Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 προπονηση για 1000μ και αλλα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

bromario
Newbie Forum Runner



11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/05/2014 :  22:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα
Υστερα απο χρονια λεω να δοκιμασω φετος για αστυνομια μεσω πανελληνιων.
Ολα καλα μεχρι που δοκιμασα το 1000αρι.
Ειμαι 1.71 (ημουν 96 κιλα) και 84 κιλα τωρα και μεχρι τα αθληματα τουλαχιστον 78 αλλα θα προσπαθησω για πιο κατω.
Καπου στα 800 μετρα χανετε το τοπι(απο πιο πριν εχει αρχισει η εντονη κουραση αλλα εκει κατεβαινει ο γενικος)
Δεν ξερω που παταω και που βρισκομαι αλλα το χειροτερο απο ολα ειναι οτι μου μενει 25 δευτερολεπτα για 200 μετρα.
Προς το παρον δοκιμασα και χιλιομετρο σε ανηφορα αλλα μου φανηκε πως ηταν σχεδον ιδια η δυσκολια...μαλλον λαθος εκανα.
1)ζηταω ενα καλο παπουτσι που ισως βοηθησει την κατασταση (φυσιολογικη προς μεγαλη καμαρα) κοιταξα για nimbus 15 αλλα πολλα λεφτα...τεσπα αν χρειαζονται τοσο ακριβα θα τα αγορασω
2)τροπους για να μεγαλωσω την αντοχη μου πρωτα και επειτα τον χρονο μου(πρεπει να το βγαλω σε 4.20 για οσους δεν ξερουν και θελουν να βοηθησουν)
3)καποιο ξενο μαγαζι online για σιγουρες και φθηνες αγορες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

NikosA
Forum-Runner

Greece


79 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2014 :  01:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit NikosA Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
1ον :Σε πόσα λεπτά πρέπει να ολοκληρώσεις το 1000αρι ;
2ον : Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και φροντιστήρια που σε προετιμάζουν για ΤΕΕΦΑ, Στρατιωτικές και Αστυνομικές σχολές.
3ον : Έχω την εντύπωση πως μέχρι και φέτος δεν υπάρχουν στο μηχανογραφικό οι σχολές της ΕΛ.ΑΣ εκτός αν δεν υπάρχει μόνο των αξιωματικών και μπορείς μόνο για αστυφυλάκων...

----------------------

O μικρός του forum
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2014 :  01:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν,σε πόσο κάνεις το 1000αρι;Γιατί άλλο να είσαι στο 4.30 και άλλο,όπως καταλαβαίνεις στο 5.
Με λίγα λόγια,θα σε βοηθήσει αρκετά στην αντοχή σου αν βάλεις σπριντάκια 100αρια σε μια ανηφόρα.Να φροντίζεις μόνο να κάνεις καλό ζέσταμα για να μην έχεις κάποιο τραυματισμο.
Απο εκει και περα,μετά αρχίζεις με κάποια μεγαλύτερα κομμάτια 400αρια για να φτάσεις στα 1000.
Οσο για τα παπούτσια,δεν χρειάζεται να πας σε τόσο ακριβή λύση και ούτε θα δεις κάποια τεράστια πρόοδο αγοράζοντάς τα.
Νομιζω οτι μια λύση των 60-80€ είναι αρκετή για την περίπτωσή σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2014 :  17:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσος καιρός μένει μέχρι τη δρομική δοκιμασία των εξετάσεων; Μήπως το σκέφτηκες λιγουλάκι αργά για φέτος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bromario
Newbie Forum Runner



11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2014 :  21:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχει 2 μηνες ακομα.
μια βελτιωση της αντοχης και καπου στα 15δευτερολεπτα πιο γρηγορα χρειαζομαι.
σημερα ετρεξα 2χλμ σε 10 λεπτα.
πηγα πιο περα απο τα 1000 μπας και βελτιωθω και τα παω πιο ανετα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikolakis42195
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2014 :  22:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε το χιλιάρι σε 4.20 δεν θέλει πολύ φαντασία,ξεκινά με 4 προπονήσεις :2συνεχόμενα απο30-40 λεπτά, μια με 8-10*200μ σε 50 δευτερόλεπτα και άλλη 5-6*400μ σε 1λ44 δευτερόλεπτα . Την επόμενη εβδομάδα ίδιες διαλλειματικές αλλα κατα 2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα τα 200μ και 4δευτερόλεπτα τα τετρακοσάρια.Από εκεί και πέρα μόνο σου πρέπει να προσαρμόζεις την ταχύτητα στα κομμάτια ανάλογα με την κατάσταση σου. Θα σου πω μια αληθινή ιστορία ,το 2005 ο αδερφός μου προετοιμάζονταν για Αστυνομική Ακαδημία και στις προπονήσεις 1000μ έβγαζε σε 4,35-4,40 και για τον λόγο αυτό δεν ηθελει ούτε καν να παη στην εξέταση,τον πίεσα όμως και τελικά πήγε αυτός και τερμάτισε τελευταίος ..........αλλά σε 4,16 και έτσι πέρασε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2014 :  22:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν κάνεις τώρα 4'35" το 4'20" πραγματικά δεν είναι τίποτα. Ειδικά τον πρώτο καιρό όλα γίνονται εύκολα.
Αν είσαι μέχρι τα 800 μέτρα, οκ, το άλλο θα έρθει.

Όπως σου είπαν, κάνε 4 προπονήσεις την βδομάδα.
Οι 2 θα είναι μεγάλα χαλαρά τρεξιματάκια των 30-40 λεπτών.
Οι άλλες 2 θα είναι γρήγορα κομμάτια. 400 μέτρων θα πρότεινα. Όταν λέμε γρήγορα δεν χρειάζεται να είναι όλα μέσα, δεν κάνεις sprint, τον ρυθμό που θες να έχεις στην δοκιμασία (αρχικά) και μετά 5" πιο γρήγορα. Απλά αντί να το κρατήσεις για 1χλμ, την ταχύτητα στόχο θα την κρατάς 400μέτρα. Και αυτό πχ 5-6 φορές.
Και την επόμενη βδομάδα, το ίδιο με 2 δευτέρολεπτα το 400ρι πιο γρήγορα (δλδ 5" πιο γρήγορος ρυθμός)
Και την μεθεπόμενη άλλα 2 πιο κάτω.
Θα κάνεις 4'10" για πλάκα.
Μην πιέζεσαι πολύ, νομίζοντας ότι θα καταφέρεις κάτι πιο γρήγορα, ο χρόνος σε βελτιώνει αργά και σταδιακά. Προλαβαίνεις.
Αν δεις ότι αυτό που σου λέμε δεν σου βγαίνει αρχικά. Πιο χαλαρά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bromario
Newbie Forum Runner



11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2014 :  23:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας επλιζω να αποδωσει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bromario
Newbie Forum Runner



11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2014 :  17:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα
μαλλον αποτελεσματα βλεπω.
σημερα εκανα 6 στροφες το χορτο και μετα βγηκα για 1000αρι και στα τελευταια 100 σπρινταρισα(δεν ειχα το ρολοι μαζι μου αλλα για μενα μετραει πολυ που μετα απο 6 κυκλους στο χορτο εκανα και 2.5 εξω ανετα)
να συνεχισω ετσιι ή απο αυριο να παω σε 100ρια/200ρια?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2014 :  20:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν χρειάζεται να σπριντάρεις, (εγώ τα έχω στο μυαλό μου 3 ξεχωριστά επίπεδα, τζόκιν, τρέξιμο, σπρίντ, σε κάθε ένα αλλάζει όχι απλά η ένταση/ταχύτητα αλλά και ολόκληρος ο βηματισμός, κίνηση χεριών κτλ).
Όταν λέμε να κάνεις 100-200μέτρα, (στα 50") δεν εννούμε sprint. Επειδή είναι 50-100-200 μέτρα, δεν σημαίνει πως είναι sprint.

Για εμένα ο χρόνος του <4'20" θα έρθει εύκολα, χωρίς υπερβολές, αφού τώρα είσαι στο 4'35".
Ήδη θα έλεγα σε 2 βδομάδες να βγείς να κάνεις μια δοκιμή.

Εκτός αν ένας πολύ καλύτερος χρόνος (και όχι απλά το όριο) δίνει κάποιο πλεονέκτημα, να το συζητήσουμε.

Υπερβολές κρύβουν πιθανότητα τραυματισμού, που ίσως είναι καταστροφικός. Οπότε πήγαινε να πάρεις ακριβώς το αποτέλεσμα που θες με ασφάλεια, όχι πολύ παραπάνω, και μετά αν αγαπήσεις το τρέξιμο και το κρατήσεις, με την ησυχία σου, ψάχνεις και τα sprint, και τις πιο μεγάλες ταχύτητες και όλες.
Αλλά το sprint που βλέπω αρκετούς να κάνουν σε τερματισμούς αγώνων, με όλη τους την δύναμη είναι απλά επικίνδυνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bromario
Newbie Forum Runner



11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2014 :  00:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Δεν χρειάζεται να σπριντάρεις, (εγώ τα έχω στο μυαλό μου 3 ξεχωριστά επίπεδα, τζόκιν, τρέξιμο, σπρίντ, σε κάθε ένα αλλάζει όχι απλά η ένταση/ταχύτητα αλλά και ολόκληρος ο βηματισμός, κίνηση χεριών κτλ).
Όταν λέμε να κάνεις 100-200μέτρα, (στα 50") δεν εννούμε sprint. Επειδή είναι 50-100-200 μέτρα, δεν σημαίνει πως είναι sprint.

Για εμένα ο χρόνος του <4'20" θα έρθει εύκολα, χωρίς υπερβολές, αφού τώρα είσαι στο 4'35".
Ήδη θα έλεγα σε 2 βδομάδες να βγείς να κάνεις μια δοκιμή.

Εκτός αν ένας πολύ καλύτερος χρόνος (και όχι απλά το όριο) δίνει κάποιο πλεονέκτημα, να το συζητήσουμε.

Υπερβολές κρύβουν πιθανότητα τραυματισμού, που ίσως είναι καταστροφικός. Οπότε πήγαινε να πάρεις ακριβώς το αποτέλεσμα που θες με ασφάλεια, όχι πολύ παραπάνω, και μετά αν αγαπήσεις το τρέξιμο και το κρατήσεις, με την ησυχία σου, ψάχνεις και τα sprint, και τις πιο μεγάλες ταχύτητες και όλες.
Αλλά το sprint που βλέπω αρκετούς να κάνουν σε τερματισμούς αγώνων, με όλη τους την δύναμη είναι απλά επικίνδυνο.



μονο τερματισμο στα ορια.
δεν υπαρχει καποιο bonus για πιο γρηγορους χρονους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2014 :  07:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δύο είναι τα σημαντικότερα για βελτίωση στο χιλιάρι: χάσιμο βάρους (αρκετά κιλά!) και ταχύτητες 100-400 μέτρα.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000