Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 ευφορία του δρομέα/ runner's high
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2014 :  01:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα tempo run προσφέρονται περισσότερο. Περίπου για μισή ώρα για συνεχόμενο tempo ή και λίγο παραπάνω για διαλειμματικό tempo. Τρεξιματικό σφηνάκι ευφορίας..

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2014 :  14:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντα τη νιώθω, είτε είναι λίγα τα χιλιόμετρα είτε πολλά. Μου αφήνει και μια αίσθηση ηρεμίας μετά. Το καταλαβαίνω περισσότερο αν συμβεί κάτι και δεν μπορέσω να τρέξω, που είμαι μέσα στα νεύρα!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runsakis
Forum-Runner

Greece


107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2014 :  11:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδιαφέρον Θέμα ανοιξε η Κωνσταντίνα!

Προσοχή στην ευφορία και στο πόσες φορές έρχεται κατα την διαρκεια ενός τρεξίματος!

Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι το σώμα μας ακολουθεί την βουληση μας κατα κύματα με καθυστέρηση, ξεπερνώντας κάθε φορά κάποια κατώφλια.
Υπάρχει λοιπόν τρία κατώφλια
1. Το κατώφλι της βαριεμάρας/ επιπλαστης αντοχής
2. Το κατώφλι της αντοχής ή πραγματικό κατώφλι
3. Το κατώφλι της υπεραντοχής ή ... της ζωής

και εξηγούμαι:

Ξεκινάω το τρέξιμο και μετά απο λίγο το σώμα μου διαμαρτύρεται "Τι ειναι αυτα ρε? Πάλι? Σε χαλασε δλδ μια μπυρίτσα, έχει και καλό ταινιάκι? Τουλάχιστον οπου πάμε ας παρουμε το αυτοκίνητο - ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!" .... αλλά λέει ψέματα ... μπορεί!
Οποτε μετά από λίγο το σώμα το παίρνει απόφαση πως δεν κανουμε πίσω και έτσι περνάει το πρώτο κατώφλι. Περνώντας το κατώφλι (οποιο κατώφλι) υπάρχει ένα πλατώ ευφορίας. Ειναι το σημείο που το σώμα παίρνει απόφαση οτι πάμε για περισσότερα και έτσι βαζει μπρος extra δύναμη ή εφεδρείες.
Συνεχίζουμε λοιπόν και μετά από πολλά (πραγματικά πολλά) ερχεται το δευτερο κατώφλι "Μεγαλε, ωραία ήταν, αλλά τώρα πραγματικά τα παιξα. Ακούς? Δεν ακους! Θυμάσαι τον λαγό που σε ενοχλούσε? Τον αστραγαλό? για να μην πω για τον αχιλλειο.... θελεις να στα θυμίσω? Δεν πήρες και κανα τζελάκι παραπάνω τρομάρα σου!" Εδω πια, έχει δικιο. Αλλά μπορεί να δώσει κι άλλο από εκτακτες εφεδρείες.
Αν περάσουμε και το δεύτερο κατώφλι περνάμε σε ένα πολύ προχώ πλατό ευφορίας ... εκεί που δεν μπορείς, την ίδια στιγμή πετάς! Αν βεβαια δεις τον εαυτό σου σε βίντεο πηγαίνεις σαν ξεχαρβαλη αγελάδα με την γλώσα έξω αλλά νιώθεις πως πετάς! Περνώντας το κατώφλι αυτό αρχίζουν τα γαλακτικά καιτα καψίματα από ότι έχεις ενώ ο τοίχος παντα παραμονεύει στην γωνία.
Συνεχισες (πολύ κακώς!!) "Δεν εχω τπτ άλλο να δώσω, φιλαρακι σβήνω ... δλδ σβήνουμε. ΕΛΕΟΣ!" Αν (ποτε ομως) το ξεπεράσεις και αυτό το κατώφλι βρίσκεσαι σε μία τελείως μεταφυσική εφορία ... μπορεί να αρχίσεις να βλέπεις τον εαυτό σου να τρέχει απέξω από το σώμα σου, μπορεί να μην συνηδτοποιείς τι κάνεις εκεινη την στιγμή ή που πας ή ποιος είσαι. Μπορεί να μην μπορείς να σταματήσεις ενώ δεν μπορείς να συνεχίσεις. ΔΕΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΞΕΙΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ και το κυριότερο ... μπορεί να τρέχει πλάι σου πια και ένας μαυροφορεμένος με δρεπάνι να σε βλέπει και να γελάει! ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ!!!

Υπαρχουν και πολλά μικρά ενδιάμεσα κατώφλια αλλά τα μεγαλα τα .... νιώθεις. Ποτε μην περάσεις πάνω από 1 στις προπονήσεις και πάνω από 2 στους αγώνες .....



Run Forest ...

Edited by - runsakis on 17/02/2014 15:59:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2014 :  14:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολυ ωραιος!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2014 :  15:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by runsakis


Προσοχή στην εφορία και στο πόσες φορές έρχεται κατα την διαρκεια ενός τρεξίματος!



Γενικά, προσοχή στην εφορία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  00:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με το που κλείνω την πόρτα του σπιτιού μου και φεύγω για τρέξιμο αλλάζει όλη η ψυχοσύνθεσή μου.. Όταν τελείωνει η προπόνηση είτε μεγάλη σε διάρκεια είτε μικρή το συναίσθημα είναι απίστευτο. Ειδικά τα βράδια που τελειώνω κάπως αργά και ξαπλώνω στο χορτάρι για διατάσεις και χαλάρωμα όλα τα λεφτά... τώρα που έχει και φεγγάρι είναι η ώρα που αναπολώ τα πεπραγμένα της ημέρας και σκέφτομαι την επόμενη προπόνηση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos277
Forum-Runner

Greece


75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2014 :  14:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by runsakis

Ενδιαφέρον Θέμα ανοιξε η Κωνσταντίνα!

Προσοχή στην ευφορία και στο πόσες φορές έρχεται κατα την διαρκεια ενός τρεξίματος!

Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι το σώμα μας ακολουθεί την βουληση μας κατα κύματα με καθυστέρηση, ξεπερνώντας κάθε φορά κάποια κατώφλια.
Υπάρχει λοιπόν τρία κατώφλια
1. Το κατώφλι της βαριεμάρας/ επιπλαστης αντοχής
2. Το κατώφλι της αντοχής ή πραγματικό κατώφλι
3. Το κατώφλι της υπεραντοχής ή ... της ζωής

...........................



Υπαρχουν και πολλά μικρά ενδιάμεσα κατώφλια αλλά τα μεγαλα τα .... νιώθεις. Ποτε μην περάσεις πάνω από 1 στις προπονήσεις και πάνω από 2 στους αγώνες .....
Run Forest ...



Φιλε θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου,ετσι ακριβως το νοιωθω και εγω,το τελευταιο διάστημα μαλιστα νομιζω πως το ειχα παρακανει καποιες φορες,σκεφτομουν προηγουμενως πως υπηρξαν φορες που ζορισα πολυ το σωμα να συνεχισει ενω αυτο τα ειχε δωσει ηδη ολα.Κατεληξα πως στην ηλικια που ειμαι δε μπορω απο τη μια στιγμη στην αλλη να αποτιναξω απο πανω μου τα χρονια του καναπε,τις κακες συνηθεις(βλεπε τσιγαρο) και να το παιξω αθληταρας.Δε μπορουμε εν ολιγης να αγνοησουμε την φωνη του σωματος που για εμενα ειναι ο απολυτος ρυθμιστης της ασκησης.

Καλα τρεξιματα σε ολους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pheidias
Forum-Runner

Greece


125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2014 :  14:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Pheidias Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by runsakis

Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι το σώμα μας ακολουθεί την βουληση μας κατα κύματα με καθυστέρηση, ξεπερνώντας κάθε φορά κάποια κατώφλια.
Υπάρχει λοιπόν τρία κατώφλια
1. Το κατώφλι της βαριεμάρας/ επιπλαστης αντοχής
2. Το κατώφλι της αντοχής ή πραγματικό κατώφλι
3. Το κατώφλι της υπεραντοχής ή ... της ζωής
[...]

Έξοχο σημείωμα, φίλε runsakis. Πραγματικά, έτσι!
Το πρώτο κατώφλι τό ξεπερνούμε με την σωματική δύναμη.
Το δεύτερο, με την ψυχική δύναμη.
Το τρίτο (αν, κάποιοι, κάποτε, ένας Γιάννης Κούρος), με την υπερφυσική.

Ὦ παῖδες Ἑλλήνων, ἴτε, ἐλευθεροῦτε πατρίδ᾿, ἐλευθεροῦτε δὲ παῖδας, γυναῖκας, θεῶν τέ πατρῴων ἕδη, θήκας τε προγόνων· νῦν ὑπὲρ πάντων ἀγών.
(Ὁ παιὰν τῶν Σαλαμινομάχων, 480 π.Χ. (Αἰσχύλος, «Πέρσαι», 402-405))
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  10:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

Ὦ παῖδες Ἑλλήνων, ἴτε, ἐλευθεροῦτε πατρίδ᾿, ἐλευθεροῦτε δὲ παῖδας, γυναῖκας, θεῶν τέ πατρῴων ἕδη, θήκας τε προγόνων· νῦν ὑπὲρ πάντων ἀγών.
(Ὁ παιὰν τῶν Σαλαμινομάχων, 480 π.Χ. (Αἰσχύλος, «Πέρσαι», 402-405))




Νυν υπερ πάντων η Σιαγών!
(το σύνθημα των Μπυροκιοφτέδων, Μεσσήνη, 2010, Σκυταλοδρομία Μαραθωνίου)

sorry...

Edited by - Rigelian on 17/03/2014 10:01:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaedraLord
Forum-Runner

Greece


181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2014 :  23:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα που έκανα μεγλαύτερο ζέσταμα και έριξα ένα γερό σπριντ στο τελευταίο χιλιάρι ανυπόδητος άρχισα να νιώθω ότι ειμαι αλλού και βλέπω απλώς το σώμα μου να τρέχει :P Μετά συνέχισα σε ελαφρύ ρυθμό για αποθεραπεία, έσκασα κάτι 300αρια, έκανα τις διατάσεις και υπόλοιπες ασκήσεις και ακόμη ήμουνα μέσα στη μαστούρα :P Αφού είχα κάτσει στον πάγκο και άκουγα Maiden από τα ακουστικά και δεν μπορούσα να σηκωθώ

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2014 :  15:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DaedraLord

άκουγα Maiden από τα ακουστικά και δεν μπορούσα να σηκωθώ




μάλλον άκουγες από τα καινούργια.. την επόμενη άκουσε το run to the hills για έμπνευση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaedraLord
Forum-Runner

Greece


181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2014 :  00:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχα είναι και μέσα στο κλίμα. Όχι, κάτι από το powerslave άκουγα ή από Fear of The Dark.

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2014 :  15:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit DaDi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά υπάρχει αυτή η ευφορία;
Γιατί μόνο πόνο έχω για την ώρα :))))

btw για τα παραπάνω παληκάρια, εγώ ακούω All That Remains ;)

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000