Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Συναντήσεις - Προπονήσεις
 5 χιλιομετρα !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mpoumposklylo
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 09/03/2016 :  15:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους , με λενε βασιλη ειμαι 28 ετων και εδω και περιπου εναμιση μηνα εχω αρχισει και τρεχω 3 φορες την εβδομαδα . Λοιπον αρχικα ετρεχα μεχρι το πολυ 3 km σιγα σιγα ομως εφτασα στα 5 km καποιες φορες εκανα και 6 .Τωρα τα 5 km ειδα οτι μου αρεσουν και λογω αντοχης αλλα και λογω χρονου μιας και δεν ηθελα παρα πολυ ωρα . Αρχικα θυμαμαι εκανα 36 λεπτα περιπου , σημερα που μιλαμε κανω 28.20 μεχρι και 29 . Και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια μεθοδος για να βελτιωσω το χρονο αυτο ? Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι να δω αν θα μπορουσα να κανω καποια στιγμη 5 λεπτα τα 1000 μετρα δηλαδη εναν χρονο στα 25 λεπτα συνολο . Τελος να σας πω οτι ειμαι 86 κιλα με υψος 1.75 και απλα παω στο γηπεδο κανω ενα-δυο γυρους ζεσταμα διατασεις τρεχω 5 η 6 χλμ . διατασεις και σπιτι !
Περιμενω τις προτασεις σας
Ευχαριστω !

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  16:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου φίλε, εύκολο αυτό που ζητάς αλλά δεν γίνεται σε δυο τρεις μήνες από σήμερα. Από τις 3 φορές που τρέχεις, τη μία σταδιακά ανέβασε την απόσταση, μέχρι τα 10 χλμ. Σταδιακό ανέβασμα, μέχρι 10% της ώρας που τρέχεις αλλά να τρέχεις χαλαρά. Στη δεύτερη προπόνηση, μετά το ζέσταμά σου, κάνε ένα γύρο γρήγορο, όχι όμως μέχρι να σκας και δυο γύρους χαλαρά. Σιγά σιγά θα κάνεις έναν γρήγορο και έναν αργό. Να τελειώνεις με δυο τρεις γύρους χαλαρά. Στην τρίτη σου προπόνηση, πάλι μετά το ζέσταμα, θα προσπαθείς να βελτιώνεις το χρόνο σου στα 5 χλμ. Αν μια μέρα δεν έχεις όρεξη, τρέξτα χαλαρά και τσιτώνεις την άλλη βδομάδα. Και τα κιλά σου νομίζω πως είναι αρκετά. Αυτά για αρχή και καλή επιτυχία!

ΥΓ. Προπονητής έπρεπε να γίνω ο πστης..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  17:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποιο πρόγραμμα για αρχάριους. Έτσι ξεκίνησα και εγώ πριν από 1.5 χρόνο

https://my.asics.com/gr/el-gr
https://runkeeper.com/search/fitness-classes/running


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mpoumposklylo
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2016 :  14:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! skrivi αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις στις 3 μέρες προπονήσεων να βελτιώνω στην πρώτη την απόσταση, στην δεύτερη την τεχνική και στην τρίτη την ταχύτητα. Έτσι δεν είναι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2016 :  17:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου φίλε! Ναι, τη μία φορά να κοιτάς να τρέχεις λίγο παραπάνω σε απόσταση, την άλλη ένα γύρο κάπως γρήγορο και πολύ δύο αργούς με προοπτική να γίνει ένα προς ένα και την τρίτη προπόνηση τρέχα για να πλησιάζεις ή να ξεπερνάς το ρεκόρ σου, όχι αναγκαστικά κάθε βδομάδα, δύο φορές το μήνα αν βαριέσαι κάθε βδομάδα. Τις άλλες φορές τρέχε χαλαρά αυτά τα 5 χλμ. Και αυτά που είπε ο φίλος από πάνω θα σε βοηθήσουν και πιο συγκεκριμένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000