Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 παπούτσι για ορεινό μαραθώνιο !!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

tsakilk
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/05/2017 :  22:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ψαχνω για παπούτσι trail για το olympus marathon . μη εχοντας μεγαλη εμπειρία σε ορεινους αγωνες δεν γνωριζω τα χαρακτιριστικα που θα πρεπει να εχει ενα παπούτσι για αυτον τον αγωνα .προσφατα ετρεξα σε ορεινό 20 χλμ. με ενα SALOMON XRSHIFT το οποιο το ειχα για απλη χρηση στην δουλεια και περπατημα , αποτελεσμα 6 φουσκαλες και τα 5 τελευταια χιλιόμετρα πολλη επώδυνα. βεβαια χαρη στην σολα του η οποια γάντζωνε στις λασπες και στα βραχια γλυτωσα απο πολλές βουτιες.
πριν απο αυτον τον αγωνα ετρεχα στους ορεινους με τα παροπλισμένα δρομικα παπούτσια .

Indiana13
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2017 :  01:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σου πρότεινα τα dynafit pantera γ τον ολυμπο εγω αυτα εχω και εχω τρεξει τον Olympus marathon κ τον ορειβατικο τ ν Σεπτέμβριο ,ειναι λιγο παλια αλλα ιδανικά γ αυτον τον αγωνα σε χαμηλή τιμη 100€ τα πηρα,να ξερεις παίζει μεγαλο ρολο και το βαρος αλλα και το πάτημα που εχεις!!!εγω ειμαι 95κιλα κ 1,97 υψος μ ουδετερο πατημα,ο ολυμπος θέλει παπουτσια με προστασία και μεγαλο ντροπ,αλλα μοντελα ειναι tecnika infermo 2 κ 3,lasportiva akasha,lasportiva muntan,asics trabuko,salomon wings 3,hoka,για τον ολυμπο που τα θες θα πρεπει συντομα να τα παρεις γ να τα στρωσεις μια κ ο αγωνας γίνεται σε ενα μηνα!!!παρε κ ενα ζευγαρι καλες καλτσες μεχρι 10€ γ τρεξιμο στο βουνο,ζω διπλα στον Ολυμπο και τ ξερω καλα το βουνο κ τον αγωνα,δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα διαλεξες δυσκολο αγωνα σαν νεος στο ορεινο τρέξιμο,θελει πολυ προπονηση σε στίβο αλλα και πολλες υψομετρικες καλη μελετη κ προγραμματισμο στον αγωνα,αλλα την ικανοποίηση που θα σου προσφερει αυτος ο αγωνας μετα τον τρερματισμο δεν θα σου την δωσει κανενας αλλος στην Ελλάδα,

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tsakilk
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2017 :  07:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε ευχαριστω για τις συμβουλες.... (ξέρω ότι εχει πολλη πόνο ο αγωνας)
μετά από αρκετό ψάξιμο διάλεξα τα last sportiva ultra raptor .τα γνωριζει καποιος;;;; επισης τι νουμερο να παρω ;; σε casual φοραω 43 αλλα σε adidas 44 mizuno 43.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2017 :  08:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tsakilk

σε ευχαριστω για τις συμβουλες.... (ξέρω ότι εχει πολλη πόνο ο αγωνας)
μετά από αρκετό ψάξιμο διάλεξα τα last sportiva ultra raptor .τα γνωριζει καποιος;;;; επισης τι νουμερο να παρω ;; σε casual φοραω 43 αλλα σε adidas 44 mizuno 43.....



Πηγαινε δοκιμασε τα παπουτσια.Σιγουρα θες +1 νουμερο απο τα δρομικα σου παπουτσια.
Τωρα για τα ultra raptor επειδη ειμαι χρονια με την la sportiva θα σου προτεινα κατι σε mutant,akyra,akasha για Ολυμπο.Το ultra raptor ειναι αρκετα βαρυ παπουτσι.
Διαφορετικα κοιτα και σε αλλη εταιρια (Dynafit,HOKA,Tecnica,Salomon,Mizuno)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2017 :  11:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχω τα ραπτορ .περιπου 180χιλ ολα σε βουνο. το εχω στο νουμερο μου .το βρισκω αρκετα σκληρο στο πατημα του ,με καλο χωρο στο μπροστα μερος ,αρκετη προστασια για τα δαχτυλα,αγκαλιαζει και κραταει το ποδι αρκετα καλα.μετριο βαρος, καλο κρατημα στην κατηφορα .το μονο παπουτσι που με την πρωτη προπον.νε χτυπησε στην φτερνα , και στα 2 ποδια ,εβαλα 2 κοματια σιλικονης και ελυσα το θεμα.μετα απο 40+ χιλ κραταω μια επιφυλαξη για το πως θα ειναι τα νυχια σου.

εγω δεν θα τα φορεσω στον ολυμπο,πηρα ενα ζευγαρι north face ta ultra edur.και θα τρεξω με αυτα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2017 :  15:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tsakilk

σε ευχαριστω για τις συμβουλες.... (ξέρω ότι εχει πολλη πόνο ο αγωνας)
μετά από αρκετό ψάξιμο διάλεξα τα last sportiva ultra raptor .τα γνωριζει καποιος;;;; επισης τι νουμερο να παρω ;; σε casual φοραω 43 αλλα σε adidas 44 mizuno 43.....



Εγω περυσι με το ιδιο παπουτσι ετρεξα τον αντιστοιχο αγωνα και ειχα βγαλει και ολη την προετοιμασια για τον αγωνα
Απλα τελειο το παπουτσι γι αυτη τη διαδρομη!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2017 :  16:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαν νέος που είσαι στα βουνά σου προτείνω να δεις τα La Sportiva Bushido και La Sportiva Akasha....πίστεψέ με θα κολλήσεις!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2017 :  16:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι γνώμη έχετε για τα Hoka Speedgoat ;
Είναι νομίζω το πιο γρήγορο και ελαφρύ παπούτσι βουνού της εταιρείας!
Τα φόρεσε και ο 3ος Έλληνας του Ursa Trail Χρήστος Μαυρίκιος ,
βέβαια ότι και να φορούσε ο Μαυρίκιος θα πήγαινε αέρα... αλλά εν πάση περιπτώσει.

Μετά για εμένα προσωπικά υπάρχει η επιλογή του Lasportiva Akasha ,
πολύ πιο αποροφητικό από το Speedgoat , πιο μαλακό ,
όμως πιο ασταθές στις καταβάσεις λόγω ύψους σόλας και πιο βαρύ οπότε πιο αργό.

Δίλημμα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  07:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι γνώμη έχετε για τα Hoka Speedgoat ;
Είναι νομίζω το πιο γρήγορο και ελαφρύ παπούτσι βουνού της εταιρείας!
Τα φόρεσε και ο 3ος Έλληνας του Ursa Trail Χρήστος Μαυρίκιος ,
βέβαια ότι και να φορούσε ο Μαυρίκιος θα πήγαινε αέρα... αλλά εν πάση περιπτώσει.

Μετά για εμένα προσωπικά υπάρχει η επιλογή του Lasportiva Akasha ,
πολύ πιο αποροφητικό από το Speedgoat , πιο μαλακό ,
όμως πιο ασταθές στις καταβάσεις λόγω ύψους σόλας και πιο βαρύ οπότε πιο αργό.

Δίλημμα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  08:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ριξε και μια ματια εδω:
quote:
http://www.runnersworld.com/running-shoes
http://www.runningshoesguru.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2017 :  17:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tsakilk

σε ευχαριστω για τις συμβουλες.... (ξέρω ότι εχει πολλη πόνο ο αγωνας)
μετά από αρκετό ψάξιμο διάλεξα τα last sportiva ultra raptor .τα γνωριζει καποιος;;;; επισης τι νουμερο να παρω ;; σε casual φοραω 43 αλλα σε adidas 44 mizuno 43.....



αφού πήρες ήδη τα raptor, μην παίρνεις άλλα. τα έχω και εγώ σε 44 (όπως και σε άλλες μάρκες, π.χ. adidas) και συμπεριφέρονται τέλεια. ναι, είναι λίγο πιο βαριά, αλλά η προστασία τους είναι τέλεια. για Όλυμπο είναι ότι πρέπει αν δεν πας για γρήγορη ανάβαση. να φανταστείς παλιά (πριν 8 χρόνια) έτρεξα τον Όλυμπο με τα salomon xa pro και μαύρισε το νύχι μου. από τότε τρέχω με διάφορες μάρκες χωρίς πρόβλημα και όταν έτρεξα ξανά φέτος με τα salomon s-lab wings sg ξαναμαύρισαν τα νύχια μου. συμπέρασμα: τα salomon θέλουν προσοχή. αν θέλεις ένα φτηνό, αλλά αναλογικά πολύ καλό trail παπούτσι, πάρε τα kanadia 8 της adidas. τα βρίσκεις με €50 και είναι άψογο.
γενικά πάντως φαίνεται ότι οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα και σπάνια βρίσκεις παπούτσι trail κάτω από €100.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000