Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 O Μαραθωνοδρόμος γεννιέται ή γίνεται ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Evita
Elite Forum-Runner

Botswana


1076 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/11/2007 :  17:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Evita.  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποντίκια που δημιουργήθηκαν στις ΗΠΑ με τεχνικές γενετικής μηχανικής μπορούν να τρέχουν ακούραστα επί ώρες, ισάξια σε αντοχή με τον παγκόσμιο πρωταθλητή της ποδηλασίας Λανς Αρμοστρονγ. Είναι επίσης πιο επιθετικά, τρώνε περισσότερα χωρίς να παχαίνουν και παραμένουν γόνιμα μέχρι μεγαλύτερη ηλικία.

Τα γενετικά τροποποιημένα πειραματόζωα μπορούν να διανύουν αποστάσεις έως και έξι χιλιομέτρων, τρέχοντας αδιάκοπα για πέντε ώρες με ταχύτητα 20 μέτρων ανά δευτερόλεπτο (1,2 χλμ/ώρα).

«Είναι μεταβολικά μοιάζουν με τον Λανς Αρμστρονγκ ενώ ανεβαίνει στα Πυρηναία με ποδήλατο. Χρησιμοποιούν κυρίως λιπαρά οξέα για ενέργεια και παράγουν πολύ λίγο γαλακτικό οξύ» δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων ο Ρίτσαρντ Χάνσον του Πανεπιστημίου του Κλίβελαντ στο Οχάιο.

Η μελέτη του δημοσιεύεται στο Journal of Biological Chemistry.

To μυστικό των σούπερ πειραματόζωων είναι η υπερέκφραση (υπερλειτουργία) του γονιδίου για το ένζυμο PEPCK-C (καρβοξυκινάση του φωσφοενολοπυροσταφυλικού). Ως αποτέλεσμα της γενετικής τροποποίησης, τα επίπεδα του ενζύμου στους μύες αυξήθηκαν έως και 100 φορές.

Παραμένει ασαφές πώς η γενετική τροποποίηση αύξησε την επιθετικότητα, και γιατί ορισμένα θηλυκά πειραματόζωα έμειναν γόνιμα μέχρι την ηλικία των 2,5 ετών, αντί μέχει ενός έτους όπως συμβαίνει συνήθως.


ΠΗΓΗ IN.GR
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=845597&lngDtrID=252



elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2007 :  18:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε,ρε τι εχουν να δουν τα ματακια μας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2007 :  21:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
κάθε βδομάδα μαθαίνουμε για το ένα ή το άλλο γονίδιο που δίνει το ένα ή το άλλο χαρακτηριστικό... Από την πείρα μου μπορώ να σας πω ότι η απόδοση ενός μεταβολισμού είναι προϊόν δεκάδων ενζύμων και εκατοντάδων γονιδίων, πόσο μάλλον όταν μπάινει και το περιβάλλον στη μέση που τ αμπερδεύει όλα. Άρα η παραπάνω έρευνα είναι μάλλον έγκυρη αλλά το αποτέλεσμα δεν μας λέει τίποτε σίγουρο και δεν έχει καμία πρακτική σημασία. Για να δείτε την αναλογία βάλτε το καύσιμο ενός μαχητικού αεροπλάνου σε παπάκι!

Άστα φίλε, στο τρέξιμο είμαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2007 :  12:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεννιέται.
Απλά, θέλει και δουλειά μέχρι να γίνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2007 :  15:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγαλο θεμα αυτο,φιλε.Δεν ειμαι τοσο σιγουρος,αν και πρεπει να κανουμε πιο συγκεκριμενο τι εννοουμε οταν λεμε μαραθωνοδρομος.Μαραθωνοδρομος ειναι και ο Χαιλε,αλλα και εγω.Το κοινο,ειναι οτι και αυτος και εγω μπορουμε να κανουμε τα 42,195.Η διαφορα ειναι οτι αυτος εχει φτασει περιπου 2 ωριτσες νωριτερα,με οτι αυτο συνεπαγεται.Νομιζω,πως ολοι μπορουν να το κανουν.Αλλοι ευκολοτερα,αλλοι δυσκολοτερα.Αλλοι πηγαινοντας με 6 και αλλοι με 4 λεπτα το χιλιομετρο.Αλλοι ατσαλακωτοι και αλλοι ημιθανεις.Αυτο που πρεπει να γνωριζουμε,ειναι οτι η αντοχη ειναι μια παραμετρος η οποια μπορει να χτιζεται μεχρι και τα γεραματα,σε αντιθεση με την ταχυτητα,την εκρηκτικοτητα αλλα και τη δυναμη μεχρι ενος σημειου.Και αυτο γιατι η αντοχη συνδεεται και με αλλα πραγματα,που δεν εχουν να κανουν μονο με το σωμα.Ας μην ξεχναμε,πως η λεξη αντεχω,δεν παραπεμπει μονο στην υλη.Και για να μην παρεξηγηθω απο τη φιλη μου την Εβιτα και με στειλει...πακετο(με καλο ταξιδιωτικο γραφειο ομως...)προς Ν.Αμερικη πλευρα,δεν μιλαω για υπερβατικες καταστασεις αλλα απλως για ανθρωπινες δυνατοτητες.Ο καθενας ας το πει οπως θελει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aimilios20
Forum-Runner

97 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2007 :  15:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω παντως πιστευω πως ορισμενα ατομα ειναι περισσοτερο προικισμενα με αυτο το χαρισμα (δηλααδη εχουν το ταλεντο),χωρις ομως να αποριπτουμε το οτι δεν μπορει να το πετυχει και καποιος αλλος αυτο το πραγμα.Και αυτο διοτι οπως προανεφεραι πιο επανω ο φιλος μας ο elton η αντοχη ειναι κατι το οποιο χτιζεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BunnyDragon
Senior Forum-Runner

Greece


425 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2007 :  23:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και τα 2 και ο συνδιασμος είναι το ιδανικό. Όπως και όλα στη ζωή δουλειά και κλίση...

A bunny in heart
A dragon in mind...


If you have no legs... RUN
If you have no voice
SCREAM
If you have no hope
INVENT
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2007 :  06:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι και εγώ από τους ανθρώπους που πιστεύει ότι ταλέντο μπορεί να γεννιέσαι αλλά μαραθωνοδρόμος όντως γίνεσαι. Έχω γίνει μάρτυρας ατόμου που με σκληρή δουλειά και ενώ εξ αρχής ατάλαντο τον ανεβάζαν - ατάλαντο τον κατεβάζαν κατάφερε και έκανε 2.27 ΚΛΑΣΙΚΗ. Το να είσαι ταλέντο ίσως να κάνει τα πράγματα κάπως ποιο εύκολα αλλά και πάλι χρειάζεται πάρα πολύ δουλειά για να επιτύχεις κάτι. Ούτως ή άλλως βάση γονιδίων είμαστε μαραθωνοδρόμοι . Το θέμα είναι αυτό που διαθέτουμε γονιδιακά να το βγάλουμε προς τα έξω

______________________
* It's a beautiful life *
Everything comes to an end, life must go on.... Enjoy it...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000