Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 6ος Ημιμαραθώνιος Αίγινας George Kostakos
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/09/2014 :  19:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα πάει κανένας αύριο για το τρίτο και τελευταίο κομμάτι του Aegina Marathon?


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2014 :  15:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πηγα εγω. Ας πω τις εντυπωσεις μου.
Μας εφαγε η ζεστη! Ευτυχως που ειχαν νερα ανα 3χλμ αλλιως δεν θα παλευοταν. Αν και καπου στη μεση νομιζω τους τελειωναν, παιζει να πηρα το τελευταιο. Μετα πρεπει να ειχαν περισσοτερα.
Η διαδρομη διαφημιζοταν 'πρασινη' αλλα με μονο 2χλμ μεσα στα πευκα δεν την λες και πρασινη.
Θα επρεπε να ειχε ξεκινησει νωριτερα αλλα φανταζομαι το βαλαν αυτη την ωρα για να προλαβουν ναρθουν ανθημερων.
Λιγα ατομα, δεν νομιζω να ειμασταν πανω απο 100.
Στο τελος εδιναν και τσαϊ life που το βαφτησαν ισοτονικο (που μπορει και να ειναι με τον τυπικο ορισμο αλλα οταν ακους ισοτονικο κατι αλλο περιμενεις)

Edited by - helios21 on 21/09/2014 15:34:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vakissgr
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2014 :  16:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οργανωτικα τα εκαναν χαλια μη πω πιο βαρια κουβεντα.απαραδεκτοι στα πρωτα 9 χλμ .δεν ειναι δυνατον να εχεις τη ζεστη την δυσκολη ανηφορα και να τρεχεις αναμεσα σε μποτιλιαρισμα και με πολυ καυσαεριο .απαραδεκτο να τρεχεις αναμεσα στα λεωφορια και σε ορισμενα κοματια να κανεις ελιγμους μεσα στην κινηση.και στην υπολοιπη διαδρομη μου εβγαιναν αυτοκινητα και μηχανακια. δεν το εχω συναντηση ποτε αυτο μετα απο 100 αγωνες που εχω παει.ας ειχαν αλαξει τη διαδρομη οι ανθρωποι ειχαν δικιο ηθελαν να πανε στον αγιο νεκταριο.ντροπη αυτοι με τα βαραντερο οι οδηγοι δεν τους υπολογιζαν.μετα τα νερα δεν εφτασαν σε καποια σημεια εκει μετα την ανηφορα ξεφτιλα θα λεγα για τι πληρωσαμε αν ηταν δωρεαν δεν θα απαιτουσα.αλωστε τελικα δεν ηταν τυχαιο που ηταν μονο 100 ατομα .δεν πειραζει.και τελος ευχομαι να ειναι καλα ενα παλικαρι που επεσε κατω απο τη ζεστη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias85
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2014 :  22:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φωτογραφίες από τον αγώνα υπάρχουν κάπου?

ilias
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dionisaros
Newbie Forum Runner

Greece
27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2014 :  23:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειμουν κ γω εκει.Οσοι ειμασταν λιγο κοντα στσ εξι λεπτα το χλμ δεν βρηκαμε νερο μεχρι το επταμιση χλμ.Αυτο για να δωσω εικονα σε οσους διαβαζουν ηταν τραγικο.Το δυσκολοτερο σημειο της διαδρομης με ζεστη χωρις νερο κ κινηση με τα πουλμαν που πηγαιναν τον κοσμο στον Αγιο Νεκταριο.Διαδρομη παρα πολυ δυσκολη με μεγαλη συνεχομενη κλιση κ με φοβερη ζεστη.Ωραιο το τελος για οσους δεν εγκατελειψαν με σαντουιτς , δυο μεταλλια , τσαι φυστικια μπανανα κ αναφωνησ του ονοματος καθαθλητη στον τερματισμο.Ποσο δικιο ειχε ο εχετλος που μου λεγε για πολυ ανηφορα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pheidias
Forum-Runner

Greece


125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  02:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Pheidias Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην είμαστε άδικοι πάντως, ο Κωστάκος κάνει προσπάθεια κάθε χρόνο να γίνεται ο αγώνας κάθε φορά και καλύτερος. Με δέκα ευρώ εφέτος (και αυτά για φιλανθρωπικό σκοπό), τρεις αγώνες σε ένα τριήμερο, με δωρεάν μετακίνηση με πούλμαν, με τέσσερα μετάλλια -ωραία και το καθένα διαφορετικό (γειά σου Παύλο!)-, με διπλώματα κ.λπ. κ.λπ. Και, α ναι, δυο-τρεις μέναμε στην πόλη της Αίγινας και όχι στην Αγία Μαρίνα που είναι η έδρα τρόπόν τινα των αγώνων (και του Κωστάκου)· και κάλεσε ταξί ο άνθρωπος και τό πλήρωσε από την τσέπη του, 18 ευρώ έχει η διαδρομή, χωρίς καν να τό ζητήσουμε, για να πάει τρεις ανθρώπους από την Αγία Μαρίνα στην Αίγινα! Ποιός άλλος τό έκανε αυτό; Ευχαριστούμε λοιπόν!
Δεν λέω πως δεν ισχύουν τα άλλα που γράφετε, και καλά κάνετε και τά επισημαίνετε για να διορθωθούν (πάντως επαρχιακός δρόμος ποτέ δεν κλείνει εντελώς για τα αυτοκίνητα, σε νησί ειδικά που είναι και ο μοναδικός δρόμος) αλλά να επικροτούμε και τα θετικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  09:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια χαρά ήταν ο αγώνας-με τα όλα του.
Ντάξει είχε κίνηση αρκετή,αλλά ήταν άνθρωποι της διοργάνωσης σε καίρια σημεία και έλεγχαν την κυκλοφορία.Όσον αφορά τα πούλμαν,εε τι να κάνουμε,αφού από εκεί πάει ο αγώνας,που είναι και ο Άγιος Νεκτάριος,λογικό και Κυριακάτικα να γίνεται χαμός.Εγώ δεν ενοχλήθηκα πουθενά πάντως,και ούτε είχα έλλειψη νερού.Τουναντίον,συχνά-πυκνά πέρναγαν μηχανές και μας ρωτούσαν αν θέλαμε νερό.Μέχρι και κινητούς σταθμούς υδροδοσίας είχε.Τόσους πολλούς εθελοντές και τόσο καλή φύλαξη σε αγώνα,σπάνια έχω πετύχει.
Στο τέλος τσαντούλα με μπόλικα καλούδια...και με ένα αρκετά πρωτότυπο μετάλλιο.
Ο Νίκος ο Κωστάκος παλεύει μόνος του για αυτόν τον αγώνα στην μνήμη του πρόωρα χαμένου αδερφού του και δίνει όλη του την ζωή για να τον κάνει ωραίο και να μην του λείπε-μας λείπει τίποτα.

Όσον αφορά την ζέστη,ήταν τραγική!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015-ΔΙΟΣΚΟΥΡΩΝ ΚΡΗΝΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 1/8/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  17:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ζέστη όντως τραγικότατη. Για τη διαδρομή όσοι την είχαμε ξανακάνει την ξέραμε καλά και πήραμε όλα τα μέτρα μας (salt sticks, gels). Λίγος κόσμος σε σχέση με πέρσυ. Για ελλείψεις δεν μου φάνηκε κάτι ίσως γιατί από όπου πέρασα βρήκα νερό δεν ξέρω τι γινότανε πίσω (δεν είμαι και γρήγορος, για long run πήγα 2.02.48 έκανα).
Για την αντικατάσταση ισοτονικού με τσάι και εμένα μου ξένισε αρκετά. Το τσάι τη δεδομένη χρονική στιγμή και με την θερμοκρασία να μας τηγανίζει ήταν άκυρο...
Η σακουλίτσα στον τερματισμό με πολλά καλούδια. Το καλύτερο ήταν ότι είχαμε και ποδήλατα μαζί και συνεχίσαμε προς Μαραθώνα μετά τον αγώνα και πέσαμε για μπανάκι μέχρι αργά. Επιστροφή στην Αίγινα, τσιπουράκια και μεζεδιλίκια και επιστροφή με το τελευταίο αφού δοκιμάσαμε και όλα τα καλούδια από το Φεστιβάλ Φυστικιού.....
Όσο για τους τύπους με τα Varadero, οι άνθρωποι εθελοντικά καίγονταν μέσα στο λιοπύρι και δεν είχαν κανέναν λόγο να τσακώνονται με αθλητικά "αμόρφωτους" ελληνάρες. Εκτός τα έξοδα σε καύσιμα μετακίνηση αλλά και ταλαιπωρία μες στη ζέστη για να προσέχουν όσο μπορούν τη ροή του αγώνα δεν νομίζω ότι οφείλουμε να τους κατηγορήσουμε για κάτι. Όντως είναι ενοχλητικό να τρέχεις μες στην κίνηση αλλά και σε άλλους αγώνες συμβαίνει κατα κόρων.....

Το κόστος του αγώνα δεν το βλέπω αποτρεπτικό μιας και στην ίδια τιμή έχω τρέξει 10άρι στο λεκανοπέδιο χωρίς καν νερό............. και με πλαστικό μετάλλιο χωρίς καν δίπλωμα, φαγητό κι έστω τσάι....το οποίο 10άρικο δεν ήταν καν για φιλανθρωπία αλλά για κέρδος καθαρό...

Ο αγώνας ήταν δύσκολος αλλά με βόλεψε με την ανηφόρα για την προετοιμασία του ΚΜΑ. Τώρα αγώνες που θα τους κατηγορούμε επειδή ήταν δύσκολοι ... μου κάνει κάτι. Δεν ξέρω εσάς πώς σας φαίνεται? Να κατηγορήσεις έναν αγώνα επειδή είναι δύσκολος??? Δηλαδή τι? Μόνο σε φλαταδούρες τρέχουμε για ΡΒ? Και στην Κλασσική γιατί πάμε που σου βγαίνει η ψυχή????

Το πιο αποτρεπτικό για μένα πάντως για τον συγκεκριμένο αγώνα ήταν το ακτοπλοϊκό εισητήριο. Δεν είναι δυνατόν να θες για την Αίγινα 38ευρώ (το ζευγάρι) για να πας μια ώρα δρόμο με την παντοφλα... Αλλά αυτό δεν είναι στα περί αγώνος απλά μια προσωπική σκέψη.

Και του χρόνου πρώτα ο θεός ξανά εκεί...





Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  18:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
28,00 ευρώ το ζευγάρι θες να πεις!7,00 το εισιτήριο έχει!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015-ΔΙΟΣΚΟΥΡΩΝ ΚΡΗΝΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 1/8/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  18:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

28,00 ευρώ το ζευγάρι θες να πεις!7,00 το εισιτήριο έχει!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015-ΔΙΟΣΚΟΥΡΩΝ ΚΡΗΝΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 1/8/2015



7 ευρώ είχε μόνο το πρωινό δρομολόγιο λόγω προσφοράς... το απογευματινό των 19.30 κόστιζε 9,5 ευρώ το άτομο. Αν λοιπόν κόψεις εισιτήριο κάνει 9,5 να πας και 9,5 να γυρίσεις... 19 ευρώ το άτομο άρα 38 το ζευγάρι

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  18:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τον Φοίβο που γύρισα στις 6.30 πάλι 7.00 είχε.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015-ΔΙΟΣΚΟΥΡΩΝ ΚΡΗΝΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 1/8/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  18:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Με τον Φοίβο που γύρισα στις 6.30 πάλι 7.00 είχε.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015-ΔΙΟΣΚΟΥΡΩΝ ΚΡΗΝΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 1/8/2015



Με τον Φοίβο που γύρισα στις 19.30 είχε 9,5 ευρώ....

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  19:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Μια χαρά ήταν ο αγώνας-με τα όλα του.
Ντάξει είχε κίνηση αρκετή,αλλά ήταν άνθρωποι της διοργάνωσης σε καίρια σημεία και έλεγχαν την κυκλοφορία.Όσον αφορά τα πούλμαν,εε τι να κάνουμε,αφού από εκεί πάει ο αγώνας,που είναι και ο Άγιος Νεκτάριος,λογικό και Κυριακάτικα να γίνεται χαμός.Εγώ δεν ενοχλήθηκα πουθενά πάντως,και ούτε είχα έλλειψη νερού.Τουναντίον,συχνά-πυκνά πέρναγαν μηχανές και μας ρωτούσαν αν θέλαμε νερό.Μέχρι και κινητούς σταθμούς υδροδοσίας είχε.Τόσους πολλούς εθελοντές και τόσο καλή φύλαξη σε αγώνα,σπάνια έχω πετύχει.
Στο τέλος τσαντούλα με μπόλικα καλούδια...και με ένα αρκετά πρωτότυπο μετάλλιο.
Ο Νίκος ο Κωστάκος παλεύει μόνος του για αυτόν τον αγώνα στην μνήμη του πρόωρα χαμένου αδερφού του και δίνει όλη του την ζωή για να τον κάνει ωραίο και να μην του λείπε-μας λείπει τίποτα.

Όσον αφορά την ζέστη,ήταν τραγική!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015-ΔΙΟΣΚΟΥΡΩΝ ΚΡΗΝΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 1/8/2015


Θα συμφωνησω σε ολα! Υπηρχαν μοτοσυκλετες που ελεγχαν την κυκλοφορια οποτε τα αυτοκινητα σε εμενα τουλαχιστον δεν με ενοχλεισαν καθολου.
Και να προστεσω και κατι που οι περισσοτεροι μαλλον δεν εζησαν. Το υπεροχο δωρεαν pasta party το προηγουμενο βραδυ στην Αγ.Μαρινα!Με 4 διαφορετικες μακαροναδες απο κετερινγκ και με χημο πορτοκαλι. Κριμα που δεν ειχε πολυ κοσμο γιατι το φαγητο ηταν πολυ και ωραιο.

Edited by - helios21 on 22/09/2014 20:00:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  21:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratos_al

quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Με τον Φοίβο που γύρισα στις 6.30 πάλι 7.00 είχε.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015-ΔΙΟΣΚΟΥΡΩΝ ΚΡΗΝΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 1/8/2015



Με τον Φοίβο που γύρισα στις 19.30 είχε 9,5 ευρώ....

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.



Παιδιά, μην "τσακώνεστε"! Επειδή πήγα πρόσφατα Αίγινα, η μια εταιρεία το έχει 7, ενώ η άλλη το έχει 7 μόνο σε κάποια συγκεκριμένα δρομολόγια που είναι πιο φτηνά. Γιορτή φυστικιού προλάβατε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000