Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Hoka clifton
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2015 :  16:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
νικο αυτο το παπουτσι δεν τοχεις για δεκαρι, γρηγορα κομματια κλπ...μετα απο 50-60 χλμ με καποιο αλλο, το βαζεις για να σε παει ως το τερμα..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2015 :  17:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς, Δημήτρη...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2015 :  20:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Προφανώς, Δημήτρη...

"My sport is your sport's punishment"


....δηλαδή;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2015 :  20:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εκτός εαν είναι καλό και για ρακέτες...
πάντως το έχει πάρει φίλος και έχει πάθει πλάκα, όντως η εμφανισή του ξεγελάει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2015 :  20:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς και δεν το παίρνω για γρήγορο.
Προφανώς επίσης, και δεν θα το βάλω μετά το 60ο χλμ σε 100άρι, όπως εννοεί ο Δημήτρης.
Το δεύτερο κατάλαβες, Ζωρζ;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2015 :  20:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είπα και 'γώ, όλα...ok
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2015 :  20:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαχαχα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2015 :  01:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κακομουτσουνο, μα για τη συγκεκριμενη δουλεια λιρα 100...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2015 :  14:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο σου έστειλα email.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  00:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, θα γράψω αρκετά για τα Clifton, για πολλούς και διαφόρους λογους...
Διότι στα τόσα χρόνια που διαβάζω για παπούτσια, τόσο εγκωμιαστικές κριτικές, από όλους μάλιστα, δεν έχω ξαναδεί. Ίσως μόνο για τα Launch.
Διότι τόσο hype για ένα μοντέλο, επίσης δεν έχω ξανασυναντήσει. Μόνο για τα Free και το Boost αλλά και πάλι, εκεί προήρχετο από το marketing των ίδιων των εταιρειών και όχι από το ίδιο το δρομικό κοινό.
Διότι απευθύνεται σε πάρα πολλούς δρομείς αλλά δεν υπάρχει άμεσα η δυνατότητα δοκιμής τους. Στην Ευρώπη υπάρχει και μια σχετική έλλειψη.
Διότι είναι ιδιαίτερο παπούτσι.
Διότι δεν έχω και τίποτα άλλο να κάνω απόψε...

Κατ' αρχάς, πρόκειται για οφθαλμαπάτη!
Έχει την εμφάνιση και τον όγκο πλυντηρίου αλλά μόλις το πιάσεις στα χέρια σου, διαπιστώνεις ότι είναι πανάλαφρο. 218γρ., ελαφρύτερο του Adios δηλαδή!!!
Βέβαια, αυτό επιτυγχάνεται από την χρήση πάρα πολύ λεπτών υλικών στο επάνω μέρος και όχι από κάποιο ιδιαίτερα ελαφρύ αφρό στην σόλα.

Το επάνω μέρος λοιπόν, είναι από ένα ιδιαίτερα λεπτό ύφασμα, αφοδράριστο στο μεγαλύτερο μέρος του. Σαν τσιγαρόχαρτο. Αναπνέει άψογα. Δεν ξέρω αν μελλοντικά προκύψει ζήτημα ανθεκτικότητας αλλά πουθενά δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα.
Η δε γλώσσα είναι κι αυτή το ίδιο, δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο αφρώδες υλικό όπως στα περισσότερα μοντέλα, λίγο πολύ. Παρ' όλα αυτά, δεν ενοχλεί, ούτε και δημιουργεί σημεία τριβής. Το θέμα όμως με την γλώσσα είναι πως το "σαν σουέντ" υλικό απ' το οποίο είναι φτιαγμένη στο επάνω μέρος της, ξεβάφει! Και δεν ξεβάφει απλά πάνω στην κάλτσα αλλά περνάει και στο δέρμα του ποδιού (δείτε φωτό παρακάτω)!!!

Το βασικό όμως πρόβλημα του Clifton είναι η εφαρμογή του. Εκεί θέλει πολλή δουλειά από την Hoka.
Το παπούτσι είναι σχετικά χαλαρό, τόσο στην φτέρνα όσο και στο μέσο.
Πρέπει να το σφίξεις πολύ για να "κλειδώσεις" το πόδι σου μέσα του. Φταίει και το ότι δεν υπάρχουν οι δύο έξτρα τρύπες για τα κορδόνια, όπως σε όλα τα παπούτσια, για να κάνεις την γνωστή "θηλειά" για πιο σφιχτό κράτημα στην φτέρνα. Παρ' όλα αυτά, όσο κι αν τα σφίξεις, δεν δημιουργεί ενόχληση ή ερεθισμό στους ταρσούς. Μου έκανε εντύπωση μιας και το πόδι μου είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο σε αυτό το σημείο.
Και μετά είναι το toebox, όπου πάμε στο αντίθετο άκρο.
Ακριβώς στο σημείο που είναι το μικρό μας δάχτυλο, το παπούτσι στενεύει απότομα και πολύ. Είναι ο λόγος για τον οποίο διαμαρτύρονται οι 5 στους 10 δρομείς, αν διαβάσετε κριτικές. Κάποιοι δεν μπορούν καν να το φορέσουν. Έχω στενό πόδι μπροστά (ποτέ μου δεν είχα ερεθισμό στα δάχτυλα, ακόμα και με racing flats) και με τα Clifton ένοιωθα τα δύο μικρά μου δάχτυλα να πιέζονται από νωρίς. Τελικά, δεν μου έκανε ούτε καν κοκκινίλα αλλά σε ένα έστω και κανονικό πόδι σίγουρα θα κάνει ερεθισμό ή και φουσκάλα. Όπως έχει γραφτεί κατά κόρον, άλλωστε.
Κι όταν μιλάς για ένα μοντέλο φτιαγμένο για μεγάλα τρεξίματα, αυτό είναι μείζον θέμα.
Εν ολίγοις, το Clifton έχει πολύ μέτρια εφαρμογή. Λες και ασχολήθηκαν μόνο με την σόλα.

Και πάμε στην σόλα...
Κατ' αρχάς να πω ότι, αν και δεν είμαι κανένας γρήγορος δρομέας, προτιμάω να τρέχω με ελαφριά παπούτσια, χαμηλού προφίλ και όχι πολύ μαλακά.
Όπως είπα και στην αρχή, τα Clifton σε ξεγελάνε οπτικά.
Η σόλα εξωτερικά φαίνεται τεράστια αλλά στην πραγματικότητα το 1/3 από αυτό που βλέπεις αποτελεί "τοίχωμα" του επάνω μέρους (δείτε την φωτο). Δίνει μάλιστα μια αίσθηση bucket καθίσματος.
Κοιτώντας λοιπόν τους αριθμούς, η φτέρνα του Clifton είναι 3mm πιο λεπτή από του Nimbus και του Rider 17 ή μόλις 1mm πιο παχιά από του Ride! Στα μετατάρσια είναι λίγο παχύτερη από τα περισσότερα "παραδοσιακά" μοντέλα.
Επίσης, εν προκειμένω μιλάμε για σκέτον αφρό. Δεν υπάρχει κάποιο υλικό ανάμεσα, όπως gel, grid, DNA κτλ.

Πώς είναι λοιπόν το πάτημα του Clifton;
Μαλακό, πολύ μαλακό, απύθμενα μαλακό!!! Δεν τολμώ να σκεφτώ, ούτε και θέλω βέβαια, πώς θα είναι οι ultrasize σόλες των "μεγάλων" Hoka...
Καμμία σχέση με gel ή ακόμη και Boost (είχα τα Energy).
ΟΜΩΣ... η αίσθησή του είναι διαφορετική. Πατάς, νοιώθεις το cushioning άφθονο αλλά εκεί που περιμένεις πως θα βουλιάξεις μέσα του, ξαφνικά σταθεροποιείσαι.
Με τα Energy αισθανόμουν ότι χωνόμουν μέσα στην σόλα και ότι πάλευα να μεταφέρω το παπούτσι. Εδώ είναι ακριβώς το αντίθετο, το παπούτσι ρολάρει, αν κι αυτό οφείλεται σε άλλο του χαρακτηριστικό που θα αναφέρω παρακάτω. Το περίμενα να είναι ασταθές και να εντείνει τον ήδη αρκετό υπερπρηνισμό μου αλλά τελικά δίνει μια σταθερή πλατφόρμα.
Στην κίνηση, το παπούτσι δείχνει ξεκάθαρα τον όγκο της σόλας και έχεις αίσθηση μεγαλύτερου βάρους από το πραγματικό. Καταλαβαίνεις ότι κάτω από το πέλμα σου έχεις ένα μικρό τούβλο. Βέβαια, σε κάποιον που τρέχει με ανάλογα παπούτσια, δεν θα του κακοφανεί.

Είπαμε λοιπόν ότι είναι πολύ μαλακό στην φτέρνα, συγκρίνοντας το και με άλλα max cush μοντέλα. Στην φτέρνα... Γιατί αν μιλήσουμε για το cushioning στα μετατάρσια, εκεί απλά δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε ξέραμε έως τώρα!!! Είναι βέβαια 2,3,4,5 ή 6mm παχύτερο από τα αντιστοιχα παπούτσια άλλων εταιρειών αλλά από την στιγμή που το ζητούμενο είναι η μέγιστη απορρόφηση, την δίνει σε ασύληπτο βαθμό. Απλά ξεχάστε ό,τι ξέρατε!
Τι γίνεται όμως αν θελήσεις να πας πιο σβέλτα; Τηρουμένων των αναλογιών, κανένα πρόβλημα. Αντιθέτως, εκεί γίνονται ακόμη πιο εμφανή τα δύο βασικά του χαρακτηριστικά:
Αφ' ενός το cushioning, λόγω του μεγαλυτέρου φορτίου, αφ' ετέρου ρολάρεις πολύ πιο εύκολα. Κι αυτό οφείλεται στο εξής: η γεωμετρία της σόλας είναι σαν αυτή μιας κουνιστής καρέκλας (metarocker το ονομάζει η εταιρεία). Είναι τέτοια που ακόμη κι ένας heel striker θα προσγειωθεί αρκετά πιο μπροστά, μιας και η φτέρνα είναι πολύ ανασηκωμένη. Και στην συνέχεια, λόγω του επίσης ανασηκωμένου εμπροσθίου μέρους, το transition είναι άμεσο λες και το παπούτσι σε πάει από μόνο του, λες κι έχει δική του ορμή.
Φυσικά και δεν πρόκειται για ένα γρήγορο παπούτσι, κι ας είναι ελαφρύ.
Αλλά δεν είναι κι αργό, σε καμμία περίπτωση.
Κάποιες στιγμές κατέβηκα επίτηδες στο ~4:00. Δεν γούσταρα την αίσθηση του αλλά ούτε και με ενόχλησε όμως.

Για θέμα ευκαμψίας δεν το συζητούμε καν. Με τέτοιο πάχος σόλας μπροστά, το παπούτσι είναι εντελώς άκαμπτο. Το πόδι σου καθοδηγείται αποκλειστκά από το παπούτσι, σα νάρθηκας.
Ούτε φυσικά για θέμα responsiveness. Καμμία επαφή με τον δρόμο.

Αν με ρωτήσετε πότε σκοπεύω να τα ξαναφορέσω και σε τι προπόνηση, θα σας απαντήσω ότι δεν ξέρω. Σίγουρα σε LR, ίσως και σε κάποιο easy που δεν θα νοιώθω δυνατός και φρέσκος. Αλλά αυτό είναι σύμφωνα με τα δικά μου γούστα.

Συνεπώς, πού απευθύνονται τα Clifton;
Αν τρέχεις π.χ. με Nimbus, Pegs ή Energy, θα ενθουσιαστείς μαζί τους.-
Τουλάχιστον όσον αφορά την σόλα, δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με τον ανταγωνισμό. Το επάνω μέρος όμως, έχει θέματα.
Αν προτιμάς πιο stripped down μοντέλα, είναι κορυφαίο για recovery, προπονήσεις που είσαι κουρασμένος ή μεγάλα LRs.
Αν είσαι ultra, δεν χρειάζεται καν να διαβάσεις το post γιατί προφανώς όλα αυτά τα ξέρεις ήδη...

Χασμουριέστε εδώ και ώρα, το ξέρω...







"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 09/02/2015 01:01:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  06:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1ον καλημέρα.
2ον συγχαρητήρια για τη φοβερή κριτική.
3ον έκοψες το παπούτσι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  07:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δε το εκοψε ακριβως... το θυσιασε για την ακριβεστερη πληροφορηση μας... ολοι απο 2 ευρω ρεφενε για να παρει καινουργια! περαν της πλακας , παρα πολυ μεστη περιγραφη! η σολα σε σχεση με τα αντιστοιχα που ανεφερες ειναι πιο φαρδια ή ειναι η ιδεα μου? ισως και αυτο να σου εδωσε την αισθηση οτι σε παει και οχι οτι το πας...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  08:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά η σόλα σε όλα τα Hoka πρέπει να είναι πολύ φαρδιά. Το έχω παρατηρήσει από διάφορους δρομείς με Hoka που συναντώ κατά καιρούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  09:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάει το παπουτσάκι... έγινε σαγιονάρα






(ξέρω προφανώς ότι δεν είναι το δικό σου )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  09:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας!
Δημήτρη, φυσικά και το έκοψα! Ή κάνουμε κριτική ή δεν κάνουμε...
Παναγιώτη, είναι φαρδύτερη η σόλα στο πίσω μέρος αλλά ελάχιστα. Μπροστά είναι και σχετικά στενή. Το ρολάρισμα που περιέγραψα οφείλεται στο ανασηκωμένο εμπρόσθιο και οπίσθιο μέρος.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000