Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Νεα Παπούτσια και Πελματογράφημα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

SakisZ
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/07/2015 :  15:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Τρέχω περίπου 20 με 25 χλμ την εβδομάδα με τα Reebok Hexaffect τα οποία χρησιμοποίησα και στους 2-3 αγωνες που έχω κάνει (10χλμ).
Πλέον τα έχω "ξεσκίσει" τελείως και θέλω να αγοράσω κάτι καλύτερο ώστε να τα φοράω και σε trail διαδρομές.

θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε καποια παπούτσια και να μου πείτε αν χρειάζεται να κάνω πελματογράφημα (δεν εχω κάνει ποτέ) ώστε να βγάλω πάτους ακριβώς στα μέτρα μου ???

Ευχαριστώ !

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2015 :  20:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενα πελματογράφημα να κάνεις ωποσδήποτε για να δείς που βρίσκεσαι....

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SakisZ
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2015 :  12:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι σκέφτομαι να κάνω αλλα αν δεν εχω πρόβλημα πρέπει σώνει και καλά να αγοράσω πάτους ?
Διάβασα σε παλαιότερα ποστ οτι δεν χρειάζεται πάτους αν δεν έχεις σοβαρό προβλημα απλά το κατάλληλο παπούτσι...
Πώς θα ξέρω ποιο ειναι το καταλληλο ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2015 :  12:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν όντως έχεις διαβάσει σχετικά ποστ, θα έχεις διαπιστώσει πως ούτε πελματογράφημα χρειάζεσαι ούτε πατους...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2015 :  00:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο,(εχετλε),εχεις αποψη για το gazelle boost?Tα δοκιμασα σε μαγαζι και μου φανηκαν ενδιαφεροντα.Φοριουνται σαν καλτσα καπως και εχουν το boost μονο απο τη μεση και μπροστα.Το καλο ειναι οτι ειναι πιο φαρδια απο αλλα μοντελα που εχω,adios και boston 3 k 5.Αυτο που δεν ξερω ειναι για το υλικο που εχουν απο κατω,τρεχω πολυ χωμα και δεν ξερω αν θα αντεχει.Αν εχει και κανεις αλλος αποψη δεκτη.Τα βρηκα με εκπτωση στα 96 ευρω,απο 130.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2015 :  01:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν το ξέρω καθόλου, Λεωνίδα.
Ούτε καν το εχω δει...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2015 :  03:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάκη είμαι φρέσκος και στο τρέξιμο και στο φόρουμ εδώ, απ' όσα (είναι και πολλά τα άτιμα) μέχρι στιγμής έχω διαβάσει εδώ πέρα πελματογράφημα και πάτος πέρα από το ότι δε συνδέονται τόσο στενά όσο νομίζεις, δεν περιγράφουν ούτε λύνουν κάτι από μόνα τους. Σε τέτοιο επίπεδο διερεύνησης πολύ πιο χρηστικό και που θα σε βοηθήσει να πάρεις απόφαση είναι να πας κάπου να δοκιμάσεις αρκετά παπούτσια και τρέχοντας σε κάποιο διάδρομο.

Προσωπικά τώρα, που έκανα από περιέργεια πριν 2 μήνες πελματογράφημα σε ένα κατάστημα αθλητικών ειδών και ενώ ήδη έτρεχα μισό μήνα, με έδειξε κάπου στα μισά' ούτε ιδανικό αλλά ούτε και πλατυποδία. Αποτέλεσμα, να μου προτείνουν για την επόμενη φορά που θα αγοράσω παπούτσια να πάρω από τα πιο ενισχυμένα. Ούτε σπασμένες πατούσες να είχα δηλαδή. Φυσικά και δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία (να ναι καλά και όσοι έχουν γράψει εδώ κατά καιρούς) και μέρα με τη μέρα δικαιώνομαι. Πέρα από τα 3-4 κιλά που έχασα σε αυτούς τους 2 μήνες και κυρίως από το δυνάμωμα της πατούσας, είμαι σίγουρος πως σήμερα θα έδειχνε διαφορετικά πράγματα το πελματογράφημα και ακόμα πιο διαφορετικά σε ένα χρόνο από τώρα.

Επίσης, από μια σελίδα ορθοπαιδικού (δεν τη θυμάμαι τώρα) ειδικού σε αθλητικά θέματα, είχα διαβάσει πως το πελματογράφημα ίσως να το χρειαστεί κάποια στιγμή ως ένα από πολλά εργαλεία ο γιατρός, σίγουρα όμως δεν έχει καμία χρησιμότητα σε κάποιον άλλο καθώς δε μπορεί να του δώσει έστω και μια μικρή κατεύθυνση. Προσωπικά αν κάποια στιγμή νιώσω ανασφάλεια για κάποιο λόγο με τα πόδια μου θα πάω στο γιατρό. Αν δεν είμαι σίγουρος, όπως είμαι τώρα, απλά αγόρασα φτηνά παπούτσια για να αρχίσω να τρέχω, άρχισα ανάλογα τους πόνους να πειραματίζομαι πότε με το πάτημά μου, πότε με τις εντάσεις και τους χρόνους, πλέον έχω φτάσει να έχω κόψει με μαχαίρι τη μισή σόλα του παπουτσιού και κυρίως το πίσω μέρος του γιατί είχε τεράστια κλίση και συνεχίζω ακόμα τους πειραματισμούς

Αυτά, ελπίζω να μη σε κούρασα, πιο πολύ μοιράστηκα τη μέχρι τώρα εμπειρία μου γιατί με το ίδιο με το δικό σου ερώτημα κατέληξα και γω να κάνω πελματογράφημα κτλ.

Παντού, από τη λαϊκή κουλτούρα μέχρι το προπαγανδιστικό σύστημα, υπάρχει μια συνεχής πίεση να κάνουν τους ανθρώπους να πιστέψουν ότι είναι άσχετοι και ότι ο μοναδικός τους ρόλος είναι να υποστηρίζουν αποφάσεις και να καταναλώνουν.

~ Νόαμ Τσόμσκυ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SakisZ
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2015 :  21:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σας !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2015 :  23:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για αποφυγή παρεξήγησης, όταν λέω πως λογικά θα δείξει άλλα το πελματογράφημα σε μένα αν το κάνω τώρα, είναι όχι επειδή κάτι άλλαξε στα κόκαλα, αλλά επειδή ξεκίνησα αυτό το διάστημα το τρέξιμο και άρα να γυμνάζομαι, βλέπω ήδη διαφορά στο πέλμα μου καθώς οι γύρω από τα κόκαλα μυς δυναμώνουν και δένουν πιο σφιχτά οπότε οπτικά είναι που βλέπω διαφορά στο μέγεθος της καμάρας και όχι μόνο. Γι αυτό και η αναμενόμενη διαφορά στο πελματογράφημα που έγραψα παραπάνω. Φαντάζομαι από ένα σημείο και ύστερα το πελματογράφημα μου θα είναι ίδιο για αρκετά χρόνια, όπως ήταν και μέχρι πριν ξεκινήσω να αθλούμαι που ήμουν αγύμναστος και με 15+ κιλά επιπλέον.

Παντού, από τη λαϊκή κουλτούρα μέχρι το προπαγανδιστικό σύστημα, υπάρχει μια συνεχής πίεση να κάνουν τους ανθρώπους να πιστέψουν ότι είναι άσχετοι και ότι ο μοναδικός τους ρόλος είναι να υποστηρίζουν αποφάσεις και να καταναλώνουν.

~ Νόαμ Τσόμσκυ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000