Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διαδρομές
 help-διαδρομές αθήνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kika
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/05/2016 :  11:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σε όλους!
θα είμαι αθήνα όλο σχεδόν τον Ιούλιο και μιας και δεν είμαι αθηναία, έχω προβληματιστεί με το που θα πηγαίνω για τρέξιμο.
πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά, μένω πανόρμου αλλά δεν έχω πρόβλημα να πηγαίνω αλλού καθώς θα χω πολύ ελεύθερο χρόνο!
εδώ στους αμπελόκηπους έχω ακούσει ότι το γήπεδο παναθηναικού είναι κλειστό προς το κοινό. ισχύει?
γήπεδο στη φιλοθέη υπάρχει, είναι ανοικτό?

επίσης σκεπτόμενη που θα κάνω τα long μιας και δεν έχω ιδέα, διαβάζοντας εδώ είδα για τον υμηττό. εκεί που τρέχετε? πάνω στο δρόμο του περιφερειακού με τα αυτοκίνητα??
κάτι άλλο που διάβασα είναι κάπου καλλιθέα και συνεχίζεις παραλιακή. με μετρό που κατεβαίνω δηλαδή για να αρχίσω τη διαδρομή?

πολλές ερωτήσεις το ξέρω, αλλά όποιος θέλει, ας δώσει καμιά ιδέα..

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2016 :  12:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια ωραία λύση είναι ο χώρος του ΟΑΚΑ (Ολυμπιακό στάδιο) στο Μαρούσι καθώς και το άλσος Συγγρού, πάλι στο μαρούσι. Μετακίνηση με τρένο και λεωφορείο και για τα δύο μέρη. Μπορείς να δεις τις τοποθεσίες αυτές και στο google maps .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2016 :  12:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από Αμπελόκηπους έχεις τις εξής επιλογές

Πεδίο άρεως 1.300 μετρα (όχι πολύ βράδυ)
https://connect.garmin.com/modern/course/12502471

Λυκαβηττός 2800M
https://connect.garmin.com/modern/course/12502492

παναθηναϊκό στάδιο 500M (στο πέταλο - είσοδος από αρχιμηδους)

Υμηττός (8Κ )
https://connect.garmin.com/modern/course/9927340

φιλοθέη 5K (το στάδιο είναι κλειστό)
https://connect.garmin.com/modern/course/11695300

καθώς και στο πολυτεχνείο στου Ζωγράφου.


________
Στέφανος

Edited by - papako on 25/05/2016 12:22:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2016 :  12:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε ποιό κοντινά σου, υπάρχει ο Λυκαβηττός: ο περιφερειακός ασφάλτινος για όλες τις ώρες και τα μονοπάτια καλό θα ήταν μόνο μέχρι το απόγευμα
Επίσης, προς το κέντρο υπάρχει το Ζάππειο και ο Κήπος αλλά και η διαδρομή στον πεζόδρομο της Αποστόλου Παύλου
Προς Ιλίσσια, στην Πανεπιστημιούπολη έχει γήπεδο ανοικτό 24-7 μόνο που είναι τσιμεντένιο. Επίσης, ο ασφάλτινος από Ούλωφ Πάλμε έως ψηλά την Πανεπιστημιούπολη έχει ανηφόρες

Γενικά, υπάρχουν λόφοι κλπ αλλά δε θα σου πρότεινα να μπαίνεισ βραδινές ώρες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2016 :  12:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μένοντας κυψέλη, προτείνω ανεπιφύλακτα το Αττικό Άλσος στα Τουρκοβούνια. Εσωτερικές "διαδρομές" των 700μ και 1κμ, εξωτερική του άλσους 1.4κμ και διαδρομή περιφερειακού στα 3κμ. Φυσικά η θέα και το Άλσος ειναι πανέμορφα και κίνητρο από μόνα τους. Το βράδυ τον Ιούλιο θα έχει (πολύ) κόσμο έως και 10μμ, ενώ μέχρι και 11μμ θα υπάρχουν και άλλοι δρομείς.

Edited by - denvas on 25/05/2016 12:29:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kika
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2016 :  12:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, πολλές ιδέες!!
Κάνω πρόγραμμα από τώρα! :P

Πάντως, από ότι κατάλαβα με δεδομένο τις διάφορες αποστάσεις που μου γράψατε, στα long σας, όπου και να πάτε, κάνετε γύρω-γύρω όλοι...
καμια 20άρα km βγαίνουν σε κλειστό γήπεδο, ή θα αφηνιάσω μιας και δε μπορώ αυτό το μονότονο?
δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2016 :  13:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kika

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, πολλές ιδέες!!
Κάνω πρόγραμμα από τώρα! :P

Πάντως, από ότι κατάλαβα με δεδομένο τις διάφορες αποστάσεις που μου γράψατε, στα long σας, όπου και να πάτε, κάνετε γύρω-γύρω όλοι...
καμια 20άρα km βγαίνουν σε κλειστό γήπεδο, ή θα αφηνιάσω μιας και δε μπορώ αυτό το μονότονο?
δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ..



Όσο αφορά τα τρεξίματα διαρκείας:
- Αν έχεις μεταφορικό μέσο τότε μια από τις «ιδανικές» διαδρομές είναι στον Υμηττό (σχεδόν Μέκκα των δρομέων θα έλεγα), στο σύνδεσμο που παρέθεσε ο συνφορουμίτης πιο πάνω. Απλά το σημείο που παρκάρεις βρίσκεται ακριβώς στη μέση της διαδρομής – όπως αυτή φαίνεται στο χάρτη – στην προέκταση της οδού «Αναστάσεως» (που ξεκινάει από το Χολαργό). Τα πρωινά του ΣΚ έχει πολύ κόσμο εκεί (από πολύ-πολύ νωρίς ;-))
- Στην αντίθετη περίπτωση – και αν δε θέλεις να μπλέκεις με ΜΜΕ – απλά ξεκινάς το τρέξιμο απευθείας από την περιοχή σου, περνάς μέσα από Παλαιό Ψυχικό και καταλήγεις στο Αττικός Άλσος ή στη Φιλοθέη. Στη Φιλοθέη μπορείς να κάνεις ατελείωτα χιλιόμετρα μέσα στο πράσινο, σε πολύ ήσυχους δρόμους και με πρόσβαση σε περίπτερα ή/και βρύση για ανεφοδιασμό!

Γενικά θα πρότεινα να μην εγκλωβιστείς σε γήπεδα αλλά να ασχοληθείς με το urban τρέξιμο που είναι και απείρως πιο πρακτικό! Σε ήσυχες/φλατ περιοχές όπως η Φιλοθέη μπορείς να κάνεις ακόμα και ταχύτητες!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2016 :  13:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kika

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, πολλές ιδέες!!
Κάνω πρόγραμμα από τώρα! :P

Πάντως, από ότι κατάλαβα με δεδομένο τις διάφορες αποστάσεις που μου γράψατε, στα long σας, όπου και να πάτε, κάνετε γύρω-γύρω όλοι...
καμια 20άρα km βγαίνουν σε κλειστό γήπεδο, ή θα αφηνιάσω μιας και δε μπορώ αυτό το μονότονο?
δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ..


βγαίνουν 20 στο γήπεδο... γυμνάζεις όμως πολύ την υπομονή σ και την καρτερικότητα σου... στρώνεις χαρακτήρα για μαραθώνιο και πάνω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kika
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2016 :  14:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@trexantiris : έτσι, συμφωνωνώ, urban running , είναι αυτό ακριβώς που χρειάζομαι μετά το ii-running όπου ii--> isolation island running, χαχαχ :D

@hermes, μου δίνω maximum το πολύ 20 στροφές στο γήπεδο, δεν νομίζω ότι αντέχω για παραπάνω.. και να φανταστείς έχω υπομονή γενικά, απλά δε βρίσκω νόημα σε αυτό,καμία εναλλαγή παραστάσεων..

Edited by - Kika on 25/05/2016 14:09:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RunForestRun
Newbie Forum Runner

Greece


5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2016 :  10:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για long κατεβαίνεις και παρκάρεις στο ΔΑΚ (Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο) Παλαιού Φαλήρου και από κει παίρνεις όλη την παραλιακή όσο τραβάει η ψυχή σου!!! Υπέροχη flat διαδρομή, ασφάλτινη, δίπλα από τη θάλασσα... προσοχή όμως στα αυτοκίνητα!!!

ΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000