Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ένταση προπόνησης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

KONES
Newbie Forum Runner

Greece


37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/03/2016 :  10:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα τελευταία 2 χρόνια υπάρχει μια σύγχυση μεσα στο μυαλό μου που μου έχουν γεννήσει προβλήματισμούς γύρω απο την προπόνηση πάνω στο τρέξιμο.Το πιο ευκολό πράγμα είναι να βρείς ένα προγραμμα και τα τελευταίο καιρό έναν προπονητή(Το οτι κάποιος υπήρξε ή υπάρχει μεγάλος αθλητής-δρομέας δεν σημαίνει οτι είναι και καλός προπονητής)Οι εντάσεις που πρέπει να έχει κάθε τύπος προπόνησης κατα την γνώμη μου είναι το πιο σημαντικό κομμάτι ενός προπονητικού προγράμματος.Ερωτήματα:Τις καθορίζει κάποιος απο μία εργομέτρηση?Ποσοι έχουν κάνει εργομέτρηση και πόσοι ακολοθούνε πειστά τα αποτελέσματα?Προπονητής που στέλνει προγράμματα μέσω email πως μπορεί να παρακολουθεί αν κάποιος δεν υπερπροπονήται?Ακούω κάποιους δρομείς που λένε οτι είχαν να κάνουν χτες π.χ 10 x 400 σε 1:30 και τα έκαναν 1:27(αλλη προπόνηση ή μάλλον άγωνας)Μετα σου λέει κάποιος οτι τρέξε με παλμούς.Μιλώντας πριν κανένα χρόνο με προπονητη-εργοφυσιολόγο που είπε οτι δεν είναι αυτης της άποψης σχετικά με τους παλμούς.Τρέχω 11 χρόνια και αισθάνομαι τυχερός που δεν έχω τραυματιστεί απο τα πολλά λάθη πάνω στην προπόνηση μου.
Τις απόψεις σας για τις σωστές εντάσεις που πρέπει να έχουν οι προπονήσεις και το πως γίνεται ο καθορισμός για τον καθένα σας.
Ευχαριστώ

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2016 :  11:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ή πατάς επάνω σε μια εργομέτρηση ή σε ξέρει ο προπονητής σου ή ξέρεις εσύ τον εαυτό σου και με μια στοιχειώδη ενημέρωση (διάβασμα, συζητήσεις κτλ) καθορίζεις τις όποιες ζώνες προπόνησης.
Όσον αφορά τους παλμούς, είμαι κι εγώ της άποψης ότι ναι μεν είναι χρήσιμοι αλλά μην βασίζεις την προπόνησή σου αποκλειστικά επάνω τους.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2016 :  12:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειμαι λάτρης της προπόνησης που βασίζεται στους παλμούς και το ακολουθώ με θρησκευτική ευλάβεια.Εμπιστεύομαι τυφλά τον πρόγραμμα που μου στέλνει φίλος προπονητής απλά έχω το μείον να είμαι μακριά του.
Ένα παράδειγμα θα πω ,αυτή την στιγμή είμαι τουλάχιστον 10-15 δεύτερα στα 1000αρια ποιο αργός σε σχέση με το φθινόπωρο.Αν εγώ δούλευα αποκλειστικά με το χρονόμετρο και θέλοντας να κάνω λίγο καλύτερο χρόνο στον μαραθώνιο θα πήγαινα λιγο ποιο γρήγορα με αποτέλεσμα ένας σίγουρος τραυματισμός.Ο προπονητής που έχει την εικόνα μου πιστεύει ότι με μικρή απόκλιση λόγω κάποιον αλλαγών θα φτάσω εκεί που πρέπει, εγώ όμως γκρινιάζω.
Στην ηλικία των 15-17 που έκανα στιβο τρέχαμε χωρίς ρολόι απλά ο προπονητής μας έλεγε εκ των υστέρων πόσο κάναμε ,στα 44 ας κάνω και 5΄λιγότερο αρκεί να βάλω όσο το δυνατόν τον οργανισμό μου σε κίνδυνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KONES
Newbie Forum Runner

Greece


37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2016 :  13:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
echetlos:Συμφωνώ μαζί σου,έκει έχω καταλήξει...
Peter L:Αν δεν δουλεύες με παλμούς αλλα με χρονόμετρο σίγουρα δεν θα ξεκίναγες με τον χρόνο που είχες στα χιλιάρια απο το φθινόπωρο...ok οι παλμοί παρέχουν μια ασφάλεια αλλα νομίζω μια εργομέτρηση ή κάποιος πρόσφατος αγώνας δείχνουν την πραγματική σου κατάσταση που έχεις την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
Κυριαρχεί πολυ ημιμάθεια στον χώρο,ίσως να βρεθήκαν απροετοίμαστοι απο την έκρηξη του τρεξίματος τα τελευταία χρόνια.Δεν μπορω να πιστέψω οτι υπάρχουν προπονητές που τους λες τον χρόνο στον μαραθώνιο σου και σου βγάζουν πρόγραμμα και εντάσεις απο έναν αγωνα που έγινε πριν 6 μήνες.Δρομείς που κάνουν copy-paste το πρόγραμμα ενος πιο καλού δρομέα και προπονήσεις που μετατρέπονται σε αγώνες...Το κακό είναι οτι υπάρχουν πολλοι τραυματισμοί λόγω υπερπροπόνησης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2016 :  12:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KONES

echetlos:Συμφωνώ μαζί σου,έκει έχω καταλήξει...
Peter L:Αν δεν δουλεύες με παλμούς αλλα με χρονόμετρο σίγουρα δεν θα ξεκίναγες με τον χρόνο που είχες στα χιλιάρια απο το φθινόπωρο...ok οι παλμοί παρέχουν μια ασφάλεια αλλα νομίζω μια εργομέτρηση ή κάποιος πρόσφατος αγώνας δείχνουν την πραγματική σου κατάσταση που έχεις την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
Κυριαρχεί πολυ ημιμάθεια στον χώρο,ίσως να βρεθήκαν απροετοίμαστοι απο την έκρηξη του τρεξίματος τα τελευταία χρόνια.Δεν μπορω να πιστέψω οτι υπάρχουν προπονητές που τους λες τον χρόνο στον μαραθώνιο σου και σου βγάζουν πρόγραμμα και εντάσεις απο έναν αγωνα που έγινε πριν 6 μήνες.Δρομείς που κάνουν copy-paste το πρόγραμμα ενος πιο καλού δρομέα και προπονήσεις που μετατρέπονται σε αγώνες...Το κακό είναι οτι υπάρχουν πολλοι τραυματισμοί λόγω υπερπροπόνησης.



Συμφωνούμαι διαφωνώντας τουλάχιστον για το στόχο που είναι το τρέξιμο με ασφάλεια.
Παράδειγμα σημερινό από την προπόνηση μου,για λόγο πολύ σοβαρό η μόνη ώρα που μπορούσα να τρέξω σήμερα ήταν 5 με 7.30 το πρωί.Η πρόπονηση βγήκε με 5.29 ρυθμό και 144 παλμούς avg .Πριν μια βδομάδα με 5.52 και 141 παλμούς.Η διαφορά ήταν ένα μικρό μέρος ότι πηγα ποιο γρήγορα και ίσως ότι μπαίνω στην τελική ευθεία ,αλλά αυτό που με έκανε να νιώθω ότι πετάω ήταν ότι έτρεχα σε θερμοκρασία 10 βαθμών ποιο χαμηλή.
Στο 5.29 αν έκανα την προπόνηση το μεσημέρι ,όπως ήταν αρχικά προγραμματισμένη νομίζω οτι θα άγγιζα τους 150 με την ζέστη και την υγρασία.
Για μια προπόνηση δεν τρέχει τίποτα,αν όμως όλες οι προπονήσεις γίνονται με γνώμονα το χρονόμετρο και έχοντας υπόψιν τον καιρό του περασμένου μήνα στην καλύτερη περίπτωση στον αγώνα πηγαίνεις με λάθος δεδομένα.
υ.γ πήγα με ελαφρώς αυξημένους παλμούς μετά από συνεννόηση γιατί εκ των πραγμάτων θα έκανα 30΄λιγότερο από το προκαθορισμένο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000