Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ακρίβεια GPS ρολογιών τρεξίματος???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

jumaru
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/11/2017 :  10:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρότι το τρέξιμο αποτελεί αγαπημένη δραστηριότητα για αρκετό καιρό, ήρθε τώρα η ώρα για την αγορά του πρώτου μου ρολογιού τρεξίματος. Αν και τα τελευταία μοντέλα κάθε εταιρείας έχουν πληθώρα λειτουργιών, θεωρώ πιο κρίσιμη την ακρίβεια των βασικών:
α. Έχετε διαπιστώσει διαφορές στην ακρίβεια του GPS από μοντέλο σε μοντέλο και κυρίως από εταιρεία σε εταιρεία (μεταξύ Garmin, Suunto, Tomtom) μετρώντας σε γνωστή διαδρομή (πχ. σε στίβο);
β. Ποια από τις παραπάνω εταιρείες προσφέρει πιο αξιόπιστη μέτρηση HRM στον καρπό (χωρίς ζώνη);
γ. Πόσο αποδοτική είναι η μπαταρία τους και για πόσο καιρό "παραμένει" κοντά στην αρχική της απόδοση;
Με βάση κυρίως τα παραπάνω, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο των παραπάνω εταιρειών με κόστος κάτω από 200€ (πχ TomTom Runner 3 Cardio ή Forerunner 235 ή οποιοδήποτε άλλο νομίζετε???).

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2017 :  12:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο στίβος είναι το δυσκολοτερο κομμάτι να μετρήσεις ακρίβεια, ή να το πω αλλιώς εκεί όλα χάνουν την μπάλα.
Γενικά όλα λίγο πολύ χρησιμοποιούν το ίδιο chipset πλεον... οπότε μικρές οι διαφορές. Και σε αυτά είναι δύσκολο να κάνεις επιστημονική μέτρηση. Η αίσθηση που έχει ο καθένας ότι χάνει το ρολόι του, δεν είναι εύκολο -να είναι ίδια διαδρομή, ίδιος καιρός, κτλ κτλ, να ξέρεις πως σύγκρίνεται σε σχέση με των άλλων.
Το dcrainmaker έχει αναλυτικά τεστ, αν θες να ασχοληθείς, αν και λίγο πολύ καταλήγει στα ίδια.
Σε γενικές γραμμές όλα τα ρολόγια χάνουν περίπου +1%, σε κανονικούς δρόμους. Σε στίβο ακόμα περισσότερο.

Στον καρπό, εγώ ότι έχω δοκιμάσει δεν με έχει αφήσει ικανοποιήμενο. Παίζει ρόλο και το χέρι σου ακόμα, δεν έχουμε όλοι το ίδιο δέρμα, την ίδια ανατομία. Η ζώνη που μετράει ηλεκτρικούς παλμούς... δεν συγκρίνεται.
Όταν κάνεις διαλλειματικές, ή έχεις έντονες διακυμάνσεις τα πράγματα είναι δύσκολα. Και επειδή μόνο και μόνο που έχω την αμφιβολία αν είναι σωστά αυτά που βλέπω, μου την δίνει... θεωρώ το εγχείρημα του καρπού ακόμα ανώριμο.
Αν τώρα είναι κάτι που δεν σε καίει κιόλας, και λες ας υπάρχει και ότι ναναι, οκ πάω πάσο.
Αλλά σκέψου ότι 3-4 παλμοί απόκλιση μπορεί να σημαίνει μια κακή προπόνηση ή έναν αγώνα που πήγε πολύ στραβά.
στο Γ, νομίζω 2 χρόνια τα περισσότερα ρολόγια αντέχουν αξιοπρεπώς. Μετά αρχίζουν και πέφτουν, αλλά νομίζω ως τα 3 χρόνια, βγάζουν πχ έναν μαραθώνιο των 4-5 ωρών...

Έχω το 235, γενικά ικανοποιημένος, αν και ξαναγύρισα όπως είπα σε ζώνη ΚΣ. Άλλοι γνωστοί μου, -ίσως έχουν διαφορετικό χέρι, τι να πω- είναι πιο ικανοποιημένοι με την μέτρηση στον καρπό. Εγώ είμαι λίγο ψείρας... και ας μην τρέχω ιδιαίτερα τα τελευταία 2 χρόνια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jumaru
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2017 :  12:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση Deorum! Αν κατάλαβα καλά, θα προτιμούσες το Forerunner 230, το οποίο (μαζί με τη ζώνη) είναι και λίγο φθηνότερο αυτή τη στιγμή από το 235;

Υπάρχουν άλλες γνώμες αναφορικά και με τα Tomtom Runner 3 Cardio και Suunto Ambit3 Run HR;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2017 :  21:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν αφήνεις την μπαταρία να πέφτει κάτω από 20% και δεν την φορτίζεις πάνω από το 80% (Οκ αν έχεις μαραθώνιο φόρτισέ την 100% να είσαι σίγουρος) θα σου κρατήσει 2 με 3 φορές περισσότερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2017 :  23:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Η ζώνη που μετράει ηλεκτρικούς παλμούς... δεν συγκρίνεται.




Κάθε ρολόι έχει την δική της ζώνη, ή μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε ζώνη με οποιοδήποτε ρολόι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2017 :  23:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν μιλάμε για την ίδια μάρκα, τότε μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε ζώνη θες.
Δλδ αν έχεις την ζώνη παλμών, από ένα παλιότερο garmin, και σε ένα καινούργιο garmin που πάρεις το πάρεις χωρίς την ζώνη παλμών, μπορείς να το σετάρεις να την βλέπει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2017 :  10:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στο γήπεδο - από όσο έχω αντιληφθεί στα 7 χρόνια που τρέχω συστηματικά - διασφαλίζεις (όσο αυτό μπορεί να είναι εφικτό) ότι είναι 400άρι στο εσωτερικό κουλουάρ και αν /όταν κάνεις κομμάτια πας με τις γραμμές.
Ρολόϊ απλά για καταγραφή.
Στο ελεύθερο δεν σε πολυνοιάζει, απλά έχεις υπόψη ότι τείνει να σου χαρίζει κάπου 5''/sec μεσοσταθμικά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2017 :  14:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Αν μιλάμε για την ίδια μάρκα, τότε μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε ζώνη θες.
Δλδ αν έχεις την ζώνη παλμών, από ένα παλιότερο garmin, και σε ένα καινούργιο garmin που πάρεις το πάρεις χωρίς την ζώνη παλμών, μπορείς να το σετάρεις να την βλέπει



σε ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2017 :  15:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ για παράδειγμα είχα την ζώνη παλμών από το 220.
Αναβάθμισα στο 235 (που έχει και στον καρπό), αλλά επειδή ήθελα το κάτι παραπάνω, τελικά ξαναέβαλα την παλιά ζώνη που ήδη είχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jumaru
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2017 :  16:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είσαι ο μόνος που γράφει για αναξιοπιστία της μέτρησης καρδιακών παλμών από τον καρπό!
Νομίζω ότι προσανατολίζομαι στο 230 μαζί με τη ζώνη.

Για το Polar M400 έχει κάποιος γνώμη; Σαν εταιρεία δεν την ξέρω για να πω την αλήθεια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

otto
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2017 :  13:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω το Polar M400 παραπάνω από ένα χρόνο και είμαι αρκετά ικανοποιημένος δεδομένης και της χαμηλής τιμής του. To GPS του είναι λίγο ασταθές με την έννοια ότι κατά τη διάρκεια τρεξίματος σε δρόμο και ευθεία ο ρυθμός τρεξίματος που σου δείχνει έχει διαρκείς μεταβολές. Ε αυτό μου την έσπασε τελικά και πήρα το V800. Πάντως το Μ400 το προτείνω. Σε στίβο οκ κανένα δεν πάει σωστά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2017 :  17:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς έδειχνε το στιγμιαίο pace, το οποίο γενικά είναι ... ότι νάναι. Μηδενικής αξίας ακόμα και σε άλλα ρολόγια. Garmin ktl.
Εγώ βάζω να δείχνει pace ανα lap (δλδ ανά χιλιόμετρο). Αν θες για λίγο καλύτερη εικόνα, βάλε ανά lap πχ 300μέτρων. Να σου δείχνει τον μ.ο. των τελευταίων 300μέτρων. Το στιγμιαίο είναι αδύνατον να είναι σωστό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000