Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Υπόλοιπα Αθλήματα
 Ορειβασία στον Όλυμπο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Deorum Δημοσιευτηκε - 21/05/2015 : 14:30:59
...
δεν είναι ακριβώς άθλημα, αλλά ένιωσα ότι ταιριάζει.

Ποιος έχει πάει να μας κατατοπίσει σε 2-3 πραγματάκια που ψάχνω?

Σκέφτομαι να πάμε το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος ίσως μέχρι την κορυφή, και βρίσκω διάφορες πληροφορίες, αλλά κάπως σκόρπια και χωρίς τις διευκρινήσεις που θέλω, και άλλο να τα ακούς από κάποιον πιο δικό σου.

15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tazi Posted - 25/05/2015 : 21:51:50
Αυτο λεγαμε με τον στεφανο, για να δουμε.... γιατι απο ιδεες αλλο τιποτα!
kanivallos Posted - 25/05/2015 : 19:38:58
Νίκο είναι ευκαιρία εν όψει Πανελλήνιας που θα γίνει στη Βροντού, μια μετάβαση στον Όλυμπο.
Με τον Jan Θα μείνουμε 3 μέρες στο κτφ ανάγκης στο τέρμα του χιονοδρομικού του ΚΕΟΑΧ και θα εξορμούμε από κει.
tazi Posted - 25/05/2015 : 18:43:03
Ωραιο πρόγραμμα εβγαλες Χρήστο!!! και ωραιες φωτο!!, ισως παμε με το Στεφανο και τα παιδια τον Ιούνη στο Μυτικα, μετα απο 25 και χρονια, για να δουμε!!, φαντασου την Αρτεμη στη κορυφη!!! η και την Ελλη!!!
kanivallos Posted - 25/05/2015 : 17:54:45
http://i704.photobucket.com/albums/ww47/kanivallos/KappaAlphaKappaOmicronSigmaKappaAlphaLambdaAlpha.jpg
http://i704.photobucket.com/albums/ww47/kanivallos/KappaAlphaKappaOmicronSigmaKappaAlphaLambdaAlpha%202.jpg
http://i704.photobucket.com/albums/ww47/kanivallos/LambdaOmicronUpsilonKappaIota.jpg
http://i704.photobucket.com/albums/ww47/kanivallos/LambdaOmicronUpsilonKappaIota2.jpg
http://i704.photobucket.com/albums/ww47/kanivallos/LambdaOmicronUpsilonKappaIota4.jpg

http://i704.photobucket.com/albums/ww47/kanivallos/LambdaOmicronUpsilonKappaIota3.jpg
kanivallos Posted - 25/05/2015 : 17:13:20
Γιώργο, άποψη μου είναι να φτάσετε στα Πριόνια Σάββατο ξημερώματα με το αμάξι και το αφήνετε εκεί.
Ανεβαίνετε το μονοπάτι για το κτφ, φτάνετε στο κτφ (απαραίτητη προυπόθεση να έχεις κλείσει κλίνες για τα άτομα της παρέας) κάνετε διάλειμμα εκεί, αφήνετε τα σακίδια σας στο κτφ και με νερό και αντιανεμικό (βλέποντας τον καιρό, ρωτάς και στο κτφ) ανεβαίνεις για Κακόσκαλα.
Προσωπική μου άποψη πάντα, ανεβαίνεις από Κακόσκαλα, φτάνεις κορυφή, υπογράφεις και κατεβαίνεις από Λούκι.
Το κατέβασμα από λούκι σε βγάζει στα ζωνάρια και κατευθύνεσαι πίσω στο κτφ για φαγητό και διανυκτέρευση.

Κυριακή πρωί ξυπνάτε, καφεδούμπα, πρωινό και κατεβαίνεται Πριόνια. Ένας παίρνει το αμάξι και κατεβαίνει Λιτόχωρο και οι υπόλοιποι κατεβαίνετε από τον Ενιπέα.

Άλλη πρόταση (γνωρίζεις το βουνό περισσότερο)
Ανάβαση από Γκορτσιά (δεξιά ανηφορική διασταύρωση 4 χιλιόμετρα περίπου πριν τα Πριόνια) Πετρόστρουγκα, οροπέδιο Μουσών και διανυκτέρευση στο κτφ (Κάκαλου ή Αποστολίδη)(πιο κουραστική διαδρομή)
Την επομένη επιχειρείτε ανάβαση από Λούκι και επιστροφή από Κακόσκαλα (τυχόν βαριά σακίδια αν έχετε τα αφήνετε στη βάση του μονοπατιού στα ζωνάρια και τα παίρνετε στην επιστροφή).
Ενδιάμεσος προορισμός το Σκολιό και κατεβαίνετε στο κτφ Αγαπητού για διανυκτέρευση.
Την επομένη Πριόνια - Λιτόχωρο.

Απαραίτητος ο χάρτης "Όλυμπος" 1:25.000 Ανάβαση
Απαραίτητο αδιάβροχο-αντιανεμικό (ο καιρός αλλάζει πολύ γρήγορα)
Απαραίτητη τύχη για μη συννεφιά για να απολαύσετε από τον Μύτικα θέα μέχρι τη Χαλκιδική!
Αν κάποιος/α φοβηθεί πριν την Κακόσκαλα ή το Λούκι δεν τον πιέζετε να ακολουθήσει, τον αφήνετε και συναντιέστε στην επιστροφή πάλι.
Deorum Posted - 23/05/2015 : 13:57:58
Εννοείται από σημάδια, εδώ γράφω ότι δεν πάω σε μέρη και ας μου λένε είναι μια χαρά.

Τώρα που το βλέπω, με ψήνει η κακόσκαλα, θα το αποφασίσω τελευταία στιγμή, αλλιώς πάμε στην εναλλακτική κορυφή Σκολιό, 6 μέτρα πιο χαμηλά.

Θα είμαστε πιστεύω λιτόχωρο, παρασκευή βράδυ.

Πρωί Σαβ πάμε Ενιπέα (λιτόχωρο -> Πριόνια)
διάλλειμα εκεί.
Μετά Πριόνια - > Σπήλιος Αγαπητός (τέλος 1ης μέρα).

Μετά βλέπουμε. Θα το μελετήσω και βλέπω το πρόγραμμα της δεύτερης μέρας.
Φυσικά προτάσεις δεκτές.
:)
sam Posted - 22/05/2015 : 23:08:29
quote:
Originally posted by Deorum

Έλατε και εσείς να γίνουμε πολλοί ! (να έχω και κάποιον έμπειρο!) :P

Ερώτηση, ίσως χαζή.

Τι είναι οι γκέτες βρε παιδιά?
Αρβύλες ήξερα ότι είναι, τι άλλο είναι?

Παιδιά από το λούκι δεν πάω, φοβάμαι. Την έχω πατήσει σε άλλη περίπτωση, και δεν.

Φαντάζομαι, θα έχει κόκκινα σημαδάκια ετσι? (ξέρω θα έχει κόσμο αλλά ποτέ δεν ξέρεις)




Είτε λούκι, ειτε κακόσκαλα μήν νομίζεις ότι θα είσαι καλύτερα εαν είναι να φοβηθείς. Η κακόσκαλα έχει πολλά εκτεθειμένα περάσματα και καλό είναι να είστε συνηθισμένοι στους γκρεμούς. Απλά στο λούκι έχεις επιπλέον κίνδυνο από τις πέτρες των πιο πάνω όταν εχει κόσμο...

Πας ΜΟΝΟ απο τα σημάδια, είτε στο λούκι, είτε στη κακόσκαλα... Τα πιο πολλά,ατυχηματα που έχουν γίνει στον Όλυμπο έγιναν απο παραπάνω σιγουριά και παρεκτροπές απο τα σημάδια για να βγάλουν φώτο, να πάνε πιο γρήγορα, να περάσουν κλπ
tazi Posted - 22/05/2015 : 22:28:21
Γκετες ειναι τα καλυματα που ξεκινανε απο το παπουτσι και φτανουν σχεδον μεχρι το γονατο.
Μαλλον παντως θα εχει τοσο κοσμο που επι τοπου θα αποφασισεις τι και πως.
Deorum Posted - 22/05/2015 : 21:27:05
Έλατε και εσείς να γίνουμε πολλοί ! (να έχω και κάποιον έμπειρο!) :P

Ερώτηση, ίσως χαζή.

Τι είναι οι γκέτες βρε παιδιά?
Αρβύλες ήξερα ότι είναι, τι άλλο είναι?

Παιδιά από το λούκι δεν πάω, φοβάμαι. Την έχω πατήσει σε άλλη περίπτωση, και δεν.

Φαντάζομαι, θα έχει κόκκινα σημαδάκια ετσι? (ξέρω θα έχει κόσμο αλλά ποτέ δεν ξέρεις)
Otiak Posted - 22/05/2015 : 09:06:46
Δεν μπορώ δυστυχώς να σε κατατοπίσω σε θέματα "κορυφής" καθώς δεν έχω πατήσει κάποια, συμφωνώ όμως ότι αξίζει σίγουρα να κάνετε μια διάσχιση του βουνού, θα έχετε έτσι μια πολύ πιο ολοκληρωμένη και εικόνα και αίσθηση αυτού του κυρίαρχου ορεινού όγκου. Εμείς είχαμε ανέβει από Πετρόστρουγκα στο οροπέδιο - διανυκτέρευση στο καταφύγιο Χ.Κάκκαλος που διαχειρίζεται ο εξαίρετος Μιχάλης Στύλλας - και κατάβαση από το καταφύγιο του Ζολώτα στα Πριόνια. Επειδή έχεις και το μικρόβιο της φωτογραφίας, σε ένα μόνο να σου επιστήσω την προσοχή, καθώς ίσως σου προκύψει το ίδιο: περνώντας τα ζωνάρια κι ακριβώς κάτω από το λούκι του Μύτικα, έσκασαν καμιά 50αριά μέτρα ψηλότερα 2-3 αγριοκάτσικα και μας χάζευαν. Ο αρχηγός της ανάβασης μας είχε προειδοποιήσει, όμως κάποιοι από την ομάδα "τράβηξαν χειρόφρενο" στο μονοπάτι για να τα φωτογραφήσουν - κράνος δεν φορούσε κανείς μας καθώς δεν ήταν στο πρόγραμμα ανάβαση σε κορυφή - με αποτέλεσμα μόλις τα αγρίμια έδωσαν ένα σάλτο κι έκαναν μεταβολή, έστειλαν καταπάνω μας με τις οπλές τους μια βροχή κοτρώνια από τα σαθρά πετρώματα, θυμάμαι μία να ξύνει το χέρι μου και μετά το σακίδιο κι ειλικρινά ήταν θέμα τύχης που δεν έμεινε στον τόπο κανένας, ήταν σαν σκηνή από ταινία καταστροφής... Κατά τα λοιπά, ένα μαγικό βουνό, τόσο επιβλητικό που εκμηδενίζει την ύπαρξή σου... Όσο για εξοπλισμό, συμφωνώ κι εγώ, ναι στα μπατόν αν αγαπάς τα γόνατά σου, ναι και σε μποτάκια, γκέτες και αδιάβροχο γιατί ο Όλυμπος έχει το δικό του μικροκλίμα. Επίσης, αν δεν διανυκτερεύσετε έξω, τσεκάρετε με το καταφύγιο για θέσεις διότι μπορεί να είναι πλήρες. Ζήλεψα ρε γαμώτο!

--------------------------

Ό,τι ανεβαίνει, κατεβαίνει!
tazi Posted - 22/05/2015 : 09:04:45
Οχι ημιμετρα, μυτικα απο το λουκι, εχω πολλα χρονια να παω, 30+, πηγαινα σψολειο δηλαδη τοτε και αεβηκαμε απο το λουκι δεμενοι, οχι κατι φοβερο αλλα ανα τρεις ημαστσν δενμενοι, βεβαια ηταν χειμωνας αλλα δε ξερω αν αυρο το κανει λογοτερο επικινδυνο, ουαν ξαναανεβηκα καλοκαιρι 25+ χρονθα τοτε παλι απο το λουκι, χωρις φεδιμο αλλα θυμαμαι οτι μου ριχε φανει ψιλοεπικινδυνο. Εκει που ισως χρειαζεταιβδκοινσλι ειναι αν θυμαμαι καλα για ενα κομματακι στη κορυφη, για το στεφανθ τα πραματα εινσι πολυ πιο βατα.
Καλα να περασεις, ειναι υπεροχα δκει πανω, τα παιδια με εχου φαει να παμε αλλα εγω εχω φαει κολλημα με το τρεξιμο!
sam Posted - 21/05/2015 : 22:03:59
quote:
Originally posted by runner1979

άμαξι μέχρι τα πριόνια 1100μ περίπου,
ευχάριστη 3ωρη πεζοπορία μέχρι του Ζολώτα (είναι το Σπήλιος Αγαπητός) 2000μ περίπου, διανυκτέρευση σε αυτό.

Την άλλη μέρα το πρωί άλλη μία 3ωρη πεζοπορία μέχρι την Σκάλα.

Εκεί κρίνεις αν θέλετε να πάτε
στον Μύτικα 2917μ (από την Κακόσκαλα, για άπειρο ή για κάποιον που φοβάται τους γκρεμούς και έχει κακή σχέση με την ισορροπία δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση αλλά αν υπάρχει καλή και συχνή σχέση με το βουνό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο απλά λόγω τριημέρου μάλλον θα γίνεται το έλα να δεις και το κράνος επιβάλλεται)
ή
αν θα πάτε άνετα και ωραία στο Σκολιό 2912μ νομίζω
ο Άγιος Αντώνιος 2817μ είναι αν δεν κάνω λάθος περίπου 1μιση ώρα από το Σκολιό



Ή δηλώνετε στον faethon και το ανεβοκατεβαίνετε με τη ψυχη στο στόμα σε μισή μέρα "τρέχοντας" (και καλά) (μαζί με άλλες 9 κορυφές του Ολύμπου)

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10380909_305008063003821_264779195078622938_n.jpg?oh=be458a0078e9315c7d444eaaa087ef95&oe=55C74DE0


Σοβαρά όμως τώρα, όπως στα λέει ο ρανερ, "χαλαρα" (σχετικά πάντα) και ωραία (για Σκολιό)
runner1979 Posted - 21/05/2015 : 21:07:49
quote:
Originally posted by Deorum

Θα χρειαστούν όπως και δήποτε μποτάκια ή/και μπατόν?

3-4-5 ώρες περπάτημα με αθλητικά δεν είναι τίποτα τραγικό, ακόμα και σε βουνό, έτσι πιστεύω.


μποτάκια θέλει όπωσδήποτε όπως και οι γκέτες χρειάζονται ακόμη αυτή την εποχή γιατί σίγουρα θα περάσετε από χιονούρες, τα μπατόν βοηθάνε απίστευτα αλλά δεν είναι απαραίτητα όσο οι γκέτες και τα μποτάκια. Οχι σαφώς και δεν είναι κάτι το τραγικό η πεζοπορία στο βουνό απλά αν είσαι άμαθος θα έχεις γερό μυικό πιάσιμο τις επόμενες ημέρες. Καλό είναι να υπάρχει και λίγο μαγνήσιο μαζί για καμιά κράμπα ή εναλλακτικά μπανάνες. και γενικότερα όλα τα γνωστά... ξέρεις όπως με το τρέξιμο για αναπλήρωση των χαμένων συστατικών
Deorum Posted - 21/05/2015 : 20:56:12
Θα χρειαστούν όπως και δήποτε μποτάκια ή/και μπατόν?

3-4-5 ώρες περπάτημα με αθλητικά δεν είναι τίποτα τραγικό, ακόμα και σε βουνό, έτσι πιστεύω.
runner1979 Posted - 21/05/2015 : 20:24:05
άμαξι μέχρι τα πριόνια 1100μ περίπου,
ευχάριστη 3ωρη πεζοπορία μέχρι του Ζολώτα (είναι το Σπήλιος Αγαπητός) 2000μ περίπου, διανυκτέρευση σε αυτό.

Την άλλη μέρα το πρωί άλλη μία 3ωρη πεζοπορία μέχρι την Σκάλα.

Εκεί κρίνεις αν θέλετε να πάτε
στον Μύτικα 2917μ (από την Κακόσκαλα, για άπειρο ή για κάποιον που φοβάται τους γκρεμούς και έχει κακή σχέση με την ισορροπία δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση αλλά αν υπάρχει καλή και συχνή σχέση με το βουνό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο απλά λόγω τριημέρου μάλλον θα γίνεται το έλα να δεις και το κράνος επιβάλλεται)
ή
αν θα πάτε άνετα και ωραία στο Σκολιό 2912μ νομίζω
ο Άγιος Αντώνιος 2817μ είναι αν δεν κάνω λάθος περίπου 1μιση ώρα από το Σκολιό

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000