Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 New Balance 790V3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

yianclout
Forum-Runner

Greece
136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  01:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να επαναλάβω την ερώτηση για το μέγεθος ..στα adidas No 9 uk ,το αντίστοιXA είναι μάλλον 8.5 ΣΤΑ N.B??

ΓΚ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  09:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by yianclout

Να επαναλάβω την ερώτηση για το μέγεθος ..στα adidas No 9 uk ,το αντίστοιXA είναι μάλλον 8.5 ΣΤΑ N.B??

ΓΚ



Ναι.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  09:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Όχι κι όλα... Ψάχνοντας στις δρομικές μου αντίκες(!) βρίσκω D τα 873 offroad και τα 828 απ' την ελαφριά σειρά δρόμου.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ



Εσύ μάλλον είσαι πολύ παλιός στο κουρμπέτι, Αλέξανδρε...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  15:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by yianclout

Να επαναλάβω την ερώτηση για το μέγεθος ..στα adidas No 9 uk ,το αντίστοιXA είναι μάλλον 8.5 ΣΤΑ N.B??

ΓΚ



Αν ενδιαφέρεσαι για τα συγκεκριμένα θα μετρήσεις το μήκος της πατούσας σου θα δεις τον επίσημο πίνακα της ΝΒ που έχει και εκατοστά και θα παραγγείλεις 1,5 εκ μεγαλύτερο από την πατούσα σου. Μην ψάχνεις αντιστοιχίες σε μάρκες.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  22:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε, όχι και παλιός επειδή διατηρώ μοντέλα...οκταετίας! Πού να δεις τα καλοδιατηρημένα spikes από τη δεκαετία του... 80 (ίδια μ' αυτά που είχε τρέξει ο Αλέξης Γκότσης στο Παγκόσμιο Εφήβων)!!!
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Όχι κι όλα... Ψάχνοντας στις δρομικές μου αντίκες(!) βρίσκω D τα 873 offroad και τα 828 απ' την ελαφριά σειρά δρόμου.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ



Εσύ μάλλον είσαι πολύ παλιός στο κουρμπέτι, Αλέξανδρε...

"My sport is your sport's punishment"



ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yianclout
Forum-Runner

Greece
136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  02:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ κατ αρχήν ...παρατηρώντας 3 παλιότερα μοντέλλα της NB (αυτά έμειναν ),αγορασμένα από Outlet ,ενώ είναι ίδιο νούμερο ,τα δύο απ αυτά έίναι πολύ ευρύχωρα ,το τρίτο με κτυπούσε μπροστά γι' αυτό το παράτησα..
οπότε σοφότερο το μέτρημα πατούσας..

ΓΚ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yianclout
Forum-Runner

Greece
136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  02:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντυπώσεις από το μοντέλο..καλό παπούτσι,άνετο,προστατευτικό...στενή μορφή του Brooks Launch ...και μοιάζει πολύ στο πάτημα με το Saucony Mirage 3 ..που 'δίπλαρα' με το sonic boost...Εδώ και τρία χρόνια κόλλησα με το Launch,αν και όπως ξανάπα είμαι adidakias (δηλαδή στενή γραμμή),δεν έβρισκα όμως σε 8.5 UK launch και δοκίμασα το MIRAGE 3 ,ενώ αγόρασα το Boost Sonic ..Σε κάποιο θέμα παλιότερα το κατηγόρησα για την νέα φιλοσοφία (sonic),αλλά έχοντας για 2 μηνο το kinvara 2 k 3,θεωρώ ότι το sonic ,προστατεύει τη μέση...δεν είμαι τόσο έμπειρος δρομέας σαν και κάποιους από τους φορουμίστες ,αλλά τρέχω καθημερινά με μέσο ετήσιο sum τα 2450 χιλμ.

ΓΚ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickdim
Newbie Forum Runner

31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  20:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα χρησιμοποιώ δύο συνεχόμενες ημέρες την εβδομάδα σε άσφαλτο (6χλμ). Τις υπόλοιπες τρέχω με adidas glide 7 σε χώμα. Ένοιωθα κάποιους πόνους στα γόνατα μετά το τρέξιμο με τα 790, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με τα γόνατα. Μπορεί να ήταν και τυχαίο ή να οφείλεται στην άσφαλτο Τελευταία δεν τα χρησιμοποιώ. Θα τα φορέσω πάλι όμως για δοκιμή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stypag
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2015 :  23:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σαι καλα echetlos για την προταση σου. Οντως πολυ καλο παπουτσι, εφαρμογη σα γαντι και μαλακο οσο πρεπει, το μονο αρνητικο, οπως επισημανες, ο ελλιπης εξαερισμος. Λιγη προσοχη την πρωτη φορα με το πισω μαξιλαρακι, καλο ειναι να φορεθει με ψηλες καλτσες ωστε να αποφευχθουν οι φουσκαλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2015 :  23:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2015 :  01:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν να πω ότι δεν είμαι και ο πιο έμπειρος δρομέας (τρέχω σχεδόν 2 χρόνια) και τα μόνα παπούτσια που είχα μέχρι τώρα ήταν τα Pegasus 29 και 30.
Πήρα τα 790V3 πριν ένα μήνα περίπου από το sportshoes στα 49 ευρώ. Τα έχω φορέσει αρκετές φορές σε άσφαλτο, πλακάκι και στίβο. Η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει μ' αυτά είναι 16 km.
Στην αρχή δε μου άρεσαν καθόλου αλλά όσο περισσότερο τα συνηθίζω, κερδίζουν πόντους. Είναι πολύ ελαφρά, άνετα μπροστά, με άριστη εφαρμογή στη μέση του ποδιού, μέτρια εφαρμογή στη φτέρνα. Τα κορδόνια τους δεν είναι ελαστικά και λίγο με δυσκολεύουν στη προσαρμογή. Δε μου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, ούτε πόνους πουθενά, οπότε φαντάζομαι ότι έχουν καλή αντικραδασμική προστασία. Σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν έχουν το cushioning των Pegs. Με τα Pegs νιώθω σαν να τρέχω πάνω σε μαξιλαράκι κάτι που σίγουρα δε το νιώθω με τα 790V3.
Συμπερασματικά, για τα λεφτά τους είναι καλή αγορά προκειμένου να έχεις ένα έξτρα ζευγάρι για τις προπονήσεις αλλά συνολικά σαν παπούτσι θα το τοποθετούσα ένα σκαλί πιο κάτω από τα Pegs.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2015 :  21:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panas73

Καταρχήν να πω ότι δεν είμαι και ο πιο έμπειρος δρομέας (τρέχω σχεδόν 2 χρόνια) και τα μόνα παπούτσια που είχα μέχρι τώρα ήταν τα Pegasus 29 και 30.
Πήρα τα 790V3 πριν ένα μήνα περίπου από το sportshoes στα 49 ευρώ. Τα έχω φορέσει αρκετές φορές σε άσφαλτο, πλακάκι και στίβο. Η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει μ' αυτά είναι 16 km.
Στην αρχή δε μου άρεσαν καθόλου αλλά όσο περισσότερο τα συνηθίζω, κερδίζουν πόντους. Είναι πολύ ελαφρά, άνετα μπροστά, με άριστη εφαρμογή στη μέση του ποδιού, μέτρια εφαρμογή στη φτέρνα. Τα κορδόνια τους δεν είναι ελαστικά και λίγο με δυσκολεύουν στη προσαρμογή. Δε μου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, ούτε πόνους πουθενά, οπότε φαντάζομαι ότι έχουν καλή αντικραδασμική προστασία. Σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν έχουν το cushioning των Pegs. Με τα Pegs νιώθω σαν να τρέχω πάνω σε μαξιλαράκι κάτι που σίγουρα δε το νιώθω με τα 790V3.
Συμπερασματικά, για τα λεφτά τους είναι καλή αγορά προκειμένου να έχεις ένα έξτρα ζευγάρι για τις προπονήσεις αλλά συνολικά σαν παπούτσι θα το τοποθετούσα ένα σκαλί πιο κάτω από τα Pegs.


Πόσο ηταν τα μεταφορικά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2015 :  11:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Pegs 31 & 32 πάντως, έχουν πολύ πιο responsive πάτημα.
Για καλό κατ’ εμέ, απλά να το ξέρουν όσοι φορούν τα προηγούμενα μοντέλα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2015 :  19:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@big-blue μεταφορικά δε πλήρωσα γιατί πήρα και κάτι άλλο, οπότε ξεπέρασα τα 100 ευρώ που απαιτούνται πλέον για δωρεάν μεταφορά. Αν θυμάμαι καλά πάντως το sportshoes χρεώνει για μεταφορικά 8 ευρώ ενώ πέρυσι χρέωνε μόλις 3.
@echetlos ευχαριστούμε για την πληροφορία. Όταν ξαναβρώ λεφτά, αρθούν τα capital controls και υπάρξει καμιά καλή προσφορά από εξωτερικό πιθανόν τα χτυπήσω ένα ζευγάρι Pegs.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Isokratis
Newbie Forum Runner

32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2015 :  01:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα παρήγγειλα σήμερα . Θα τα παραλάβω σε 15 μέρες περίπου , συνεπώς εντυπώσεις προσεχώς .
Δεν ήταν στις επιλογές που έψαχνα , αλλά με αφορμή τις εντυπώσεις του φίλου echetlos και τα πολύ στενά οικονομικά πήρα την απόφαση να τα δοκιμάσω .
Ερασιτεχνική χρήση θα έχουν , αλλά έχω θεματάκι με μέση και με γόνατα από παλιές "αμαρτίες" οπότε θα βγάλω γρήγορα συμπέρασμα για το πως θα μου "κάτσουν" .
Κάπως έτσι πριν λίγο καιρό και παρά τις μέτριες βαθμολογίες που είδα γενικά , πήρα τα zoot ultra race 4 τα οποία μέχρι στιγμής είναι τα μόνα που δεν μου προκαλούν καμιά ενόχληση στα 20 χιλιόμετρα . Ακόμη και τα cumulus κάποια "τσιμπιματάκια" μου τα δίνουν . Περίεργο και όμως....
Να είστε καλά και ευχαριστώ τον φίλο για την κριτική που με βοήθησε στην αγορά .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000