Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Τρέξιμο το χειμώνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

dimitrisdsg7
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/12/2016 :  12:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά τώρα το χειμώνα με το κρύο τρέχω σε θερμοκρασίες από 2-3 βαθμούς κελσίου έως 10-11. Φοράω ένα κοντομάνικο dry fit μπλουζάκι από μέσα, από πάνω ένα μακρυμάνικο dry fit (τεχνικό) και από πάνω ένα λεπτό lightweight jacket για τρέξιμο.Έχω επίσης λεπτά γάντια running και headband για μέτωπο και αυτιά κυρίως. Εννοείται ότι εκεί που τρέχω αν τύχει και φυσάει τότε κρυώνω στο σώμα ακόμα και αν έχω ζεσταθεί στο τρέξιμο (λίγο βέβαια αλλά κρυώνω) εκτός και αν τρέξω πολύ ώρα και ζεσταθώ πολύ καλά. Όμως λόγω έλλειψης χρόνου κάνω συνήθως 5 με 6 χλμ και δεν προλαβαίνω να ζεσταθώ τόσο πολύ ώστε να μην κρυώνω. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξής: Ντύνομαι σωστά ή χρειάζεται κάποιο άλλο είδος ρουχισμού; Κάποιοι ας πούμε λένε ότι το λεπτό το jacket από πάνω (το πολυεστερικό) δεν κάνει τίποτα και ότι είναι καλύτερο να φοράω ένα jacket τύπου soft shell. Με κάτι τέτοιο όμως δε θα ιδρώνω μετά από λίγο; Επίσης μήπως να βάζω δύο μακρυμάνικα από μέσα αντί για ένα κοντό και ένα μακρυ;

The Bringer of Rain

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2016 :  15:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνεις δοκιμές με διάφορα ρούχα σε διάφορες συνθήκες και θα βρεις τι σου ταιριάζει.
Εγώ με το που σηκώνομαι από τη καρέκλα ιδρώνω που λέει ο λόγος.
Λογικό είναι να μη προλαβαίνεις να ζεσταθείς,διατάσεις μπορείς να κάνεις και μετά από το ζεστό ντους.
Το ζητούμενο είναι να μη κρυολογήσουμε.

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrisdsg7
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2016 :  16:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Μάλλον θα πρέπει να κάνω δοκιμές αλλά με βλέπω να συνεχίζω να ντύνομαι όπως μέχρι τώρα. Για κάτω ποια ειναι η γνώμη σου; Κολάν, σορτς ή κάποια λεπτή πολυεστερική φόρμα;

The Bringer of Rain
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2016 :  20:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε θερμοκρασίες από 3-8 βαθμούς αυτές τις μέρες δηλαδή φοράω κοντό κολάν για εσώρουχο με φόρμα λεπτή αλλά ζεστή (μια Ronhill).
Και μιά φορά δοκίμασα χοντρό μακρύ κολάν (νομίζω ποδηλατικό).
Εντάξει ήταν όλες τις φορές,άλλοι τρέχουν και με σορτς στο ψωφόκρυο.
Ότι και να βάλω το μουσκεύω οπότε πρέπει να έχω αλλαξιά κοντά μου ή το αυτοκίνητο για να την κάνω πριν κρυώσω.
Τις διατάσεις τις κάνω στο σπίτι τις περισσότερες μετά το ζεστό ντους ,εκτός και αν υπάρχει κλειστός χώρος εκεί που τρέχω όπως στο στάδιο.

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

todor
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2016 :  20:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ πάλι ποτέ δε μπορούσα να τρέξω με κάτω φόρμα... τελευταία πήρα μακρύ κολάν και βρήκα τη χαρά μου!! (να το κοιτάξω μάλλον αυτό ε?) ότι έχω πάρει είναι dry fit και στεγνώνει αμέσως οπότε η ιδρώτας (αναπνέω και ιδρώνω) δεν με ενοχλεί.. Από πάνω φοράω κοντομάνικο ισοθερμικό, μακρυμάνικο "τεχνικό" και αρκετές φορές, λόγω πολύ αέρα στο γήπεδο και ένα ελαφρύ αντιανεμικό και είμαι μια χαρά (για τα δικά μου δεδομένα). Επίσης, ένα Buff στο κεφάλι -δεν το περίμενα ότι θα κόψει τόσο πολύ από κρύο- και γάντια.
Υπερβολή ή όχι, ξέρω ότι δεν με ενοχλεί στο τρέξιμο, δεν νιώθω κρύο, δεν νιώθω τον ιδρώτα.
Όλα αυτά όμως, πιστεύω είναι υποκειμενικά! Σε αγώνα βουνού που το κρύο με ακούμπησε λίγο, είδα άλλους με κοντό σορτς και αμάνικο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000