Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Συναντήσεις - Προπονήσεις
 Αναβυσσο-Σαρωνιδα τρεχει κανεις?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/09/2015 :  15:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ζηλεψα απο το θεμα για τις προπονησεις στον Υμηττο, και ειπα ν ανοιξω κι ενα για τη δικη μου περιοχη.

Τους τελευταιους μηνες ειναι πολλοι οι δρομεις που βλεπω να τρεχουν στα μερη μου, αλλα δε γνωριζω κανεναν, και αναγκαζομαι παντα να τρεχω μονη μου. Ειδικα χθες το πρωι μου εκανε εντυπωση ποσους ειδα (ειχα αιωνες να παω πρωι, 7 -9:30 για την ακριβεια, συνηθως τρεχω βραδυ, που επισης βλεπω αρκετους).

Αν κανεις απο τους δρομεις της περιοχης διαβαζει αυτο, ας γραψει. Εγω αναγνωριζομαι ευκολα, ροζ ρουχα, καπελο, γυαλια, τα παντα!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  15:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Που τρέχετε όλοι εσείς; Μένω Καλύβια αλλά ακόμα τρέχω εντός «στίβου», σιγά σιγά θα βγω και στους δρόμους, στις παραλιακές και στα βουνά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  15:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλύβια στο στίβο έχω πάει το πολυ 2-3 φορές (και 2-3 χρόνια πριν)

Οταν με το καλό βγεις στο δρόμο (που θα πρέπει να το κάνεις σύντομα) θα με βρεις για να συντρέξουμε όταν είμαι Αθήνα (δεν είμαι όλο το έτος) συνήθως Παραλία (μένω λαγονήσι) από Γαλάζια ακτή έως και μετά τη Σαρωνίδα συνήθως απο παραλία ... ή σε διάφορες διαδρομες που έχω φτιάξει μόνος μου ή και το Γαλάζια ακτή - καλύβια (ανηφόρα κατηφορα είναι κανα εντεκάρι χιλιόμετρα) που αρκετές φορές είναι ζέσταμα και αποθεραπεία για ανέβασμα στο πάνειο όρος από καλύβια όπου ένας ποδηλατικός σύλλογος της περιοχής έχει φτιάξει ένα ωραίο ΜΤΒ μονοπατάκι που βολεύει και τους δρομείς...

Ωραία σύντομη αναβασούλα έχει και εδώ στη γαλάζια ακτή σε ένα λοφάκι ακριβως πάνω στη θάλασσα με τρομερή θέα που χρησιμοποιούν οι παραπέντες που μαζί με ένα μονοπατάκι που έχει στη κορυφογραμμή (με αρκετά δυστυχώς αγκάθια τώρα το καλοκαίρι γιατί δεν χρησιμοποιείται πολύ) μαζί με τη κατάβαση προς αγία μαρίνα και την επιστροφή δρομικά βγάζει ένα δεκάρι - δωδεκάρι (ανάλογα με το απο που θα ξεκινήσεις) με τα μισά περίπου βουνίσια ....Λίγα για κάποιους που θα θέλαμε και περισσότερα στη προπόνηση αλλα με βαρβάτες κλίσεις και ενδιαφέρον μονοπάτι σε κάποια σημεία

Επίσης νομίζω ότι και απο καλύβια έχει κάποιες ωραίες διαδρομές προς ένα παλιό μοναστήρι (ή εκκλησία?) που συνήθιζε να πηγαίνει ο Διαμαντής εάν θυμάμαι καλά όμως δεν το έχω δοκιμάσει ποτε...

Γενικά έχουμε ένα θέμα με τα αυτοκίνητα εδω γιατί τα πεζοδρόμια είναι σπάνια. Στη σαρωνίδα ευτυχώς έχουν φτιάξει ένα σχετικά ωραίο δρομάκι πεζοπορίας / ποδηλασίας δίπλα στη θάλλασα αλλά είναι σύντομο γύρω στο 3 χιλιόμετρα και κάτι ...που μπορεί όμως με 2-3 μπρος πισω να βγάλει κάποιες αποστάσεις ...Το κακό είναι ότι στο μεγαλύτερο μέρος είναι μπετόν που δεν είναι και το καλυτερο οπότε προσωπικά προτιμώ να το περνάω μόνο μιά φορά και να βρίσκω άλλες διαδρομές πριν και μετά ακόμα και στην άμμο για να καλύψω χιλιόμετρα

Edited by - sam on 07/09/2015 16:05:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  16:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με την Elda δε παρόλο που μένουμε σχετικά κοντά έχουμε συναντηθεί μόνο σε διάφορες παρα-δρομικές εκδηλώσεις και όχι σε προπονήσεις... Φέτος το καλοκαίρι πάντως έχω πετύχει με το αυτοκίνητο κάποιους δρομείς που τρέχουν μόνοι τους τα απογευματάκια εδω γύρω αλλα όλο ενώ θέλω να σταματήσω για να γνωριστώ με κανέναν μπας και κανονίσουμε καμιά προπόνηση μαζί, τυχαίνει να βιάζομαι και το αφήνω για άλλη φορά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  16:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αααα.. απο καλύβια έχει και ωραία φύση και διαδρομές στον κουβαρά (είχε γίνει και ένας αγώνας μια χρονιά εκεί) που όλο θέλω να πάω και να τα εξερευνήσω αλλά δεν έχει τύχει να βρω παρέα για εκεί...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  16:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα σωρό πληροφορίες, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Σαμ Η αλήθεια είναι ότι η άσφαλτος γύρω από το σπίτι μου (μένω αρκετά κοντά στο στίβο) ενώ είναι τέλεια και με κλίσεις και με τα όλα της, δεν υπάρχει τετράγωνο που να μην υπάρχει ένα αγριεμένο σκυλί να γαβγίζει μανιασμένο κάθε φορά που περνάς έξω από τον κήπο του. Από την άλλη είναι και μια πρόκληση να ελέγχεις το πάτημά σου με σκοπό να μην σε ακούσει αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα οπότε προσωπικά μου είναι πολύ σπαστικό κάθε λίγο και λιγάκι να ξεσηκώνεται η γειτονιά από τα γαβγίσματα (το ανηψάκι μου που είναι μωρό κάθε φορά που έρχεται Καλύβια δεινοπαθεί στον ύπνο του). Απορώ που τα αγριεύουν μιας και πλέον όποιος θέλει να ληστέψει δεν του είναι εμπόδιο ένα άγριο σκυλί. Όπως και να 'χει περιμένω πως και πως να φθινοπωριάσει να αρχίσω να τρέχω με φως ημέρας προς Πάνειο Όρος όπως γράφεις αλλά και στα υπόλοιπα που γράφεις με την όποια δυσκολία. Ήθελα πολύ να τρέχω μέχρι το γυμναστήριο (Λαγονήσι) 7 χιλιόμετρα αλλά ούτε με ποδήλατο δε μπορείς να κάνεις αυτήν τη διαδρομή χωρίς λ.ε.α. και με τους οδηγούς στο μισό μέτρο δίπλα σου.

Edited by - P.D.etl on 07/09/2015 16:28:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  16:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α, εννοείται πως μπορείς να με συμπεριελάβεις για παρέα στις επόμενες εξορμήσεις σου. Είμαι ακόμα στην αρχή και αργός αλλά θα τα βρούμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  16:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σταματη, δεν εχουμε βρεθει, γιατι τον τελευταιο καιρο τρεχω σχεδον αποκλειστικα στην παραλια Αναβυσσου, στον παραδρομο της παραλιακης, στο υψος των Αλυκων, 3χλμ πηγαιν ελα. Βολευει γιατι πηγαινω νυχτα και δεν τιθεται θεμα ασφαλειας, μια και δεν περνανε αυτοκινητα εκει (μονο για να παρκαρουν), οπως επισης εχει αρκετους περιπατητες και δε φοβαμαι να κυκλοφορησω ακομα και στις 11:30 που εχει τυχει να τελειωσω LR. Ειναι βεβαια βαρετο το συνεχες πανω κατω, αλλα βολευει γιατι τα εχω ολα στο παρμπριζ του αυτοκινητου και κανω την τροφοδοσια μου χωρις να σταματω και χωρις να κουβαλαω τιποτα μαζι μου.
https://connect.garmin.com/activity/890156108

Στη Σαρωνιδα όποτε τρεχω (κυριως οταν εχει νοτια και δεν μπορω να τρεξω στην Αναβυσσο που το πιανει ο νοτιας), τρεχω σε δρομο παραλληλο της παραλιακης αλλα απο την πισω μερια, οχι στον πεζοδρομο της παραλιας, απο το υψος των goodys μεχρι το συγκροτητα Iris. Ειναι κοντα στα 2700μ το πηγαινε, οποτε πηγαιν ελα βγαινει 5.5 χλμ. Φαρδυς δρομος και αυτοκινητα λιγα. Στον πεζοδρομο ετρεχα τον πρωτο καιρο οταν ξεκινησα το τρεξιμο.
https://connect.garmin.com/activity/710191864

Οταν παω πρωι στην Αναβυσσο κανω και το γυρο των Αλυκων που εχει και μικρη ανηφοροκατηφορα 3χλμ το πεταλο και ενα η παραλιακη συνολο 4. Χθες εκανα και διαδρομη μεχρι Μαυρο Λιθαρι και πισω στην Αναβυσσο παραλιακως. https://connect.garmin.com/activity/890156177

Προπερσυ ανεβαινα και την Καραμανλη μεχρι ψηλα και μετα παλι πισω.
https://connect.garmin.com/activity/392825442



_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Edited by - Elda on 07/09/2015 16:46:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  17:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίες διαδρομές φαίνονται! Έχω δρόμο ακόμα πολύ για να τρέξω παρέα μαζί σας, οπότε μέχρι τότε σας εύχομαι καλές διαδρομές και μακάρι να γράψουν κι άλλοι εδώ που τρέχουν στα μέρη μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos78
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  22:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι κάτοικος Λαγονησίου και σκοπεύω να ξεκινήσω τρέξιμο στο στίβο στα Καλύβια. Γνωρίζει κανείς μέχρι τί ώρα το βράδυ είναι ανοικτός?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2015 :  03:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχα αγαπητέ Πάνο! Καταρχάς είναι βοηθητικός στίβος, η εξωτερική του είναι περίπου 250 μέτρα, και έχει λίγο τα χάλια του. Ώρες δεν υπάρχουν, αυτό είναι το πάρα πολύ καλό. Φωτισμό στο μισό και λίγο παραπάνω στίβο έχει όλο το βράδυ και τώρα έχουμε ζητήσει να υπάρχει ακόμα καλύτερος φωτισμός. Καλώς να ορίσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos78
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2015 :  11:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  02:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τίποτα Πάνο να είσαι καλά! Όποτε κι αν θες στείλε mail να γνωριστούμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

INsiDeR71
Newbie Forum Runner

Greece


3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  21:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρέχω εδώ και λίγο καιρό λαγονήσι σαρωνίδα αν θες μπορούμε να τρέξουμε παρέα. 😀

quote:
Originally posted by Elda

Ζηλεψα απο το θεμα για τις προπονησεις στον Υμηττο, και ειπα ν ανοιξω κι ενα για τη δικη μου περιοχη.

Τους τελευταιους μηνες ειναι πολλοι οι δρομεις που βλεπω να τρεχουν στα μερη μου, αλλα δε γνωριζω κανεναν, και αναγκαζομαι παντα να τρεχω μονη μου. Ειδικα χθες το πρωι μου εκανε εντυπωση ποσους ειδα (ειχα αιωνες να παω πρωι, 7 -9:30 για την ακριβεια, συνηθως τρεχω βραδυ, που επισης βλεπω αρκετους).

Αν κανεις απο τους δρομεις της περιοχης διαβαζει αυτο, ας γραψει. Εγω αναγνωριζομαι ευκολα, ροζ ρουχα, καπελο, γυαλια, τα παντα!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2015 :  08:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρεχω μονο μετα τη Σαρωνιδα. Εκει που σταματαει να περναει το 122 (διπλο λεωφορειο που παει σα διαολος!) Συνηθως τρεχω περιξ της παραλιας Αναβυσσου.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

INsiDeR71
Newbie Forum Runner

Greece


3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2015 :  12:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χα χα όντως το 122 περνάει από δίπλα σου και είναι κάτι σαν ανεμοστρόβιλος. Όποτε λοιπόν βγεις στείλε msg :)

quote:
Originally posted by Elda

Τρεχω μονο μετα τη Σαρωνιδα. Εκει που σταματαει να περναει το 122 (διπλο λεωφορειο που παει σα διαολος!) Συνηθως τρεχω περιξ της παραλιας Αναβυσσου.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000