Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 11ος Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος" 03.04.2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 80

Dimitris Z.
Forum-Runner

Greece


65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  23:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Κανένα λάθος δεν έχουν κάνει. Στην κλασσική 2 φορές έχω γράψει 42,5 και 42,4. Τα GPS μας καταγράφουν την απόσταση που διανύουμε εμείς ξεχωριστά και όχι την απόσταση της βέλτιστης διαδρομή του αγώνα. Και αυτό δε το κάνουν και με τη μεγαλύτερη ακρίβεια.

No pain, no gain!


Συμφωνώ απόλυτα.Το δικό μου garmin forerunner 230 έγραψε 42,29χλμ.
https://connect.garmin.com/modern/activity/1109948278

Edited by - Dimitris Z. on 14/04/2016 20:09:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  08:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Το μυστήριο είναι ότι για 25 χιλιόμετρα περίπου δεν είχα χάσει πάνω από 40 μέτρα περίπου.

No pain, no gain!



Αυό ακριβώς είπα κι εγώ. Το 310 μου, που μου χαρίζει γενικώς, είχε γράψει περίπου 180m παραπάνω έως το 36ο km και τελείωσε στα 42.580, δηλαδή έγραψε 200 παραπάνω μέτρα μετά το 36ο!! Περίεργο, εκτός κι αν ηταν μεγαλύτερη η διαδρομή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  08:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by dimitrissss

Το μυστήριο είναι ότι για 25 χιλιόμετρα περίπου δεν είχα χάσει πάνω από 40 μέτρα περίπου.

No pain, no gain!



Αυό ακριβώς είπα κι εγώ. Το 310 μου, που μου χαρίζει γενικώς, είχε γράψει περίπου 180m παραπάνω έως το 36ο km και τελείωσε στα 42.580, δηλαδή έγραψε 200 παραπάνω μέτρα μετά το 36ο!! Περίεργο, εκτός κι αν ηταν μεγαλύτερη η διαδρομή.



Σε μενα δεν εγινε κατι τετοιο με το 310. Εχανε αναλογικα σε καθε χλμ. 42.460 στο τελος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geor
Forum-Runner

Greece
203 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  09:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παντως κοιταζωντας ο καθενας την δικη του διαδρομη στο χαρτη απο την σελιδα του garmin connect και πηγαινοντας την αναλυση στο τερμα περιπου ,φαινεται που εχει χασει το καθε ρολοι σε σχεση με το δρομο , δειχνει δηλαλη οτι καπου καπου το χανουν το στιγμα τους...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geor
Forum-Runner

Greece
203 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  09:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://connect.garmin.com/modern/activity/1109998265
To δικο μου δηλαδη αν και fenix (και καλα τελευταιας τεχνολογιας..)αν παρατηρησεις και με ενεργοποιημενο το glonass στην λεοφωρο νικης για παραδειγμα κανει κατι περιεργα τσαλιμακια σε σχεση με το δρομο ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  09:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Κάποιοι το πατάτε απο το ζέσταμα νομίζω..
Ο Αργύρης είναι ο νικητής, δεύτερος τελικα εγώ...προς το παρών



Zoro έχω μάθει να "κόβω" κοφτά τις στροφές βλέποντας που πάει ο δρόμος στον ορίζοντα οπότε συνήθως πάω κοντά στη βέλτιστη διαδρομή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  09:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και να προσθέσω ακόμα ότι με κάθε νέο update(firmware)μπορεί να έχουμε διορθώσεις της ικανότητας του gps μας!!
Εκτός αν πέσουμε σε κανένα σουρωμένο δορυφόρο και μας δείχνει ότι να είναι
quote:
Originally posted by geor

Παντως κοιταζωντας ο καθενας την δικη του διαδρομη στο χαρτη απο την σελιδα του garmin connect και πηγαινοντας την αναλυση στο τερμα περιπου ,φαινεται που εχει χασει το καθε ρολοι σε σχεση με το δρομο , δειχνει δηλαλη οτι καπου καπου το χανουν το στιγμα τους...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  09:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον εκείνη η ανοιχτή στροφή με μεγάλη κλίση για τα αυτοκίνητα ήταν ο μεγαλύτερος φταίχτης. Πήγαινα και στραβά εκεί λόγω κλίσης, είχα την κούρασή μου, έτραχα και σαν τον πύργο της Πίζας!

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Paraskeuas
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  19:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαγκες και Μαγ(κ)ισες πολλα μπραβο και απο μενα.

ερωτησης.
περυσι υπηρχαν φωτο και απο αλλες πηγες, φετος τιποτα?
πηρα το email απο την διοργανωση, ειδα τις φωτο μου, μια χαρα.
υπαρχει καποια αλλη φωτογραφικη πηγη? μοιραστειτε τις γνωσεις σας αν εχετε link

ευχαριστω

"it's ok to not be shinobu, it's not ok to relinquish the pursuit of shinobuness"
-Lao Tsi (chinese philosaupher)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimitris Z.
Forum-Runner

Greece


65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2016 :  12:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτέλους μετά από 3 εβδομάδες βγήκαν τα επίσημα αποτελέσματα...
http://www.alexanderthegreatmarathon.org/entries/index.php/results-2016/marathon
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2016 :  14:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βγήκαν και τα διπλώματα.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2016 :  11:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παντως με τα αποτελεσματα υπαρχει λιγο...θαλασσα!!!η διοργανωση ηταν φετος ανεβασμενη.
στα αποτελεσματα δεν υπηρχε το ονομα μου.οταν τους εστειλα email με βρηκανε.στον χρονο μου μου βαλανε τον τελικο χρονο τερματισμου σχεδον μαζι με το net time.10 sec λιγοτερο ενω ξεκινησα σχεδον 1.30 min αργοτερα.και εκανα και 200 μετρα παραπανω!!
και του χρονου να ειμαστε καλα παιδες!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2016 :  12:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by georun

Παντως με τα αποτελεσματα υπαρχει λιγο...θαλασσα!!!η διοργανωση ηταν φετος ανεβασμενη.
στα αποτελεσματα δεν υπηρχε το ονομα μου.οταν τους εστειλα email με βρηκανε.στον χρονο μου μου βαλανε τον τελικο χρονο τερματισμου σχεδον μαζι με το net time.10 sec λιγοτερο ενω ξεκινησα σχεδον 1.30 min αργοτερα.και εκανα και 200 μετρα παραπανω!!
και του χρονου να ειμαστε καλα παιδες!!!



Eκανες ενσταση μεσω e mail οτι δεν ηταν σωστος ο χρονος σου? Το ιδιο συνεβη και στον αντρα μου στα 10χλμ (εκεινος ειχε ξεκινησει 4 λεπτα αργοτερα και τον ειχαν στα 30"), τους πηρε τηλ., εγραψε και ε μεηλ με το τι ακριβως ειχε γινει και στο τελος μετα απο 2 εβδομαδες ακριβως καταφεραν και περασαν το σωστο χρονο (δεν τους τον ειχε αναφερει επιτηδες, να δει αν τελικα θα καταφερουν να βρουν τον σωστο).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2016 :  14:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα!!
τους εστειλα καταρχην mail γιατι δεν υπηρχα μεσα στα αποτελεσματα .επειτα με βρηκανε .τωρα για τον χρονο ...ενταξει δεν τρελλαινωμαι!το ρολοι μου γραφει 3.30.14 και 42.345 km .ετρεχα στο δευτερο μπλοκ σχεδον απο την μεση του κ πισω.ειχα περιπου 1.30 λεπτο αποσταση απο τους elit.τωρα μου δωσανε χρονο 3.31 κ κατι .ε δεν χαλασε κι ο κοσμος.του χρονου καλυτερα!απλα εγραψα γιατι μου φαινεται λιγο μπαχαλο αυτο φετος με τους χρονους κ που δεν εβρισκαν καποιους αθλητες.
καλη ανασταση!!
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by georun

Παντως με τα αποτελεσματα υπαρχει λιγο...θαλασσα!!!η διοργανωση ηταν φετος ανεβασμενη.
στα αποτελεσματα δεν υπηρχε το ονομα μου.οταν τους εστειλα email με βρηκανε.στον χρονο μου μου βαλανε τον τελικο χρονο τερματισμου σχεδον μαζι με το net time.10 sec λιγοτερο ενω ξεκινησα σχεδον 1.30 min αργοτερα.και εκανα και 200 μετρα παραπανω!!
και του χρονου να ειμαστε καλα παιδες!!!



Eκανες ενσταση μεσω e mail οτι δεν ηταν σωστος ο χρονος σου? Το ιδιο συνεβη και στον αντρα μου στα 10χλμ (εκεινος ειχε ξεκινησει 4 λεπτα αργοτερα και τον ειχαν στα 30"), τους πηρε τηλ., εγραψε και ε μεηλ με το τι ακριβως ειχε γινει και στο τελος μετα απο 2 εβδομαδες ακριβως καταφεραν και περασαν το σωστο χρονο (δεν τους τον ειχε αναφερει επιτηδες, να δει αν τελικα θα καταφερουν να βρουν τον σωστο).

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2016 :  14:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by georun

καλημερα!!
τους εστειλα καταρχην mail γιατι δεν υπηρχα μεσα στα αποτελεσματα .επειτα με βρηκανε .τωρα για τον χρονο ...ενταξει δεν τρελλαινωμαι!το ρολοι μου γραφει 3.30.14 και 42.345 km .ετρεχα στο δευτερο μπλοκ σχεδον απο την μεση του κ πισω.ειχα περιπου 1.30 λεπτο αποσταση απο τους elit.τωρα μου δωσανε χρονο 3.31 κ κατι(απο τον μικτο χρονο μεχρι το net time εδωσαν 10 sec) .ε δεν χαλασε κι ο κοσμος.του χρονου καλυτερα!απλα εγραψα γιατι μου φαινεται λιγο μπαχαλο αυτο φετος με τους χρονους κ που δεν εβρισκαν καποιους αθλητες.
καλη ανασταση!!
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by georun

Παντως με τα αποτελεσματα υπαρχει λιγο...θαλασσα!!!η διοργανωση ηταν φετος ανεβασμενη.
στα αποτελεσματα δεν υπηρχε το ονομα μου.οταν τους εστειλα email με βρηκανε.στον χρονο μου μου βαλανε τον τελικο χρονο τερματισμου σχεδον μαζι με το net time.10 sec λιγοτερο ενω ξεκινησα σχεδον 1.30 min αργοτερα.και εκανα και 200 μετρα παραπανω!!
και του χρονου να ειμαστε καλα παιδες!!!



Eκανες ενσταση μεσω e mail οτι δεν ηταν σωστος ο χρονος σου? Το ιδιο συνεβη και στον αντρα μου στα 10χλμ (εκεινος ειχε ξεκινησει 4 λεπτα αργοτερα και τον ειχαν στα 30"), τους πηρε τηλ., εγραψε και ε μεηλ με το τι ακριβως ειχε γινει και στο τελος μετα απο 2 εβδομαδες ακριβως καταφεραν και περασαν το σωστο χρονο (δεν τους τον ειχε αναφερει επιτηδες, να δει αν τελικα θα καταφερουν να βρουν τον σωστο).



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 80 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000