Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Malaysia Airlines flight 370
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2014 :  15:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και συνεχίζοντας τα προηγούμενα γραφόμενα, δεν μπορεί εγώ (ως 1 μηδενικό) να γνωρίζω με μηχανάκι της τάξεως των 200 € το στίγμα μου, το ρυθμό μου, την διανυθείσα απόσταση κλπ κλπ και 1 αεροπλάνο πολλών εκατομμυρίων να αγνοείται ή ακόμα χειρότερα, να θεωρείται φυσιολογικό που αγνοείται!!!!
Εεεεε, δε γίνεται ρε παιδιά!!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2014 :  15:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αληθεύει ότι βγήκε άτομο από την rolls royce που κατασκευαζει τους κινητήρες των boeing και είπε ότι ο κινητήρας έδινε δείγμα ομαλής συμπεριφοράς 5 ωρές αφού το σκάφος 'κυρήχθηκε' αγνοούμενο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2014 :  17:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

αληθεύει ότι βγήκε άτομο από την rolls royce που κατασκευαζει τους κινητήρες των boeing και είπε ότι ο κινητήρας έδινε δείγμα ομαλής συμπεριφοράς 5 ωρές αφού το σκάφος 'κυρήχθηκε' αγνοούμενο;


φιλολογικό φαντάζομαι είναι το ερωτημά σου, η κάθε επιτροπή αεροπορικών ατυχημάτων δεν απαντάει σε εικασίες φημών, συλλέγει στοιχεία και μπορεί να περάσουν χρόνια για το τελικό πόρισμα, παράδειγμα το ατύχημα της helios λόγω βραδείας αποσυμπίεσης!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tamilthi
Advanced Forum-Runner

Greece


301 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2014 :  12:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by gargadua


3. Να βρεθεί το στίγμα του μέσω gps αποκλείεται




Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.





3. Ναι, είναι θέμα κόστους.




Υπάρχει θέμα κόστους δηλαδή για τη χρησιμοποίηση μηχανισμού GPS ικανού να εκπέμπει συνεχώς;;;; Μου κάνει εντύπωση αυτό. (εντάξει αν ήμουν συγγενής θύματος και το μάθαινα θα είχα τρελαθεί.
Σε κάθε περίπτωση πάντως ένας μηχανισμός που θα εκπέμπει σήμα GPS ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες λειτουργίες του αεροσκάφους και μη προσβάσιμος εν ώρα πτήσης είναι απαραίτητος σε τέτοιες περιπτώσεις.
Το μαύρο κουτί δεν έχει τέτοιο μηχανισμό;


You'll never ...run alone
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2014 :  16:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση αυτή η ειδηση με το αεροπλάνο που χάθηκε. Περνάει μια μέρα, δύο , τρεις ..πάμε για εβδομάδα και ΑΚΟΜΑ βλέπω παντού να μιλάνε για το αεροπλάνο που χάθηκε καπου εκεί στην Μαλαισία; ...Μα τι διάβολο είχε αυτο το αεροπλάνο μέσα, γιατί είναι τόσο σημαντικό ζήτημα, παρουσιαστές, δημοσιογράφοι, άρθρα, φορουμς, η πεθερά μου...όλοι μιλάνε για το αεροπλάνο που χάθηκε. :S

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2014 :  18:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό και όλα σχεδόν τα αεροπλάνα έχουν ένα μαύρο κουτί μέσα με πληροφορίες που μπορούν να αποτρέψουν παρόμοια ατυχήματα σε μια βιομηχανία μεταφορών που δεν επιτρέπει περιθώρια λάθους. Επίσης έχει ανατιμήσεις ασφάλιστρων, μετοχών και δεν συμμαζεύεται. Οι θείτσες στην τηλεόραση απλά πέσαν σαν τις μύγες στο μέλι (υπόθεση κάνω γιατί πλέων δεν παρακολουθώ) να πουλήσουν θρήνο συγγενών, θεωρίες συνωμοσίας και κριτικές στην διασφάλιση ποιότητας των αεροπορικών γραμμών. Όλα αυτά από απόφοιτους ΙΕΚ και κάτω.
---
Οι ιστορίες περί τηλεφώνων διαδίδονται από τα ίδια πρακτορεία που αναφέρουν ότι επιβάτες εμφανίζονται online στο facebook.
---
Τα μηχανάκια των 200Ευρώ εξυπηρετούν πολλούς αλλά ποιοι γνωρίζουν τον αριθμό αυτών που δυσλειτούργησαν; Προφανώς μόνο η εταιρία που της επιστράφηκαν για να στείλει καινούργια (χωρίς τηλεοπτικό δράμα).
---
Η μαζικότητα στον θάνατο φυσικά και λαμβάνεται υπόψιν στις στατιστικές και φυσικά θέματα τύχης τις επηρεάζουν (ίσως το μόνο στο οποίο μπορείς να βασίζεσαι). Οι στατιστικολόγοι ως μαθηματικοί διαφέρουν αρκετά από ηθικολόγους δημοσιογράφους. Οι μεν μπορεί να προσδιορίσουν πιθανότητες ατυχημάτων και να δώσουν πληροφορίες αξιοποιήσιμες σε αποφάσεις και οι δε απλά να οργανώσουν ένα τσίρκο για τους αποδέκτες "ειδήσεων", αν μη τι άλλο περιπλέκοντας περισσότερο την ανατίμηση της εταιρίας γιατί και τα γίδια του τσίρκου καβαλάνε και αυτά boeing.
Τώρα αν την μαζικότητα στον θάνατο την αναφέρεις γιατί καθορίζει την αξιολόγηση της ζωής πάω πάσο, εκτιμώ αρκετά την ζωή μου για να μου την χαλάσει μια εμπειρία luna park μόνο και μόνο γιατί βρέθηκε χρονικά στο τέλος της. Η πολυτέλεια νεκροκρέβατου όπου ο ετοιμοθάνατος αποχαιρετά συγγενείς σπανίζει ακόμα και αν περιορίσουμε το δείγμα στους προσγειωμένους.

Edited by - Nikola on 16/03/2014 18:14:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2014 :  18:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπαρχει μια παρανοηση με τα gps.To gps "λεει" στο αεροπλανο που ειναι,αλλα δε "λεει" στο πυργο ελεγχου που ειναι το αεροπλανο.
Βεβαια υπαρχει ο "φαρος" του αεροπλανου που ενεργοποιειται συνηθως αυτοματα οταν το αεροπλανο πεσει στο νερο,αλλα και αυτος εχει ορισμενες ωρες λειτουργιας,οπως ακριβως και τα μαυρα κουτια.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2014 :  18:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση αυτή η ειδηση με το αεροπλάνο που χάθηκε. Περνάει μια μέρα, δύο , τρεις ..πάμε για εβδομάδα και ΑΚΟΜΑ βλέπω παντού να μιλάνε για το αεροπλάνο που χάθηκε καπου εκεί στην Μαλαισία; ...Μα τι διάβολο είχε αυτο το αεροπλάνο μέσα, γιατί είναι τόσο σημαντικό ζήτημα, παρουσιαστές, δημοσιογράφοι, άρθρα, φορουμς, η πεθερά μου...όλοι μιλάνε για το αεροπλάνο που χάθηκε. :S

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff


Το αεροπλανο ειχε μεσα ανθρωπους,που τους ψαχνουν οι δικοι τους.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.


Edited by - stratus on 16/03/2014 18:39:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2014 :  20:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι προφανώς είχε μέσα ανθρώπους, μου κάνει εντύπωση όμως που το συζητάνε ΠΑΝΤΟΥ για τόσο πολύ καιρό! Τι το διαφορετικό δηλαδή περιλαμβάνει αυτή η είδηση από αυτά που συμβαίνουν στην Σομαλία για παράδειγμα. Το ίδιο μακρυά είναι. Η μαλαισία δεν είναι πιο μακρυά; Μήπως σχετίζεται με το γεγονός οτι εκεί πηγε ο Λιάπης να ξεκουραστεί από τα "προβλήματα" ; Μπορεί.

Πιο σουρεάλ στάθηκε η πεθερά μου πάντως, είχα καιρό να την δώ και προχθες που την επισκέφτηκα το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν : "Είδες τι έγινε με το αεροπλάνο ε !!;; ". Ναί είδα τι έγινε πριν αρκετό καιρό όμως, τότε απόρησα για πρώτη φορά μιας και απανωτά όπου γύρησω το βλέμα μου στην ενημέρωση θα ακόυσω και κάτι καινουριο, μια διαφορετική θεωρία, ένα καινουριο στοιχειο. Εχθές καπου έπιασε το μάτι φευγαλέα μια εκπομπή αφιερωμένη στο θέμα, με προτζέκτορες ,για νέα ειδικά σοναρ, με αναλυτές κτλ... ???!!

Με αυτά και με αυτά και έχοντας το αεροπλάνο της Μαλαισίας να μπαινει καθημερινά σαν σφήνα μπροστά μου (ακόμα και εδω) σκέφτομαι πως έτσι πρέπει να οραματιστηκε ο Νταλι τον ...Ανδαλουσιανό Σκύλο.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2014 :  20:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα άκουσα ότι οι υποψίες επικεντρώνονται στον πιλότο γιατί κάποτε φορούσε μαύρο μπλουζάκι με το λογότυπο democracy is dead.
Ίσως όμως -λέω εγώ τώρα- ο βασικός ύποπτος να είναι τελικά ο συνκυβερνήτης γιατί όταν έκλανε σήκωνε το αριστερό πόδι πράγμα που σημαίνει ότι ήταν βροντώδης κομμουνιστής!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  10:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που έγραψα πριν λίγες μέρες,ότι το αεροπλάνο παίζει να μην συνετρίβη,ολοένα και ενισχύεται.Το πως,διαβάστε το εδώ:

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231303774

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  10:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

quote:
Originally posted by Rigelian

Βασίλη, πραγματικά, μην πιστεύετε ότι όλοι παρακολουθούν τα πάντα, δεν είναι, όπως φαίνεται, έτσι.

Όχι, μπορεί ξεκάθαρα να μην το είδε κανείς, δεν είναι μια συνεχής κατοικίσιμη περιοχή, δεν κοιτάζουν όλοι τον ουρανό, πραγματικά η αναλογία "ψύλλος στ' άχυρα" να είναι πολύ αισιόδοξη.

Φυσικά και ΚΑΘΕ αεροπλάνο φαίνεται από τα ραντάρ, γι αυτό και λέμε ότι χάθηκε από τα ραντάρ!



Ρίγκο
δεν πιστεύω σε θεωρίες συνωμοσίας ή απαγωγές από ΑΤΙΑ, απλά λόγω της σάρωσης του εναέριου χώρου με πολλά στατικά ή εναέρια μέσα, μου φαίνεται κουφό να μην το είδε κανείς.
Επιπλέον το επίσης σοβαρό είναι ότι ακόμα και σε περίπτωση που δεν πεθάνεις από το ατύχημα, θα πεθάνεις γιατί δεν μπορούν να σε βρουν!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Καλημέρα!
Κι όμως, είναι απόλυτα λογικό να μην το έχουν βρει ακόμα, ψάχνουν σε απόλυτα τεράστια περιοχή κάτι (σχετικά) πάρα πολύ μικρό το οποίο μπορεί να είναι στον βυθό κάποιας θάλασσας.

Επίσης, θέλουν προσοχή κάποιες λεπτομέρειες:
Το transponder σταμάτησε να εκπέμπει, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάποιος το σταμάτησε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  10:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δείτε και εδώ:
http://edition.cnn.com/2014/03/16/world/asia/malaysia-airlines-questions/index.html

abstract:

5. Could the plane have landed somewhere?

One theory U.S. officials are considering, according to a Wall Street Journal report, is that someone might have taken the plane to be used for some other purpose later. So it's theoretically possible that the plane could have landed at a remote, hidden airstrip.

There are some large holes in that theory. The 777 is a big plane. It requires, at minimum, nearly a mile to land. And, says CNN aviation correspondent Richard Quest, there's the matter of getting it someplace without setting off alarm bells.

"You can't just fly a 777 and not have a radar trace," he said. One senior U.S. official, citing information Malaysia has shared with the United States, told CNN that "there is probably a significant likelihood" that the aircraft is on the floor of the Indian Ocean.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  11:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εποχη της τεχνολογιας .ολος ο πλανητης παρακολουθειται με δορυφορους

τα παντα ελεγχονται,μεχρι και οι παπιες που μεταναστευουν.

ενταξει τους ξεφυγε ενα ,ασε που εμαθα απο την τηλ.πως οδηγηται ενα

αεροπλανο,ειμαι ετοιμος πιλοτος ,με κανα 2 εξομοιωτες ...πεταω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  11:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thesalos

εποχη της τεχνολογιας .ολος ο πλανητης παρακολουθειται με δορυφορους

τα παντα ελεγχονται,μεχρι και οι παπιες που μεταναστευουν.

ενταξει τους ξεφυγε ενα ,ασε που εμαθα απο την τηλ.πως οδηγηται ενα

αεροπλανο,ειμαι ετοιμος πιλοτος ,με κανα 2 εξομοιωτες ...πεταω...



Προφανώς επειδη το λέτε και το ξαναλέτε, (όχι εσύ, αλλά αρκετοί) εκ των πραγμάτων βλέπετε πως η νέα τάξη πραγμάτων ακόμα δεν έχει έρθει.
Όλα αυτά που νομίζετε, ότι τα πάντα παρακολοθούνται, τα πάντα καταγράφονται κτλ κτλ... αποδεικνύεται ότι ΔΕΝ ισχύουν.
Αν τώρα, κάποιον προσωπικά, τον έχουν βάλει στο μάτι, είναι αλλιώς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000