Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Γενεύης 7 Μαιου 2017
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/04/2017 :  16:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτα ο Θεός , 3ος Μαραθωνιος εξωτερικού τα τελευταία 2 χρόνια.Προκειται για ένα event που περιλαμβάνει τα πάντα απο junior races , 10k,Ημιμαραθώνιο, relay-marathon , Marathon, wheelchair marathon και γίνεται για καλό σκοπό (unicef). Γρήγορη διαδρομή με -50m απο εκκίνηση σε τερματισμό, σχετικά λίγες συμμετοχές στον μαραθώνιο(περίπου 2500 δρομείς απ'οτι μου είπαν), ενθουσιώδη ατμόσφαιρα, pacerunners και γενικα καλές παροχές.Στόχος:να είμαι καλά στην εκκίνηση και να έχω καλό αγώνα και έναν αξιοπρεπή τερματισμό.Περιγραφή θα γίνει μετά την επιστροφή.Θα είμαστε 3 δρομείς απο Λαμία.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."

Rocky
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2017 :  17:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλη απολαυση !!!! - υπεροχη πολη η Γενευη! αναμενουμε εντυπωσεις πληροφοριες!

___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alkis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2017 :  02:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτρεξα στον περσυνό μαραθώνιο και έχω να πω ότι σίγουρα ήταν ο πιο όμορφος από όσους έχω τρέξει στο εξωτερικό.Η οργάνωση είναι άψογη,ο ανεφοδιασμός υπερπλήρης(μέχρι και σπιτικα.μπισκοτα από γυναίκες στο δρόμο!!)αλλα αυτό που είναι πραγματικά μαγευτικό είναι η ιδία η διαδρομή.Πολύ γρήγορα ύστερα από τα πρώτα χιλιόμετρα εγκαταλείπεις εντελώς την πόλη και βρίσκεσαι σε απέραντα λιβάδια κάτω από τις Άλπεις,εικόνες που μόνο σε ταινίες έχω δει!!!αποκορύφωμα οι κρυμενες μουσικές μπάντες μέσα σε δέντρα,τα μικροσκοπικά χωριουδάκια που βαρούσαν οι καμπάνες όταν περνούσαμε,τι να πρωτοθυμηθω!!!ο κόσμος στο τερματισμό συγκλονιστικός σχεδόν φανατισμένος να φαναζει το ονομα του κάθε δρομεα βλέποντας το από το νούμερο.και φυσικά το μεταλιο,υπεροχο,το πιο όμορφο που έχω πάρει...αυτα από τις εντυπώσεις μου,θα πήγαινα ξανά ασυζητητί.(νομίζω ότι οι συμμετοχές πέρσι ήταν περισσότερες από 6000.)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rocky
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2017 :  10:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν καποιος εχει λινκ απο τον αγωνα ας το βαλει εδω!

___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2017 :  18:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Alkis

Έτρεξα στον περσυνό μαραθώνιο και έχω να πω ότι σίγουρα ήταν ο πιο όμορφος από όσους έχω τρέξει στο εξωτερικό.Η οργάνωση είναι άψογη,ο ανεφοδιασμός υπερπλήρης(μέχρι και σπιτικα.μπισκοτα από γυναίκες στο δρόμο!!)αλλα αυτό που είναι πραγματικά μαγευτικό είναι η ιδία η διαδρομή.Πολύ γρήγορα ύστερα από τα πρώτα χιλιόμετρα εγκαταλείπεις εντελώς την πόλη και βρίσκεσαι σε απέραντα λιβάδια κάτω από τις Άλπεις,εικόνες που μόνο σε ταινίες έχω δει!!!αποκορύφωμα οι κρυμενες μουσικές μπάντες μέσα σε δέντρα,τα μικροσκοπικά χωριουδάκια που βαρούσαν οι καμπάνες όταν περνούσαμε,τι να πρωτοθυμηθω!!!ο κόσμος στο τερματισμό συγκλονιστικός σχεδόν φανατισμένος να φαναζει το ονομα του κάθε δρομεα βλέποντας το από το νούμερο.και φυσικά το μεταλιο,υπεροχο,το πιο όμορφο που έχω πάρει...αυτα από τις εντυπώσεις μου,θα πήγαινα ξανά ασυζητητί.(νομίζω ότι οι συμμετοχές πέρσι ήταν περισσότερες από 6000.)

Ελπίζω να τον χαρώ όπως εσύ. Η ιδέα είναι να διασκεδάσω με όλο το "πακέτο" -απο την προετοιμασία για το ταξίδι , αεροδρόμιο, άφιξη , βόλτα , παραλαβή bib, expo,εκκίνηση,διαδρομή, τοπία , τερματισμός μετάλλιο κτλ. -https://www.harmonygenevemarathon.com/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alkis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2017 :  23:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα έκανες θεσπέσια επιλογή!!εύχομαι καλο ταξίδι και να έχετε καλύτερο καιρό από πέρσι στον αγώνα γιατί εμείς τρέξαμε με σχεδόν...30 βαθμούς 😫 (το μόνο μελανο σημείο της εκδρομής!)

Edited by - Alkis on 26/04/2017 23:03:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2017 :  00:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιστροφή λοιπόν από Γενεύη και θα προσπαθήσω να συνοψίσω την όλη εμπειρία για φίλους δρομείς που σκέφτονται συμμετοχή τα επόμενα χρόνια :
1.Προγραμματισμός-Κόστος :
Η σκέψη και ο σχεδιασμός ξεκίνησε στα τέλη Οκτωβρίου μετά την επιστροφή από τον Μαραθώνιο του Άμστερνταμ, με στόχο αυτή τη φορά να συμμετάσχει και σύζυγος στην απόσταση των 42195μ.Τα αεροπορικά κλείστηκαν έγκαιρα σε πολύ καλή τιμή με την απευθείας πτήση της Aegean. Το όλο event περιλαμβάνει και αγώνες ημί και 10Κ στη περίπτωση που κάτι πάει στραβά (που παραλίγο να πάει).Στη περίπτωση αυτή μπορεί να γίνει αλλαγή χωρίς όμως επιστροφή της διαφοράς τιμής της συμμετοχής. Τα φθηνά τελειώνουν εδώ μιας και το ξενοδοχείο και τα υπόλοιπα είναι απλά πανάκριβα .Υπολογίστε για διαμονή σε βασικό δωμάτιο 2κλινο με μπάνιο στο κέντρο στα 130 euro τη βραδιά .Ίσως υπάρχουν και φθηνότερα πιο μακριά από το κέντρο αλλά δε ξέρω αν αυτό βολεύει. Για φαγητό υπολογίστε από 20 euro τύπου βρώμικο έως 35-40 σε αξιοπρεπές ιταλικό .Για κρεατικά πάμε πολύ παραπάνω , ίσως και 50 euro το άτομο .
2. Πόλη - Αξιοθέατα:
Η πόλη που βρίσκεται στο δυτικό άκρο της λίμνης της Γενεύης είναι η επιτομή της πολυτέλειας και του υψηλού βιοτικού επιπέδου .Καθαρή με πολλούς ποδηλατοδρόμους , φοβερές συγκοινωνίες και πάμπολλα μαγαζιά με ότι μπορείτε να φανταστείτε. Οι μεταφορές με ΜΜΜ αν μείνετε σε ξενοδοχείο είναι δωρεάν για όλες τις μέρες της διαμονής σας
3.Αγώνας:
Από την Παρασκευή στο κέντρο, στο Jardin Anglais, όπου γίνεται και ο τερματισμός ξεκινά ένα ατέλειωτο πάρτι με μουσική χορό , μπύρες και διάφορα events. Η εκκίνηση ήταν στις 09:45 ενώ ο ημί ξεκινούσε στις 08:30.Το Σαββάτο το απόγευμα έγινε και ο αγώνας των 10Κ.
Ο καιρός την Κυριακή , μέρα του αγώνα ,ήταν καλός με συννεφιά και καλή θερμοκρασία περίπου 13-15 βαθμούς. Αρχικά η εκκίνηση είχε πολυκοσμία λόγω του ημί ενώ στη συνέχεια τα πράγματα ηρέμησαν λόγω και του αριθμού συμμετεχόντων που δε ξεπερνά συνήθως τις 2500.Λαγοί υπήρχαν ανά 15' απο 3:00 έως 5:00.Οι σταθμοί τροφοδοσίας ήταν 10 με σχεδόν τα πάντα .Προσωπικά αρκέστηκα στα τζελάκια μου ανά περίπου 45' και στο νερό .Η διαδρομή με μερικές υψομετρικές αυξομειώσεις μέχρι το 18οχλμ είναι όμορφη κάτω από τη σκιά των Άλπεων κυρίως σε ύπαιθρο όπου περνά από διάφορα όμορφα χωριουδάκια συνοδευόμενη από τις ενθουσιώδεις ζητωκραυγές των ντόπιων όπου πολλές φορές άκουγες και το όνομά σου!
Μετά το 32οχλμ μπαίνεις στον αστικό κλοιό και βλέπεις συνέχεια το μεγάλο σιντριβάνι , σημείο αναφοράς της Γενεύης .Στο 34ο χλμ και για περίπου 1,5χλμ η διαδρομή είναι κατηφορική ενώ τα τελευταία 3ο χλμ είναι στο κέντρο της πόλης.
Το πλάνο μας ήταν να ακολουθήσουμε τους λαγούς των 3:30 και 4:30 αντίστοιχα γεγονός που τελικά μας βοήθησε. Παρόλα τα προβλήματα τραυματισμών ,τενοντίτιδα αχίλλειου για μένα με ουσιαστική προετοιμασία 8 εβδομάδων και με πρόβλημα στην επιγονατίδα για τη σύζυγο οι χρόνοι μας ήταν κάτω απο 3:30 και 4:30 αντίστοιχα. Ιδιαίτερα για τη σύζυγο που ήταν και ο πρώτος της Μαραθώνιος ο χρόνος της ήταν αρκετά κάτω απο 4:30(4:22:04) και μάλιστα με σχετική άνεση! Είναι μάλιστα τόσο ενθουσιασμένη που μας βλέπω σύντομα να ψάχνουμε τον επόμενο! Τα περάσματα μου ήταν πολύ καλά και σχεδόν ίσα 1:44:20 ο ημί και 1:44:45 το 2ο μισό. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους Έλληνες και ιδιαίτερα στον πρώτο Έλληνα με χρόνο 3:18:03 και τις 2 Ελληνίδες που κατέβηκαν το 3:30(3:25:23 και 3:25:34)!!!!!
Αν λοιπόν ψάχνεται για έναν ήρεμο αγώνα με πολύ καλή οργάνωση (είναι εξάλλου road race bronze label της IAAF)με γραφικά τοπία και με πρόθεση ένα καλό χρόνο (ίσως και ατομικό ρεκόρ μιας που η διαδρομή έχει -50 υψομετρική) η Γενεύη προσφέρεται.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2017 :  20:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και το σχόλιο της συζύγου μου που συμμετείχε για πρώτη φορα σε Μαραθώνιο όπως παρακάτω:
"Ως νέα μαραθωνοδρόμος αισθάνομαι την ανάγκη να καταθέσω τη δική μου προσωπική εμπειρία σε αυτό τον αγώνα.Λαμβάνοντας λοιπόν την απόφαση να ανέβω το σκαλοπάτι από εναν ημι στην απαιτητική προπόνηση για μαραθώνιο γνώριζα εκ των προτέρων ότι θα πονέσω ,θα πονέσω σωματικά αλλά πνευματικά καθώς καλείσαι να μπεις σε 42.195 χλμ...Εκτός των άλλων ως γυναίκα έχεις να φέρεις εις πέρας κατά το δυνατόν κ τις επαγγελματικές,οικογενειακές υποχρεώσεις..Πράγμα σίγουρο δύσκολο όμως όχι ακατόρθωτο όταν με πείσμα επιμονή και προσπάθεια κυνηγάς το όνειρό σου..
Ήθελα να γνωρίσω λοιπόν τα όρια μου και αν μη τι άλλο ήθελα να τα σπάσω. Να ξεπεράσω τον εαυτό μου που βασανιζόταν από τραυματισμούς στο ξεκίνημα ειδικά της δρομικής μου προσπάθειας.Ένα σώμα άμαθο από τέτοιου είδους ταλαιπωρίες.Ήρθε λοιπόν αυτή η ώρα με τη συμμετοχή στο Μαραθώνιο της Γενεύης.Νιώθω ανυπομονησία σαν παιδί που περιμένει να ανοίξει τα δώρα του.Στέκομαι στην εκκίνηση και αναρωτιέμαι:"τελικά είμαι εδώ πάω να κάνω την τρέλα μου.Όνειρο ζω!" ελπίζοντας να τερματίσω το δυνατόν πιο ανώδυνα και όσο γίνεται πιο όμορφα.
Ξεκινάμε λοιπόν με εναν καιρό αρκετά καλό για τρεξιμο,συννεφιά και θερμοκρασία γύρω στους 13 βαθμούς.Συντηρητικά και πειθαρχημένα στην αρχή με τον απαραίτητο ανεφοδιασμό στους σταθμούς (6ο νερο 12ο gel 17o νερό 21ο νερο 27 gel 31o νερό 34gel).Ο κόσμος απίστευτα υποστηρικτικός, να σε φωνάζει με το μικρό όνομα σα να σε γνωρίζει από καιρό και οι λιχουδιές στους σταθμούς σκέτος πειρασμός.Φτάνω στο 39 νιώθοντας ότι φτάνω στο τέλος σχετικά καλά χωρίς να έχω νιώσει τον περίφημο "τοίχο" μέχρι στιγμής..η κούραση των ποδιών εμφανής πλέον έχοντας σχετικά επιβραδύνει ωστόσο είναι γλυκειά και προσμονή να διαβώ τον τερματισμό..Στα τελευταία λοιπόν μέτρα της διαδρομής κάνω Hi-5 με τον κόσμο νιώθοντας ότι η αυτή η αποστολή εξετελέσθη σωματικά αλλά και και νοητά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο..
Τα καλύτερα έρχονται..Είναι ένα ταξίδι που τώρα ξεκινάει χωρίς να ξέρω πότε θα τελειώσει.Δε θέλω να βάλω πια περιορισμούς.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΓΕΜΑΤΗ Κ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ."

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."

Edited by - gioge on 12/05/2017 20:41:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2017 :  12:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητηρια για τη συμμετοχη σας και την ωραια περιγραφη που κανατε.Ετρεξα κι εγω στον μαραθωνιο της Κρακοβιας στις 30/4 και εχω να πω οτι η συμμετοχη σε εναν μαραθωνιο του εξωτερικου ειναι οντως μια μοναδικη εμπειρια...Μακαρι με τη βοηθεια του Θεου να τρεξω σε πολλους μαραθωνιους στο εξωτερικο.

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000