Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Γιατί μόνο Μαγνήσιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

savasvas
Forum-Runner

Greece
86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/06/2016 :  20:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους ,

Είμαι σχετικά νέος στο χώρο του τρεξίματος και κάποιες απορίες μου μπορεί να φανούν σε κάποιους εμπειρότερους , τουλάχιστον αφελείς.
Πήγα στο φαρμακείο να αγοράσω ηλεκτρολύτες και είδα πως υπάρχουν της ίδιας εταιρείας (Lanes) και ταμπλέτες ΜΟΝΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟΥ .
Ενώ οι ηλεκτρολύτες που παίρνω περιέχουν και μαγνήσιο + νάτριο + κλπ κλπ κλπ .
Βέβαια το μαγνήσιο που περιλαμβάνεται σε μια ταμπλέτα ηλεκτρολυτών είναι 125mg , ενώ σε μια ταμπλέτα (αποκλειστικά) μαγνησίου 250mg .
Έχει να κάνει με το είδος προπόνησης που κάνουμε κάθε φορά πχ σε Long Run παίρνεις ηλεκτρολύτες , ενώ σε tempo ή διαλλειματική μαγνήσιο ;

Ευχαριστώ πολύ,
εκ των προτέρων
Σάββας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2016 :  00:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι ταμπλετες μονο μαγνησιου ειναι κυριως για εκεινους που εχουν ελλειψη μαγνησιου (κατοπιν αιματολογικων εξετασεων) ή μεγαλες απωλειες (εγκυες, εντονη αθλητικη δραστηριοτητα κλπ). Αν δεν εχεις καποια συμπτωματα ελλειψης μαγνησιου (πχ κραμπες) και οι εξετασεις σου ειναι φυσιολογικες και δεν εχεις υπερβολικο χλμ ογκο ανα εβδομαδα, δεν υπαρχει λογος να λαμβανεις συμπληρωματα μονο μαγνησιου.

Γενικα ηλεκτρολυτες εγω παιρνω 1 saltstick (χαπακι που το καταπινεις με νερο) σε αποστασεις 15-20χλμ. Αυτα ισχυουν για το χειμωνα, το καλοκαιρι πχ σημερα πηρα 2 στα 18 χλμ (στο 9 και στο 15) επειδη ειχα μεγαλες αποωλειες ιδρωτα αλλα κι επειδη εχω ηπια υπονατριαιμια (130 νατριο). Σε μαραθωνιο παιρνω 3 συνηθως. Σε οποιαδηποτε αλλη προπονηση κατω απο 15χλμ πινω μονο νερο, με την προυποθεση βεβαια πως δεν εχει τη σημερινη ζεστη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

savasvas
Forum-Runner

Greece
86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2016 :  07:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Οι ταμπλετες μονο μαγνησιου ειναι κυριως για εκεινους που εχουν ελλειψη μαγνησιου (κατοπιν αιματολογικων εξετασεων) ή μεγαλες απωλειες (εγκυες, εντονη αθλητικη δραστηριοτητα κλπ). Αν δεν εχεις καποια συμπτωματα ελλειψης μαγνησιου (πχ κραμπες) και οι εξετασεις σου ειναι φυσιολογικες και δεν εχεις υπερβολικο χλμ ογκο ανα εβδομαδα, δεν υπαρχει λογος να λαμβανεις συμπληρωματα μονο μαγνησιου.

Γενικα ηλεκτρολυτες εγω παιρνω 1 saltstick (χαπακι που το καταπινεις με νερο) σε αποστασεις 15-20χλμ. Αυτα ισχυουν για το χειμωνα, το καλοκαιρι πχ σημερα πηρα 2 στα 18 χλμ (στο 9 και στο 15) επειδη ειχα μεγαλες αποωλειες ιδρωτα αλλα κι επειδη εχω ηπια υπονατριαιμια (130 νατριο). Σε μαραθωνιο παιρνω 3 συνηθως. Σε οποιαδηποτε αλλη προπονηση κατω απο 15χλμ πινω μονο νερο, με την προυποθεση βεβαια πως δεν εχει τη σημερινη ζεστη!



Σε ευχαριστώ πολύ Elda , με βοήθησες πολύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000