Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin 920
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

dream_GR
Newbie Forum Runner

Greece
16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/11/2014 :  12:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους

Αρχές Οκτωβρίου μας "ζάλισε/θάμπωσε" η Garmin με την ανακοίνωση του νέου 920ΧΤ, και μας εβαλε στο τρυπάκι να το θέλουμε τρελά! Εφερε μερικά κομμάτια τα μοίρασε σε αθλητές Elite και λοιπούς "υπερτυχερούς" και μετά αρχισε το πανηγύρι!!!

Εβαλα παραγγελία αμέσως με το που το ανακοίνωσαν αρχές Οκτωβρίου και τότε λέγανε παράδοση το πολύ σε 2 εβδομάδες. Λέω εντάξει οτι και να είναι και 4 εβδομάδες να κάνει, για τον Μαραθώνιο της Αθήνας θα το έχουμε...

Εβδομάδα, εβδομάδα αλλαζε η ημερομηνία παράδοσης και λίγο λιγο ήρθαμε στο σήμερα...

Κρυάδα μεγάλη εφαγα... η Garmin εχει έλλειψη απο υλικά για την κατασκευή των 920, και έτσι δεν εχουν εικόνα ουτε κάν πότε βγαίνουν κομμάτια απο την παραγωγή! Πιθανή ημερομηνία μετά τις 17-18 Νοεμβρίου και αν...

Κρίμα γιατί πάνω στην βιασύνη μου να διώξω αρων αρων το 910 που είχα και να μην χάσει και άλλο απο την αξία του, εχω μείνει χωρίς ρολόι και πάω στο Μαραθώνιο με ένα "SEIKO αναλογικό χρονόμετρο!!!"....

Κρίμα να εχουμε τέτοια στενάχωρη εξέλιξη και ακόμα χειροτερα κατα την γνώμη μου, να εχουμε τέτοια προχειρότητα απο μεριά Production Planning αδιανόητο για μια τόσο μεγάλη εταιρία σαν την GARMIN.

Είπα τον πόνο μου και ξαλάφρωσα...

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  13:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειλικρινά, δεν μπορώ να αντιληφθώ την υπερβολή...να έχεις υπερσύγχρονο GPS σχεδόν 1 έτος και να θέλεις να το αντικαταστήσεις με το τελευταίο μοντέλο!
Δεν μου πέφτει λόγος για τις επιλογές και την τσέπη του καθενός, αλλά η γνώμη μου είναι ότι δημιουργούμε πλασματικές ανάγκες και χάνουμε την ουσία.Και οι ίδιες οι πλασματικές ανάγκες μας δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα...
Η ουσία είναι ο αγώνας, άλλο αν μπορεί να φτάνουμε στο σημείο να τρέχουμε για να δούμε πως λειτουργεί το νέο μας gadget!
Η παρατήρησή μου ισχύει εν μέρη και για μένα ως αυτοκριτική!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gSt
Forum-Runner

Greece
87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  14:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω παλι πιστευω οτι εισαι πολυ τυχερος γιατι θα ανακαλυψεις ποσο πιο σωστα τρεχεις χωρις gps χτυποντας λαπ σε καθε χλμ της διαδρομης (που ειναι παραπανω απο εμφανη). Το gps μετα απο καποια σημεια χανει σε σχεση με τη χλιομετρηση του αγωνα και σε βαζει στο τρυπακι καθε λιγο να τσεκαρεις το ρυθμο σου αφαιρωντας του την ικανοτητα να αισθανθεις πραγματικα το ρυθμο που τρεχεις αυτη τη στιγμη

beyond this point everything will change
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει διαβάζω πόσο τυχερός είναι που θα τρέξει αγώνα χωρίς gps και για πλασματικές ανάγκες κλπ. Έλεος.. Μετά διαβάζω σε άλλα post συμβουλές του τύπου να ευχαριστηθείς τον αγώνα κλπ.. ΕΛΕΟΣx2. Ο άνθρωπος γράφει για την garmin και το 920 που υποτίθεται θα ήταν ετοιμοπαράδοτο πριν καιρό. Τι να πεις.. Ελπίζω να μην έχεις προβλήματα με τον αγώνα που δεν νομίζω να έχεις. Πάρε καλύτερα ένα ψηφιακό ρολόι να χτυπάς τα Laps πιο εύκολα γιατί με αναλογικό δεν ξέρω πως λειτουργεί. Κρίμα πάντως γιατί νόμιζα και εγώ ότι το 920 είναι ετοιμοπαράδοτο.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο Golden Hall, στο καινούργιο κατάστημα με αθλητικά (Run Store ή κάπως ετσι) είχαν ένα 920...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  19:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

Στο Golden Hall, στο καινούργιο κατάστημα με αθλητικά (Run Store ή κάπως ετσι) είχαν ένα 920...



Ωχ ωχ ωχ, βάλτου φυτιλιές τώρα να τρέχει σαν τον Βέγγο..


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  19:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
που παω ο καραμητρος με το 310........στην κλασικη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dream_GR
Newbie Forum Runner

Greece
16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  03:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνήσω για πλασματικές ανάγκες και όλα τα σχετικά και ως μέρος αυτοκριτικής ΝΑΙ είμαι 100% καταναλωτής γκατζετάκιας. Ο Unforgiven με ξέρει... Ομως στο τρέξιμο που το λατρεύω, επειδή ακόμα μαθαίνω και ακόμα είμαι στο χτίσιμο θέλω κάθε τρέξιμο να ειναι καταγεγραμένο και να υπάρχει στο ηλεκτρονικό ιστορικο μου

Απο εκεί και ύστερα το πώς τρέχει ο καθένας, άλλος ακούει μουσική και αν του πάρεις τα ακουστικά απο τα αυτιά τον "τέλειωσες", άλλος τρέχει και κοιτάει τους παλμούς του και με αυτό πάει ή δεν πάει... και αν το ζωνάρι του τα φτύσει πάει και ο ρυθμός του... άλλος πάλι τρέχει με ότι τον φωτίζει ο θεός...

Μέρος ολης της προπονητικής μας δραστηριότητας είναι και η ηλεκτρονική παραμετροποίηση της βελτίωσης μας, να εχεις την δυνατότητα να πάς μετά τον αγώνα και να "ξανατρέξεις" την διαδρομή, να βάλεις διπλα δίπλα την περσινή διαδρομή και να δείς πώς δρομικά ωριμασες απο τον πρώτο σου Μαραθώνιο και μετά. Δεν ξέρω αν αυτά που λέω σας ακουμπάνε, ίσως όχι τους αναλογικούς δρομείς..., αλλά οι "ψηφιακοί" συναθλητές θα το καταλάβουν αυτό!

Την Κυριακή θα τρέξω με το κινητό μου, εντάξει δεν είναι και το ιδανικότερο λόγω 5αρας οθόνης (γκουμούτσα!) αλλά τουλάχιστον θα την καταγράψει την διαδρομή!!

Εγώ απλά έκανα μια επισήμανση οτι η μαμά εταιρία και κατα συνέπεια η ελληνική αντιπροσωπεία τα "θαλάσσωσαν" και μαζί τους και εγώ με την επιπολαιη βιασύνη μου να πουλήσω το 910. Σίγουρα θα τρέξω όπως συνηθίζω να τρέχω, ακούγοντας το σώμα μου, μετρώντας τις ανάσες μου και επιλέγοντας το δικό μου marathon day race pace που πράγματι δεν πολυ-χρειάζομαι GPS για να μου το επαληθεύσει.

Καλό αγώνα σε όλους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  15:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eγώ για αυτόν τον λόγο απέκλεισα από τις επιλογές μου το 920.
Όταν τον Σεπτέμβριο έμαθα για το λανσάρισμά του,
πληροφορήθηκα ότι θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα καλό Δεκέμβριο στην καλύτερη!
Οπότε στράφηκα στο V800!

Θα μου πεις "δεν μπορείς να περιμένεις 2-3 μήνες;"
Όχι ΔΕΝ ΘΕΛΩ να βγάλω προετοιμασία χωρίς το ρολόι,
χωρίς ρολόι στους Ημιμαραθωνίους,
και χωρίς το ρολόι στον αγώνα στόχο που είναι ο Μαραθώνιος της Αθήνας.

Βασικά είμαι και πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου και δεν το μετάνιωσα καθόλου, έτερον εκάτερον βέβαια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  20:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα στην έκθεση στο περίπτερο της Garmin ρωτάω τον πωλητή:
- Πότε θα είναι διαθέσιμο προς πώληση το 920 ??
- Είναι, μου απαντάει αυτός.
- Δηλαδή, του λέω, υπάρχει εδώ, τώρα να το πάρω ???? (είχε ένα κομμάτι)
- Όχι, μου απαντάει, το πληρώνεις τώρα και περιμένεις όποτε θα έρθει να παραλάβεις.
- Άρα τι διαθέσιμο μου λες ρε μεγάλε, με δουλεύεις ???, του λέω. Δεν απάντησε, κοίταγε σαν χάνος.
- Μήπως το έχεις φορτισμένο τουλάχιστον, του λέω για να δω την οθόνη και το μέγεθος της γραμματοσειράς ????
- Όχι μου λέει.
- Το 620 μήπως ????
- Όχι, κανένα μου λέει.

Σηκώθηκα κι' έφυγα.... Για τον π..... η Garmin....


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>

Edited by - gligoros on 06/11/2014 20:06:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000