Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Επιλογή ρολογιού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

nikla
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/11/2015 :  00:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι ανάμεσα σε 2 ρολόγια της garmin, το forerunner 620
και το fenix 2.
Το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω αν όντως χρειάζομαι τις επιπλέον δυνατότητες του fenix. Πηγαίνω για πεζοπορία και τρέξιμο σε βουνό και πολλές φορές θα ήθελα την λειτουργία του navigate καθώς μου αρέσει να τρέχω σε άγνωστα μέρη.
Αλλά, επειδή το κάνω μια - δυο φορές το μήνα αυτό, δεν ξέρω κατα πόσο θα με βολέψει ο βαρύς σχεδιασμός του και ο όγκος του στις καθημερινές προπονήσεις ...
Επίσης θέλω να ρωτήσω αν το fenix έχει ειδοποιήσεις για όρια καρδιακών παλμών και ταχύτητας που θα θέσω εγώ.

Κάθε απάντηση θα με βοηθήσει.

Φιλικά Νίκος

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2015 :  07:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, εχω εγω το fenix 2 και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν είχα ποτε θέμα με τον όγκο του και ποτέ δεν με προβλημάτισε. Ισα ισα επειδη εχει μια στιβαρότερη αίσθηση από τα καθαρά τρεξιματικά garmin τα καινούρια (220,620) νιωθω μεγαλύτερη ασφάλεια πως δε θα πάθει κάτι. Όλες οι λειτουργίες ειδοποιήσεις υπάρχουν κανονικότατα και για ρυθμό και για σφυξεις και για οτιδήποτε θέλεις. Αν πρέπει να βρω ένα αρνητικό αυτό είναι οτι μία δυο φορές μου έβγαζε ότι να ναι ενδείξεις υψομέτρου και πως επειδή κάνω προπονήσεις πολλές φορές πριν να βγει ο ήλιος ο φωτισμός δεν είναι και τόσο καλός!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2015 :  08:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το fenix 2 εχει απειρες δυνατοτητες παραμετροποιησης (alarm/data fields κατα την προπονηση για ο,τι μπορεις να φανταστεις) που συγκρινονται μονο με τα μεταγενεστερα κορυφαια μοντελα ορειβατικων ρολογιων.
Ο ογκος και το βαρος του ειναι αμελητεα ποσοτητα ακομα και για τον δικο μου αδυνατο καρπο.
Το μεγαλο του ατου ειναι η δυνατοτητα εγκαταστασης custom χαρτη στο ρολοι για πλοηγηση, δυνατοτητα που η garmin αφαιρεσε απο το fenix 3 για να το διαφοροποιει απο το epix.
 Εχω προσωπικα εγκαταστησει (με απλη διαδικασια 10 λεπτων) στο δικο ρολοι μου χαρτη που περιλαμβανει με μεγαλη ακριβεια ακομα και τα μικροτερα μονοπατια των βουνων της Αττικης, Στερεας Ελλαδας και Πελοποννησου.
Δεν ειναι επιπεδου epix (ο χαρτης ειναι μονοχρωμος σε οθονη χαμηλης αναλυσης με αργουτσικο scroll) αλλα απολυτα επαρκης για τη "δυσκολη στιγμη" η την περιηγηση σε μερος που δεν εχουμε καλη γνωση του πεδιου.


_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikla
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2015 :  21:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα φίλοι μου

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας και σορρυ που άργησα να απαντήσω απλά έτρεχα με την δουλειά.
Μάλλον έχω καταλήξει στο fenix 2,με αυτά που μου απαντήσατε, και επειδή έχει πολλές περισσότερες λειτουργίες από το 620 και η τιμή είναι περίπου ίδια .

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2015 :  08:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω την εντύπωση πως αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολήσει είναι ποιο ρολόι θα πρέπει να επιλέξεις μεταξύ fenix2 και fenix3 ! Δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλη ή διάφορα τιμής ώστε να επιλέξεις το 2.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikla
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2015 :  16:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Πετραν
Η αλήθεια ειναι οτι το fenix 3. Ξεφεύγει λιγο για την τσέπη μου και το όριο που έχω βάλει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2015 :  16:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikla


Πηγαίνω για πεζοπορία και τρέξιμο σε βουνό και πολλές φορές θα ήθελα την λειτουργία του navigate καθώς μου αρέσει να τρέχω σε άγνωστα μέρη.



Ο μονος τροπος να το εχεις αυτο στο Fenix 3 ειναι να εχεις προ-σχεδιασει την πορεια που θα ακολουθησεις στον υπολογιστη μεσω Garmin BaseCamp η να χρησιμοποιησεις τη λειτουργια TracBack στο ρολοι για να γυρισεις πισω απο τον ιδιο ακριβως δρομο που εφτασες στον προορισμο σου.
Αν δηλαδη θελεις κατι τετοιο :



χρειαζεσαι το Fenix 1 η 2 η το Epix.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikla
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2015 :  12:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πηρα το ρολόι και πρεπει να πω οτι ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!

Να ρωτήσω στην θάλασσα το εχει βαλει κανένας?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2015 :  00:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikla

Γεια σου Πετραν



Έλα Nik!
το ρολόι δεν έχει πρόβλημα να μπει στη θάλασσα, μέχρι 50μ βάθος πάει αν δεν πάει μέχρι 100.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000