Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 New Balance Boracay (980V2)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/07/2015 :  15:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
260gr, 4mm drop.

Ήθελα ένα trainer με χαμηλό offset και μια κάποια απορρόφηση κραδασμών.
Οι άλλες επιλογές ήταν τα Kinvara, Zealot, PureFlow/PureCadence και τα runningnews. Αυτοί είναι άλλωστε και οι βασικοί ανταγωνιστές των ΝΒ.

Τα Boracay είναι ένα πολύ απλό παπούτσι. Ακόμη και το Fresh Foam υλικό, αν και δείχνει sophisticated, είναι μια απλή "άσκηση γεωμετρίας".

Η εφαρμογή του παπουτσιού είναι λίγο πολύ universal και κατά πάσα πιθανότητα, 8/10 πέλματα δεν θα αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα.
Πουθενά στενό, πουθενά φαρδύ.
Ίσως κάποιοι να προτιμούσαν ένα λίγο πιο ευρύχωρο toe box αλλά υπάρχει κι η επιλογή του 2Ε. Το υλικό πάντως είναι αρκετά stretchy, οπότε σου δίνει έναν επιπλέον αέρα.
Γενικότερα, το διχτυωτό (mesh) είναι λεπτό, με ένα ιδιαίτερα απαλό φοδράρισμα εσωτερικά. Ελάχιστα δομικά στοιχεία (overlays) - δεν έχει καν "προφυλακτήρα" στα δάχτυλα - αρκετό padding στο κολάρο και ακόμη περισσότερο στην γλώσσα. Προσωπικά, θα προτιμούσα λιγότερο αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι θα το εκτιμήσουν.
Όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με τα ελαστικά κορδόνια, δίνουν μία πολύ άνετη εφαρμογή, χωρίς όμως να πλέει το πόδι στο εσωτερικό. Είτε με σφιχτό είτε με χαλαρό δέσιμο, το παπούτσι δεν προκαλεί σημεία τριβής και ερεθισμού. Η δε φτέρνα, κλειδώνει απόλυτα, κόμη και με χαλαρό δέσιμο.
Μοναδικά μειονεκτήματα, το μεγάλο πλάτος της γλώσσας που ζαρώνει όταν σφίγγεις τα κορδόνια, όπως και το πολύ μεγάλο μήκος τους.
Με λίγα λόγια, το επάνω μέρος είναι ακριβώς αυτό που θα έπρεπε να προσφέρει ένα καθημερινό προπονητικό μοντέλο. Εξαφανίζεται στο πόδι, το ξεχνάς...

Η σόλα αποτελείται από ένα μονοκόματο κομμάτι αφρού. Καμμία διαφοροποίηση από εμπρός μέχρι πίσω. Πιθανώς, γι' αυτό και δίνει οπτικά την αίσθηση μεγαλυτέρου όγκου απ' όσο πραγματικά έχει. Στα χαρτια, τα ύψη εμπρός/πίσω είναι αρκετά χαμηλά, 22/18mm.
Ο Fresh Foam αφρός έχει μια σχεδίαση που βασίζεται στην χρήση κυρτών (στην εσωτερική πλευρά) και κοίλων (στην εξωτερική) εξαγώνων.
Τα κοίλα συμπιέζονται πιο εύκολα, προσφέροντας το απαραίτητο cushioning, τα δε κυρτά είναι πιο σφιχτά ώστε να παρέχουν μια κάποια σταθερότητα.
Επί της ουσίας: το Boracay έχει άφθονο cushioning, χωρίς όμως να είναι πολύ soft. Πατάς και αρχικά έχεις μια μαλακή, ευχάριστη αίσθηση. Σχεδόν αμέσως όμως, το πάτημα σφίγγει, ο αφρός ισορροπεί και είσαι έτοιμος για το toe off. Το ίδιο ισχύει, είτε προσγειώνεσαι στην φτέρνα είτε στο μέσο του πέλματος..
Διάβαζα στις ξένες κριτικές για "constant, even cushioning" κατά μήκος της σόλας και δεν μπορούσα να καταλάβω τι εννοούσαν. Τρέχοντας το όμως, κατάλαβα! Το Boracay έχει φοβερό transition! Το πάτημά κι η αίσθησή του παραμένουν ίδια καθ' όλη την φάση της προσγείωσης - απογείωσης, χωρίς σκαλοπάτια ή την αίσθηση ότι πατάς σε δύο κομμάτια. Πάρα πολύ smooth.
Κατά την γνώμη μου πάντως, τον μεγαλύτερο ρόλο σε αυτό παίζει η full contact εξωτερική σόλα. Ένα μονοκόμματο, εντελώς επίπεδο στρώμα από λίγο σκληρότερο αφρό, χωρίς πλαστικές γέφυρες, torsion systems, crash pads, pods και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο... Less is more!
Πατάς όπως θες και το παπούτσι ακολουθεί χωρίς να παρεμβαίνει ούτε στο ελάχιστο. Κατά την γνώμη μου, έτσι απλά θα έπρεπε να σχεδιάζονται όλες οι σόλες, όμορφα κι απλά!
Αν και semi-soft, το Boracay σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί responsive ή σβέλτο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του άλλωστε, ως προπονητικό. Εν τούτοις, ποτέ δεν θα νιώσεις ότι σε "καθυστερεί" ή ότι βουλιάζεις μέσα στον αφρό.
Είναι φτιαγμένο για άνετα κι απροβλημάτιστα χλμ, από easy έως και LRs, για κάποιον που θέλει χαμηλό drop, μέτριο βάρος και άνετο επάνω μέρος. Εννοείται πως ενδείκνυται για midfoot strikers.

Σε σχέση με τον "ανταγωνισμό":
Kinvara: σχεδόν ίδιο softness αλλά περισσότερο cushioning στο ΝΒ. Αρκετά πιο ελαφρύ το Saucony.
Zealot: Πιο μαλακό, ιδίως μπροστά, και με παχύτερη σόλα. Πολύ ωραία, σφιχτή εφαρμογή. Πιο ογκώδης αίσθηση.
Pure: Το PC1 ήταν από τα κορυφαία trainers που έχω φορέσει. Το Boracay μου το θυμίζει. Τα επόμενα μοντέλα (τόσο τα Cadence όσο και τα Flow) είχαν περίεργη εφαρμογή και πολύ μαλακή σόλα.
runningnews: δεν έχω άποψη αλλά γενικώς έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές.





"My sport is your sport's punishment"

patsio
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2015 :  19:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποια είναι η διαφορά με τα Zante? (Τα είχα βάλει στο μάτι αλλά λόγω capital control θα περιμένω...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2015 :  21:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλο παπούτσι...
Το Zante είναι ένα performance trainer, ικανό για πολλών ειδών προπονήσεις, πλην κομματιών φυσικά.
Σαφώς λιγότερο μαλακό και πολύ πιο responsive από το Boracay, αρκετά ελαφρύτερο και με διαφορετική γραμμή. Στενό σε φτέρνα και καμάρα, άνετο μπροστά.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2015 :  11:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλη μια εξαιρετικη κριτικη απο τον μετρ του ειδους.
Νικο ευχαριστω-ουμε πολυ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2015 :  15:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν είχε τόσο μικρό drop. Όλοι οι φρέσκοι αφροί στα 4mm έχουν drop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2015 :  15:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To Zante είναι στα 6, Δημήτρη.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2015 :  20:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά αυτά τα λένε 1980? Γιατί μόνο στο ελληνικό site της New Balance τα λέει έτσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2015 :  11:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι Δημήτρη, 1980 τα Zante και 980V2 τα Boracay.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2016 :  16:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο θα το πρότεινες για μαραθώνιο; Εχω τα zealot είναι αρκετά καλά αλλά με ενοχλεί ότι είναι φαρδιά μπροστά και με τα πλαστικά που έχει εκει που δένουν τα κορδόνια (εχω στενή φόρμα ποδιού). Το drop δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα τουλάχιστον για εμένα. Φυσικά υπάρχουν και τα Boston αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερο cushionong για αυτό το λόγο επέλεξα και τα zealot.

txs!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2016 :  17:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι Γιάννη, άνετα...
Ένα κανονικό trainer είναι, δεν έχει τίποτα εξεζητημένο.
Κι αφού βίσκεις το Zealot φαρδύ μπροστά, το ΝΒ θα σου είναι μια χαρά. Ίδια περίπτωση κι εγώ...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2016 :  17:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2016 :  17:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
A, να περιμένεις πίσω σχεδόν ίδιο cushioning με τα zealot και λίιιγο λιγότερο μπροστά.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2016 :  17:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
260 grm σε τι νούμερο?
Ευχαριστώ

--------------------------------------------------------------------------------------------
"If you're going through hell, keep going"
Manolis Psaradakis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2016 :  17:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο US9, Μανώλη.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000