Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin 220 ή κατι αλλο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

lazostat
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/09/2015 :  04:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εψαξα αρκετα reviews και κατεληξα στο Garmin 220. Τα υπολοιπα που κοιτουσα ειναι το Polar M400 και το Garmin 225.

Αυτο που με σταματησε απο το να προτιμησω το Polar M400 ειναι τα πολλα αρνητικα reviews που υπαρχουν σε διαφορα sites σχετικα με τη λειτουργικοτητα του ρολογιου.. Σε αρκετους μετα απο 1,2 μηνες χαλουσε και επρεπε να σταλει πισω. Δε διαβασα και τα καλυτερα για το support απο amazon, κτλ..

Το Garmin 225 απ'οτι εχω καταλαβει εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με το 220, σε οτι αφορα ακριβεια και ταχυτητα δορυφορων, σωστα; Απλα κοστιζει 80-120 ευρω παραπανω επειδη εχει το ενσωματομενο HRM. Δε ξερω αν αξιζει.. Επισης διαβασα για δυσκολιες σε ορισμενους τυπους δερματος.. Το δικο μου που ειναι και σκουρο με πολλες τριχες δε βλεπω να λειτουργει ενταξει.

Τo garmin 220 το βρισκω στα 180 απο skroutz, απο amazon 175. Η εκδοση με το HRM στα 220 ( 40 ευρω παραπανω!! ) απο το skroutz και στα 190 στο amazon.

Αρχικα σκεφτομουν να το αγορασω χωρις το HRM και υστερα εαν θελησω να το παρω μεμονωμενα. Γινεται κατι τετοιο;

Θα ηθελα να μου πειτε σε τι ακριβως χρησιμευει το HRM; Γιατι να ξερω τους καρδιακους παλμους ενω τρεχω; Τι αλλα πλεονεκτηματα εχει; Ειναι βολικο να το φορας στο στηθος;

Επειδη εψαξα αλλα δε βρηκα κατι, τα garmin 220 και 225 εχουν το ιδιο gps chipset;

Και μια ερωτηση για τους γνωστες. Μεχρι τωρα τρεχω με το κινητο + endomondo. Τα μεχρι τωρα δεδομενα θα μπορω να τα συνδιασω με αυτα του garmin 220; Ειδα οτι υποστηριζει sync με endomondo, αλλα γινεται και με τις διαδρομες που εγιναν απο το κινητο; Ή μονο με αυτες που γινονται απο ρολοϊ;

Edited by - lazostat on 18/09/2015 05:03:40

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2015 :  07:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
1) συνδέεις κανονικά το garmin με το endomondo και συνεχίζεις από εκεί που σταμάτησες. Το ανάποδο δνε ξέρω αν γίνεται (αν γίνεται πάντως θα είναι μπελαλίδικο) να περάσεις δλδ στο πρόγραμμα του garmin τα παλιά του endomondo. Οι πιο πολλοί πάντως βολευόμαστε με το endomondo.

2) Chipset δεν ξέρω, το google ειναι φιλος σου. Πάντως το 220, χωρίς να είναι τέρας ακριβείας (είναι μισο κλικ χειρότερο σε ακρίβεια από το αρκετά παλιό 305) είναι μια χαρά για την δουλειά του. Όσο πρέπει

3) Δεν ξέρω τα οικονομικά σου, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο να δώσεις 40€ παραπάνω να πάρεις τον παλμογράφο. Βλέπεις τους παλμούς κατά την προπόνηση, και βγάζεις επιπλέον συμπεράσματα. Το HRM στον καρπό το έχω δουλέψει λίγο, δεν είναι κακό, αλλά είμαι βέβαιος σημαίνει μικρότερη αυτονομία, και αν έπρεπε να διαλέξω πιο είναι πιο ακριβές θα έλεγα ο ηλεκτρονικός παλμογράφος και όχι ο οπτικός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2015 :  08:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
endomondo to garmin -> https://tapiriik.com/ ,καθώς και το syncmytrack για android.
πληροφοριακά την δευτέρα είχε το 22ο στο γαλλικό αμαζον 110€ στα lighting deals.

Στέφανος

Edited by - papako on 18/09/2015 08:37:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geor
Forum-Runner

Greece
203 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2015 :  09:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα!!
Να πω και εγω οτι το polar m400 παροτι η ποιοτητα κατασκευης του δειχνει πολυ καλυτερη απο το 220(garmin) μου εβγαλε και εμενα τελικα προβλημα μετα απο 4,5 μηνες χρηση , στην θυρα του usb...και απο οτι διαβασα και εγω (μετα)ειναι πολυ συχνο φαινομενο..
Για να μην μιλησω για το σερβις της polar στην Ελλαδα............................
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lazostat
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2015 :  01:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οποτε να παω για το garmin 220;

Καποια ευκολη λυση για να ακουω μουσικη; Καποιο μικρο mp3 player τυπου κλιπ, ή σαν αυτα που μπαινουν πισω απο το κεφαλη;

Εχω αρκετα καλο κινητο με κορυφαιο ηχο με τα ακουστικα, αλλα 5.5" λιγο δυσκολο να το κουβαλαω μαζι μου.. Το κανω μεχρι στιγμης και με κουραζει.

Edited by - lazostat on 19/09/2015 01:12:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2015 :  01:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τις λύσεις τις ανέφερες μόνος σου δεν υπάρχουν άλλες. Το καλύτερο πάντως είναι να αρχίσεις να τρέχεις χωρίς μουσική.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lazostat
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2015 :  02:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγκεντρωνομαι καλυτερα με μουσικη και περναει η ωρα πιο γρηγορα χωρις να το καταλαβαινω. Μερικα κομματια μου δινουν και δυναμη να συνεχισω.

Το προτιμω απο το να ακουω την βαβουρα των υπολοιπων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2015 :  11:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ έχω αυτό

http://www.skroutz.gr/s/4667323/Sony-NWZ-B183F-4GB.html

και με έχει βολέψει απίστευτα. μικροσκοπικό, είναι και αντάπτορας usb ταυτόχρονα οπότε κάνεις τη δουλειά σου μπαμ μπαμ, 4gb χωρητικότητα, καθαρός ήχος, μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και έυχρηστο. μόνο αρνητικό η τιμή του αλλά τα βγάζει τα λεφτά του και με το παραπάνω! τώρα για το τρέξιμο θα χρειαστείς ειδικά ακουστικά αφού τα άλλα πέφτουν συνήθως και τελικά ασχολείσαι με αυτά αντί να τρέχεις.

κάτι σαν αυτά, καθαρά το είδος σου δείχνω. εγώ πήρα ένα ζευγάρι από το γερμανό και είμαι οκ.

http://www.skroutz.gr/s/6330211/Pioneer-SE-E511.html?from=recommendation

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2015 :  13:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και από μένα
το 220 είναι πολύ καλό ρολόι και η τιμή των 220 με HRM μου φαίνεται καλή, τόσο το πήρα και εγώ τον Μάιο πριν τον ημι... (όχι πως είναι λίγα τα 220!!)
Το 225 είναι η εξέλιξή του αλλά τα σχεδόν 300 ευρώ μου φαίνονται πάρα πολλά για τόσο ειδικό ρολόι... δεν ξέρω αν η μέτρηση των παλμών είναι το ίδιο αξιόπιστη όσο με την ζώνη
Αν θέλεις value for money πάντως πάρε το 15 με ζώνη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mkariniot
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2015 :  16:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και να ψάξεις το Fitbit surge !! Θεωρώ ότι είναι πολυ ακριβές και αξιόπιστο !! Και το service απο τα καλυτερα που εχω συναντήσει !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lazostat
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2015 :  21:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το fitbit surge Δεν έχει τόσες καλές κριτικές, και είναι από τα κύρια κριτήρια που κοιτάω όταν θέλω να αγοράσω ένα προϊόν.

Τον παλμογράφο (ζώνη) μπορώ να τον αγορασω οπότε θέλω ξεχωριστά;

Έχω in_ear ακουστικά, αλλά δεν ξέρω εάν λειτουργούν με Sony walkman. Τα ear_clip δεν μου φαίνονται και τόσο καλά.

Όσο αφορά το Sony walkman, φαίνεται καλό αλλά δε ξέρω που θα το βάζω. Δεν έχει κάποιο κλιπ. Άμα είναι να το κρατάω στο χέρι μπορώ να το κάνω και με το τωρινό Sony walkman που έχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lazostat
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2015 :  05:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισης διαβαζω οτι ο τροπος μετρησης καυσεως θερμιδων υπολογιζεται απο το CPA, δλδ με εναν αλγοριθμο που περιλαμβανει ηλικια, βαρος, υψος, διαρκεια, χιλιομετρα, ταχυτητα.

Ο αλλος τροπος ειναι με το καρδιοσυχνομετρο και τη μετρηση των καρδιακων παλμων, λογικα παλι σε συναρτηση με ηλικια, βαρος, υψος.

Ποιο ειναι το καλυτερο και γιατι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2015 :  08:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lazostat

Επισης διαβαζω οτι ο τροπος μετρησης καυσεως θερμιδων υπολογιζεται απο το CPA, δλδ με εναν αλγοριθμο που περιλαμβανει ηλικια, βαρος, υψος, διαρκεια, χιλιομετρα, ταχυτητα.

Ο αλλος τροπος ειναι με το καρδιοσυχνομετρο και τη μετρηση των καρδιακων παλμων, λογικα παλι σε συναρτηση με ηλικια, βαρος, υψος.

Ποιο ειναι το καλυτερο και γιατι;



Μακράν το καλύτερο είναι ο δεύτερος τρόπος με τη χρήση καρδιοσυχνομετρου, γιατί λαμβάνεται υπόψη με μεγαλύτερη ακρίβεια η πραγματική προσπάθεια. Ένα παράδειγμα: τρέχεις μια απόσταση 5 χιλιομέτρων με μέση κλίση 0% και την επόμενη μέρα την ίδια απόσταση σε δρόμο μέσης κλίσης 10%. Και στις δύο περιπτώσεις η πρώτη μεθοδολογία θα δώσει τις ίδιες θερμίδες (!!!), αφού δε λαμβάνει υπόψη τα υψομετρικά. Στους παλμούς όμως θα φανεί προφανώς αυτή η διαφορά στην προσπάθεια οπότε και η δεύτερη μεθοδολογία θα δώσει σαφώς ακριβέστερο αποτέλεσμα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2015 :  11:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρεχαντήρι οι παλμοί είναι κάτι παραπάνω από αυτό.
Πες ότι ας πούμε οι ανηφόρες λαμβάνονται υπόψιν, με μια άλλη φόρμουλα.
Ή πες ότι απλά δεν υπάρχουν.

Ξεκινάω εγώ (ας υποθέσουμε πως δεν έχω πάρει βάρος) μετά από 1 χρόνο αποχής.
Ή πρωτοξεκινάω.
Κάνω 10χλμ στο 6'00" και τα ΠΑΙΖΩ. Λαχανιάζω σαν τρελός, ιδρώνω, πιάνομαι, τα βλέπω όλα.
1 χρόνο μετά, που έχω δεκάρι 41', κάνω 10χλμ στο 6'00" και φυσικά είναι σαν να έκανα ... καθιστική εργασία.


Προφανώς και δεν θα έχω κάψει το ίδιο, κάτι που θα φαίνεται μόνο στους παλμούς, γιατί στην μία ας πούμε θα ήμουν στα κόκκινα (ας πούμε 175) και στην άλλη με σβηστές τις μηχανές (ας πούμε 125).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mkariniot
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2015 :  19:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά δοκίμασα το Fitbit surge ενός φίλου με ενα παλμογράφο ενός Doctor και ειδα ότι εχει ακρίβεια .. Προσωπικά η garmin μου ειχε δημιουργήσει προβλήματα στο gps και απο τοτε την φοβάμαι Σα εταιρία... Τωρα για τα bad revious δε εχω δει κατι .. Αλλα κλίνω προς την απόκτηση αυτού . Θα δω ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lazostat
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2015 :  20:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον το 220 θα αγοράσω, χωρίς τον παλμογράφο. Άμα μελλοντικά χρειαστώ θα αγοράσω έναν συμβατό με το gps. Στα 180 από Ελλάδα, καλή τιμή, και με 12 άτοκες δόσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000