Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  10:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
Απ'ό,τι διάβασα η συγκέντρωση ήταν υπέρ της παραμονής της Ελλάδος στην ΕΕ και στην ευρωζώνη, τι Μερκελιστές και πράσινα άλογα διαβάζω; Έχει και η προπαγάνδα τα όριά της (όχι στο φόρουμ προφανώς...). Καμία εντολή δεν έχει η κυβέρνηση να μας βγάλει από το ευρώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  12:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αθήνα
Τον εκνευρισμό του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα φαίνεται να προκάλεσε το έγγραφο που βρήκε στο γραφείο του, για να λάβει ο ίδιος το ποσό των 525 ευρώ ως αποζημίωση για τα ταξίδια που στο εξωτερικό.

Το περιστατικό συνέβη το απόγευμα της Παρασκευής, όταν επέστρεψε από τις Βρυξέλλες. Σύμφωνα με τον Μικροπολιτικό των Νέων, ο κ. Τσίπρας βρήκε επάνω στο γραφείο του στο Μέγαρο Μαξίμου έναν φάκελο με 525 ευρώ, δηλαδή 175 ευρώ ανά ημέρα για έξοδα κίνησης. Αργότερα το ρεπορτάζ έδειξε ότι δεν ήταν φάκελος με μετρητά, αλλά το έγγραφο για να εισπράξει ο πρωθυπουργός το ποσό.


-------------------------------------------------------------------------------------


Βρε τους μπαγασιδες
Τώρα το αλλάξανε.
Λένε ένα "ΕΓΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙ 525€"

Απο κάτω βέβαια, συνεχίζει να αναφέρει, έναν φάκελο με 525€.


@SAM

Ο Γιάνης φαίνεται να τα βρίσκει με τον Στέφανο Μάνο?
τι πράγματα είναι αυτά μου λές?
Πλέον δεν ξέρουμε ποιον να υποστήριζουμε!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  13:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Όταν το Σύνταγμα λέει,
πως μετά τις εκλογές ψηφίζεται ΑΜΕΣΑ ΠτΔ, και εμείς ακόμα δεν έχουμε ανακοινώσει τον υποψήφιο, γιατί τα μαγειρέματα δεν μας βγαίνουν.

Το ΆΜΕΣΑ πως ορίζεται?
Σε κανά μήνα πχ?
Όταν βρούμε χρόνο?
Όταν βρεθεί ο κατάλληλος?

Γιατί για εμένα το ΑΜΕΣΑ σημαίνει, το πρώτο πράγμα που θα κάνουμε μόλις βγουμε, το επόμενο πρωί. Το πρώτο αντικείμενο συνεδρίασης.

quote:
H Bουλή που αναδεικνύεται από τις νέες εκλογές, αμέσως μόλις συγκροτηθεί σε σώμα, εκλέγει με ονομαστική ψηφοφορία Πρόεδρο της Δημοκρατίας με την πλειοψηφία των τριών πέμπτων του όλου αριθμού των βουλευτών.
Aν δεν επιτευχθεί η πλειοψηφία αυτή, η ψηφοφορία επαναλαμβάνεται μέσα σε πέντε ημέρες και εκλέγεται Πρόεδρος της Δημοκρατίας εκείνος που συγκέντρωσε την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών. Aν δεν επιτευχθεί ούτε αυτή η πλειοψηφία, η ψηφοφορία επαναλαμβάνεται ακόμη μία φορά, ύστερα από πέντε ημέρες, μεταξύ των δύο προσώπων που πλειοψήφησαν και θεωρείται ότι έχει εκλεγεί Πρόεδρος της Δημοκρατίας εκείνος που συγκέντρωσε τη σχετική πλειοψηφία.
5. Aν η Bουλή είναι απούσα, συγκαλείται εκτάκτως για να εκλέξει τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, κατά τους ορισμούς της παραγράφου 4.
Aν η Bουλή έχει διαλυθεί με οποιονδήποτε τρόπο, η εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας αναβάλλεται ώσπου να συγκροτηθεί σε σώμα η νέα Bουλή και μέσα σε είκοσι ημέρες, το αργότερο, από τη συγκρότησή της, σύμφωνα με όσα ορίζονται στις παραγράφους 3 και 4, αφού τηρηθούν και οι ορισμοί της παραγράφου 1 του άρθρου 34.
6. Aν η διαδικασία για την εκλογή νέου Προέδρου, που ορίζεται στις προηγούμενες παραγράφους, δεν περατωθεί εγκαίρως, ο ήδη Πρόεδρος της Δημοκρατίας εξακολουθεί να ασκεί τα καθήκοντά του και μετά τη λήξη της θητείας του ώσπου να αναδειχθεί νέος Πρόεδρος.


http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-34/

Edited by - Deorum on 16/02/2015 13:44:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  13:57:50  Εμφάνιση Προφίλ
Σε κάνει να αναρωτιέσαι, όταν εσωτερικά δεν τα βρίσκουν και συγκρούονται για άνευ ουσίας θέματα, όπως είναι η εκλογή ΠτΔ, τι γίνεται με τα κρίσιμα και ουσιαστικά ζητήματα...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:01:53  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως είναι απόλυτα συνήθες να παίρνεις "Pocket Money" όταν προβλέπεται για το ταξίδι σου απο κάποιο φορέα/εταιρεία κλπ τον οποίο εκπροσωπείς

Καταλαβαινω ότι όπως δηλώνετε έχετε πάθει απίστευτη πλάκα με το γεγονός και σας φαίνεται αδιανόητο/απίστευτο/προπαγάνδα!!! κλπ



...αλλά προσωπικά γνωρίζοντας 2-3 πράγματα για τη συγκεκριμένη πρακτική δεν θα μου φαινόταν ΚΑΘΟΛΟΥ παράξενο το γραφείο του πρωθυπυργού να τον εφοδίαζε αυτοβούλως (αφού αυτο προβλέπεται) με τo ποκετ μονευ που δικαιούταν ...

...και ναι .. ΣΕ ΦΑΚΕΛΟ ή όπως νόμιζαν.

Βλέπω τώρα ότι η είδηση αναγράφει έγγραφο και αυτό -που σε εσάς φαίνεται φυσιολογικό- εμένα μου φαίνεται, να πω την αλήθεια, ακόμα πιο περίπλοκο και λιγότερο πρακτικό. Να πάει να στηθεί ο ίδιος Πρωθυπουργος σε μια υπηρεσια π.χ. να πάρει τα εξόδων του...


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΟΣ ΑΥΤΟ. ΟΥΤΕ ΠΛΗΡΩΜΗ


Επαναλαμβάνω ...ψάξτε πως λειτουργεί το pocket money σε μια εταιρεία κλπ....

Edited by - sam on 16/02/2015 14:29:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:18:53  Εμφάνιση Προφίλ
Ούτε εγώ είμαι κατά της συγκεκριμένης πρακτικής, ωστόσο ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται η συγκεκριμένη είδηση, έχώ την αίσθηση ότι γίνεται για να "καυτηριάσει" το γεγονός ότι οι προηγούμενοι την αποδέχονται, σε αντίθεση με τον τωρινό πρωθυπουργό...

Δηλαδή η ίδια η είδηση είναι κατά της συγκεκριμένης πρακτικής εμμέσως...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:22:49  Εμφάνιση Προφίλ
Αν θεωρούμε ότι το θέμα της εκλογής ΠτΔ είναι άνευ ουσίας, τότε ...καλά να πάθουμε.

Συνταγματική προθεσμία για εκλογή ΠτΔ
Δεν έχει παρέλθει η προθεσμία για την εκλογή ΠτΔ. Το Σύνταγμα στο άρθρο 32 παρ. 4 εδάφιο β' αναφέρει ότι η Βουλή που προέκυψε από εκλογές κατόπιν διάλυσής της, λόγω αδυναμίας εκλογής ΠτΔ, "αμέσως μόλις συγκροτηθεί σε σώμα εκλέγει με ονομαστική ψηφοφορία ΠτΔ" κτλ. Το "αμέσως" δεν σημαίνει αναγκαστικά στην πρώτη συνεδρίαση της: προέχει εξάλλου η εκλογή του Προεδρείου. Το ίδιο το Σύνταγμα εξειδικεύει το "αμέσως" στην παράγραφο 5 του ίδιου άρθρου:

"Aν η Bουλή έχει διαλυθεί με οποιονδήποτε τρόπο, η εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας αναβάλλεται ώσπου να συγκροτηθεί σε σώμα η νέα Bουλή και μέσα σε είκοσι ημέρες, το αργότερο, από τη συγκρότησή της."

Θα έλεγε κανένας ότι η παράγραφος αυτή ορίζει άλλες περιπτώσεις διάλυσης της Βουλής, αφού ειδικά η διάλυση για λόγους άγονης ψηφοφορίας για ΠτΔ ρυθμίζεται από την παρ.4. Δεν μας επιτρέπει όμως να το πούμε αυτό η διατύπωση της παρ. 5 που αναφέρει ότι αφορά την διάλυση της Βουλής "για οποιονδήποτε λόγο", δηλαδή και για τον λόγο της μη εκλογής ΠτΔ. Η Βουλή συγκροτήθηκε σε σώμα στις 5 Φεβρουαρίου 2015. Επομένως, απώτατη ημερομηνία για εκλογή ΠτΔ κατά το Σύνταγμα είναι η 26η Φεβρουαρίου 2015.
http://elawyer.blogspot.gr/2015/02/blog-post_16.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:25:51  Εμφάνιση Προφίλ
Άνευ ουσίας, με την έννοια ότι πρόκειται για έναν καθαρά "διακοσμητικό" τίτλο, για ένα πρόσωπο που πρακτικά δεν έχει καμία αρμοδιότητα.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:30:35  Εμφάνιση Προφίλ
Βασίλη το θέμα μου είναι ότι ορισμένοι εδώ φάνηκαν να θεωρούν την είδηση απίστευτη όπως παρουσιάστηκε και ότι παίρνει ο Τσίπρας κάποιο μισθό έτσι ....ενώ εμένα θα μου φαινόταν απόλυτα πιστευτή ....

Ναι ΚΑΙ ΣΕ ΦΑΚΕΛΟ... τα ποκετ μονευ

..και κακώς δεν κανόνισαν να του τα δωσουν από πριν (ΕΑΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ... δεν ξέρω ποια είναι η πρακτική και η νομοθεσία)

Edited by - sam on 16/02/2015 14:34:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αλλιώς μετά πέρνουμε τα κουμπούρια και βγαίνουμε στους δρόμους?

:P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:36:34  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν μπορείς να περιμένεςι ε;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Μπορώ μπορώ, δεν είμαι υπέρ των κουμπουριών και δεν θα γίνω ξαφνικά, σίγουρα όχι για ανούσια θέματα.
Όσο τα σύνορα είναι ανοιχτά προς τα έξω.
Αν τώρα, νιώθω ότι "παραβιάζομαι", και ταυτόχρονα δεν μπορώ να ξεφύγω με τίποτα (δλδ να πάω κάπου αλλού... εντός ευρώπης να ζήσω όπου κρίνω εγώ δικαιότερα)... επιφυλάσσομαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  16:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231386081

Συνάντηση με την Τ.Χριστοδουλοπούλου
Πανούσης: Στόχος να κλείσει η Αμυγδαλέζα σε 100 ημέρες

(Προσέχτε... στόχος, όχι ότι θα γίνει στις 100 μέρες...)


2-3 μέρες πριν.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231385699
Ήρθα να εκφράσω την ντροπή μου. Τα κέντρα κράτησης τελειώνουν. Το είπαμε πριν από τις εκλογές, το είπαμε και στη Βουλή ότι αυτό δεν θα συνεχιστεί. Θέλουμε μόνο λίγες μέρες» δήλωσε το Σάββατο ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Γιάννης Πανούσης, στο Κέντρο Κράτησης Μεταναστών στην Αμυγδαλέζα.



Αν για το "αμέσως" δεν συμφωνούμε, και ίσως το αμέσως είναι 20 μέρες (κακογραμμένοι νόμοι...) το λίγες μέρες σίγουρα δεν είναι ... 100!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  17:04:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231386081

Συνάντηση με την Τ.Χριστοδουλοπούλου
Πανούσης: Στόχος να κλείσει η Αμυγδαλέζα σε 100 ημέρες

(Προσέχτε... στόχος, όχι ότι θα γίνει στις 100 μέρες...)


2-3 μέρες πριν.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231385699
Ήρθα να εκφράσω την ντροπή μου. Τα κέντρα κράτησης τελειώνουν. Το είπαμε πριν από τις εκλογές, το είπαμε και στη Βουλή ότι αυτό δεν θα συνεχιστεί. Θέλουμε μόνο λίγες μέρες» δήλωσε το Σάββατο ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Γιάννης Πανούσης, στο Κέντρο Κράτησης Μεταναστών στην Αμυγδαλέζα.



Αν για το "αμέσως" δεν συμφωνούμε, και ίσως το αμέσως είναι 20 μέρες (κακογραμμένοι νόμοι...) το λίγες μέρες σίγουρα δεν είναι ... 100!



αν αυτό που κάνεις πάντως Γιώργο θεωρείται καλοπροαίρετη κριτική στη νέα κυβέρνηση, εγώ εἰμαι γιος του αιόλου και τρέχω μαραθώνιο σε μισή ώρα μετά απ'το πασχαλινό τραπέζι :P

αφήστε βρε τους ανθρώπους να κάνουν αυτά που θέλουν και μη βγάζετε από τη μύγα ξύγκι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 16/02/2015 17:07:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  17:42:12  Εμφάνιση Προφίλ
Άσέ βρε τα παιδιά να τα λένε λέω εγώ


Αν πραγματικά αυτά που βρίσκει κάποιος (που δείχνει μάλιστα -εάν μου επιτρέπεις γιώργο- να τον ενδιαφέρει σε ΑΥΤΟ το νήμα η καταγγελία περισσότερο απο τα υπόλοιπα) για να κατηγορήσει τη νέα κυβέρνηση είναι το εάν οι μέρες για την Αμυγδαλέζα θα ναι 50 ή 100 ....ή εάν τα κακά διαπλεκόμενα μέσα έφτασαν να γράψουν αυτό το απίστευτο ψέμα που το πιστεύουμε εμείς τα μουλάρια ότι ο πρωθυπουργός μπορεί να λαμβάνει έξοδα κινήσεως στη τσέπη του για τα ταξίδια του ....


τότε είμαι πολύ ευτυχισμένος με ότι έχουμε καταφέρει και με ότι έχουμε αυτή τη στιγμή.


Τι όμορφα και τι απίστευτη πρόοδος που ναι να συζητάς για τα 500 ευρώ του Τσίπρα απο το να (μην) συζητάς για τα 500 εκκατομύρια των θαλασσοδάνειων σε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ για τα οποία απαλλάχθηκαν δια νόμου οι εμπλεκόμενοι και για τη διαπλοκή των μέσων σήμερα απο τη διαπλοκή των μέσων χθες

....ή για το πόσες μέρες τελικά θα χρειαστεί για να φύγει η Αμυγδαλέζα (ούτε λιγο να περιμένουμε δεν αντέχουμε για να δούμε το ακριβές νούμερο και να καταγγείλουμε εκ των υστέρων το "ψέμα" δεν μπορούμε και έτσι το κάνουμε προκαταβολικά) απο το πόσες ανάσες χρειάστηκαν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΕΚΕΙ για να γίνουν οι αυξήσεις ...μειώσεις και να πεταχθούν στο καλάθι σχεδόν όλα όσα είχαν προαναγγελθεί στα Ζάπεια για κοινωνικό κράτος κτλ


Μεγάλη χαρά λέμε νιώθω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000