Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ρινικό Διάφραγμα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Everts Δημοσιευτηκε - 06/07/2011 : 12:40:43
Γειά σε όλους, έχει κάνει κάποιος από σας επέμβαση στο ρινικό διάφραγμα; Οι ιδιώτες ΩΡΛδες μου λένε ότι οπωσδήποτε πρέπει να το διορθώσω ενώ σε δημόσιο νοσοκομείο μου είπαν ότι εφόσον μπορώ να εισπνέω και να εκπνέω, δεν είναι απαραίτητο... Η επέμβαση πονάει, τι χρειάζεται μετά απ΄ αυτή, αξίζει, το αποτέλεσμα, είναι μόνιμο, βοηθάει στο τρέξιμο;;; Ευχαριστώ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Etien Posted - 27/01/2015 : 21:32:20

Mimi
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Βασίλη επίσης σ ευχαριστώ!!! Το ότι δεν είδα ημερομηνία φανερώνει-λιιιγο!-την ηλεκτρονικη ασχετοσύνη μου!!!!

Παναγιώτης!
nimi Posted - 27/01/2015 : 14:18:06
quote:
Originally posted by Etien

quote:
Originally posted by orldoc

Η επεμβαση αυτη γινεται μονο επι ρινικης δυσχερειας και εφ οσον αυτη οφειλεται στο διαφραγμαΣυμπτωματικα ειμαι,εκτος απο δρομεας και ΩΡΛ.



ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ :

Πριν 2 μηνες που ειχα ενα κρυωματακι και κραταγε μερες επισκεφτηκα ΩΡΛ...Μεσα στα αλλα μου ειπε οτι εχω ΄΄ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΕΣ ΚΟΓΧΕΣ΄΄ . Τι να σημαινει αυτο ??Αν δεν ηταν ΄΄ΥΠΕΤΡΟΦΙΚΕΣ΄΄ θα τραβουσα περισοτερο οξυγονο μηπως ?
Μου ειπε οτι οτι διορθωνονται με λεηζερ κλπ κλπ ....

Ευχαριστω .



Στρατηγέ να σου απαντήσω εγώ χωρίς να είμαι γιατρός αλλά εκ πείρας μιας και πριν 2 χρόνια έκανε ο σύζυγος διάφραγμα και κόγχες 2σε1?
Οι ρινικές κόγχες είναι σαν μεμβράνες που διαστέλλονται και συστέλλονται σαν άλλα όργανα λόγω υπεραιμίας που προκαλείται εκτός της θερμοκρασίας και λόγω αλλεργιών π.χ. ρινίτιδας. Όταν είναι υπετροφικές καταλαβαίνεις ότι δυσχεραίνουν την δίοδο του αέρα έως ένα βαθμό.
Όντως γίνονται με λέηζερ σε ιατρείο και ούτε καν νοσοκομείο, βλέπεις διαφορά ΑΛΛΑ το σημαντικότερο μειονέκτημα είναι ότι ξαναμεγαλώνουν. Οπότε το μίνιμουμ όφελος που θα έχεις είναι 6μήνες και μπορεί και έως 3 χρόνια. Συνήθως στην πλειοψηφία ξαναμεγαλώνουν.
vasilis dr Posted - 27/01/2015 : 13:17:24
quote:
Originally posted by Etien

quote:
Originally posted by orldoc

Η επεμβαση αυτη γινεται μονο επι ρινικης δυσχερειας και εφ οσον αυτη οφειλεται στο διαφραγμαΣυμπτωματικα ειμαι,εκτος απο δρομεας και ΩΡΛ.



ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ :

Πριν 2 μηνες που ειχα ενα κρυωματακι και κραταγε μερες επισκεφτηκα ΩΡΛ...Μεσα στα αλλα μου ειπε οτι εχω ΄΄ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΕΣ ΚΟΓΧΕΣ΄΄ . Τι να σημαινει αυτο ??Αν δεν ηταν ΄΄ΥΠΕΤΡΟΦΙΚΕΣ΄΄ θα τραβουσα περισοτερο οξυγονο μηπως ?
Μου ειπε οτι οτι διορθωνονται με λεηζερ κλπ κλπ ....

Ευχαριστω .



Αρχιστράτηγε ενημερωτικά ο φίλος γιατρός ΩΡΛ ανάρτησε το παραπάνω πριν 4 χρόνια(2011) και δεν είναι σίγουρο ότι παρακολουθεί την συζήτηση τώρα, το άρθρο βλέπεις είναι παλαιό!
Etien Posted - 27/01/2015 : 12:44:36
quote:
Originally posted by orldoc

Η επεμβαση αυτη γινεται μονο επι ρινικης δυσχερειας και εφ οσον αυτη οφειλεται στο διαφραγμαΣυμπτωματικα ειμαι,εκτος απο δρομεας και ΩΡΛ.



ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ :

Πριν 2 μηνες που ειχα ενα κρυωματακι και κραταγε μερες επισκεφτηκα ΩΡΛ...Μεσα στα αλλα μου ειπε οτι εχω ΄΄ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΕΣ ΚΟΓΧΕΣ΄΄ . Τι να σημαινει αυτο ??Αν δεν ηταν ΄΄ΥΠΕΤΡΟΦΙΚΕΣ΄΄ θα τραβουσα περισοτερο οξυγονο μηπως ?
Μου ειπε οτι οτι διορθωνονται με λεηζερ κλπ κλπ ....

Ευχαριστω .
ANASTASIOS Posted - 27/01/2015 : 12:37:53
quote:
Originally posted by vasilis dr

Πριν 2 χρόνια έκανα επέμβαση στο διάφραγμα και δεν γινότανε διαφορετικά γιατί είχα βαρεθεί για χρόνια την βουλωμένη μύτη, τον καθημερινό καθαρισμό με φυσιολογικό ορό, και φυσικά τις ιγμορίτιδες και τις ανάλογες γι'αυτήν αντιβιώσεις(τουλάχιστον 3-4 από αυτές κάθε χρόνο).
Έκανα λοιπόν το χειρουργείο με μια νέα μέθοδο σχεδόν αναίμακτη και παντελώς ανώδυνη για το μετά του χειρουργείου, δεν έμεινα καθόλου μέσα στο Νοσοκομείο (αν και προβλέπεται 1 μέρα) και δεν ξέρω τίποτα από ''ταμπόν'' κτλ. που αναφέρουν οι άλλοι φίλοι, μετά από 2 χρόνια και δεν έχω πλέον ποτέ βουλωμένη μύτη και δεν έχει μου έχει εμφανιστεί ούτε 1 φορά ιγμορίτιδα οπότε και δεν έχω πάρει ούτε 1 φορά αντιβίωση!!





Πολύ ενδιαφέρον θάλεγα

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
vasilis dr Posted - 27/01/2015 : 01:16:12
Πριν 2 χρόνια έκανα επέμβαση στο διάφραγμα και δεν γινότανε διαφορετικά γιατί είχα βαρεθεί για χρόνια την βουλωμένη μύτη, τον καθημερινό καθαρισμό με φυσιολογικό ορό, και φυσικά τις ιγμορίτιδες και τις ανάλογες γι'αυτήν αντιβιώσεις(τουλάχιστον 3-4 από αυτές κάθε χρόνο).
Έκανα λοιπόν το χειρουργείο με μια νέα μέθοδο σχεδόν αναίμακτη και παντελώς ανώδυνη για το μετά του χειρουργείου, δεν έμεινα καθόλου μέσα στο Νοσοκομείο (αν και προβλέπεται 1 μέρα) και δεν ξέρω τίποτα από ''ταμπόν'' κτλ. που αναφέρουν οι άλλοι φίλοι, μετά από 2 χρόνια και δεν έχω πλέον ποτέ βουλωμένη μύτη και δεν έχει μου έχει εμφανιστεί ούτε 1 φορά ιγμορίτιδα οπότε και δεν έχω πάρει ούτε 1 φορά αντιβίωση!!
unforgiven Posted - 26/01/2015 : 16:23:37
Έκανα την επέμβαση πριν ένα χρόνο ακριβώς στο Γεννηματάς. Έμεινα δύο βράδυα στο νοσοκομείο. Η όλη αίσθηση ήταν ενός πολύ βαριού συναχιού. Το πιο ενοχλητικό ήταν το πρώτο βράδυ, όταν έτρεχαν υγρά και με γαργαλούσαν. Όταν μου έβγαλαν τα ταμπόν, θα το χαρακτήριζα ως μεγάλη ενόχληση, όχι πόνος. Πιο πολύ πόνεσα όταν έβγαλα τις σιλικόνες. Όχι τίποτα τραγικό. Λίγο πόνεσαν και τα ράματα. Και όταν λέω "λίγο" συνυπολογίστε πως δεν αντέχω καθόλου τον πόνο.
Είδα μεγάλη βελτίωση μετά από αρκετό καιρό. Όχι όμως τις υπερβολές που ακούω. Υπάρχει στην αρχή μεγάλη ευφορία. Λογικό, όταν έχεις τη μύτη σου στουμπωμένη με ένα σωρό γάζες, αν στις βγάλουν νιώθεις όμορφα, ακόμα και να μην σου είχαν κάνει τίποτα.
tazi Posted - 26/01/2015 : 15:23:12
Εκανα επεμβαση ρινικου διαφραγματος το 2011. Μεχρι τοτε κρυωνα 3 με 4 φορες το χρονο και το προβλημα της καταροης ήταν ακετα ενοχλητικο, εκτοτε κρυώνω μια με δυο και η καταροη περναει πολυ πιο γρηγορα. Για το κατα ποσο επηρεαζει το τρεξιμο δεν έχω αποψη γιατι το 11 αρχισα να τρεχω. Οπως μου ειχε πει η γιατρος που εκανε την επεμβαση το ενα μου ρουθούνι ηταν βουλωμενο κατα 60 με 70%. Η ολη διαδικασια ήταν πολύ απλη, το μετα όμως, δηλαδη η περιοδος οπου απο τη μύτη εβγαιναν μικρα η μεγαλύτερα πηγματα αιματος με μύξες κρατησε κανενα μηνα.
Skakinen Posted - 17/07/2011 : 11:24:40
quote:
Originally posted by stefanos18

Οταν τρεχω στην αρχη αναπνεω απο το μυτη και προς το τελος οταν δεν μου φτανει ο αερας αναπνεω απο το στομα.


Βρε αγόρι μου ποιός σου το είπε αυτό;
Όταν τρέχουμε παίρνουμε αέρα από όπου μπορούμε. Ένας προπονητής μου όταν ήμουν μικρός μου έλεγε, χαριτολογώντας, ότι αν μπορούμε να παίρνουμε αέρα και από τα αυτιά.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Skakinen Posted - 17/07/2011 : 11:21:58
quote:
Originally posted by stefanos18

το πιο δυσκολο σημειο της εγχειρησης ειναι οταν θα πρεπει να σου βγαλουν τα tampon απο τα μυτη



Έκανα την εγχείρηση στα 18 μου (τώρα είμαι 45). Τη συγκεκριμένη διαδικασία της εξαγωγής των tampon τη χαρακτηρίζω ώς την πιο επώδυνη εμπειρία της ζωής μου. Πόνοι μέχρι δακρύων. Και μη νομίσεις ότι είμαι φοβιτσιάρης με τους γιατρούς. Από τη στιγμή που πρέπει να γίνει όμως μην το σκέφτεσαι.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
stefanos18 Posted - 11/07/2011 : 15:08:02
Σε forum που διαβασα για το συγκεκριμενο προβλημα, ολοι εμειναν ευχαριστημενοι απο την εγχειρηση, ενας ειπε ''δηλητηριαστικα απο το πολυ οξυγονο'' μετα απο την εγχειρηση.Για να το ειπε αυτο φαντασου, ποσο περισσοτερο αερα αρχισε να παιρνει...
Η εγχειρηση γινεται με γενικη αναισθησια, μενεις περιπου μιαμιση εβδομαδα στο νοσοκομειο αν θυμαμαι καλα και το πιο δυσκολο σημειο της εγχειρησης ειναι οταν θα πρεπει να σου βγαλουν τα tampon απο τα μυτη .Επισης ενδεχεται συχνα να εχεις ρινοραγιες τις πρωτες μερες, και λογω των tampon θα αναπνεεις απο το στομα για 1-2 βδομαδες.
Everts Posted - 11/07/2011 : 08:08:28
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σκέφτομαι να κάνω την επέμβαση γιατί: 1)Από μικρός αρρωσταίνω πολύ εύκολα, 2) Όλο το χρόνο ΄΄τρέχει΄΄ η μύτη μου, 3) Στον ύπνο δεν ξεκουράζομαι ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να χρειάζομαι περισσότερο από άλλους, 4) έχω διπλάσιο χρόνο αποκατάστασης μετά το τρέξιμο σε σχέση με τους υπόλοιπους, πράγμα για το οποίο νομίζω ότι φταίει το διάφραγμα, 5) Όταν τρέχω, πιστεύω ότι ο αέρας δεν μου καλοφτάνει. Επιπλέον ξεροβήχω συνεχώς μέσα στη μέρα για να έχω καθαρό λαιμό και 1-2 φορές το χρόνο κλείνει τελείως ο λαιμός μου για μερικά δευτερόλεπτα, πράγμα για το οποίο εικάζουν ότι φταίει το διάφραγμα εφόσον στα υπόλοιπα είμαι οk. Ευχαριστώ
stefanos18 Posted - 11/07/2011 : 00:29:54
Εχω και γω ακριβως το ιδιο προβλημα.Παντα ενα ρουθουνι ειναι μισοβουλωμενο.Οταν τρεχω στην αρχη αναπνεω απο το μυτη και προς το τελος οταν δεν μου φτανει ο αερας αναπνεω απο το στομα.
Εγκυμονει κινδυνους αυτο, να περνω δηλαδη λιγοτερο αερα λογω στραβου διαφραγματος απο τη μυτη ?
ANASTASIOS Posted - 08/07/2011 : 09:35:10
Kαι χθές απόγευμα έτρεξα κιόλας με το αυτοκολλητάκι για να δώ άν κάνει κάτι.Ε σας πληροφορώ παιδιά,κάνει πολύ καλή δουλειά.Μεγάλη διαφορά στην αναπνοή,ειδικά για όσους έχουν προβλήματα με το διάφραγμα(θα μου πείτε βέβαια,για όσους έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι τα αυτοκόλλητα).

Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Dum spiro spero.
ANASTASIOS Posted - 07/07/2011 : 15:03:42
quote:
Originally posted by lamkon

Σε φαρμακεία λογικά.





Σωστά.Το πήρα ήδη.


Στερνά καλά,όλα καλά.
Το μή χείρον βέλτιστον.
Dum spiro spero.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000