Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αλλαγη σε Forefoot Strike

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ektorakos Δημοσιευτηκε - 28/05/2013 : 15:16:25
Με λενε Νικο ειμαι 34 και ασχολουμαι με το τρεξιμο κανα 5ρι χρονια με μικρα διαλλειμματα . Απο τον Ιουνιο του 2012 προπονουμαι εντατικα και ετρεξα επιτυχως τον πρωτο μου ΜΑραθωνιο σε 4:07:00 (κλασσικος).

Εχω ενα γνωστο που κανει barefoot με vibram και θα σκεφτομουν να τα δοκιμασω. Χωρις να τα εχω δοκιμασει εχω μπει σε ενα trip να αλλαξω τον τροπο του τρεξιματος μου σε forefoot.

ως τωρα τρεχω με heel . δεν σκαω φουλ με τον αστραγαλο , αλλα κανω μικρους διασκελισμους και γενικα τρεχω αθορυβα (αυτο το λεω μπας και σας δωσω να καταλαβετε τον τροπο που τρεχω) δεν χοροπηδαω δηλαδη.

Προβλημα δεν ειχα ποτε ως τωρα σοβαρο (πονους κλπ)που να με κανουν να μην προπονουμαι για πανω απο 1 εβδομαδα.

Εδω και 3 μερες διαβαζω πολυ στο forum διαφορα για το θεμα αυτο και βλεπω και διαφορα video που εχουν αναρτηθει.

Το Σαββατο βγηκα με τα Αsics Nimbus (χοντροπαπουτσα οπως αποκαλουνται) και προσπαθησα να τρεξω με forefoot. Ισως το παρακανα (ετρεξα κανα 5ρι χλμ) και την εσκισα την δεξια μου γαμπα. Η αριστερη ειναι μια χαρα. Ελαχιστα επηρρεαστηκε.
Χθες ξαναδοκιμασα σε διαδρομο και νιωθω οτι το πιανω σιγα σιγα.
Διαβαζω οτι η μεταβαση θα παρει κανα χρονο.
Φανταζομαι θα ειναι δυσκολο να τρεχω τα 16 και 21 χλμ που εκανα σαν προπονηση ως τωρα χρησιμοποιωντας τη νεα τεχνικη.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Αξιζει τον κοπο ενω ετρεχα με εναν τροπο ως τωρα ο οποιος ηταν αποτελεσματικος (δεν παω για βαθρο φυσικα) να αλλαξω τωρα και ενδεχομενως να μην αγωνιστω φετος στον ΜΑραθωνιο προσπαθωντας να αλλαξω τεχνικη ? Σαφως και εχω ενθουσιαστει και το βλεπω σαν κατι καινουριο αλλα αξιζει να αρχισω απο το μηδεν?

Εννοειται οτι για καποιον που θελει να τρεχει ξυπολητος αυτο ειναι μονοδρομος. Εμενα δεν με ενδιαφερει το τελειως ξυπολητο (μεχρι vibram το πολυ)



15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dkoukou Posted - 24/11/2015 : 18:41:38
Τιποτα δεν κανω σωστα ρε γαμωτο

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
xipolitos Posted - 24/11/2015 : 18:38:48
quote:
Originally posted by xipolitakos

Γύρω στο 180.
Διάβασε την 1η παράγραφο:

http://www.runnersworld.com/running-tips/how-to-boost-your-cadence


___________________
Run Natural... run Bare

Χαίρομαι πολύ που γράφεις ξανά.
Φαντάζομαι ότι 180 θα εννοείς το λεπτό.
xipolitakos Posted - 24/11/2015 : 18:23:23
Γύρω στο 180.
Διάβασε την 1η παράγραφο:

http://www.runnersworld.com/running-tips/how-to-boost-your-cadence


___________________
Run Natural... run Bare
papako Posted - 24/11/2015 : 16:05:56
ποια είναι η χαμηλότερη συχνότητα του διασκελισμού που θεωρείτε καλή;

________
Στέφανος
echetlos Posted - 24/11/2015 : 15:43:47
quote:
Originally posted by Droulas13

Εννοείς ότι έχω ρίξει το βάρος στο πάτημα και έχω παραμελήσει τα άλλα που λες;



Όχι, γενικά μιλάω...


"My sport is your sport's punishment"
xipolitos Posted - 24/11/2015 : 15:42:47
Μια χαρά φαίνεται το πάτημα σου. Είδα αρκετές φορές το βιντεάκι μάλιστα τό έβαλα και στο 0.25 στην αργή ταχύτητα για να προσέξω καλύτερα.
Παρατηρώντας το, πρόσεξα επίσης ότι οι περισσότεροι χτυπάνε φτέρνα που πάει σύννεφο, κάποιοι πιο ελαφρά και κάποιοι καρφωμένα.

Εδώ ένας από τους αγαπημένους μου δρομείς ο Sammy Wanjiru με την άψογη τεχνική του. Δυστυχώς είχε άδικο και τραγικό τέλος..
https://youtu.be/FB4j76D1rx8
trexantiris Posted - 24/11/2015 : 15:38:51
quote:
Originally posted by Droulas13

Ξέθαψα το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο!

Ξεκίνησα να αλλάζω το πάτημα προς τα μπροστά όταν πέρυσι το φθινόπωρο ξανάπιασα σιγά σιγά το τρέξιμο μετά την εκδήλωση δισκοκήλης. Ευκαιρία ήταν σκέφτηκα μιας και ξεκίνησα να τρέχω από με "προπονήσεις" ...500 μέτρων.

Απογοητεύτηκα όμως γιατί ενώ πίστευα ότι είχα αρχίσει να έχω forefoot πάτημα, με είδα σε ένα βιντεάκι του περυσινού 10αριού του ΣΔΥΑ και πάταγα μπόλικη φτέρνα! Από τότε το έχω συνεχώς στο μυαλό μου όταν τρέχω.

Μόλις είδα το φετινό βιντεάκι του ΣΔΥΑ και νομίζω, ότι φέτος τα κατάφερα καλύτερα. Θέλω όμως να το κρίνουν ειδικότεροι πάνω στο θέμα:

https://www.youtube.com/watch?v=HRjwtHwvvk8


Εμφανίζομαι 5:18 έως 5:22 με κόκκινα παπούτσια, μαύρο σύνολο και άσπρο καπέλο. Λοιπόν, πως το βλέπετε;



…παρόλη τη χαμηλή ανάλυση/ποιότητα του βίντεο, και σε μένα καθαρό midfoot/forefoot πάτημα μου φαίνεται! Πρόσεξε μόνο τη συχνότητα του δρασκελισμού σου: είναι χαμηλή!

Free your feet...free your senses!
Droulas13 Posted - 24/11/2015 : 15:25:01
Εννοείς ότι έχω ρίξει το βάρος στο πάτημα και έχω παραμελήσει τα άλλα που λες;
echetlos Posted - 24/11/2015 : 15:07:46
Διότι, κατά την γνώμη μου πάντα, η μόνη σου έγνοια πρέπει να είναι να μην υπερδρασκελίζεις και το σωστό στήσιμο του κορμού.
Τώρα αν πατάς μέσο ή γλείφεις ελαφρά και την φτέρνα, δεν έχει μεγάλη διαφορά αν παραμένεις κοντά στην κάθετο του ισχίου κατά την προσγείωση.
Κι εγώ οριακά midfoot σε είδα, αν και τις περισσότερες φορές μόνο στο slow motion φαίνεται ξεκάθαρα.



"My sport is your sport's punishment"
Droulas13 Posted - 24/11/2015 : 14:52:40
Γιατί βρε echetlos;;;
xipolitakos Posted - 24/11/2015 : 14:42:10
Midfoot καθαρό

___________________
Run Natural... run Bare
echetlos Posted - 24/11/2015 : 14:36:13
Droulas, μην παρασχολείσαι πάντως...

"My sport is your sport's punishment"
winarg Posted - 24/11/2015 : 14:16:39
quote:
Originally posted by Droulas13

Ξέθαψα το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο!

Ξεκίνησα να αλλάζω το πάτημα προς τα μπροστά όταν πέρυσι το φθινόπωρο ξανάπιασα σιγά σιγά το τρέξιμο μετά την εκδήλωση δισκοκήλης. Ευκαιρία ήταν σκέφτηκα μιας και ξεκίνησα να τρέχω από με "προπονήσεις" ...500 μέτρων.

Απογοητεύτηκα όμως γιατί ενώ πίστευα ότι είχα αρχίσει να έχω forefoot πάτημα, με είδα σε ένα βιντεάκι του περυσινού 10αριού του ΣΔΥΑ και πάταγα μπόλικη φτέρνα! Από τότε το έχω συνεχώς στο μυαλό μου όταν τρέχω.

Μόλις είδα το φετινό βιντεάκι του ΣΔΥΑ και νομίζω, ότι φέτος τα κατάφερα καλύτερα. Θέλω όμως να το κρίνουν ειδικότεροι πάνω στο θέμα:

https://www.youtube.com/watch?v=HRjwtHwvvk8


Εμφανίζομαι 5:18 έως 5:22 με κόκκινα παπούτσια, μαύρο σύνολο και άσπρο καπέλο. Λοιπόν, πως το βλέπετε;


Με ταλίγα που κατάλαβα, φαίνεται να πατάς κάπως διαφορετικά το δεξί πόδι. Γενικά μου μοιάζει για καθαρό Mid-foot οπότε είσαι σε καλό δρόμο
Droulas13 Posted - 24/11/2015 : 00:23:58
Ξέθαψα το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο!

Ξεκίνησα να αλλάζω το πάτημα προς τα μπροστά όταν πέρυσι το φθινόπωρο ξανάπιασα σιγά σιγά το τρέξιμο μετά την εκδήλωση δισκοκήλης. Ευκαιρία ήταν σκέφτηκα μιας και ξεκίνησα να τρέχω από με "προπονήσεις" ...500 μέτρων.

Απογοητεύτηκα όμως γιατί ενώ πίστευα ότι είχα αρχίσει να έχω forefoot πάτημα, με είδα σε ένα βιντεάκι του περυσινού 10αριού του ΣΔΥΑ και πάταγα μπόλικη φτέρνα! Από τότε το έχω συνεχώς στο μυαλό μου όταν τρέχω.

Μόλις είδα το φετινό βιντεάκι του ΣΔΥΑ και νομίζω, ότι φέτος τα κατάφερα καλύτερα. Θέλω όμως να το κρίνουν ειδικότεροι πάνω στο θέμα:

https://www.youtube.com/watch?v=HRjwtHwvvk8


Εμφανίζομαι 5:18 έως 5:22 με κόκκινα παπούτσια, μαύρο σύνολο και άσπρο καπέλο. Λοιπόν, πως το βλέπετε;
kostao Posted - 15/03/2014 : 15:31:37
Καλησπέρα σε όλους, εδώ και κάποιες εβδομάδες έκανα κάποιους πειραματισμούς στις προπονήσεις μου για να αρχίσω να πατάω στο πρόσθιο μέρος του πέλματος, χωρίς να έχω διαβάσει στο φόρουμ για κάποιες απόψεις και συμβουλές από τους έμπειρους και επειδή παρατήρησα κάποια πράγματα θα ήθελα να τα αναφέρω αφού πρώτα διάβασα εδώ τις απόψεις και είδα τα βιντεάκια.
Αρχικά, η έμπνευσή μου για αλλαγή ήρθε βλέποντας ότι στις ανηφόρες πατούσα πάντα μπροστά και από την υποψία ότι στους λίγους αγώνες όπου συμμετείχα και όταν ήθελα να τρέξω πραγματικά γρήγορα εκτός ότι ανοίγω αισθητά το διασκελισμό μου ότι πρέπει να πατάω σε ολόκληρο το πέλμα( ας πούμε στον πιο απαιτητικό αγώνα που έτρεξα, στον Ημιμαραθώνιο, στο δεύτερο μισό που το έτρεξα με -30 δευτερόλεπτα/χλμ σε σχέση με το πρώτο, μου έκανε εντύπωση που άκουγα όλη την ώρα τον ήχο από τα παπούτσια μου "πλατς πλατς", ντρεπόμουν λίγο κιόλας).
Μέσα στις προπονήσεις μου λοιπόν άρχισα να προσθέτω χωρίς πρόγραμμα και σύστημα κάποια χιλιόμετρα με forefoot και διαπίστωσα τα εξής:
1. Είμαι αισθητά πιο γρήγορος, χωρίς να νιώθω ότι καταβάλλω μεγαλύτερη προσπάθεια. Στις ανηφόρες δε, πραγματικά πετάω. Στις κατηφόρες τρέχω πλέον χωρίς να φρενάρω( έτσι νομίζω δηλαδή)
2. Μου φαίνεται ότι πατάω πιο μπροστά από πριν, σίγουρα κάνω μεγαλύτερο διασκελισμό
3. Υπτιάζω, και μου φαίνεται ότι πρέπει το σώμα μου να παίρνει μια κλίση στο κάθε πάτημα, σαν να στρίβει η λεκάνη (τέτοια αίσθηση έχω)
4. Με πέθαναν οι γάμπες, πήγα χύμα και την πλήρωσα. Τώρα που σας διάβασα καλά θα φτιάξω τακτική
5. Θα βάλω κάποιον να με βιντεοσκοπήσει από ποδήλατο από το πλάι για να μελετήσω καλά την τεχνική μου σε διάφορα πατήματα
6. Το πιο σημαντικό, όταν τρέχω με πτέρνα και νιώθω για κάποιο λόγο κούραση, μόλις περάσω για λίγη ώρα σε μετατάρσια νιώθω καλύτερα
Πάνω σε αυτό το τελευταίο, θα ήταν καλή ιδέα κάποιος να βάλει στον προγραμματισμό του αγώνα τέτοιου είδους εναλλαγές μεταξύ heel strike και forefoot;Ίσως να το κάνω στο 10ρι του Μέγα Αλέξανδρου....

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000