Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Λαθος ένδειξη στο Garmin 310 xt

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Indiana13 Δημοσιευτηκε - 18/05/2017 : 22:04:08
Εχει παρουσιαστεί το εξης προβλημα:τρεχω στο βουνο σε προπονησεις και αγωνες,βαζω στις ενδειξεις του ρολογιου «συνολικη αυξηση υψομετρου» το αποτελεσμα ειναι αρκετα ακριβές,οταν παω να το περασω στο garmin connect μου βγαζει μεγαλη διαφορα με αυτο που βγαζει το ρολοι στο τελος της προπονησης!!!Διαβασα σε μια συζητη στο forum οτι αν πας στο garmin connect στο εικονιδιο του ρολογιου και ενεργοποιησεις υψομετρικη διόρθωση βελτιώνεται το αποτελεσμα!!!Εδω ομως ειναι το περιεργο σε εμενα οι ενδείξεις που εμφανίζονται οι εσφαλμες ειναι με ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ την υψομετρικη διόρθωση!!!!Οταν την απενεργοποιω μου εμφανιζει τα σωστα αποτελεσματα αυτα τα πιο ακριβες ,μπορει καποιος να μου πει ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!!!!???

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".
7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Indiana13 Posted - 22/05/2017 : 23:32:11
Trexantiris σε ευχαριστω παρα πολυ,βουνο οχι ασφαλτο ναι!!!
trexantiris Posted - 22/05/2017 : 19:24:27
quote:
Originally posted by Indiana13

Papako σε ευχαριστω πολυ!!αλλα σε αυτα που μου εγραψε στο ενα μου λεει οτι το 310xt εχει βαρομετρο και δεν χρειαζεται να ενεργοποιήσεις την υψομετρικη διωρθωση και στο αλλα το dcrainmaker λει οτι το 310xt δεν εχει βαρομετρο και χρειαζεται να ενεργοποιησεις την υψομετρικη διόρθωση!!!τι γινεται!!!βεβαια το dcrainmaker ειναι το 2010 κ λογισμικο 2.70 ενω σημερα εχει φτασει στο 4.50, μπορει να εχει βελτιωθει τοσο πολυ που να μει χρειαζεται την ενεργοποίηση???



Facts:
- To 310XT ΔΕΝ έχει βαρομετρικό αλτίμετρο. Το εκάστοτε ύψος/υψομετρικά το υπολογίζει βασιζόμενο καθαρά στα δεδομένα GPS.
- Η ενεργοποίηση της "υψομετρικής διόρθωσης" στο Garmin Connect αφορά βασικά τα ρολόγια που ΔΕΝ έχουν βαρομετρικό αλτίμετρο. Άρα στο 310ΧΤ θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί (κατά περίπτωση).

Υπάρχουν δύο τώρα περιπτώσεις όσο αφορά τις διαδρομές που κάνεις με το 310ΧΤ:
1) Διαδρομές που έχουν μικρές αλλαγές στο υψομετρικό προφίλ. Για παράδειγμα τυπικές αλσφάλτινες διαδρομές (ή εντός γηπέδου) που περιλαμβάνουν επίπεδα κομάτια καθώς και μικρά "σκαμπανεβάσματα" (π.χ. "rolling hills") ή ήπια ανηφορικά/κατηφορικά συνεχόμενα τμήματα. Σε αυτήν την περίπτωση και λόγω της ανακρίβειας του GPS, το ρολόι θα βγάλει ένα πολύ πιο έντονο υψομετρικό προφίλ από ότι είναι στην πραγματικότητα! Εδώ έρχεται να βοηθήσει η "υψομετρική διόρθωση" της Garmin που φέρνει τα πράγματα στη θέση τους λαμβάνοντας υπόψη τα στοιχεία ύψους των διαφόρων γεωγραφικών σημείων που καταγράφει o GPS δέκτης του 310ΧΤ, που προκύπτουν από χάρτες ακριβείας (οι οποίοι με τη σειρά τους έχουν δημιουργηθεί από δορυφορικά ραντάρ καταγραφής!).

2) Διαδρομές που χαρακτηρίζονται από έντονες αλλαγές στα υψομετρικά! Π.χ. απότομες ασφάλτινες ανηφοροκατηφόρες (ή δυνατές συνεχόμενες ανηφοροκατηφόρες) σε ασφάλτινες διαδρομές. Οι ορεινές διαδρομές υπάγονται αυτόματα σε αυτήν την κατηγορία από τη στιγμή που διαθέτουν (συνήθως) ένα επιθετικό υψομετρικό προφίλ με έντονες και συνεχείς αλλαγές στο υψόμετρο. Σε αυτήν την περίπτωση ο δέκτης GPS τα καταφέρνει μια χαρά και το υψομετρικό προφίλ που καταγράφει το ρολόι είναι αρκετά ακριβές (έως πολύ ακριβές), οπότε δεν είναι απαραίτητη η "υψομετρική διόρθωση" της Garmin ή οποία όντως μπορεί και να χειροτερέψει τα πράγματα! Οπότε σε αυτήν την περίπτωση απενεργοποιείς την δυνατότητα αυτή!

Ανακεφαλαίωση: σε ρολόγια που έχουν βαρομετρικό αλτίμετρο, κρατάς την "υψομετρική διόρθωση" πάντα απενεργοποιημένη.

Σε ρολόγια που ΔΕΝ έχουν βαρομετρικό αλτίμετρο (όπως το 310ΧΤ) αυτή τη δυνατότητα την εκμεταλλεύεσαι κατά περίπτωση. Συνήθως όμως δεν τη χρειάζεσαι όταν τρέχεις στο βουνό!

Free your feet...free your senses!
Indiana13 Posted - 20/05/2017 : 21:53:56
Ioma εχεις το 310?? Οταν απενεργοποιω την υψομετρικη διωρθωση μου βγαζει πιο αληθινά αποτελεσματα,πχ τον χεινωνιατικο ενιπεα το 2016 ενω ειναι 1450 μετρα μου εβγαλε 1690 οταν απενεργοποιησα την διόρθωση στο garmin connect μου εβγαλε 1400 το ιδιο κ σε άλλους αγωνες!!! Σε εσενα η ενεργοποιησει σου δινει καλυτερα αποτελεσματα,και οσο γ το gps του 310 κατα γενικη ομολογία ειναι αρκετα καλο!! Σε ευχαριστω για το σχολιο σου
ioma Posted - 20/05/2017 : 08:21:47
quote:
Originally posted by Indiana13

Papako σε ευχαριστω πολυ!!αλλα σε αυτα που μου εγραψε στο ενα μου λεει οτι το 310xt εχει βαρομετρο και δεν χρειαζεται να ενεργοποιήσεις την υψομετρικη διωρθωση και στο αλλα το dcrainmaker λει οτι το 310xt δεν εχει βαρομετρο και χρειαζεται να ενεργοποιησεις την υψομετρικη διόρθωση!!!τι γινεται!!!βεβαια το dcrainmaker ειναι το 2010 κ λογισμικο 2.70 ενω σημερα εχει φτασει στο 4.50, μπορει να εχει βελτιωθει τοσο πολυ που να μει χρειαζεται την ενεργοποίηση???


Το 310 δεν έχει αλτίμετρο.Τα υψομετρικά τα "παίρνει" από τα δεδομένα του gps και αυτό σημαίνει ότι είναι κουρούκου.Με την ενεργοποίηση της διόρθωσης τα δεδομένα είναι καλύτερα αλλά όχι 100% σωστά.
papako Posted - 19/05/2017 : 22:44:19
Δεν έχω ιδέα. πάντως στα specs που έχει η garmin στο site της κάνει συνεχεία λάθη. Ποιο πολύ πιστεύω τον ray.

Όσοι έχουν 310 μπορεί να σε βοηθήσουν περισσότερο

________
Στέφανος
Indiana13 Posted - 19/05/2017 : 19:21:04
Papako σε ευχαριστω πολυ!!αλλα σε αυτα που μου εγραψε στο ενα μου λεει οτι το 310xt εχει βαρομετρο και δεν χρειαζεται να ενεργοποιήσεις την υψομετρικη διωρθωση και στο αλλα το dcrainmaker λει οτι το 310xt δεν εχει βαρομετρο και χρειαζεται να ενεργοποιησεις την υψομετρικη διόρθωση!!!τι γινεται!!!βεβαια το dcrainmaker ειναι το 2010 κ λογισμικο 2.70 ενω σημερα εχει φτασει στο 4.50, μπορει να εχει βελτιωθει τοσο πολυ που να μει χρειαζεται την ενεργοποίηση???
papako Posted - 19/05/2017 : 10:58:22
η υψομετρική διόρθωση ειναι για ρολόγια που δεν έχουν αισθητήρα υψομέτρου. Χρησιμοποιεί τα υψομετρικά του χάρτη για να δώσει ενα αποτέλεσμα στο περίπου.
Να μην την ενεργοποιήσεις.

http://forum.slowtwitch.com/forum/Slowtwitch_Forums_C1/Triathlon_Forum_F1/Garmin_support%3A__The_elevation_correction_within_Garmin_Connect_is_only_intended_for_use_with_those_device_that_do_not_contain_a_barometric_altimeter_P4472318/

https://www.dcrainmaker.com/2010/05/understanding-sport-device-gps.html

________
Στέφανος

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000