Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 More Mile R 66
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/12/2016 :  12:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.startfitness.co.uk/mens/footwear/neutral-cushioning/more-mile-r66-mens-running-shoes-black-mm2449.html

Cepimde param yok οπότε είπα να τα δοκιμάσω.
Ήρθαν τα παπουτσάκια χθες με Κούριερ και συνολικό κόστος 48
€. Σήμερα τα πήγα βόλτα στο γήπεδο και μου φάνηκαν αρκετά καλά και προστατευτικά για τα λεφτά τους. Σόλα από phylon (νομίζω καλύτερο υλικό από το απλό EVA) που αν και δεν μου γέμισαν το μάτι από κριτικές του παπουτσιού φαίνεται ότι έχουν αρκετή αντοχή. Πάχος σόλας πίσω 3,5 εκ εμπρός 2,5 εκ.
Κριτικές εδώ: http://www.startfitness.co.uk/mens/footwear/neutral-cushioning/more-mile-r66-mens-running-shoes-blue-mm2448.html

Η εφαρμογή του καλή και η αντιστοιχία σε νούμερα περίπου όπως τα Adidas. Ευτυχώς στον οδηγό μεγέθους υπάρχει και μέτρηση σε εκατοστά οπότε όσο είναι η πατούσα + 2,5 εκ. είναι αυτό που χρειάζεται.
Για χοντροπάπουτσο είναι σχετικά ελαφρύ στα 320 γραμ το καθένα.
Πληροφορίες για το phylon εδώ: http://www.dosole.com/index.phhttp://www.dosole.com/index.php/articles/about-soles/item/176-what-is-phylon-solewhat-material-of-phylonp/articles/about-soles/item/176-what-is-phylon-solewhat-material-of-phylon

Εντάξει δεν είναι HOKA είναι όμως 1 τίμια αγορά για 48€ και παραλαβή με Κούριερ!!!! Από το να πάρεις κάποιο φτηνό παπούτσι με EVA νομίζω είναι καλή επιλογή.
Περισσότερα όταν βγουν στον δρόμο.
Άλλος έχει εμπειρία;


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2016 :  12:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξερεις αν κανουν για υπερπρηνισμο ??

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2016 :  13:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, το site που αναφέρεις για το υλικό phylon όντως προκρίνει το phylon σε σχέση με το eva με μεγάλη διαφορά.

Η αγορά σου φαίνεται πολύ καλή και θα θέλαμε τη γνώμη σου όταν τα δοκιμάσεις σε άσφαλτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2016 :  15:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα παπούτσια εσωτερικά έχουν στήριξη καμάρας. Τώρα αν είναι αρκετή δεν ξέρω εξαρτάται από την κάθε πατούσα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2016 :  22:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φαίνεται πολύ καλή καλή αγορά και θα περιμένουμε από τον Βασίλη να μας ενημερώσει για τα του παπουτσιού και στην πράξη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2017 :  15:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας τρέξει περίπου 100 χλμ (αποστάσεις από 7 έως 16 χλμ) με αυτά τα παπούτσια δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος από την αγορά μου. Αρχινάω από την εφαρμογή στο πόδι που δεν με προβλημάτισε καθόλου. Πιάνει καλά όλη την πατούσα και ας είναι 0,5 εκ μεγαλύτερο από όσο θα το ήθελα. Τρέχοντας το παπούτσι δεν ακούγεται (όπως άλλα αντίστοιχής ή και μεγαλύτερης τιμής) ενώ η σόλα αν και φαινόταν ότι δεν θα αντέξει (λόγω μαλακού υλικού) μάλλον με διαψεύδει. Υπάρχει φθορά αλλά δεν είναι έντονη. Και βέβαια αν το παπούτσι φτάσει στα 1000 χλμ τα λεφτά του τα έχει βγάλει με το παραπάνω.
Η εσωτερική σόλα είναι σαν αυτές που πουλάνε σε μαγαζιά με μαξιλαράκι στην καμάρα και στρόγγυλη ενίσχυση στη πτέρνα. Για ουδέτερο πάτημα πολύ καλός ο πάτος. Αν κάποιος φοράει πάτους εύκολα γίνεται η αλλαγή ενώ αν επιθυμείτε μεγαλυτερη στήριξη και δεν έχετε πάτους, απλά ενισχύστε με κάτι πρόσθετο την περιοχή κάτω από το μαξιλαράκι. Εγώ πχ που το αριστερό πρηνίζει περισσότερο από το δεξί πειραματίστηκα με κομμάτια λάστιχο που έκοψα και προσάρμοσα. Αυτά τα πουλάνε με το μέτρο. Άλλο υλικό θα μπορούσε να είναι ο πάτος σαγιονάρας που είναι και ευκολοδούλευτος. Δεν είναι δύσκολο να βρείτε το κατάλληλο ύψος για την καμάρα σας και να κατασκευάσετε την ανάλογη στήριξη.
Είναι αρκετά προστατευτικό και μαλακό σαν αίσθηση και νομίζω ότι αρχάριους ή και βαρύτερους δρομείς θα τους βολέψει. Είτε έτρεχα με 6΄/χλμ είτε με 4:50΄/χλμ η αίσθηση δεν υπολείπεται ακριβότερων παπουτσιών. Νομίζω όμως ότι και αυτούς που τρέχουν αρκετά χλμ και θέλουν ένα καλό και φτηνό παπούτσι το R 66 είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Ως νούμερο επιλέξτε το αντίστοιχο της asics.
Με κάποια επιφύλαξη να γράψω ότι τα πόδια μου δεν κρυώναν γεγονός που σημαίνει ότι το καλοκαίρι ίσως να είναι περισσότερο ζεστά. Τα πόδια όμως φαίνεται να αναπνέουν επαρκώς.
Τέλος αυτό που μένει είναι η αντοχή του παπουτσιού στο χρόνο που βέβαια δεν είναι της παρούσης.
Παπούτσια του έτρεχα στο παρελθόν: asics nimbus/kayano/cumulus, NB 1063, nike vomero/pegasus, saucony ride.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 04/01/2017 15:57:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2017 :  14:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας διανύσει λίγο πάνω από 500 χλμ μόνο καλά λόγια έχω να πω για αυτά τα παπούτσια. Κατά βάση τρέχω 10αρια αλλά και σε αποστάσεις μέχρι 20 χλμ πολύ καλά ανταποκρίθηκαν. Εξακολουθούν να διατηρούν την άνεση και την προστασία του χονδροπάπουτσου μέχρι σήμερα ενώ η φθορά στη σόλα δεν εμπνέει ανησυχία ότι σε άλλα τόσα χλμ θα παραδώσει πνεύμα. Φυσιολογική φθορά στην σόλα παρουσιάστηκε μόνο στα σημεία που πατάει η πατούσα όπως γίνεται σε όλα τα παπούτσια. Φθορές στο πάνω μέρος(κλωστές, ανοίγματα, ξεκολλήματα, σκισίματα κλπ) δεν υπάρχουν ενώ και σε απλούς χωματόδρομους ανταποκρίθηκαν καλά όπως και κάθε αντίστοιχο παπούτσι δρόμου. Σε δρόμο βουνού δεν το δοκίμασα όμως δε νομίζω ότι εκεί θα αντέχανε για πολύ λόγω του ότι δεν υπάρχει κάτι να προφυλάξει το απροστάτευτο phylon από τα κατσάβραχα. Επίσης η εσωτερική σόλα δεν έχει χάσει μέχρι σήμερα την προστασία της στην περιοχή της καμάρας.
Όπως ξαναέγραψα για γρήγορους ρυθμούς αρχάριου (04:30-05:00) δεν δυσκολεύουν παρά το μέγεθός τους. Εναλλαγή με asics volt 33, αν και δεν είναι συγκρίσιμα, τα asics είχαν πιο γρήγορη αίσθηση όμως θα προτιμούσα την άνεση των more mile.
Τελικά θα έλεγα ότι για μένα ήταν πραγματικά έκπληξη η τιμή σε σχέση με την απόδοσή τους.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2017 :  14:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2017 :  14:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και πλέον είναι στα 30€ !!!! (προ μεταφορικών).

Μπορεί να κάνω την απόπειρα και μετά από αυτά που διάβασα στο site σκέφτομαι να πάρω το UK 9,5 9 δηλαδή μισό νούμερο μικρότερο από αυτό που φοράω σε asics, Adidas και hoka!

Edited by - Aroulio on 26/05/2017 14:56:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2017 :  21:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα παρήγγειλα πριν 2 περίπου εβδομάδες και ήρθαν χθες.
Σήμερα τα δοκίμασα σε 12άρι στον Υμηττό.
Τίμια αγορά και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Δεν χρειάζεται να πληρώνω μια περιουσία, όταν έχω τη δυνατότητα και για 2ο ζευγάρι.

https://connect.garmin.com/modern/activity/2356652257


Ο gargadua Βασίλης έκανε σωστή κριτική.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daydreamer
Forum-Runner

Greece
90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2017 :  13:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Hmm, τα αγόρασα κι εγώ. Εξαιρετική τιμή και μου φαίνεται ok το παπούτσι για την τιμή αυτή (μου πήγε 25 λίρες). Όμως δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε, ίσως να φταίει πως έχω επίσης Nimbus 19 και Triumph ISO 3, άρα η σύγκριση μάλλον δεν είναι και πολύ δίκαιη.

Το πρόβλημα που έχω δει μέχρι στιγμής είναι πως η γλώσσα του παπουτσιού βγάζει χρώμα, ευτυχώς μαζί με το παπούτσι πήρα και κάτι φθηνές κάλτσες More Mile και έτσι δεν μαύρισα κάποιες πιο ακριβές και αγαπημένες. Δεν είναι βέβαια κάτι που έχει να κάνει με τη λειτουργία του καθαυτή, όμως δίνει μια εικόνα της ποιότητας κατασκευής/υλικών.

Όπως είπα δεν με έχει ενθουσιάσει μέχρι στιγμής, αλλά προς το παρόν έχω κάνει περίπου 12 χλμ μόνο με αυτά, μισά σε στίβο και μισά σε άσφαλτο/πεζοδρόμιο.

Για το νούμερο θα συμφωνήσω πως θέλει είτε το ίδιο είτε μισό νούμερο μικρότερο από Asics (το οποίο εγώ δεν το έκανα και έτσι μου φαίνονται και λίγο μεγάλα στο πόδι τώρα μιας και κατέληξα σε μισό νούμερο μεγαλύτερο από το Nimbus μου)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexnek
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2017 :  09:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους κ χρόνια πολλά. Μια ερώτηση. Στα hoka είμαι 45 1/3. Τι νούμερο να διαλέξω στα moremile;
Σας ευχαριστώ πολύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2017 :  16:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το παπούτσι αποτελεί απλά 1 τίμια αγορά καθότι είναι αρκετά πιο προστατευτικό από ακριβότερα μοντέλα. Το θεωρώ την καλύτερη λύση όταν δεν θέλεις να διαθέσεις πολλά χρήματα. Προφανώς όταν δεν υπάρχει το οικονομικό ζήτημα αυτή η επιλογή δεν είναι η πιο ενδεδειγμένη.
Τέλος δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο το nimbus πχ (τα είχα στο παρελθόν)με την 3πλασια τιμή αποτελεί 1 τίμια αγορά και όχι 1 τίμιο πιασοκ@λυμα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2017 :  10:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by alexnek

Καλημέρα σε όλους κ χρόνια πολλά. Μια ερώτηση. Στα hoka είμαι 45 1/3. Τι νούμερο να διαλέξω στα moremile;
Σας ευχαριστώ πολύ.



Χρόνια πολλά!
Το ίδιο μέγεθος φοράω και εγώ και έχω το R66 σε μέγεθος 44.5 UK 10.5.
Είναι μια τίμια πρόταση για τα λεφτά τους.

όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2017 :  11:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φορώντας UK 10 σε asics, adidas και hoka (clifton 2) στα R66 είμαι οκ στο UK 9.5
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000