Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 10ος μαραθώνιος Ηρακλής 18/92016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/09/2016 :  22:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα,κάποιος φιλος που τον εχει τρέξει αν μπορει να μου πει για το τερέν του συγκεκριμένου αγωνα.Εχω ενα θεμα με το γονατο και ειμαι αρκετα συντηρητικός στην κατηφορα.Στην παρνηθα που εχει αρκετη πετρα ζοριζομαι περισσοτερο.
Ευχαριστω

katsirof
Forum-Runner

Greece


86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2016 :  08:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τον έχω κάνει 3 φορές.
Τα 2-3 τελευταία χρόνια με κάποιες αλλαγές στην διαδρομή έχει δυσκολέψει αρκετά και πλησιάζει τον Olympus marathon...σε δυσκολία και τερέν, χωρίς βέβαια να τον φτάνει...

μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτείς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  09:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  11:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chriscross

Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.



Από που η αναχώρηση;; Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Λάρισα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  12:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αθηνα
quote:
Originally posted by vasilis dr

quote:
Originally posted by chriscross

Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.



Από που η αναχώρηση;; Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Λάρισα;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  15:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 : 09:38:46 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους

Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
--------------------------------------------------------------

Έλα ρε φίλε αν μπορείς να με αφήσεις για σουβλάκια στην Λιβαδειά και με ξανά παίρνετε στην γυρισμό για να μου πείτε και εντυπώσεις χαχαχααχα

Οικογενειακός θα πάτε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  15:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οχι,μονος μου προς το παρων
quote:
Originally posted by geopa

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 : 09:38:46 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους

Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
--------------------------------------------------------------

Έλα ρε φίλε αν μπορείς να με αφήσεις για σουβλάκια στην Λιβαδειά και με ξανά παίρνετε στην γυρισμό για να μου πείτε και εντυπώσεις χαχαχααχα

Οικογενειακός θα πάτε?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  18:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με ενδιαφερει η μετακινηση!Μενω Αγ.Παρασκευη.Που θα βολευε να συναντηθουμε και τι ωρα θα ξεκινησουμε την Κυριακη;
Ευχαριστω!


quote:
Originally posted by chriscross

αθηνα
quote:
Originally posted by vasilis dr

quote:
Originally posted by chriscross

Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.



Από που η αναχώρηση;; Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Λάρισα;



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  18:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με ενδιαφερει η μετακινηση!Μενω Αγ.Παρασκευη.Που θα βολευε να συναντηθουμε και τι ωρα θα ξεκινησουμε την Κυριακη;
Ευχαριστω!


quote:
Originally posted by chriscross

αθηνα
quote:
Originally posted by vasilis dr

quote:
Originally posted by chriscross

Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.



Από που η αναχώρηση;; Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Λάρισα;



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  21:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Κώστα,σκοπεύω να ξεκινάω γύρω στις 4:15 ούτως ώστε να είμαστε εκεί σίγουρα 1 ώρα πριν τον αγώνα για να έχουμε αρκετό χρόνο για παραλαβή αριθμών και προετοιμασία.Ειμαι Παλληνη- Ανθουσα όποτε είμαστε αρκετά κοντα και κανονίζεται εύκολα (αν το θυμαςε είχαμε συναντηθεί σε προπόνηση στην Πάρνηθα με τον trehantiri-ήμουν εκείνος με την τροφοδοσία ´χουρμάδες με επικάλυψη σοκολατας´quote]Originally posted by KostasVer

Με ενδιαφερει η μετακινηση!Μενω Αγ.Παρασκευη.Που θα βολευε να συναντηθουμε και τι ωρα θα ξεκινησουμε την Κυριακη;
Ευχαριστω!


quote:
Originally posted by chriscross

αθηνα
quote:
Originally posted by vasilis dr

quote:
Originally posted by chriscross

Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.



Από που η αναχώρηση;; Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Λάρισα;




[/quote]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  22:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 : 09:38:46 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους

Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
--------------------------------------------------------------

Έλα ρε φίλε αν μπορείς να με αφήσεις για σουβλάκια στην Λιβαδειά και με ξανά παίρνετε στην γυρισμό για να μου πείτε και εντυπώσεις χαχαχααχα

Οικογενειακός θα πάτε?






Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2016 :  10:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,τελικά θα πάμε οικογενειακως Υπάτη το ΣΚ.

Ευχαριστώ

quote:
Originally posted by chriscross

Καλησπέρα Κώστα,σκοπεύω να ξεκινάω γύρω στις 4:15 ούτως ώστε να είμαστε εκεί σίγουρα 1 ώρα πριν τον αγώνα για να έχουμε αρκετό χρόνο για παραλαβή αριθμών και προετοιμασία.Ειμαι Παλληνη- Ανθουσα όποτε είμαστε αρκετά κοντα και κανονίζεται εύκολα (αν το θυμαςε είχαμε συναντηθεί σε προπόνηση στην Πάρνηθα με τον trehantiri-ήμουν εκείνος με την τροφοδοσία ´χουρμάδες με επικάλυψη σοκολατας´quote]Originally posted by KostasVer

Με ενδιαφερει η μετακινηση!Μενω Αγ.Παρασκευη.Που θα βολευε να συναντηθουμε και τι ωρα θα ξεκινησουμε την Κυριακη;
Ευχαριστω!


quote:
Originally posted by chriscross

αθηνα
quote:
Originally posted by vasilis dr

quote:
Originally posted by chriscross

Καλημερα,αν καποιος συντρεχτης ενδιαφερεται για αυθημερον μεταβαση στην Υπατη,υπαρχουν θεσεις δισθεσιμες.



Από που η αναχώρηση;; Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Λάρισα;






[/quote]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2016 :  23:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολα ετοιμα για αυριο,πρωτη εντυπωση πολυ καλη .Ο μονος προβληματισμος η ζεστη που προβλέπετε για αυριο ειδικά στα τελευταια χιλιόμετρα. Ο Λουκας στην τεχνικη ενημερωση το τονισε αρκετα ,αν ειμαστε αφυδατωμενοι θα περασουμε δυσκολα.
Τελικα η υψομετρικη ειναι 3000μ.ισως και λιγο παραπανω.

Λεπτομερειες απο δευτετα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2016 :  16:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1oς Μαραθώνιος βουνού στο βουνό της πανέμορφης Οίτης.
Ένας αγώνας ΤΙΜΙΟΣ από ανθρώπους με μεράκι και παροχές που άξιζαν τα χρήματά τους.Ο αγώνας είναι από τους λιγότερο προβεβλημένους και αξίζει της προσοχής όλων των δρομέων που ασχολούνται με το ορεινό τρέξιμο.
Μαζί με τον φίλο Στέλιο φύγαμε με το λεωφορείο της διοργάνωσης από τον κόμβο της Ρενο και σε 3 ώρες φτάσαμε Υπάτη.Μέτά από 1 ώρα ανεβήκαμε στο χωριό για τεχνική ενημέρωση και τιμήσαμε το πάστα πάρτυ που ετοίμασαν οι γυναίκες του χωριού ,μακαρόνια ,κριθαρώτο ,χαλβά και μπύρα για το καλό.
7.30 η ώρα ήμασταν στην πλατεία της Υπάτης έτοιμοι για την εκκίνηση.Ο καιρός πολύ ζεστός και όπως μας ενημέρωσαν τα τελευταία 5 χιλιόμετρα θα ήταν πολύ δύσκολα λόγω ζέστης και υγρασίας.Λίγο ζέσταμα ποιο πολύ για το πονεμένο γόνατο μου ώστε μπει ομαλά στις ανηφόρες και έτοιμος για την εκκίνηση.
Πρωτάρης στους αγώνες βουνού πάω συνήθως προς τα πίσω ώστε να έχω κόσμο μπροστά μου στο μονοπάτι και να μην παίρνουν τα μυαλά μου αέρα.Σχετικά καλό τερέν τα πρώτα χιλιόμετρα αλλά η πρώτη σταγόνα ιδρώτα έπεσε νωρίς.Φτάνω πολύ καλά στον πρώτο και δεύτερο σταθμό με εθελοντές έτοιμους για να βοηθήσουν.Στον 2ο σταθμό μας πέρασαν ο Διαλεκτός και ένας ακόμη από το 16αρι που ξεκίνησαν 30΄αργότερα.
Όπου είχε ανηφόρα και ελαφρά κλίση πήγαινα με γρήγορα περπάτημα,έτρεχα μόνο σε ευθείες και κατηφόρες συνειδητά για να μετρήσω τις δυνάμεις μου.
Μέσα σε μονοπάτι κάτω από πυκνά δένδρα ήθελα να τρέχω μόνος χωρίς την παρουσία άλλου δρομέα,ήθελα να νοιώθω την μοναξιά του δάσους,όταν άρχισαν τα ζόρια κολλούσα πίσω από δρομείς για ασφάλεια.
Κάπου στις 11 ο ήλιος έκαιγε ,βγήκαμε πλεον σε λιβάδια και αρχίσαμε να προσεγγίσουμε την 1η κορυφή στα 1750.Εκεί κόλλησα με τον Δημήτρη που τον είχε ξανατρέξει 2 φορές και άρχισα τις απορίες.Ο δρόμος για Πύργο στα 2150 πραγματικά με κούρασε. Άρχισα να σκέφτομαι ότι έχω άλλες 2 κορυφές και το Γρεβενό που δεν συγχωρεί.Ο Δημήτρης μου λέει ότι ο Πύργος είναι κορυφή ψυχολογίας και είχε δίκιο,η Αλίκαινα μου είπε ότι είναι εύκολη σαν τερεν και αυτό που κατάλαβα εκ των υστέρων μεγάλη υπόθεση πριν ανέβεις μια κορυφή να έχει σταθμό.Μετά την Αλίκαινα κατηφορικό μονοπάτι μέχρι τις Λειβαδιές όπου στον σταθμό ήπια για πρώτη φορά ισοτονικό συν πατατάκια πισκοτάκια και παστέλι.Βάζω μια ταμπλέτα ισοτονικό στο παγούρι και έφυγα για το περίφημο Γρεβενό.

Πέρασμα 5.31 από το σημείο ελέγχου και άρχισα δειλά δειλά να προσπαθώ να εντοπίσω την κορυφή.Όσο προσέγγισα το ανηφορικό κομμάτι έβλεπα τυχερούς δρομείς να κατεβαίνουν και μου δίνουν κουράγιο.Το γεγονός ότι το στενό μονοπάτι ήταν διπλής κατεύθυνσης ήταν βάλσαμο για μας που ανηφορίζαμε,ένα αστείο μια κουβέντα συμπαράστασης ένοιωθα ότι με έσπρωχνε στην κορυφή.Στα δύσκολα τελικά φαίνεται ο αλτρουισμός του δρομέα.
Λίγο πριν την κορυφή συναντώ την 1η γυναίκα δρομέα και έπειτα από 2 λεπτά και την 2η ,φτάνω χωρίς να το καταλάβω στην κορυφή και βλέπω από πίσω τον μαλιακό και την Εύβοια.Χαιρετώ τα παιδιά και αρχίζω την κατάβαση,στην κατηφόρα έχω προβλημα και πάω σχετικά συντηρητικά μέχρι να βγω από το πετρώδες τερεν.

Πέρασμα στον έλεγχο 6.17 ,46 ΄το θηρίο σκέφτομαι πολύ καλά και κυρίως ατσαλάκωτος .Ξανά για τροφοδοσία και φύγαμε για τα 9 χιλιόμετρα κατηφόρας.Προς στιγμή έπιασα ρυθμό κάτω από 5 και ρωτάω πάλι τον Δημήτρη που τον προσπέρασα και το τι μας περιμένει.Μου λέει προς τα κάτω έχει μονοπάτι πετρώδες ,σκέφτηκα αμέσως ότι ο αγώνας είχε πολύ δρόμο και τα όνειρα για εύκολο τερματισμό πρέπει να τα ξεχάσω.
Κάθε φορά που μπαίναμε σε έντονο κατηφορικό μονοπάτι με περνούσαν σαν σταματημένο αλλά το χειρότερο απ όλα ,όσο κατηφορίζαμε το έδαφος γινόταν ποιο άγριο. Απολάμβανα την μοναξιά του βουνού μέχρι που φτάνω στον σταθμό της περδικόβρυσης. Εκεί είχε σταθεί ένα κανονικό πάρτυ με κρασιά ,κοκορέτσι ,μπιφτέκια φρούτα και ταπεινά φαγητά για δρομείς.Πίνω κοκα-κόλα τρώω λίγο καρπούζι ,παίρνω λίγο σταφύλι και φεύγω.

Ο καιρός μας έκανε την χάρη και από ζέστη που δίνανε άρχισε να φυσά έντονα και άρχισε να ρίχνει και καμιά στάλα.
Στα τελευταία 4 χιλιόμετρα κουράστηκα ψυχολογικά και οι τετρακέφαλοι δεν άντεχαν τόση πίεση και έκοψα αρκετά γιατί φοβήθηκα κάποια πτώση. Υπάτη άκουγα αλλά Υπάτη δεν έβλεπα , το ρολόι έσβησε στο 7.14 και προσπαθούσα να υπολογίσω τα μέτρα .Σε λίγο μπαίνω σε έντονη κατηφορική άσφαλτο και βλέπω και τα πρώτα σπίτια ,τερματισμός μέσα από 2 αψίδες με το χέρι ψηλά σε 7.34 .

Μετάλλιο,φώτο από τον φίλο Στέλιο νερό και βουρ στο μεγάλο βαρέλι με το παγωμένο νερό για αποθεραπεία.
Μεγάλωσα σε κάμπο,έβλεπα χαράδρα 100 μέτρων και έτρεμα και στο τέλος έφτασα να τρέχω μαραθώνιο βουνού σε κορυφές πάνω από 2 χιλιόμετρα.

Γύρισα γεμάτος, νοιώθω ότι πήρα δύναμη για τον χειμώνα,το βουνό είναι μαγεία ,τα καλύτερα έρχονται.

Συγχαρητήρια στους εθελοντές,στους συλλόγους των μικρών χωριών που είχαν την ευθύνη για κάθε ένα σταθμό και στον Λουκά για τον πανέμορφο Σαββατοκύριακο που μας προσέφεραν.
Ο αγώνας αξίζει όσο λίγοι ,οι παροχές πολλές και στις μέρες μας πρέπει όταν τους βρίσκουμε να τους τιμάμε.

Τέλος ένα ευχαριστώ στον προπονητή μου Δημήτρη Κεχαγιόγλου για την καθοδήγηση έστω και από απόσταση.
2 φορές είπα να εγκαταλείψω την προσπάθεια γιατί το γόνατο μου πονούσε αλλά όταν έβλεπα τον Δημήτρη να διασχίζει τα 1200 χιλιόμετρα της Γαλλίας με πόνους πως να κάνεις πίσω.

Υ.Γ Με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2016 :  16:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο πολλά πολλά συγχαρητήρια και χρόνος σου Super που να είχες και μεγάλους αγώνες στο βουνό!!!! Και πάλι συγχαρητήρια!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2016 :  19:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συγχαρητήρια παικταρά μου! είσαι δύναμη!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000