Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Μαραθώνιος και χρήση τζελ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  14:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Dεν ξέρω φίλε, ότι κάνεις σου έχω εμπιστοσύνη.
Πραγματικά δεν ξέρω του υπολογισμούς αυτούς. Είναι ένας τομέας του τρεξίματος που δεν τον έχω μελετήσει.

Πάντως κάνε το πείραμα και χωρίς αυτό να μας πείς τι θα γίνει.

Εγώ πάντως ημί με νεράκι, αν ο αγώνας προσφέρει και κανά ισοτονικάκι δεν θα πω όχι, αλλά είμαι έτοιμος με νεράκι να πάω.
Στα τελευταία 2-3 σχεδόν πάντα κλατάρω βέβαια, αλλά λόγω βλακείας νομίζω. :P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  15:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν έχω πάρει ποτέ ζωή μου gel ούτε σε μεγαλύτερες αποστάσεις, έχω τρέξει 5 μαραθώνιους κατω από 3.07 φοβερό εεε. Οπότε υποθέτω ότι γίνεται, οκ, είμαι 60 κιλά πρέπει να παίζει και είχα αρκετά καλή προετοιμασία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  15:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πες στα παιδια οτι εχεις στην κλασσικη 2.59, μην λες απλα 3.07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  16:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Πες στα παιδια οτι εχεις στην κλασσικη 2.59, μην λες απλα 3.07



μου άρεσει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  16:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ημί ΝόΟΥ τζελ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gserp68
Newbie Forum Runner

48 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  11:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις στο θέμα. Διευκρινιστικά τρέχω δύο χρόνια περίπου και πέρυσι έτρεξα πρώτη φορά μαραθώνιο, στην Αθήνα, σε χρόνο 3h50min πηγαίνοντας σχετικά συντηρητικά και πίνοντας ισοτονικά και νερό. Τερματίζοντας το στομάχι μου ήταν χάλια. Φέτος ο στόχος μου είναι 3h 30min - 3h 20min. Έχω αποφασίσει να χρησιμοποιήσω τζελ, πόσα πρέπει να πάρω και σε ποίο χλμ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  12:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα προτείνω να κάνεις μια εργομέτρηση η οποία θα σου δείξει πόσο καταναλώνεις, ώστε να ξέρεις πόσα και τι.

(μην αρχίσουμε πάλι 7 σελίδες διαφωνίας, σύντροφοι! )

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  12:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από την εκκίνηση και κάθε 5 χλμ μέχρι το 25ο
παίρνω εγώ!
Άλλοι περισσότερα χλμ
Εσύ όπως λέει και Κωστής(!)
θα τα μάθεις από τον εργομέτρη σου
Αρχές Αυγούστου που ΘΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΕΡΓΟΜΕΤΡΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  12:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω παιρνω ενα καθε μιση ωρα μεχρι και το 35χλμ οπου παιρνω μισο, ισα για την γλυκοζη και για ψυχολογικους λογους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  12:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην Κλασικη με την ζεστη και την υγρασια βεβαια απαραιτητα και 1 σαλτ στικ καθε μιση ωρα.
Επισης μην παρεις τζελακι μαζι με ισοτονικο γιατι επιβαρυνεις την απορροφηση του πρωτου και μπορει να σου προκαλεσει και θεμα με το στομαχι σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gserp68
Newbie Forum Runner

48 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  14:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οk ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  16:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, εγώ θα πω ότι δε χρειάζεται να κάνεις εργομέτρηση για να δεις το πόσα τζελάκια θα πάρεις στον αγώνα! Εξηγούμαι:

- Δεν έχει και τόση σημασία αν θα «καις» στο ρυθμό Μαραθωνίου 1.5gr/min γλυκογόνου ή 3gr/min 4+gr/min, αλλά το ότι ο ρυθμός απορρόφησης των υδατανθράκων από το πεπτικό σου σύστημα είναι γύρω στο 1gr/min και όχι παραπάνω! Αν προσπαθήσει να πάρεις μεγαλύτερη ποσότητα τότε σύντομα το στομάχι σου θα «τιγκάρει» στα ζάχαρα που θα αναμένουν να περάσουν στο λεπτό έντερο, καθυστερώντας και όλα τα υπόλοιπα εισερχόμενα (π.χ. ακόμα και το απλό νεράκι).
- Το κάθε τυπικό τζελάκι έχει 25gr υδατάνθρακες και άρα λοιπόν χρειάζεσαι 25 λεπτά για να το «χωνέψεις». Είναι απαραίτητο να διαβάσεις τα περιεχόμενα του κάθε τζελ που χρησιμοποιείς…
- Αν λοιπόν την Κλασική θέλεις να τη βγάλεις σε 3.5 ώρες και τζελάκια παίρνεις μέχρι και το 32 χιλιόμετρα, σημαίνει ότι στις 2:40’ (+15’ πριν ξεκινήσει ο αγώνας όπου λαμβάνεις και το πρώτο τζελ) = 2:55’ μπορείς να καταναλώσεις το μέγιστο 2:55’ => 120’+55’ => 175’ => 175gr υδατανθράκων, και άρα 175/25 = 7 τζελς των 25γρ το καθένα (σε καθαρή ποσότητα υδατανθράκων). Το πρώτο στην εκκίνηση και τα υπόλοιπα στην πορεία. Άρα στα 32 χιλιόμετρα που ακολουθούν / 6 τζελάκια = κάθε 5 – 7.5 χιλιόμετρα μπορείς να λαμβάνεις ένα τζελάκι (η μέγιστη ποσότητα, προφανώς μπορείς να πάρεις και λιγότερα). Επειδή από το 5ο χιλιόμετρα και μετά ανά 2.5 χιλιόμετρα υπάρχει σταθμός με νερό, μπορείς να βγάλεις ένα πλάνο σε ποιους σταθμούς θα «κτυπάς» και από ένα τζελάκι + την απαραίτητη ποσότητα νερού!
- Η εργομέτρηση θα μπορούσε να σε «δείξει» ως οικονομικό δρομέα, οπότε να χρειαζόσουν λιγότερα τζελς, σωστά, αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα με το πεπτικό σου στο να διαχειρίζεται την παραπάνω ποσότητα των τζελς, του να πάρεις τη μέγιστη ποσότητα που μπορεί να διαχειριστεί το πεπτικό σου κακό δε θα σου κάνει (μόνο στην τσέπη σου), και θα έχεις και «περίσσεια» ενέργειας!

Για να κλείσω: αν δοκιμάσεις (και «προπονηθείς») να παίρνεις τη μέγιστη ποσότητα υδατανθράκων που μπορεί να διαχειριστεί το σώμα σου και δεις ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, τότε απλά το εφαρμόζεις και είσαι και πιο σίγουρος (από το να προσπαθείς να πάρεις μόνο ένα ή δύο…και να λες ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός τζελς που μπορείς να χρησιμοποιήσεις!). Το ερώτημα είναι: και που θα κουβαλάς όλα αυτά τα τζελς -> ε, υπάρχουν πολλές λύσεις, όπως σορτσάκια/κολλάν με εξωτερικές τσέπες, ζώνες μέσης για τζελς κλπ.

Υ.Γ. Αν στον προηγούμενο Μαραθώνιο τερμάτισες με το στομάχι χάλια, τότε μήπως κατανάλωσες πολλά υγρά; Να έχεις υπόψη σου ότι λίγοι άνθρωποι μπορούν να διαχειριστούν απορρόφηση υγρών από το πεπτικό άνω των 840ml την ώρα! Οπότε ΚΑΙ στο θέμα της υδροδοσίας πρέπει να το λάβεις αυτό υπόψη σου! Αν πιεις πολύ νερό δε σημαίνει απαραίτητα ότι ξεδιψάς αλλά μπορεί να σημαίνει ότι θα μετατρέψεις το στομάχι σου σε ένα πλυντήριο γεμάτο με «απόνερα» που θα δυσκολεύει την απορρόφηση ακόμα και των τζελς που θα παίρνεις (και άρα μπορεί να έχεις και ενεργειακό πρόβλημα προς το τέλος του αγώνα εξαιτίας αυτού!).

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  17:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παντως θα σου έλεγα να μην πάρεις τίποτα, δεν έχει λόγο, για 3.30-20 φτάνει μια καλή προετοιμασά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  17:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίος Μανώλη!
Πάντως σχετικά και με το νερό, όλο και περισσότερες νέες μελέτες υιοθετούν το μοντέλο του "πίνε όταν διψάσεις" εν αντιθέσει με αυτό που ισχύει ως ευαγγέλιο, δηλαδή αν διψάσεις πλέον είναι αργά.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  18:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως έχω μια αντίθετη προσέγγιση, δοκιμάζεις μέχρι το σημείο που το σώμα σου σε αφήνει (χωρίς φυσικά να βάλεις σε κίνδυνο το σώμα σου έτσι, με μέτρο πάντα) και αναλόγως διορθώνεις.
Έτσι βρίσκεις το όριο σου. Όχι αν είσαι από την αρχή εξοπλισμένος σαν αστακός.
Τότε όλα φαίνονται απαραίτητα, και δεν ξέρεις τι πραγματικά βοήθησε και τι περίσσεψε.

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να δοκιμάζεις κάθε μέρα ένα 40άρι, γιαυτό προφανώς και εκεί είμαστε όλοι υπερ-προστατευτικοί.
Αλλά για ένα 20ρι, γιατί όχι? ή για ένα 30άρι στην προπόνηση γιατί όχι?
Άσε τα τζελάκια και βγες.
Και αν κλατάρεις, κλάταρες ή νιώσεις ότι κάτι λείπει οκ. Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Πάμε να το διορθώσουμε βήμα βήμα.
Θα εκπλαγείτε σε πόσα πράγματα ΔΕΝ θα έρθει το τέλος του κόσμο, αν τα δοκιμάσεις. (σκεφτείτε κάποτε δεν μπορούσαμε να τρέξουμε 500μέτρα, και τώρα κάνουμε για ρεπό 10χλμ)
Κόσμος και κοσμάκης, μια ζώη έβγαζε 20-25χλμ, και ξαφνικά μετά από 6 χρόνια στο κουρμπέτι δρομέας, λέει... για τα 20χλμ, θα χρειαστώ saltstick.
Και είπαμε, για τα 42, δεν τα κάνεις κάθε μέρα, και έιναι ένα event το χρόνο. Αλλά για τα 20?


Ειδικά κάποιος πιο έμπειρος δρομέας, που έχει και κάποιες προσαρμογές (γιατί αν είσαι αρχάριος και κάνεις 20άρι, και διασωληνωμένος με ζάχαρη να είσαι και ηλεκτρολύτες, από ένα σημείο και μετά θα έχουν καεί οι μύες σου και οι τένοντές σου, και δεν θα τραβάς μία), γιατί όχι?

Θα μπορούσα να πω για 32αρια που έχω κάνει με ένα απλό ισοτονικό, και για φίλους, που έχουν κάνει παρόμοια πράγματα αλλά θα συγκρατηθώ.
Όταν κάποιος κλατάρει στο 35, του φταίει η τρόικα, η κοινωνία, το κακό του ριζικό, πλέον έχουμε βάλει και στην εξίσωση τα τζελάκια, αλλά η αλήθεια είναι πως μπορεί να φταίει και η έλλειψη σωστής προπόνησης, την οποία συνηθώς την αφήνουμε τελευταία.
Έχω ακούσει αμέτρητες κουβέντες για το ότι "έπρεπε να έχω πάρει 2 τζελάκια παραπάνω" και καμία κουβέντα, για το ότι "έπρεπε να είμαι 1) πιο ξεκούραστηος 2) να έχω περισσότερα χλμ/βδομάδα ή περισσότερα long run.

Κάντε την ζωή σας πιο εύκολη, όχι πιο δύσκολη.



Μην κάνετε σκέτες θεωρητικές κουβέντες, βγείτε έξω και πειραματιστείτε, και βρείτε μόνοι σας τι σας ταιριάζει. Γίνονται και πιο ενδιαφέρουσες οι προπονήσεις κάθε φορά. :P
Από τον καναπέ δεν λύνεται το πρόβλημα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000