Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Μετα τα Asics...τι???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2015 :  14:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Orfeas26

Πολυ καλη προσφορα!Θα εχω θεμα με το 46??



Δεν το εχω το παπούτσι και δεν φημίζομαι για τις επιλογές μου στα νούμερα . Καλύτερα να το δοκίμαζες πάντως γιατι απ ότι έχω καταλάβει πρέπει να είναι λιγάκι στενό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orfeas26
Newbie Forum Runner

Greece


37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2015 :  14:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι και στο sauconygreece λεει να παιρνεις ενα νουμερο μεγαλυτερο απ οτι φορας κανονικα!Στα Asics ειμαι 44.5 στα Salomon 44 2/3.Στην πολη που ειμαι δεν εχει saucony!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2015 :  14:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η Saucony είναι η πιο true to size εταιρεία που έχω φορέσει.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orfeas26
Newbie Forum Runner

Greece


37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2015 :  14:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδη?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2015 :  15:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Orfeas26

Ναι και στο sauconygreece λεει να παιρνεις ενα νουμερο μεγαλυτερο απ οτι φορας κανονικα!Στα Asics ειμαι 44.5 στα Salomon 44 2/3.Στην πολη που ειμαι δεν εχει saucony!



Aπο πολύ κοντινό μου άτομο Ride6 US 9.5(ίσα ίσα) δεν το φοράει για πάνω από 21 με τίποτα. Νimbus 16 (made in Vietnam) US 9.5 έχει αρκετό περιθώριο μπροστά . Βέβαια είναι τελείως διαφορετικά παπούτσια. Το Ride7 είπε ένας φίλος παραπάνω δεν είναι τόσο στενό όσο άλλα saucony. Μαλλον σε μπέρδεψα παραπάνω. Πάρε ένα τηλέφωνο και αν ισχύει η δωρεάν επιστροφή -αποστολή προχώρησε στην αγορά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orfeas26
Newbie Forum Runner

Greece


37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  16:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα πηρα τα Ride 7!Πολυ ανετο παπουτσι!Τα πηρα μισο νουμερο μεγαλυτερα απο τα Asics και οντως ειναι μια χαρα!!
Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  16:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μία γρήγορη "παρουσίαση" του NIMBUS-17 για όσους επιμένουν asics. Τα πήρα από το sportsshoes.com και είναι κατασκευής Βιετνάμ. Όπως και στα προηγούμενα μοντέλα του παπουτσιού τα κατασκευής Βιετνάμ είναι λίγο πιο μικρά, μισό νούμερο νομίζω. Έτρεξα τρία(3) δεκάρια, σε ταρτάν, πατημένο χώμα και άσφαλτο. Ο ρυθμός ήταν 4:14 MIN/ΚΜ, 4:45 MIN/KM, 4:30 MIN/KM. Μαλακά, απορροφητικά όπως συνήθως. Λίγο πιο ελαφριά από τα 16 και σίγουρα ανταποκρίνονται πιο καλά σε γρήγορα κομμάτια από τα 15, ίσως λόγω του χαμηλότερου drop(10mm). Κατά την άποψή μου, αν κάποιος θέλει ένα παπούτσι για ημιμαραθώνιο-μαραθώνιο με ρυθμό περίπου 4:30 MIN/KM, τότε θα τον καλύψουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  16:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προς αποφυγή παραξήγησης: αυτό που εννοώ ότι για χρόνους κάτω από 4:30 min/km κατά την άποψή μου καταλληλότερο μοντέλο είναι το DS RASER.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikegr
Forum-Runner

173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  17:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by weatherman

Μία γρήγορη "παρουσίαση" του NIMBUS-17 για όσους επιμένουν asics. Τα πήρα από το sportsshoes.com και είναι κατασκευής Βιετνάμ. Όπως και στα προηγούμενα μοντέλα του παπουτσιού τα κατασκευής Βιετνάμ είναι λίγο πιο μικρά, μισό νούμερο νομίζω. Έτρεξα τρία(3) δεκάρια, σε ταρτάν, πατημένο χώμα και άσφαλτο. Ο ρυθμός ήταν 4:14 MIN/ΚΜ, 4:45 MIN/KM, 4:30 MIN/KM. Μαλακά, απορροφητικά όπως συνήθως. Λίγο πιο ελαφριά από τα 16 και σίγουρα ανταποκρίνονται πιο καλά σε γρήγορα κομμάτια από τα 15, ίσως λόγω του χαμηλότερου drop(10mm). Κατά την άποψή μου, αν κάποιος θέλει ένα παπούτσι για ημιμαραθώνιο-μαραθώνιο με ρυθμό περίπου 4:30 MIN/KM, τότε θα τον καλύψουν.



weathrman εσύ τελικά πήρες μισό μεγαλύτερο στο Nimbus 17 ?
και όσον αφορά το πλάτος είναι παρόμοιο με το 16...σκέφτομαι για το 17 και έχω μια μικρή αμφιβολία για το μέγεθος. Διάβασα και εγώ ότι είναι λίγο πιο μικρά. Συνήθως φοράω Asics 12us οπότε πάω μάλλον για 12.5 στο 17...
Ευχαριστώ.

Edited by - Mikegr on 15/05/2015 17:58:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  18:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα δικά μου 15 και 16 ήταν made in vietnam, size U.K 10.5. Οπότε δεν άλλαξα νούμερο. Δοκίμασε πρώτα στην Ελλάδα. Στο δικό μου πόδι τα 17 είναι πιο σφιχτά από τα 16 στο ίδιο νούμερο. Και κάτι καθαρά υποκειμενικό. Υπάρχουν δύο αποχρώσεις. Μία μπλε και μία πράσινη. Πήρα τα μπλε και είναι πιο σκούρα από ότι δείχνουν στο site.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikegr
Forum-Runner

173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  19:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by weatherman

Τα δικά μου 15 και 16 ήταν made in vietnam, size U.K 10.5. Οπότε δεν άλλαξα νούμερο. Δοκίμασε πρώτα στην Ελλάδα. Στο δικό μου πόδι τα 17 είναι πιο σφιχτά από τα 16 στο ίδιο νούμερο. Και κάτι καθαρά υποκειμενικό. Υπάρχουν δύο αποχρώσεις. Μία μπλε και μία πράσινη. Πήρα τα μπλε και είναι πιο σκούρα από ότι δείχνουν στο site.



weatherman από την Asics μου είπαν ότι το Nimbus 17 αναμένεται εντός Μαΐου να έρθει στην Ελλάδα...οπότε μάλλον θα το περιμένω για δοκιμή και μετά αγορά.
Ευχαριστώ πάντως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2015 :  21:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα τελευταια χρονια τρεχω με τα asics cumulus 13,14.15.16....και νομιζω οτι ηρθε η ωρα για μια αλλαγη....προσανατολιζομαι προς mizuno...δεδομενου οτι το ποδι μου ειναι φυσιολογικο (εχω κανει πελματογραφημα) μου αρεσει πολυ το wave rider 18 το οποιο το βρισκο με και σε πολυ καλη τιμη....1.72 78 κιλα....echetlos αν μπορεις να μου πεις μια γνωμη θα το εκτιμουσα....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  09:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
giakos,
Όπως θα έχεις καταλάβει, δεν υπάρχει κακό παπούτσι. Μόνο παπούτσι που δεν μας αρέσει ή δεν μας ταιριάζει στο πόδι...
Οι επιλογές που έχεις είναι πάρα πολλές αλλά αν έπρεπε να τις περιορίσουμε κάπως, τα αντίστοιχα των cumulus είναι τα ακόλουθα:
Brooks Ghost, Nike Pegasus, Adidas Glide, Saucony Ride, NB 890.
Τα δύο τελευταία έχουν λίγο μικρότερο drop από τα Cumulus, χωρίς βέβαια αυτό να είναι απαραίτητα πρόβλημα.
Σε θέμα cushioning τα Brooks και τα Saucony είναι πιο κοντά στο Asics, όλα όμως διαθέτουν αρκετό.
Σχετικά με τα Rider, σου αρέσουν σε εμφάνιση ή τα δοκίμασες κιόλας; Διότι τα Mizuno γενικότερα έχουν αρκετά σκληρό και άκαμπτο πάτημα...
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, υπάρχουν ατελείωτα μοντέλα εκεί έξω.
Συν το γεγονός ότι έχοντας φορέσει μόνο Cumulus, δεν γνωρίζεις τι σου αρέσει και τι όχι.
Και θα επαναλάβω για πολλοστή φορά πως η εύρεση του καταλλήλου παπουτσιού, είναι δυστυχώς μια trial & error διαδικασία...
Στην θέση σου, θα πήγαινα σε κάποιο μαγαζί που διαθέτει διάδρομο και θα δοκίμαζα κάμποσα μοντέλα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  17:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικόλα σε ευχαριστω πολυ! Μια επισκεψη στην Νεα Ερυθραία θα μου λυσει όλες τις αποριες μου...παντως προσανατολιστηκα αρκετα!!!!

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  18:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να 'σαι καλά, Διονύση.
Η σωστότερη επιλογή είναι ένα μαγαζί με διάδρομο.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000