Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Αντικατασταση παπουτσιων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

runnerwoman
Newbie Forum Runner



37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/01/2016 :  19:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα απο ποσα χλμ. Τρεξιματος πρεπει να αλλαζουμε τα παπουτσια μας στο τρεξιμο? Ας βοηθησουν οι εμπειροι του αθληματος.

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2016 :  20:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι εταιρείες λένε στα 600 χλμ. Τα περισσότερα δρομικά site, περιοδικά κτλ λένε 500 με 800. Εξαρτάται από το παπούτσι, τα βαριά προπονητικά που έχουν αρκετή σόλα κρατούν περισσότερα από τα πιο ελαφριά και γρήγορα. Εξαρτάται από το δρομέα, το βάρος του, το πάτημά του. Από το που κυρίως τρέχει (άσφαλτος, χώμα, ταρτάν, γκαζόν). Οι σκληρότερες επιφάνειες ταλαιπωρούν περισσότερο τα παπούτσια. Κάποιοι έχουν κάνει πάνω από 2000 χλμ και συνεχίζουν χωρίς πρόβλημα. Εξαρτάται από σένα. Αν δεν αισθάνεσαι καλά με ένα παπούτσι ίσως ήρθε η ώρα να τα αντικαταστήσεις. Καλό είναι μόλις κάνει ένα ζευγάρι 400-500 χλμ να πάρεις και ένα καινούριο και να κρατήσεις και το παλιό. Εναλλάσσοντας τα ζευγάρια στις προπονήσεις μπορείς να έχεις και μια ιδέα πόσο είναι ταλαιπωρημένο το παλιό σε σχέση με το καινούριο και αν αισθανθείς ότι δεν πάει άλλο το αφήνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2016 :  22:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβάζοντας άρθρα που κυκλοφορούν ευρέως και διαβάζοντας το βιβλίο born to run θα καταλάβεις πολλά....οι εταιρείες για εμπορικους λόγους αναφερουν τα 800 χλμ....δεν αναφερουν ομως οτι πολλοι επιστημονες ειδικευμενοι στην φυσιολογία των ποδιων αναφερουν οτι τα παπουτσια ουσιαστικα μας ξεμαθαινουν να παταμε σωστα αρα δημιουργουν προβλημα....αν ειμαστε στο σωστο βαρος θεωρω (μπορει να κανω και λαθος αποψη εκφραζω) το παπουτσι δεν παιζει πολυ σημασια πλην της ψυχολογιας....όσο πιο μινιμαλ τοσο λιγότεροι τραυματισμοί....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2016 :  15:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


quote:
Originally posted by runnerwoman

Μετα απο ποσα χλμ. Τρεξιματος πρεπει να αλλαζουμε τα παπουτσια μας στο τρεξιμο? Ας βοηθησουν οι εμπειροι του αθληματος.



1) Θεωρώ ως αυτονόητο ότι δεν τρέχεις μόνο με ένα ζευγάρι παπούτσια (και άμα παλιώσουν πολύ, προβαίνεις στην αγορά του επόμενου κλπ)… Το λεγόμενο «rotation» παπουτσιών είναι από τις πιο χρήσιμες κινήσεις που μπορεί να κάνει ένας δρομέας: έχεις στο οπλοστάσιό σου κάποια ζευγάρια (λιγότερο ή περισσότερο φθαρμένα) και τα εναλλάσεις συνεχώς ανάλογα και με το είδος των προπονήσεων που κάνεις! Επειδή η φθορά διαμοιράζεται σε αυτά τα ζευγάρια τα χρήματα που θα δίνεις σε βάθος χρόνου είναι τα ίδια (από το να χρησιμοποιούσες μόνο ένα ζευγάρι κάθε φορά), απλά χρειάζεται μια αρχική «επένδυση» κάποιου ποσού ;-)

2) Για το πιο κλασικό σου προπονητικό ζευγάρι μπορείς τώρα να ακολουθήσεις και τη συμβουλή του dimitrissss:
“Καλό είναι μόλις κάνει ένα ζευγάρι 400-500 χλμ να πάρεις και ένα καινούριο και να κρατήσεις και το παλιό. Εναλλάσσοντας τα ζευγάρια στις προπονήσεις μπορείς να έχεις και μια ιδέα πόσο είναι ταλαιπωρημένο το παλιό σε σχέση με το καινούριο και αν αισθανθείς ότι δεν πάει άλλο το αφήνεις.”

3) Είναι τόσο σχετικό και τόσο πολυπαραγοντικό το γεγονός της φθοράς των υποδημάτων (βάρος δρομέα, είδος επιφάνειας, είδος πατήματος, μοντέλο παπουτσιού) που οποιοδήποτε νούμερο χιλιομέτρων και να σου δώσουν ως «λύση» είναι βασικά άκυρο! Μπορεί να είναι 300 ή και…3.000 χιλιόμετρα!

4) Προσωπικά επειδή με το πάτημά μου δε βασίζομαι στην απόσβεση (=cushioning) του παπουτσιού αλλά του ίδιου του σώματος, τα αθλητικά μου τα αλλάζω μόνο αν σκιστούν ή το λάστιχο της εξώσολας δεν κρατάει πλέον στην άσφαλτο ή στο μονοπάτι και αρχίζει και γλυστράει! Το τελευταίο ζευγάρι παπούτσια που πέταξα πρέπει να είχε κάνει κοντά στα 2.500 χιλιόμετρα και είχε αρχίσει να γλιστράει πλέον επικίνδυνα στην άσφαλτο. Δυστυχώς στο βουνό η εξώσολα διαλύεται πολύ πιο εύκολα οπότε και η αλλαγή υποδημάτων είναι και πιο συχνή (άσχετα με το πώς πατάς)…

5) Για να γίνω και πιο αιρετικός: κάτι νούμερα που δίνουν καμιά φορά οι εταιρίες (π.χ. 800 χιλιόμερα), ενώ δίνονται με καλή διάθεση (και εμπλέκουν κάποιες παρατηρήσεις όσο αφορά τη φθορά των υλικών) είναι βασικά «κουκουρούκου-μάντολες» τιμές! :Ρ :D

6) Αν σε γαργαλάει η τσέπη σου, τότε μπορείς να αλλάζεις τα παπούτσια και κάθε 100 χιλιόμετρα και να απολαμβάνεις πάντα «φρεσκάδα και γυαλάδα» στα υλικά ;-))

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2016 :  22:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
700-800 χλμ είναι ένα μέσο νούμερο που τα παπούτσια δέν βγάζουν προβλήματα αλλά καλό θα είναι να έχεις και ένα δεύτερο ζευγάρι για να κάνεις το rotation που είπε και ο Μανώλης.Παίζει ρόλο πάντως και το έδαφος που τρέχεις,οι συνθήκες, το πάτημα.Και εννοείτε πως εάν θέλεις να τρέξεις βουνό,εκεί θέλει παπούτσι trail.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Edited by - ANASTASIOS on 01/02/2016 22:47:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  12:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι είναι αυτά που λέτε για "πρώτο" και "δεύτερο" ζευγάρι παπούτσια ρε παιδιά; Εγώ έχω - κάτσε να μετρήσω - ΟΧΤΩ ζευγάρια...

Χρεάζονται:
Δύο για τα long runs. Ένα για τους αγώνες. Ένα για τις διαλειμματικές. Ένα για τις υπόλοιπες προπονήσεις. Ένα για μονοπάτια, ένα για το γυμναστήριο και ένα για μόστρα στις καφετέριες.

Edited by - Bloom on 09/02/2016 12:24:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  13:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Τι είναι αυτά που λέτε για "πρώτο" και "δεύτερο" ζευγάρι παπούτσια ρε παιδιά; Εγώ έχω - κάτσε να μετρήσω - ΟΧΤΩ ζευγάρια...

Χρεάζονται:
Δύο για τα long runs. Ένα για τους αγώνες. Ένα για τις διαλειμματικές. Ένα για τις υπόλοιπες προπονήσεις. Ένα για μονοπάτια, ένα για το γυμναστήριο και ένα για μόστρα στις καφετέριες.



Να προσέχεις να τα συνδυάζεις με ασορτί τσαντάκι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  14:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχω φίλους δρομείς που κρατάνε το παπούτσι ώσπου να...φανεί το δάχτυλο :P

εγώ πάντως προτιμώ να αγοράσω ένα ζευγάρι όταν ένα άλλο συμπληρώσει 500-600 χιλιόμετρα και σιγά σιγά το αντικαθιστώ μεταθέτοντας το άλλο για πιο ήπιες προπονήσεις όπως τα χαλαρώματα. έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο κι ας με κοροϊδεύουν που ξοδεύω "πολλά" για παπούτσια.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  14:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

έχω φίλους δρομείς που κρατάνε το παπούτσι ώσπου να...φανεί το δάχτυλο :P

εγώ πάντως προτιμώ να αγοράσω ένα ζευγάρι όταν ένα άλλο συμπληρώσει 500-600 χιλιόμετρα και σιγά σιγά το αντικαθιστώ μεταθέτοντας το άλλο για πιο ήπιες προπονήσεις όπως τα χαλαρώματα. έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο κι ας με κοροϊδεύουν που ξοδεύω "πολλά" για παπούτσια.

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Σωστός!
Δώσε κάτι παραπάνω στα παπούτσια και τα γλιτώνεις από γιατρούς, φυσικοθεραπευτές, αλοιφές, παυσίπονα, κλπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  21:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Τι είναι αυτά που λέτε για "πρώτο" και "δεύτερο" ζευγάρι παπούτσια ρε παιδιά; Εγώ έχω - κάτσε να μετρήσω - ΟΧΤΩ ζευγάρια...

Χρεάζονται:
Δύο για τα long runs. Ένα για τους αγώνες. Ένα για τις διαλειμματικές. Ένα για τις υπόλοιπες προπονήσεις. Ένα για μονοπάτια, ένα για το γυμναστήριο και ένα για μόστρα στις καφετέριες.



Για καθαρά trail όμως δέν έχεις απο ότι βλέπω και πρέπει να πάρεις άλλο ένα

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  22:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα απο LR βγαζετε τους πατους για καλυτερο αερισμο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  22:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι εταιρειες εχουν κανει πολυ καλη δουλεια....εχω διαβασει πολλες ερευνες που αναφερουν οτι μπορει να ειναι και μουφα ολο αυτο με τις τεχνολογιες τα gel κλπ....βεβαια το να περασει καποιος στο αλλο ακρο ειναι δυσκολο πολυ....τι κανω εγω;;;;εχω βρει ενα -δυο παπουτσια που με βολευουν και ειναι δοκιμασμενα και οταν μπορω οικονομικα αγοραζω οποιο βρω πιο χαμηλα σε τιμη....προσπαθω να αγοραζω ενα ζευγαρι το χρονο.

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  23:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by prof

Μετα απο LR βγαζετε τους πατους για καλυτερο αερισμο;


Εγώ μετα από καθε τρέξιμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  00:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καθαριζεις και της σολες απο κατω;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  00:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ ποτέ :P

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000