Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Διατηρηση φυσικης καταστασης

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
chris1978 Δημοσιευτηκε - 24/09/2012 : 15:05:08
Οπως ειχα αναφερει και πριν λιγες μερες εχω ενα θεμα με τον παιρονιαιο μυ.Για να διατηρηθω σε μια καλη φυσικη κατασταση μεχρι και την αναρωση του κανω ποδηλατο και πολυ γρηγορο βαδην.(Μονο ετσι δεν ποναω.)Βοηθουν καθολου αυτες οι εναλακτικες ασκησεις στην φυσικη μου κατασταση και ποσο βοηθαει η καθε μια απο αυτες.Και ποσο αεροβικες ειναι και για ποσο χασιμο θερμιδων ευθυνεται η καθε μια?Ευχαριστω για την προσοχη σας!
7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Dejan Posted - 29/09/2012 : 15:30:38
quote:
Originally posted by chris1978

Αν το συνδυασω περπατημα με ποδηλατο θα ειμαι σε φορμα μεχρι να αναρωσει το ποδι μου.


Νοpe..... τίποτα κάτω από το 60% της VO2max δεν διατηρεί τη φυσική κατάσταση.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
chris1978 Posted - 29/09/2012 : 15:11:14
Αν το συνδυασω περπατημα με ποδηλατο θα ειμαι σε φορμα μεχρι να αναρωσει το ποδι μου.
Dejan Posted - 29/09/2012 : 15:02:07
Δεν έχουν καμία σχέση οι θερμίδες με τη φυσική κατάσταση....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
chris1978 Posted - 29/09/2012 : 13:38:20
Δηλαδη με το γρηγορο βαδην καις περισοτερες θερμιδες απο οτι με το ποδηλατο αν καταλαβα καλα.
anna_ves Posted - 24/09/2012 : 20:41:03
Δεν ξέρω την ακριβή ισοδυναμία, όπως την αναφέρει ο giorgosdelta. Εξάλλου, όπως αναφέρει η ποδηλασία το τρέξιμο και το περπάτημα είναι διαφορετικές μεταξύ τους ασκήσεις και καμία δεν μπορεί να υποκαταστήσει 100% την άλλη (όπως και να το κάνεις, άλλοι μυς και διαφορετικοί μηχανισμοί ενεργοποιούνται σε κάθε μία).

Πάντως σίγουρα η εναλλακτική προπόνηση θα σε κρατήσει σε καλή φυσική κατάσταση. Συνήθως οι γιατροί σου δίνουν εναλλακτικές. Π.χ. σε εμένα μου είχε πει κολύμπι, ελλειπτικό μηχάνημα κι αν δε με ενοχλούσε και στατικό ποδήλατο (μην πέσω κιόλας στο δρόμο). Επίσης, από ασκήσεις με βάρη, οτιδήποτε δε με πονούσε. Μετά από 4 μήνες, το σώμα επανήλθε γρήγορα στην αερόβια, γιατί τα πόδια ήταν δυνατά.

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
giorgosdelta Posted - 24/09/2012 : 19:19:32
Όσον αφορά την φυσική κατάσταση, η ποδήλασία το τρέξιμο και το περπάτημα είναι διαφορετικές μεταξύ τους ασκήσεις. Η ποδηλασία είναι πιο κοντά στο τρέξιμο όπως και το κολύμβι. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας γράψει.
giorgosdelta Posted - 24/09/2012 : 19:16:08
Σχετικά με τις θερμίδες μπορείς να κάνεις τις εξής πράξεις:
Περπάτημα(χιλιόμετρα)*Βάρος(κιλά)*2/3 = Xθερμίδες
Ποδήλατο(χιλιόμετρα)*Βάρος(κιλά)*1/3 = Xθερμίδες
Τρέξιμο(χιλιόμετρα)*Βάρος(κιλά) = Xθερμίδες

Παράδειγμα για απόσταση 10χιλιόμετρα και βάρος 70κιλά

Περπάτημα: 10χλμ*70κλ*2/3 = 466θερμίδες
Ποδήλατο: 10χλμ*70κλ*1/3 = 233θερμίδες.
Τρέξιμο:10χλμ*70κλ =700θερμίδες

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000