Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τραυματισμός στο γόνατο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

field
Newbie Forum Runner



20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/04/2016 :  20:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δρομείς καλησπέρα! Τρέχω μαραθώνιο σε μία βδομάδα και μου έχει βγει ένας πόνος στο γόνατο όταν τρέχω περίπου 40 λεπτά. Δεν είχα ποτέ κανένα τραυματισμό στο γόνατο. Θέλω να καταφέρω να τον τρέξω. Ο ένας γιατρός μου είπε λαγονοκνημιαία, άλλος δεν μπορεί να καταλάβει χωρίς μαγνητική, και έτσι δεν έβγαλα άκρη. Έχετε να μου προτείνετε κανένα γιατροσόφι; Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι που να είναι αποτελεσματικό και να με βοηθήσει να μην πονάω; Ξέρω ότι δεν είναι το πιο σωστό αλλά... Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2016 :  20:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ταινία δίνει πόνο ακριβώς εδώ:



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Baladoros
Forum-Runner

78 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2016 :  20:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.αν ειναι λαγοκνημιαια δεν υπαρχει γιατροσόφι.δυστυχως ξεχνάς τον αγωνα.ισως χρειαστείς φυσικοθεραπείες.αν τρέξεις ή δεν θα τερματισεις ή θα το κανεις χειρότερα.συγνωμη που στα λεω λιγο ωμά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2016 :  21:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ΣΤΛΤ είναι κάτι που θα εμφανιστεί στους 5/10 αρχαρίους δρομείς. Αυτό βάσει στατιστικής στις ΗΠΑ.
Δεν πρόκειται ακριβώς για τραυματισμό αλλά είναι ουσιαστικά η διαδικασία ενδυνάμωσης της συγκεκριμένης περιοχής.
Σε αυτές τις περιπτώσεις θέλει μια κάποια προσοχή και απαιτεί έως και σεβαστό χρονικό διάστημα επανόδου.
Σε δρομείς όμως οι οποίοι έχουν πλέον χλμ στα πόδια τους, τις περισσότερες φορές εμφανίζεται σε περιόδους μεγάλου χιλιομετρικού όγκου (βλ. προετοιμασία μαραθωνίου), με το σφίξιμο όμως να είναι συνήθως προσωρινό, 3-4 ημέρες.
Σα να λέμε ότι το σύστημα βρήκε εκεί έναν αδύναμο κρίκο και ξέσπασε. Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο...
Όπως και στην περίπτωση σου, συνήθως είναι κάτι περαστικό.
Επειδή η ταινία είναι ένας ιδιαίτερα σκληρός ιστός, οι διατάσεις δεν έχουν και ιδιαίτερο νόημα, δεν κάνουν κάτι.
Άμεση επέμβαση μπορεί να γίνει μόνο με αθλητικό μασάζ, όπου ο μασέρ θα πρέπει να σε πατήσει πολύ δυνατά για να την χαλαρώσει.
Είναι πολύ πιθανό την στιγμή του πατήματος, να βάλεις τα κλάματα απ' τον πόνο!
Περαστικά, φίλε!


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

field
Newbie Forum Runner



20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2016 :  21:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μένω έκπληκτος από τις τόσο γρήγορες απαντήσεις! Εμένα με πονάει στην εσωτερική πλευρά του γονάτου αντίθετα από το σημείο που δείχνει ο echetlos στη φωτογραφία του! Μάλιστα ο ένας γιατρός ήταν πολύ σίγουρος ότι είναι λαγονοκνημιαία! Άλλοι δύο ορθοπεδικοί δεν έβγαλαν σαφες συμπέρασμα χωρίς μαγνητικη...

Edited by - field on 03/04/2016 21:30:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2016 :  21:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πες του γιατρού να αλλάξει επάγγελμα...
Δεν έχεις σύνδρομο τριβής λαγονοκνημιαίας ταινίας.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2016 :  22:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε καλησπερα. Εκανα σημερα τον πρωτο μου μαραθωνιο. Την περασμενη Κυριακη στο τελευταιο μεσαιο τρεξιμο ενοιωσα εναν οξυ δυνατο πονο στην εξωτ. πλευρα του γονατου οπου με αναγκασε στο 14 να σταματησω την προπονηση....στη διαρκεια της προετοιμασιας αλλες δυο φορες με ενοχλησε αλλα δεν ηταν δυνατος ο πονος ηταν μια ενοχληση στο ιδιο σημεια και ηταν οταν εκανα γρηγορες προπονησεις. Αφηνα δυο τρεις μερες και οταν ξανατρεχα σα να μην ειχε συμβει τιποτα.
Την Κυριακη φοβηθηκα πολυ....σκεφτηκα παει ολη η προσπαθεια....εξεταστηκα απο ορθοπεδικο δεν βρηκε κατι....μηνισκοι συνδεσμοι οκ....
Ολη την εβδομαδα μεχρι τον αγωνα: δεν ετρεξα καθολου, εβαζα παγο δυο τρεις φορες την ημερα, εκανα καποιες ισομετρικες για το γονατο και εβαζα pensaid σταγονες τρεις φορες την ημερα. Πηγα στον αγωνα σημερα πολυ σφιγμενη. Κρατησα ενα συνετο αξιοπρεπη ρυθμο. Με ενοχλησε λιγο στο 8 και μετα στο 21. Ενοχληση για λιγο που εφυγε. Ως το 25 ημουν σφιγμενη. Μετα σαν να μου λυθηκαν τα ποδια. Τερματισα πολυ ανετα χωρις ενοχληση.Το δευτερο μισο πιο γρηγορα απο το πρωτο.
Σκεψου τα παραπανω...προσαρμοσε οτι θεωρεις χρησιμο για σενα....πηγαινε στον αγωνα...ξεκινησε συνετα και αναλογως πρατεις. Αν σε πονεσει σταματα....δεν ειναι κακο. Ηδη εχεις κερδισει απο την προετοιμασια αρκετα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000