Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 διατασεις .πριν η μετα ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2016 :  22:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε n1kcha,
Εντάξει για τον σκύλο μπορεί να έκανε πλάκα, αλλά και εγώ με χιουμοριστική διάθεση απάντησα :)

Όμως το επιχείρημα έχει γραφτεί και αλλού στα σοβαρά. Δηλαδή τα ζώα στην φύση τρέχουν, αλλά δεν κάνουν διατάσεις. Άρα οι διατάσεις δεν χρειάζονται.

Το link που "μιλάει αναλυτικά και σοβαρά για το θέμα" το διάβασα, όσο μπόρεσα τουλάχιστον γιατί κάπου με κούρασε, γενικότητες, και επαναλήψεις και πράγματα που αυτός τα θεωρεί δεδομένα, εγώ όμως όχι.

πχ γράφει στο ξεκίνημα stretching is one of the worst activities you can partake in

Ακραίο δεν νομίζεις; Για δεκαετίες όλοι οι αθλητές έκαναν μία από τις χειρότερες(!) δραστηριότητες.
Να μου πεις ότι δεν βελτιώνει την ταχύτητα και τις επιδόσεις άντε να το δεχτώ, παρόλο που και αυτό θέλει συζήτηση, αλλά μία από τις χειρότερες (!) δραστηριότητες.

Αφού όμως έχεις την (σεβαστή) άποψη ότι οι διατάσεις είναι άχρηστες, εάν είναι εύκολο πες μου το εξής:
Στους περισσότερους τραυματισμούς (ή και σε όλους, απλά δεν είμαι ειδικός), που αφορούν μυείς, από ότι ξέρω οι προτεινόμενες ασκήσεις για αποκατάσταση είναι ενδυνάμωση στο συγκεκριμένο σημείο και ευλυγισία (διατάσεις).
Εκτός και εάν έχει αλλάξει και αυτό, αλλά δεν το έχω δει..

Εάν λοιπόν μία περισσότερη ευλυγισία είναι ζητούμενο στην αποκατάσταση (γενικά μιλάω, μην μου αναφέρεις περιπτώσεις που μπορεί να μην είναι ακριβώς όπως τα γράφω, δεν είμαι γιατρός)
τότε γιατί, μία κάπως περισσότερη ευλυγισία των μυών γιατί να μην βοηθάει (έστω και λίγο) στην πρόληψη κάποιων έστω τραυματισμών;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2016 :  23:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[Ποσο καιρό εκανε να περασει το σύνδρομο μετα τις διατασεις;οταν τρεχατε τσιμπουσε λιγο στο σημείο του γλουτου-μεσης;
Ευχαριστώ

quote]Originally posted by v_run

Μεγάλο μέρος της επιχειρηματολογίας είναι φαινόμενο placebo
Εάν έχω πειστεί ότι οι διατάσεις κάνουν καλό, εάν δεν κάνω, όλα μου φταίνε και άρα επιβεβαιώνω ότι πρέπει να κάνω.
Εάν έχω πειστεί ότι δεν κάνουν καλό, μου συμβαίνει το αντίθετο.

Και πολλά από τα παραπάνω είναι φθηνά λογοπαίγνια. πχ The day I see my dog holding a static stretch is the day I’ll start stretching too.
Άρα όταν δείτε σκύλο να τρέχει ξαφνικά μόνος του μαραθώνιο, τότε ξεκινήστε και εσείς να το κάνετε, αλλιώς όχι, δεν πρέπει...

Εγώ κλίνω στο ότι πρέπει να γίνονται. Επιχειρήματα;

Πριν χρόνια έπαθα σύνδρομο απιοειδούς μυός, πήγα σε γιατρό, δεν το διέγνωσε, αντιφλεγμονώδη, πόνοι κλπ για κάνα μήνα. Διατάσεις στο σημείο (τις συγκεκριμένες είναι πιο εξειδικευμένες, οι περισσότεροι δεν τις κάνουμε, σε μία 2 φορές ο πόνος καθάρισε, ως δια μαγείας. Εάν έκανα από τα πριν υποθέτω ότι θα το είχα αποφύγει.
Άλλο: χωρίς διατάσεις το πόδι σου μπορεί να "ανοίξει" πχ 50 μοίρες. Με διατάσεις πχ 90 μοίρες.
Να δεχτώ ότι καλύτερο για το τρέξιμο είναι το πρώτο;
Προσωπικά όχι, προτιμώ το δεύτερο.
Προφανώς η όποια διαφορά στο αποτέλεσμα είναι μικρή και σίγουρα μικρότερη από αυτή που όλοι μας θεωρούμε (placebo)

[/quote]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2016 :  19:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1-2 εβδομάδες "τσιμπούσε" αλλά με φθίνουσα ένταση
Σε εμένα πόναγε στο πίσω μέρος του ποδιού κάτω από τους γλουτούς, και σχεδόν εως το πίσω μέρος του γόνατου, στην μέση δεν αισθανόμουν τίποτα.


[quote]Originally posted by KostasVer

[Ποσο καιρό εκανε να περασει το σύνδρομο μετα τις διατασεις;οταν τρεχατε τσιμπουσε λιγο στο σημείο του γλουτου-μεσης;
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2016 :  19:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκινησα επιτελους να τρεχω χωρις πονους,απλα με ελαφρυ τσιμπιμα στους γλουτους απο την Παρασκευη.Μεσα σε αυτες τις 2 βδομαδες κανατε μονο ελευθερο τρεξιμο η βαλατε και διαλειματικη-τεμπο;




quote:
Originally posted by v_run

1-2 εβδομάδες "τσιμπούσε" αλλά με φθίνουσα ένταση
Σε εμένα πόναγε στο πίσω μέρος του ποδιού κάτω από τους γλουτούς, και σχεδόν εως το πίσω μέρος του γόνατου, στην μέση δεν αισθανόμουν τίποτα.


[quote]Originally posted by KostasVer

[Ποσο καιρό εκανε να περασει το σύνδρομο μετα τις διατασεις;οταν τρεχατε τσιμπουσε λιγο στο σημείο του γλουτου-μεσης;
Ευχαριστώ



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2016 :  21:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι σε έχει πιάσει άγχος για να τρέξεις
Όχι ότι και εγώ ήμουν αλλιώς..
Κάνε 2-3 χαλαρά τρεξίματα και βλέπεις..
Κάνε μετά ένα μικρό τέμπο 5-6 Km θα καταλάβεις..

Νομίζω ότι αφού έφυγαν οι πόνοι, κάθε μέρα θα είσαι καλύτερα, σε εμένα έτσι λειτούργησε..


Περαστικά!


quote:
Originally posted by KostasVer

Ξεκινησα επιτελους να τρεχω χωρις πονους,απλα με ελαφρυ τσιμπιμα στους γλουτους απο την Παρασκευη.Μεσα σε αυτες τις 2 βδομαδες κανατε μονο ελευθερο τρεξιμο η βαλατε και διαλειματικη-τεμπο;




quote:
Originally posted by v_run

1-2 εβδομάδες "τσιμπούσε" αλλά με φθίνουσα ένταση
Σε εμένα πόναγε στο πίσω μέρος του ποδιού κάτω από τους γλουτούς, και σχεδόν εως το πίσω μέρος του γόνατου, στην μέση δεν αισθανόμουν τίποτα.


[quote]Originally posted by KostasVer

[Ποσο καιρό εκανε να περασει το σύνδρομο μετα τις διατασεις;οταν τρεχατε τσιμπουσε λιγο στο σημείο του γλουτου-μεσης;
Ευχαριστώ





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2016 :  22:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρησιμοποιησατε κατα την διαρκεια της αποκαταστασης αντιφλεγμονωδη χαπια-αληφες ή καποια θερμαντικη κρεμα;Οταν ξεκινησατε ξανα το τρεξιμο βαζατε κατι στην περιοχη ή απλα ζεσταμα-προγραμμα-αποθεραπια;(μαζι με διατασεις)

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!




quote:
Originally posted by v_run

Νομίζω ότι σε έχει πιάσει άγχος για να τρέξεις
Όχι ότι και εγώ ήμουν αλλιώς..
Κάνε 2-3 χαλαρά τρεξίματα και βλέπεις..
Κάνε μετά ένα μικρό τέμπο 5-6 Km θα καταλάβεις..

Νομίζω ότι αφού έφυγαν οι πόνοι, κάθε μέρα θα είσαι καλύτερα, σε εμένα έτσι λειτούργησε..


Περαστικά!


quote:
Originally posted by KostasVer

Ξεκινησα επιτελους να τρεχω χωρις πονους,απλα με ελαφρυ τσιμπιμα στους γλουτους απο την Παρασκευη.Μεσα σε αυτες τις 2 βδομαδες κανατε μονο ελευθερο τρεξιμο η βαλατε και διαλειματικη-τεμπο;




quote:
Originally posted by v_run

1-2 εβδομάδες "τσιμπούσε" αλλά με φθίνουσα ένταση
Σε εμένα πόναγε στο πίσω μέρος του ποδιού κάτω από τους γλουτούς, και σχεδόν εως το πίσω μέρος του γόνατου, στην μέση δεν αισθανόμουν τίποτα.


[quote]Originally posted by KostasVer

[Ποσο καιρό εκανε να περασει το σύνδρομο μετα τις διατασεις;οταν τρεχατε τσιμπουσε λιγο στο σημείο του γλουτου-μεσης;
Ευχαριστώ







Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2016 :  21:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρησιμοποίησα αντιφλεγμονώδη και ταυτόχρονα σταμάτησα το τρέξιμο.
Δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα. Μετά από 3 εβδομάδες που δοκίμασα να ξανατρέξω ήταν σαν να έκανα μία τρύπα στο νερό. Ο πόνος ανυπόφορος.

Μετά διάβασα για το σύνδρομο του απιοειδούς και μόνο με διατάσεις το πρόβλημα λύθηκε.
Κρέμες δεν νομίζω να κάνουν κάτι..

Ελπίζω να βοήθησα.

quote:
Originally posted by KostasVer

Χρησιμοποιησατε κατα την διαρκεια της αποκαταστασης αντιφλεγμονωδη χαπια-αληφες ή καποια θερμαντικη κρεμα;Οταν ξεκινησατε ξανα το τρεξιμο βαζατε κατι στην περιοχη ή απλα ζεσταμα-προγραμμα-αποθεραπια;(μαζι με διατασεις)

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!




quote:
Originally posted by v_run

Νομίζω ότι σε έχει πιάσει άγχος για να τρέξεις
Όχι ότι και εγώ ήμουν αλλιώς..
Κάνε 2-3 χαλαρά τρεξίματα και βλέπεις..
Κάνε μετά ένα μικρό τέμπο 5-6 Km θα καταλάβεις..

Νομίζω ότι αφού έφυγαν οι πόνοι, κάθε μέρα θα είσαι καλύτερα, σε εμένα έτσι λειτούργησε..


Περαστικά!


quote:
Originally posted by KostasVer

Ξεκινησα επιτελους να τρεχω χωρις πονους,απλα με ελαφρυ τσιμπιμα στους γλουτους απο την Παρασκευη.Μεσα σε αυτες τις 2 βδομαδες κανατε μονο ελευθερο τρεξιμο η βαλατε και διαλειματικη-τεμπο;




quote:
Originally posted by v_run

1-2 εβδομάδες "τσιμπούσε" αλλά με φθίνουσα ένταση
Σε εμένα πόναγε στο πίσω μέρος του ποδιού κάτω από τους γλουτούς, και σχεδόν εως το πίσω μέρος του γόνατου, στην μέση δεν αισθανόμουν τίποτα.


[quote]Originally posted by KostasVer

[Ποσο καιρό εκανε να περασει το σύνδρομο μετα τις διατασεις;οταν τρεχατε τσιμπουσε λιγο στο σημείο του γλουτου-μεσης;
Ευχαριστώ









Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2016 :  21:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας διαβάζω προσεκτικά και τείνω προς τις μη διατάσεις. Σε κάθε περίπτωση, για προπόνηση ή αγώνα από 20 χλμ και πάνω δεν κάνω ποτέ διατάσεις μετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2016 :  17:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@v_run
Βρήκα ένα πολύ καλό άρθρο του Phil Maffetone που παρουσιάζει όλα τα τελευταία επιστημονικά δεδομένα για το θέμα.

Περιληπτικά:
α)Έχει δειχθεί σε μελέτες παρατήρησης ότι αυτοί που κάνουν διατάσεις έχουν περισσότερους τραυματισμούς στους επίμαχους μύες (χωρίζουν τους αθλητές σε 2 γκρουπ και τους παρακολουθούν για ένα διάστημα)

β)Οι διατάσεις προκαλούν ελάττωση της δύναμης του μυός. Αυτό έχει δειχθεί σε μελέτες με πραγματικές μετρήσεις (electromyographic, dynamometer, mechanomyographic)

γ)Λόγω τις πολυπλοκότητας του νευρικού συστήματος δεν επηρεάζονται αρνητικά μόνο οι μύες στους οποίους κάνουμε διατάσεις αλλά και άλλοι. πχ αν κάνουμε διατάσεις στους μύες του ενός ποδιού τα ίδια συμπτώματα αδυναμίας θα παρουσιάσουν και οι μύες του άλλου ποδιού που δεν κάνουμε διατάσεις (εκπληκτικό!)

δ)Μερικές μελέτες δείχνουν αύξηση της ελαστικότητας του μυός αλλά δεν υπολογίζουν πιο είναι το κόστος σε τραυματισμούς.

ε)Οι έρευνες στην μεγάλη τους πλειοψηφία είναι αρνητικές για το streching αλλά είναι δύσκολο να περάσει άμεσα αυτό το μήνυμα στον κόσμο λόγω καλά θεμελιωμένων αντιλήψεων


Νομίζω αξίζει να διαβαστεί από τους ενδιαφερόμενους:
http://philmaffetone.com/stretching/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000