Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Τι πρέπει να τρώμε
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/04/2015 :  10:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλοι γειά σας ,
θα μπορούσε κάποιος ποιό έμπειρος να μας πεί τι πρέπει να τρώμε πριν τις προπονήσεις , μετά τις προπονήσεις , πριν τα LR , μετα τα LR
Ακούω και διαβάζω διάφορα και άκρη δε μπορώ να βγάλω
Αλλος λεει να τρέχουμε νυστικοί για να τραβάει ο οργανισμός γλυκογόνο απο τους μυς , αλλος να εχουμε φάει μέλι με ταχίνι, ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του ........
Τελικά μπορεί κάποιος να μας πεί τι ισχύει????

AS400

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2015 :  11:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Καθενας κανει οτι τον βολευει βασικα, εγω προσωπικα αν εχω την Κυριακη λονγκ τρωω απο το Σαββατο το βραδυ γευμα με πολλους υδατανθρακες, οπως πχ μακαρονια και σε ποσοτητα που να μην πειναω το πρωι και τρεχω νηστικος.
Δεν παιρνω καθολου εξωγενη μορφη υδατανθρακα οπως τζελς κτλ παρα μονο υλεκτρολυτες.
Το να φας βεβαια ενα ελαφρυ πρωινο με υδατανθρακες χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη πριν το λονγκ, δεν θα επηρεασει ιδιαιτερα την λιπολυση που αποζητας απο ενα λονγκ ραν.
Αυτο βεβαια προυποθετει και να εχεις και καποια χρονια τρεξιματος στα ποδια σου με την εννοια οτι εχει μαθει εως ενα σημειο το σωμα σου να καει λιπος και οχι γλυκογονο, αλλιως το κανεις σιογα σιγα και στοχευμενα, γιατι το θεμα ειναι να μπορεσεις να βγαλεις και την προπονηση και να μην την παρατησεις στην μεση.
Αυτα ειναι βεβαια προσωπικα μου συμπερασματα, δεν εχω το γνωστικο και επιστημονικο επιπεδο που χρειαζεται, για να συμβουλεψω καποιον με σιγουρια για το τι πρεπει να κανει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2015 :  12:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδω και 3 χρονια ολα τα lr τα κανω νηστικος εφοσον βεβαια ειναι πρωινα, τρεχω εδω και 4+ ετη. Κατα τη διαρκεια τους πινω μονο νερο. Η αληθεια ειναι οτι η πεινα μου χτυπαει τη πορτα κανα πενταλεπτο αφου σταματησω. Κατα τη διαρκεθα της προπονησης νιωθω πολυ καλα. Στο σπιτι, κανα εικσαλεπτο μετα δηλαδη, τρωω οτι βρω μπροστα μου, συνηθως οτι εχουν αφησει τα πσιδια αν εχουν ξυπνησει βεβαια!
Το προηγουμενο βραδυ οπως κατσει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2015 :  12:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ο καθένας κάνει κάτι διαφορετικό. για να καταλάβεις τι είναι καλύτερο για σένα, δοκιμάζεις όλα αυτά που έχεις διαβάσει και κρίνεις ανάλογα!

προσωπικά αν έχω "εύκολο¨(για τα δεδομένα μου) LR δεν προσέχω καθόλου τι θα φάω πριν, απλά προσπαθώ το στομάχι να είναι ψιλοάδειο για να μην έχω θέματα όσο τρέχω. στα "δύσκολα" LR μου προσπαθώ να ακολουθώ τις συμβουλές περί υδατανθράκωσης την προηγούμενη μέρα, μαζί με αρκετό νερό ώστε να είμαι ενυδατωμένος.

μετά συνήθως ότι βρω κι εγώ αφού το στομάχι έχει φτάσει στα πόδια!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2015 :  13:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

ο καθένας κάνει κάτι διαφορετικό. για να καταλάβεις τι είναι καλύτερο για σένα, δοκιμάζεις όλα αυτά που έχεις διαβάσει και κρίνεις ανάλογα!

προσωπικά αν έχω "εύκολο¨(για τα δεδομένα μου) LR δεν προσέχω καθόλου τι θα φάω πριν, απλά προσπαθώ το στομάχι να είναι ψιλοάδειο για να μην έχω θέματα όσο τρέχω. στα "δύσκολα" LR μου προσπαθώ να ακολουθώ τις συμβουλές περί υδατανθράκωσης την προηγούμενη μέρα, μαζί με αρκετό νερό ώστε να είμαι ενυδατωμένος.

μετά συνήθως ότι βρω κι εγώ αφού το στομάχι έχει φτάσει στα πόδια!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Φαντάζομαι για πρωτεΐνη θα τρως και πολύ Τζατζίκι!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2015 :  13:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχα το κατά δύναμιν φίλε!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2015 :  14:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tazi

Εδω και 3 χρονια ολα τα lr τα κανω νηστικος εφοσον βεβαια ειναι πρωινα, τρεχω εδω και 4+ ετη. Κατα τη διαρκεια τους πινω μονο νερο. Η αληθεια ειναι οτι η πεινα μου χτυπαει τη πορτα κανα πενταλεπτο αφου σταματησω. Κατα τη διαρκεθα της προπονησης νιωθω πολυ καλα. Στο σπιτι, κανα εικσαλεπτο μετα δηλαδη, τρωω οτι βρω μπροστα μου, συνηθως οτι εχουν αφησει τα πσιδια αν εχουν ξυπνησει βεβαια!
Το προηγουμενο βραδυ οπως κατσει



Πάνω σε αυτό, να διευκρινίσω το εξής (έχει ξαναειπωθεί στο φόρουμ): αυτή η μέθοδος Long Run είναι η ενδεδειγμένη για μαραθώνιο και παραπάνω, αλλά οδηγεί σε αύξηση του βάρους. Κατά κάποιο τρόπο, ο οργανισμός τρελαίνεται από την απότομη μείωση του λίπους και στη διάρκεια της υπόλοιπης ημέρας, αποθηκεύει σαν τρελός ό,τι τρώει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000