Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπούτσια για πελματιαια απονευρωσιτιδα .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

papadatos69
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/09/2015 :  16:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάσχω από πελματιαια απονευρωσιτιδα εδώ και 10 μηνες. Οι πόνοι κάπως έχουν υποχωρήσει. μήπως ξέρετε κανένα παπούτσι κατάλληλο για να ξεκινήσω εντατικο τρεξιμο? Τα nimbus 9 που είχα αγοράσει από ebay μεταχειρ. μου προκαλούν ενοχλήσεις. Τα Reebok one cushion που πήρα πριν τρεις μήνες είναι αρκετά καλα. Είμαι 1.86 και 93 κιλά.Προσπαθω να τρέχω στις μύτες για να μην επιβαρυνω την πελματιαια απονευρωση.

Edited by - papadatos69 on 30/09/2015 18:02:49

Mikegr
Forum-Runner

173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2015 :  18:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papadatos69

Πάσχω από πελματιαια απονευρωσιτιδα εδώ και 10 μηνες. Οι πόνοι κάπως έχουν υποχωρήσει. μήπως ξέρετε κανένα παπούτσι κατάλληλο για να ξεκινήσω εντατικο τρεξιμο? Τα nimbus 9 που είχα αγοράσει από ebay μεταχειρ. μου προκαλούν ενοχλήσεις. Τα Reebok one cushion που πήρα πριν τρεις μήνες είναι αρκετά καλα. Είμαι 1.86 και 93 κιλά.Προσπαθω να τρέχω στις μύτες για να μην επιβαρυνω την πελματιαια απονευρωση.



Διάβασε εδώ http://www.plantarfasciitisresource.com/best-running-shoes-for-plantar-fasciitis-men-women/ ...προτείνονται τα υποστηρικτικά....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  02:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papadatos69

Πάσχω από πελματιαια απονευρωσιτιδα εδώ και 10 μηνες. Οι πόνοι κάπως έχουν υποχωρήσει. μήπως ξέρετε κανένα παπούτσι κατάλληλο για να ξεκινήσω εντατικο τρεξιμο? Τα nimbus 9 που είχα αγοράσει από ebay μεταχειρ. μου προκαλούν ενοχλήσεις. Τα Reebok one cushion που πήρα πριν τρεις μήνες είναι αρκετά καλα. Είμαι 1.86 και 93 κιλά.Προσπαθω να τρέχω στις μύτες για να μην επιβαρυνω την πελματιαια απονευρωση.



Είναι πολύ παλιό μοντέλο... του 2007 ή ακόμα πιο παλιό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  12:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω και εγώ το ιδιο πρόβλημα. Έκανα, βέβαια, τη διάγνωση μόνος μου, αφού πήρα πτυχίο ιατρικής μέσω Google.
Εδώ και έναν χρόνο τρέχω με Adidas Energy Boost. Μαλακό παπούτσι, αλλά με 12mm drop, με αποτέλεσμα να χτυπάει πρώτα η φτερνα. Ο,τι χειρότερο δηλαδή.
Αγόρασα τελικά τα Saucony Triumph ISO. Οχι τόσο μαλακά και με 8mm drop. Σήμερα έτρεξα με αυτά πρώτη φορά και πότε δεν είχα νιώσει τόσο καλά τα πόδια μου. Μπορεί να ήταν ιδέα μου, αλλά το πόδι σταμάτησε να βρίσκει πρώτα τη φτερνα.
Είναι πολύ νωρίς βέβαια, με 6km τι συμπέρασμα να βγάλει κανένας; Απλά το αναφέρω ως ένδειξη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2015 :  01:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
New entry στο club. Κάμποσο καιρό είχα ενοχλήσεις, αλλά προχτες ο φυσιοθεραπευτης μου το επιβεβαίωσε.

Κι επειδή σήμερα στο lr με τα glide7 το δεξί πήγαινε από κουτσό έως forefoot θα χρησιμοποιώ περισσότερο τα boston μήπως είναι πιο πρακτικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ghostdog1976
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2015 :  17:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ μετά από κανά 5μηνο αποχής ξανάρχισα το τρέξιμο με brooks ravenna 5. Τώρα ήταν τα παπούτσια ή η αποχή τι να σου πω...

It is easier to go down a hill than up, but the view is best from the top.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  13:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

New entry στο club. Κάμποσο καιρό είχα ενοχλήσεις, αλλά προχτες ο φυσιοθεραπευτης μου το επιβεβαίωσε.

Κι επειδή σήμερα στο lr με τα glide7 το δεξί πήγαινε από κουτσό έως forefoot θα χρησιμοποιώ περισσότερο τα boston μήπως είναι πιο πρακτικά.




!!! Μήπως να ακολουθήσεις κάποιο προτόκολλο ξεκούρασης; Για ικανό χρονικό διάστημα... Τώρα που είναι νωρίς ακόμα!!!

ghostdog1976: μάλλον η αποχή πιο πολύ θα έπαιξε ρόλο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  13:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Aroulio

New entry στο club. Κάμποσο καιρό είχα ενοχλήσεις, αλλά προχτες ο φυσιοθεραπευτης μου το επιβεβαίωσε.

Κι επειδή σήμερα στο lr με τα glide7 το δεξί πήγαινε από κουτσό έως forefoot θα χρησιμοποιώ περισσότερο τα boston μήπως είναι πιο πρακτικά.




!!! Μήπως να ακολουθήσεις κάποιο προτόκολλο ξεκούρασης; Για ικανό χρονικό διάστημα... Τώρα που είναι νωρίς ακόμα!!!

ghostdog1976: μάλλον η αποχή πιο πολύ θα έπαιξε ρόλο!

Free your feet...free your senses!



Δε θυμάμαι Μανώλη πότε ξεκίνησαν οι ενοχλήσεις, ούτε βρήκα κάποια σημείωση στο προπονητικό excelάκι μου. Το σίγουρο είναι ότι κάποιες έντονες ενοχλήσεις πρωτοεμφανίστηκαν στις Αυγουστιάτικες διακοπές, όταν παρασυρόμενος έτρεχα καθημερινα ξυπόλητος, κάμποσα sprint σε αμμουδιά μαζί με το σκύλο μου. Κι είναι και γρήγορος ο άτιμος (american staffordshire).

Στους 2 τελευταίους μαραθώνιους (κλασσική και Ναύπλιο) δεν είχα κανένα θέμα. Έκτοτε έριξα πολύ τους ρυθμούς (25km εβδομαδιαίως) και στην τωρινή προετοιμασία κινούμε πάλι χαλαρά (50-55km). Απλά τις τελευταίες ημέρες είχε μια έξαρση (ή ίσως μου φταίει η επίσημη διάγνωση).
Οπότε συνεχίζω, πλακώνομαι καθημερινά στο μασάζ με μπουκάλι πάγο και μετά τον ΚΜΑ βλέπουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000