότητα να έχεις τη μπαταριοθήκη στη μέση πιστεύω οτι θα βοηθούσε αφού δε θα νιώθεις μεγάλο βάρος στο κεφάλι. Μια εναλλακτική λύση για όσους θέλουν πολύ φως είναι οι εξής:
http://www.magicshineuk.co.uk/front-bike-lights/magicshine-mj-808-light-head.php?item=9&category=1&p=1&so=0 Φακός ποδηλάτου ο οποίος γίνεται φακός κεφαλής με αποσπώμενη μπαταριοθήκη. Το ίδιο ισχύει και για αυτόν: http://www.lupine.de/web/en/products/headlights/tesla/xpro/
ttsog Posted - 14/05/2010 : 10:13:51
quote:
Originally posted by spyros1976

Η μπαταριοθήκη έχει καλώδιο ώστε να μπορείς να τη βγάλεις από τον ιμάντα που βρίσκεται στο κεφάλι και να την προσαρμόσεις π.χ στη μέση ή σε τσέπη στο μπουφάν;



Σπύρο βγαίνει αλλά το καλώδιο δεν είναι τόσο μακρύ ώστε να φτάνει μέχρι την μέση. Ίσως μπορεί να γίνει πατέντα να προσαρμοστεί στον ιμάντα του σακιδίου. Δεν το έχω δοκιμάσει, μου έδωσες καλή ιδέα πάντως. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω

Run To The Hills, Run For Your Lives...
spyros1976 Posted - 13/05/2010 : 20:51:04
Η μπαταριοθήκη έχει καλώδιο ώστε να μπορείς να τη βγάλεις από τον ιμάντα που βρίσκεται στο κεφάλι και να την προσαρμόσεις π.χ στη μέση ή σε τσέπη στο μπουφάν;
AMALIA Posted - 24/04/2010 : 00:17:53
quote:
Originally posted by gargadua

Αμαλία
τόσο που τρέχεις στο τέλος θα αναγκαστείς να κουβαλάς Η/Ζ (ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος) μαζί σου!!!!!




Μονο σε μεγαλους αγωνες εχω τρεξει νυχτα, οχι σε προπονησεις.
Οι περισσοτεροι κανουν και νυχτερινες προπονησεις, εγω δεν.

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000