Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Ένας αγώνας διαφορετικός...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2014 :  23:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε θέλει πολύ δρόμο ακόμα. Η ανατροπή του μηχανισμου θα ανατρέψει κάθε προσπάθεια εξέλιξης. Η αλλαγή του όμως θα βάλει ένα λιθαράκι. Το σύστημα το αλλάζεις πολεμώντας από μέσα όχι σαν φυγάς στα εδώ ή στα ξένα, μήτε αμέτοχος, αλλά με το να είσαι ενεργό μέρος του και να προσπαθείς να το αλλαζεις όπου μπορείς και όποτε μπορείς. Εστω αυτό το κάτι, έστω αυτο το τίποτα. Τα έχουν πει τόσο μεγάλοι, Καζαντζάκης: πρέπει να αλλάξουμε εμείς για να αλλάξει και ο κόσμος. Για τους Δρόμους , το τρέξιμο είναι απλά τα πράγματα, για μένα. Το τρέξιμο είναι παιχνίδι και τέχνη, όμως πολλές φορές τρέχω γιατι δεν την παλεύω , και την ώρα εκείνη που τρέχω , σκέφτομαι...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2014 :  10:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Εχει αλλάξει η νοοτροπία μας;
Κοντός ψαλμός αλληλούια, έρχονται οι εκλογές, μη βιάζεσαι.

ΥΓ: Συμφωνώ στο ότι ο κόσμος είναι ποίμνιο. Ένα μαντρί ψάχνει. Τίποτα άλλο



Πόσες φορές έχω ακούσει παράπονα για μέτρα και από την άλλη να λένε ότι "όταν έρθουν οι εκλογές τι να ψηφίσω; Μόνο του πάει το χέρι".
Ουδέν σχόλιο.
Απόλυτο δίκιο έχεις χωρίς όμως (προσωπικά) να τρέφω ελπίδες ότι με αλλαγή της κυβέρνησης (δεν τους υπερασπίζομαι) θα αλλάξει και κάτι.
Η συνειδητοποίηση στη χώρα, προς το παρόν, περνάει από την τσέπη.

Φιντ
σωστός για το παραπάνω σχόλιο σου.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 31/03/2014 10:14:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2014 :  19:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
όπως μας λένε οι απο πάνω, είμαστε σε καλό δρόμο...
και κάθε ένας μας το εκλαμβάνει όπως μόνο αυτός μπορεί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2014 :  20:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Εχει αλλάξει η νοοτροπία μας;
Κοντός ψαλμός αλληλούια, έρχονται οι εκλογές, μη βιάζεσαι.

ΥΓ: Συμφωνώ στο ότι ο κόσμος είναι ποίμνιο. Ένα μαντρί ψάχνει. Τίποτα άλλο





Ποιός Θανάσης??Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά δέν νομίζω

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  00:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Εχει αλλάξει η νοοτροπία μας;



Ποιός Θανάσης??Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά δέν νομίζω



τι δε νομίζεις Αναστάσιε?
μήπως λέμε το ίδιο? εγώ δεν πιστεύω ότι έχει αλλάξει η νοοτροπία μας, η αν θες πιστεύω ότι έχει αλλάξει προς το χειρότερο. τώρα συν τοις άλλοις θέλουμε και να μας λυπούνται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sega
Forum-Runner



173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2014 :  18:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχει αλλάξει η νοοτροπία μας;! Τι άλλο πρέπει να γίνει δηλαδή για να αλλάξουμε; Κάτι έχει αλλάξει βρε παιδιά και πιστεύω πως αυτή η αλλαγή θα φανεί στις εκλογές. Λέτε να μαι ρομαντική;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2014 :  20:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μόνο που μπορεί να φανεί θετικό σε αυτές τις εκλογές δεν είναι η ξαφνική ανακαμψη της χώρας αυτής, αλλά πως μερικά πράγματα είναι μονόδρομος και ειναι πολύ μακρύς ο ρημάδης. Δεν μπορεί να συμμαζέψει κανείς ένα τεράστιο κουβάρι 10ετιών μέσα σε λίγα χρόνια. Θα χρειαστεί περισσότερο χρόνος για να βελτιώσεις κάτι το οποιό άφησες στην τύχη του και καταστράφηκε.

Αν δεν πετύχει η συνταγή δεν θα είναι ένα μεμονομένο περιστατικό , η καταρευση της Ελλάδας δηλαδή. Θα είναι ευρωπαικό το φαινόμενο και κάτι τέτοιο δεν το επιθυμεί κανένας , ακόμα και οι καιροσκόποι , οι κακόβουλοι κερδοσκόποι δεν το θέλουν. Είναι πιο αναίμακτο για αυτους ένα πιο υγιές ευρωπαικό περιβάλλον από ότι ήταν τα προηγούμενα 50 χρόνια και πιο πίσω.

Τώρα αν στον μικροκοσμό μας τραβάμε ζόρια, ναι τραβάμε και μάλλον έτσι θα πάει μέχρι η επόμενη γενιά να πάρει τα ηνία στα χέρια της(και η επόμενη από αυτή..). Εμείς δεν θα γευτούμε δραματικές αλλαγές προς το καλύτερο , το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθούμε και να χαιρόμαστε οτι κάποτε θα ξεφύγει ο μελοντικός πολίτης αυτής της χώρας από τον ασφυκτικό κλειό.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sega
Forum-Runner



173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  00:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"ΜΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ !!!

Ένα ποντικάκι κάποτε, παρατηρούσε από την τρυπούλα του τον αγρότη και τη γυναίκα του που ξεδίπλωναν ένα πακέτο. Τι λιχουδιά άραγε έκρυβε εκείνο το πακέτο; Αναρωτήθηκε.

Όταν οι δύο αγρότες άνοιξαν το πακέτο, δεν φαντάζεστε πόσο μεγάλο ήταν το σοκ που έπαθε, όταν διαπίστωσε πως επρόκειτο για μια ποντικοπαγίδα!

Τρέχει γρήγορα λοιπόν στον αχυρώνα για να ανακοινώσει το φοβερό νέο!

-Μια ποντικοπαγίδα μέσα στο σπίτι! Μια ποντικοπαγίδα μέσα στο σπίτι!

Η κότα κακάρισε, έξυσε την πλάτη της και σηκώνοντας το λαιμό της είπε:

"Κύρ Ποντικέ μου, καταλαβαίνω πως αυτό αποτελεί πρόβλημα για σας. Αλλά δεν βλέπω να έχει καμιά επίπτωση σε μένα! Δε με ενοχλεί καθόλου εμένα η ποντικοπαγίδα στο σπίτι!"

Το ποντικάκι γύρισε τότε στο γουρούνι και του φώναξε:

"Έχει μια ποντικοπαγίδα στο σπίτι! Έχει μια ποντικοπαγίδα στο σπίτι!"

Το γουρούνι έδειξε συμπόνια αλλά απάντησε:

"Λυπάμαι πολύ κυρ ποντικέ μου, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από το να προσευχηθώ. Να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω. Θα προσευχηθώ."

Τότε το ποντίκι στράφηκε προς το βόδι και του φώναξε κρούοντας τον κώδωνα του κινδύνου:

"Έχει μια ποντικοπαγίδα στο σπίτι! Έχει μια ποντικοπαγίδα στο σπίτι!"

Και το βόδι απάντησε:

"Κοιτάξτε, κύριε ποντικέ μου, πολύ λυπάμαι για τον κίνδυνο που διατρέχεις, αλλά εμένα η ποντικοπαγίδα το μόνο που μπορεί να μου κάνει, είναι ένα τσιμπηματάκι στο δέρμα μου! "

Έτσι, ο καλός μας ποντικούλης, έφυγε με κατεβασμένο το κεφάλι, περίλυπος και απογοητευμένος γιατί θα έπρεπε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, να αντιμετωπίσει τον κίνδυνο της ποντικοπαγίδας!

Την επόμενη νύχτα, ένας παράξενος θόρυβος, κάτι σαν το θόρυβο που κάνει η ποντικοπαγίδα όταν κλείνει, ξύπνησε τη γυναίκα του αγρότη που έτρεξε να δει τι συνέβη. Μέσα στη νύχτα όμως, δεν πρόσεξε πως στην παγίδα πιάστηκε από την ουρά ένα φίδι ....

Φοβισμένο το φίδι δάγκωσε τη γυναίκα.

Ο άντρας της έτρεξε γρήγορα και την πήγε στο νοσοκομείο. Αλλοίμονο όμως, την έφερε στο σπίτι με πολύ υψηλό πυρετό. Ο γιατρός τον συμβούλεψε να της κάνει ζεστές σουπίτσες..

Έτσι ο αγρότης *έσφαξε την κότα* για να κάνει μια καλή κοτόσουπα!

Η γυναίκα όμως πήγαινε από το κακό στο χειρότερο και όλοι οι γείτονες ερχόταν στη φάρμα να βοηθήσουν. Ο καθένας με τη σειρά του καθόταν στο προσκεφάλι της γυναίκας από ένα 8ωρο.

Για να τους ταΐσει όλους αυτούς ο αγρότης αναγκάστηκε να *σφάξει το γουρούνι*.

Τελικά η γυναίκα πέθανε κι ο αγρότης για να ικανοποιήσει όλον αυτόν τον κόσμο που ήλθε στην κηδεία αναγκάστηκε να *σφάξει το βόδι*

Ο κυρ Ποντικός μας, έβλεπε όλο αυτό το πήγαιν'έλα από την τρυπούλα του με πάρα πολύ μεγάλη θλίψη.......

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ:

Χάσαμε την ανθρωπιά μας κι ενισχύσαμε τον ατομισμό μας..!
Όταν κάποιος δίπλα μας κινδυνεύει, βρισκόμαστε όλοι σε κίνδυνο!
Είμαστε όλοι συνεπιβάτες σ'αυτό το πλοίο που λέγεται ζωή!
Ο καθένας μας αποτελεί τον κρίκο της ίδιας αλυσίδας!
Είμαστε σαν τις ίνες ενός υφάσματος.
Κι αν ένα μέρος του υφάσματος χαλάσει, το ύφασμα είναι άχρηστο....

ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ.

Εμείς είμαστε τα ποντικάκια..
Εμείς όμως είμαστε και οι κότες..
Εμείς και τα γουρούνια...
Εμείς και τα βόδια...

ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΩΣ:
είναι αδύνατον να γελάμε, αν δεν γελάει ολόκληρη η γειτονιά".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  11:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ όμορφή ιστορία. Μου θύμησες την Φάρμα των Ζώων του Οργουελ : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97_%CE%A6%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%96%CF%8E%CF%89%CE%BD

(βέβαια του γουρούνι, το βόδι και η κότα έτσι και αλλιως για σφάξιμο πάνε. Το ποντίκι όντως είναι ανεξάρτητο, παρόλο το άγχος της φάκας και της...γάτας :)) )




People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 07/04/2014 11:12:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nassos
Forum-Runner

Greece
72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  12:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στη διάρκεια μιας πυρκαγιάς στο δάσος, όλα τα ζώα τρέχουν να ξεφύγουν από τη φωτιά εκτός από ένα. Το κολιμπρί, το οποίο παίρνει μια σταγόνα νερό στο ράμφος του και τη ρίχνει στη φωτιά.
«Είσαι τρελός, δεν θα σταματήσεις την πυρκαγιά», του λέει ένα ζώο.

«Το ξέρω», απαντά το κολιμπρί, «όμως κάνω αυτό που μου αναλογεί».


Sega μοιράζομαι και εγώ τις σκέψεις και τους προβληματισμούς σου . Έχω πάψει πια να πιστεύω σε κοινές δράσεις και συνεργασίες .
Μετά από χιλιάδες χρόνια εξέλιξης ο άνθρωπος συνεχίζει να είναι στο σημείο μηδέν σε ότι έχει να κάνει με την έννοια συλλογικότητα.
Ένας από τους βασικούς λόγους κατά τη γνώμη μου είναι ή αλαζονεία και ματαιοδοξία της ανθρώπινης φύσης .

Δεν θέλω να ακυρώσω κάθε ενέργεια συλλογικής δράσης συχνά όμως πίσω από αυτές βρίσκονται άνθρωποι με πολύ διαφορετικά κίνητρα και στόχους από αυτά των “ρομαντικών” που τις ακολουθούν , τις πιστεύουν και τις στηρίζουν.

Θεωρώ πιο ρεαλιστικό το μύθο με το κολιμπρί .
Στο βάθος όλοι ξέρουμε πιο είναι το σωστό. Ας το κάνουμε με την ελπίδα πως θα βρεθεί κάποιος που θα βλέπει τα πράγματα όπως εμείς.
Όσο απαισιόδοξο και αν το ακούς αυτό πολύ φοβάμαι πως είναι η αλήθεια .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  12:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Nassos με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000