Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 1ος Μαραθωνιος Βουνου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Stef_87
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/02/2016 :  07:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκεφτομαι φετος να δοκιμασω να κανω 40ρι. τρεχω 2 χρονια περιπου απο στασεις 10-25χλμ πανω κατω. καθε βδομαδα εχω ενα λονγκ ραν 2-3 ωρες κ μου λενε οτι δεν ειναι ακατορθωτο ενα 40ρι οταν κανω 40-50 χλμ τη βδομαδα.
Ποια ειναι η γνωμη σας και θα ηθελα απο εμπειρια να μου πειτε αν ειναι καλυτερα να κανω τον URSA (μετσοβο, Μαιο) η τον ορειβατικο (ολυμπο) τον Σεπτεμβρη. με μια ματια ειδα οτι του Μετσοβου εχει περισσοτερη υψομετρικη αλλα οι χρονοι ειναι καλυτεροι απο του ορειβατικου. κ δε ξερω κ τι παιζει με το τερεν του καθε αγωνα.
Οποτε αν υπαρχει καποιος που τα εχει κανει η γνωριζει απο γνωστους θα με βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω

* πολλοι μου ειπαν για παρανεστι 46χλμ που ειναι αρκετα ευκολος αλλα θα λειπω εξωτερικο τοτε οπως κ στο ΟΜ λογο δουλειας. οποτε μου μενουν αυτοι οι 2.

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  10:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα, ο URSA είναι 2700μ. θετικής και ο Ορειβατικός Ολύμπου είναι περίπου 2400μ., αλλά το τερέν του πρώτου είναι κάπως πιο εύκολο και "μαλακό" από του δεύτερου, ειδικά στα κατηφορικά κομμάτια που ευνοούν την ταχύτητα και επιπλέον δεν έχει τα σκαλιά του Ενιπέα (που προσωπικά με δυσκολεύουν αρκετά).Επίσης οι θερμοκρασίες του URSA (τέλος Μαΐου) είναι πιο δροσερές από του Ορειβ. Ολύμπου (αρχές Σεπτεμβρίου). Απ, την άλλη ο Όλυμπος είναι ο ΟΛΥΜΠΟΣ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Stef_87
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  11:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


quote:
Originally posted by skiritis

Σίγουρα, ο URSA είναι 2700μ. θετικής και ο Ορειβατικός Ολύμπου είναι περίπου 2400μ., αλλά το τερέν του πρώτου είναι κάπως πιο εύκολο και "μαλακό" από του δεύτερου, ειδικά στα κατηφορικά κομμάτια που ευνοούν την ταχύτητα και επιπλέον δεν έχει τα σκαλιά του Ενιπέα (που προσωπικά με δυσκολεύουν αρκετά).Επίσης οι θερμοκρασίες του URSA (τέλος Μαΐου) είναι πιο δροσερές από του Ορειβ. Ολύμπου (αρχές Σεπτεμβρίου). Απ, την άλλη ο Όλυμπος είναι ο ΟΛΥΜΠΟΣ...


χαχα μπορω να κανω κ τους 2 βεβαια απλα για το μετσοβο λιγο κολλαω γτ εχω βαλει 3 αγωνες εως τοτε ~25χλμ ο καθένας κ δε ξερω πως θα ειμαι.
Για τον ολυμπο εχω χρονο να προετοιμαστω αλλα επειδη ποτε δε ξερεις μεχρι τοτε ειπα μηπως δοκιμαζα μετσοβο πρωτα!

ευχαριστω παντως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  12:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιγουρα μπορεις να κανεις αγωνα 40km,σκεψου αν σε βολευει και το Ζαγορι τελη ιουλιου....(εγω το 20αρι ειχα κανει περυσι στην αρκουδα και το τερεν του ηταν χωματινο και γενικα πολυ soft σε σχεση με αλλους ορεινους αγωνες)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  13:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να πας και στους 2.

Δούλεψε τώρα στη προετοιμασία σου δυο-τρία long runs σου (προσπάθησε να μείνεις περισσότερη ώρα στο βουνό και ας κάνεις και διαλείμματα ενδιάμεσα) για να ετοιμαστείς έγκαιρα για το Μέτσοβο (που έχεις αρκετό χρόνο) και θα σαι μια χαρά. Και οι 2 συγκεκριμένοι αγώνες δεν είναι του επιπέδου δυσκολίας του ΟΜ, του Φαέθωντα και του Ηρακλή (ή ακόμα και των τριάντα κάτι χιλιομέτρων της Ζήρειας) και να μην σε αγχώνουν ιδιαίτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  17:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Να πας και στους 2.

Δούλεψε τώρα στη προετοιμασία σου δυο-τρία long runs σου (προσπάθησε να μείνεις περισσότερη ώρα στο βουνό και ας κάνεις και διαλείμματα ενδιάμεσα) για να ετοιμαστείς έγκαιρα για το Μέτσοβο (που έχεις αρκετό χρόνο) και θα σαι μια χαρά. Και οι 2 συγκεκριμένοι αγώνες δεν είναι του επιπέδου δυσκολίας του ΟΜ, του Φαέθωντα και του Ηρακλή (ή ακόμα και των τριάντα κάτι χιλιομέτρων της Ζήρειας) και να μην σε αγχώνουν ιδιαίτερα.




Συμφωνώ απολύτως!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  21:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το Ζαγόρι έχει 2 μεγάλα αρνητικά. οκ το 2ο για εμένα, για τους υπόλοιπους δεν ξέρω!

1) οι θερμοκρασίες με την κουφόβραση στα τέλη Ιουλίου που σε γονατίζουν και

2) το πετρώδες έδαφος που αντί να κοιτάς τα πανέμορφα τοπία της περιοχής, βάζεις κάτω το κεφάλι και ψάχνεις τρόπο να μη σου γυρίσει το πόδι από το κακοτράχαλο τερρέν.

κατά τα άλλα το Παρανέστι είναι πράγματι πολύ εύκολο σε σχέση με τα άλλα, όμως θα λείπεις είπες οπότε..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  21:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπου μπορείς να πας ... πας και μόνο για να δεις νέες παραστάσεις, όμορφα τοπία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2016 :  10:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχει αρκετή απόσταση ο ένας απο τον άλλο οπότε,καλή προετοιμασία και πήγαινε και στους 2.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000