Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 1o Μάνη Run
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/05/2016 :  11:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια εξαιρετικότατη προσπάθεια στην Μάνη το Σάββατο που πέρασε, στις 28 του μήνα! Τρεις αποστάσεις (και μια παιδική των 2.5χλμ) για όλα τα γούστα: 24χλμ τρέιλ (όπου συμμετείχε και ήρθε 1ος ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος), 13χλμ ασφάλτινα (στην πράξη ήταν λίγο κάτω από 14χλμ) και 6.5χλμ, επίσης ασφάλτινα.

Όλες οι αποστάσεις ξεκινούσαν και τερμάτιζαν στον Γερολιμένα και περνούσαν από τα γύρω χωριά της Μάνης. Ανηφόρα αρκετή, ενώ όπως δήλωσε και ο ίδιος ο Θεοδωρακάκος ειδικά για τα 24χλμ, ήταν ιδιαίτερης τεχνικής δυσκολίας (ενδεικτικά, ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 2:21 περίπου).

Προσωπικά συμμετείχα στα 13 μιας και η σύζυγος κατάγεται από ένα διπλανό χωριό, οπότε ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για ένα όμορφο διήμερο. Ομολογώ ότι η διοργάνωση αποδείχτηκε ευχάριστα παραπάνω από τις προσδοκίες μου, με πολύ καλή οργάνωση, ηλεκτρονική χρονομέτρηση, έναν πλούσιο μπουφέ με τοπικά παραδοσιακά εδέσματα και χορευτικά από την Ένωση Απανταχού Μανιατών! Όλη η τοπική κοινωνία και τα γύρω χωριά από όπου περνούσαμε, έδειχνε να είχε αγκαλιάσει τον αγώνα και μας έδιναν κουράγιο σε κάθε ευκαιρία!

Να είμαστε καλά, ελπίζω να επαναληφθεί και του χρόνου και θα κάνω ότι μπορώ για να ξανασυμμετάσχω!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...

Edited by - Koukouvagia on 31/05/2016 11:19:57

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2016 :  12:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή η πρωτοβουλία όντως, αλλά εγώ άκουσα φρικτά παράπονα και παραλείψεις, από ανθρώπους που συμμετείχαν!!!
Καταρχάς η διοργάνωση ήταν καταδικασμένη εξαρχής και κατ'εμέ ΑΚΥΡΗ & ΑΣΤΟΧΗ, που μπήκε πάνω στον Παλαιολόγειο Δρόμο που είναι δίπλα , και γίνεται πάντα εκείνη την μέρα 10 χρόνια τώρα!Αποδείχτηκε ότι δεν τους ένοιαζε να έχουν κόσμο και συμμετοχή, και προφανώς δεν τους ένοιαζε ότι ενδεχομένως θα έκαναν ζημιά σε έναν όμορο αγώνα, που γίνεται και για πολλά χρόνια!
Οπότε για μένα θεωρείται αποτυχημένος και άκυρος ως προς αυτό!Αυτοί που τον διαφήμιζαν, τον πρόβαλαν και τον διοργάνωναν ας πρόσεχαν και να μην έπεφταν στο επαναλαμβανόμενο ολίσθημα του να κάνουν ζημιά σε έναν διπλανό αγώνα!!!!

-Ως προς τα λάθη της διοργανωσης ΑΚΟΥΣΑ, ΜΟΝΟ ΑΚΟΥΣΑ γιατί δεν ήμουν εκεί, ότι η υψομετρική που ανακοινώθηκε ήταν πολύ μικρότερη από την κανονική-600μ. ανακοινωθηκαν, 1000 ήταν!
-οι δρομείς της μεγάλης διαδρομής χάθηκαν λόγω κακής σήμανσης- μάλιστα ο ένας από αυτούς ήταν και ο Θεοδωρακάκος
-τα αποτελέσματα άργησαν να βγουν-πήγε βαθιά η νύχτα, λόγω του ότι χάθηκαν πολλοί δρομείς
-φίδια πάρα πολλά φίδια αντίκρυσαν οι δρομείς στην διαδρομή!

Για να το κλείσω εδώ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ, εξάλλου δεν ήμουν εκεί για να τα δω ιδίοις όμασοι, αλλά θα σταθώ ότι στα πλαίσια του συμφέροντος αδιαφορήσαμε ότι δίπλα γινόταν ο επί 10 έτη Παλαιολόγειος Δρόμος, και ότι αν θα του κάναμε ζημιά, ΠΟΣΩΣ ΜΑΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ!!!!

Υ.Γ.:Σαν υστερόγραφο θέλω να σας πω, ότι στην ΜΑΝΗ ετοιμαζεται κάτι πολύ μεγάλο, που και θα την αναδείξει έτσι όπως πρέπει και θα γίνει έτσι ώστε να έρθει όσο περισσότερος κόσμος γίνεται....και όχι μεταξύ συγγενών, φίλων και παρατρεχάμενων!


ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2016 :  16:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδεχωμένως να συμφωνούσα σε αυτό που λες για τον Παλαιολόγειο, αν επρόκειτο για παρόμοιους αγώνες. Όμως αν δεν κάνω λάθος, ο Παλαιολόγειος είναι ασφάλτινος ημιμαραθώνιος, σωστά; Ένα τεχνικό 24άρι βουνού δεν νομίζω να προσελκύει το ίδιο κοινό. Ούτε βέβαια θα παρατήσει κάποιος τον ημιμαραθώνιο για να τρέξει 6 ή 13 χλμ...

Για την σήμανση στο 24άρι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Πάντως στις 8μιση περίπου που τερμάτησε και ο τελευταίος του 24αριού, είχε ακόμη πολυ φως! Στο 13άρι που έτρεξα, όπως και στο 6άρι που έτρεξε η ξαδέλφη της γυναίκας μου, η σήμανση ήταν μια χαρά.


Για τα φίδια... Από την στιγμή που τρέχει κάποιος στο βουνό, δεν θα πρέπει να αναμένει ότι θα τα δει; Μέρος του βουνού είναι είναι και αυτά... Και εγώ είδα στην άσφαλτο, γυρίζοντας με το αυτοκίνητο. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάτι τέτοιο να πιστώνεται ως παράλειψη της διοργάνωσης.

Προσωπικά, να επισημάνω ότι ουδεμία σχέση με τους διοργανωτές έχω, ή ανάμιξη με την διοργάνωση. Οι παρατηρήσεις μου είναι καθαρά προσωπικές, από ένα πολύ όμορφο διήμερο που πέρασα, με αφορμή έναν αγώνα δρόμου. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι άλλοι μπορεί να είχαν εντελώς διαφορετική εμπειρία (προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο).

Α, ξέχασα να αναφέρω στο 1ο μου μήνυμα ότι η διοργάνωση σε συνεννόηση με τα τοπικά ξενοδοχεία του Γερολιμένα, είχε πετύχει σημαντικές εκπτώσεις στην διανυκτέρευση για τους συμμετέχοντες.



________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...

Edited by - Koukouvagia on 31/05/2016 16:42:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2016 :  17:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Α ναι σίγουρα-δεν υπονόησα κάτι σε σχέση με σένα για τα περί διοργάνωσης!
Απλά επειδή άνοιξες το παρόν νήμα, το βρήκα σαν αφορμή να γράψω αυτά που ήθελα-τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο!


Πίστεψε με, ήταν πολλοί οι δρομείς που ήθελαν να συμμετάσχουν είτε στον ένα αγώνα, είτε στον άλλον,αλλά δυσκολεύτηκαν λόγω της ημέρας που συνέπεσαν, και ας ήταν σε διαφορετικό τερέν ο αγώνας!
όσον αφορά τα φίδια, μια πιο χειμωνιάτικη επιλογή ημερομηνίας του εν λόγω αγώνα, θα μείωνε τους κινδύνους από τα εν λόγω ερπετά, μιας και τότε πέφτουν σε χειμερία νάρκη!Αλήθεια αν δάγκωναν καποιον τι θα λέγαμε τώρα;;;
πάντως εγώ από τις φώτο που είδα μέσα στην νύχτα έγιναν οι απονομές και επαναλαμβάνω ότι άκουσα από φίλη μου ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΡΙΑ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΗΝ ΛΑΚΩΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ 22.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΔΡΟΜΕΙΣ!
Από κάποιες φώτο που είδα πάντως οι απονομές έγιναν μέσα στην νύχτα-πράγμα που ίσως αποδεικνύει ότι τελείωσαν αργά οι αγώνες!

Αυτά και σου εύχομαι και του χρόνου να είσαι καλά να συμμετάσχεις!


ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2016 :  18:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι απονομές όντως έγιναν νύχτα... Κατά τις 9μιση - 10παρά. Όμως οι τερματισμοί είχαν ολοκληρωθεί προ πολλού. Ωστόσο, από πολύ νωρίς, από τους τερματισμούς των 13χλμ είχε ανακοινωθεί ότι οι απονομές θα γίνονταν μετά τις 9.

Σε ευχαριστώ και καλή επιτυχία και στους δικούς σου αγώνες.


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2016 :  18:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ!
Να είσαι καλά!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2016 :  15:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγνώμη κιόλας αλλά ο μεγαλύτερος όγκος αγώνων βουνού γίνεται την άνοιξη και το καλοκαίρι. Να μεταφερθούν όλοι χειμώνα για να αποφύγουμε τυχόν συναντήσεις με φίδια??
Επίσης όπως είπε και παραπάνω η koukouvagia ενας ασφάλτινος αγώνας δεν έχει ουεμία σχέση με ένα 24άρι βουνού.
Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη γιατί δεν ήμουν παρών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2016 :  20:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γκρίνιες,γκρίνιες πάντα......

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000