Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Αθλητικά ποτά κατά τη διάρκεια της προπόνησης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/08/2014 :  13:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.
Αναρωτιέμαι για την επιλογή αθλητικών ποτών κατά τη διάρκεια μόνο των ''ποιοτικών'' προπονήσεων (Tempo, intervals etc), εκτός των Long Run και εκτός των αγώνων.
Έψαξα σε διάφορα θέματα αλλά δε βρήκα κάτι διαφωτιστικό...

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2014 :  10:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκιμασε με νερακι Ηλια και θα βγουν μια χαρα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2014 :  14:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τοσον καιρό τωρα δεν παίρνω τιποτα.
Απλά σκεφτόμουν σε ποιοτικές προπονήσεις πως θα βοηθούσε λίγος υδατανθρακας. Την επόμενη μέρα το απογευμα ειμαι κομματια:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2014 :  19:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

Τοσον καιρό τωρα δεν παίρνω τιποτα.
Απλά σκεφτόμουν σε ποιοτικές προπονήσεις πως θα βοηθούσε λίγος υδατανθρακας. Την επόμενη μέρα το απογευμα ειμαι κομματια:)



... σε τέτοιες ποιοτικές προπονήσεις "μικρής σχετικά" διάρκειας (π.χ. διαλειμματικές και τέμπο) δε χρειάζεσαι κάποιο ενεργειακό ποτό παρά μόνο νεράκι! Σε μεγαλύτερης διάρκειας προπονήσεις (π.χ. LR)...το συζητάμε.

...αν αισθάνεσαι κομμάτια την επόμενη μέρα, τότε φρόντισε την "ενεργειακή σου αποκατάσταση" αμέσως μετά την προπόνηση!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  01:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοίτα ο Daniels, στο πρόγραμμα που κάνω εγώ, δεν εχει διαλειμματικές ή τέμπο με τη στενή έννοια. Τα ενσωματώνει μεσα σε μεγάλα τρεξιματα. Κατι ανάμεσα σε φαρτλεκ (το λεω καλά;) και στα fast finishing long run που λεει ο μακ Μίλαν που ανέβασε ο stratus.
Δηλαδή μια προπόνηση 18Κ με 10Κ marathon pace και 2k threshold pace δεν ειναι και μικρή. Νομιζω πως κάποια βοήθεια θελει.
Τωρα στα απλά κλασσικά long run παίρνω μονο νερό και αλάτι.
Τώρα για την αποκατάσταση τι να πω, απλά θεωρώ πως τρέφομαι καλά. Δε θελω να σκέφτομαι συμπληρώματα με αμινοξέα, πρωτεΐνες κτλ...

Edited by - big-blue on 18/08/2014 01:13:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  12:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδω εισαι http://www.mcmillanrunning.com/articlePages/article/7

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  12:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα long run του Daniels ειναι πολυ δυσκολα,ειδικα για αρχαριους και μη ξεχνας τη ζεστη που εχουμε αυτη την εποχη η οποια σε διαλυει.
Τη πρωτη φορα που επιχειρησα να κανω long run τυπου Daniels δεν καταφερα να το ολοκληρωσω και μαλιστα αναρωτηθηκα αν θα μπορουσα να τερματισω στο μαραθωνιο.Παρτα με το μαλακο και σε 6-8 εβδομαδες θα τα βγαζεις ανετα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  13:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορείς να πάρεις ηλεκτρολύτες και στα μικρά κομμάτια αλλά κυρίως για αποκατάσταση και για ενυδάτωση πριν την προπόνηση.Αν κάνεις μία μισάωρη γρήγορη προπόνηση δεν αξίζει καν νερό να πιεις...αν είναι παραπάνω εννοείται.Γενικά, συνίσταται τώρα που έχει ζέστη.Διαφορετικά νερό και πάλι νερό

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  17:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rowergr

Μπορείς να πάρεις ηλεκτρολύτες και στα μικρά κομμάτια αλλά κυρίως για αποκατάσταση και για ενυδάτωση πριν την προπόνηση.Αν κάνεις μία μισάωρη γρήγορη προπόνηση δεν αξίζει καν νερό να πιεις...αν είναι παραπάνω εννοείται.Γενικά, συνίσταται τώρα που έχει ζέστη.Διαφορετικά νερό και πάλι νερό

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος


Εχεις μπερδευτεί νομίζω.
Οι ηλεκτρολύτες πριν την προπόνηση δε βοηθάνε κάπου, δεν εχει να κανει με ενυδάτωση αλλά με ισορροπία ηλεκτρολυτών στον οργανισμό.
Ηλεκτρολύτες παίρνεις οταν κατανάλωνεις πολύ νερό (κατα τη διάρκεια της άσκησης-κ μετά βεβαια) για να ισορροπήσεις το διάλυμα λόγω απωλειών αλάτων από ιδρώτα κτλ κτλ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  18:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε Ηλια μην το παιδευεις κατσε να ευχαριστηθεις την προπονηση σου.Μερα τη μερα θα βελτιωνεσαι χωρις να εχεις αναγκη τιποτα εκτος απο νερο και κανενα gel.
Το πρωτο μαραθωνιο τον εβγαλα με ενα gel,νερο και καθολου ισοτονικο.Χρονος 3.14.Τοιχος μαλλον γυρω στο 39,αλλα ηταν τοιχακι γιατι πηγαινα με 5 λεπτα το χλμ απο 4.30 που ημουν στα τελευταια.Τερματισα και ελεγα αυτος ειναι ο μαραθωνιος που μου τα ειχαν ζαλισει.
Δευτερος μαραθωνιος δυο gel,λιγο ισοτονικο και νερο.Χρονος 3.06 με 4 στασεις προς νερου μου.Τοιχος πουθενα.
Τριτος μαραθωνιος τα ιδια απο τροφοδοσια με το δευτερο.Απειρες στασεις για εμετο (ετρεχα αρρωστος),για πιπι και να πιω νερο απο ποτηρακι.Χρονος 3.02
Και στους 3 μαραθωνιους μετα περπατησα πανω απο 3-4 χλμ.
Ηλεκτολυτες δεν εχω παρει ποτε μου.Γνωμη μου ειναι οτι ο οργανισμος προσαρμοζεται.Το βασικο ειναι η προπονηση.
Αμα θες παρε με τηλ. να τα πουμε αναλυτικα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2014 :  12:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ μαζί σου.Τα προηγούμενα δύο χρόνια έκανα τα μεσημέρια του καλοκαιριού προπόνηση μετά από τη δουλειά και μου φαινόταν φυσικό να πιω πριν ηλεκτρολύτες.Πάντα όμως επειδή είχα απώλειες από τον ιδρώτα όπως είπες.Εξαρτάται και τι ώρα κάνεις προπόνηση και τι καιρό έχει και τι έκανες πριν.Εσύ αποφασίζεις.
Αυτό που μου έλεγαν οι προπονητές ήταν το εξής: τώρα το καλοκαίρι κατά τη διάρκεια της προπόνησης καλύτερα να παίρνεις.Αλλά σε μένα μιλάμε για το min 12χλμ και όχι τρεξιματικά πάντα αλλά σε εργόμετρο.
Αφού όμως πρόκειται και για ερασιτεχνική ενασχόληση τότε νεράκι όπως είπαν τα παιδια

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000