Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Foot Pod & Running Dynamics: Ερωτήσεις και απόψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

nicknorz
Newbie Forum Runner

Greece


2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/11/2017 :  12:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλω να ρωτήσω αν έχει δουλέψει κάνεις αυτά τα αξεσουάρ με ρόλοι Garmin (Foot Pod & Running Dynamics).

Tο Food Pod ας πούμε σε σε outdoor run τι χρησιμότητα έχει; Kαλύτερες μετρήσεις στα βήματα;

Το Running Dynamics τι ακριβός μετράει και προσφέρει;


Edited by - nicknorz on 28/11/2017 12:42:28

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2017 :  11:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Running Dynamics είναι μετρήσεις που αφορούν μεγέθη όπως το χρόνο επαφής του πέλματος με το έδαφος, την συχνότητα των βημάτων, την κατακόρυφη ταλάντωση που έχει το σώμα καθώς τρέχουμε και τέτοια...

Στην ουσία αυτά τα μεγέθη είναι η προσπάθεια να μαθηματικοποιηθούν κάποιες παράμετροι του τρεξίματος που οδηγούν σε κάποια συμπεράσματα σχετικά με την τεχνική που έχουμε , την ταχύτητα που τρέχουμε και γενικώς την εξέλιξη της απόδοσής μας.

Απο αυτά τα Running Dynamics μπορείς να δεις στην ουσία, αν χάνεις ενέργειας σε άσκοπες ταλαντώσεις του κορμιού σου πάνω κάτω και να το βελτιώσεις, μπορείς να δεις αν η συχνότητα των βημάτων σου είναι μικρή οπότε να προσπαθήσεις να κάνεις μικρότερα βήματα και ταχύτερα, μπορείς να δεις κάποια ανισορροπία στο πάτημα δεξιού ποδιού με αριστερό κτλ..

Το αν η μέτρηση όλων αυτών είναι απαραίτητο, προσωπικά θεωρώ ΟΧΙ, δεν είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2017 :  13:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nicknorz

Θέλω να ρωτήσω αν έχει δουλέψει κάνεις αυτά τα αξεσουάρ με ρόλοι Garmin (Foot Pod & Running Dynamics).

Tο Food Pod ας πούμε σε σε outdoor run τι χρησιμότητα έχει; Kαλύτερες μετρήσεις στα βήματα;

Το Running Dynamics τι ακριβός μετράει και προσφέρει;





Όσο αφορά τη χρήση του «Foot Pod» για τη μέτρηση αποστάσεων, υποτίθεται χρησιμεύει για την καταγραφή των προπονήσεων σε κλειστούς χώρους όπου δεν υπάρχει (προφανώς) σήμα δορυφόρων, όπως για παράδειγμα για τρέξιμο πάνω σε διάδρομο. Επιπλέον με το σωστό «καλιμπράρισμα» μπορεί το Foot Pod να καταγράψει με καλή ακρίβεια την προπόνηση εντός σταδίου, όπου συνήθως η πλειοψηφία των ρολoγιών τα βρίσκει σκούρα!

Το θέμα όμως με τα Foot Pods είναι ότι χρειάζονται ρύθμιση (το καλιμπράρισμα που αναφερόμουν) για κάθε είδους διαφορετική επιφάνεια (στίβος, διάδρομος) και για συγκεκριμένες ταχύτητες που θα κινούμαστε. Οπότε σε πραγματικές συνθήκες προπόνησης όπου ο ρυθμός μπορεί να μεταβάλλεται έντονα, τότε πάλι τα Food Pods ενδέχεται να εισάγουν σημαντικά ποσοστά λάθους!

Προσωπικά θεωρώ πιο χρήσιμη την παρουσία ενός Foot Pod στο κομμάτι των «Δυναμικών Τρεξίματος», όπου και παρέθεσε περισσότερες πληροφορίες ο «Ρομπέρτος»

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2017 :  17:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αξίζει να αναφέρουμε και το Stryd, το pod που μετράει την ισχύ του δρομέα και είναι συμβατό με τα καινούρια Garmin. Πιστεύω πως στην προπονητική, η ισχύς του δρομέα θα είναι το "next big thing", που λένε και στο χωριό μου. Άλλωστε οι ποδηλάτες έχουν εκμεταλλευτεί εδώ και χρόνια τις μετρήσεις ισχύος των ποδιών τους στα προπονητικά πλάνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mkelaiditis
Newbie Forum Runner

Switzerland
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  18:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρησιμοποιώ το Stryd από τον Ιανουάριο, για μερικούς μήνες απλά μάζευα δεδομένα για να έχω ένα baseline από data. Από το καλοκαίρι προπονούμαι με βάση την ισχύ αντί για pace ή HR. Θα τρέξω τον πρώτο μου ημιμαραθώνιο έχοντας ως στόχο Watt τον Οκτώβριο και μαραθώνιο τον Νοέμβριο.

Η προπόνηση με βάση την ισχύ έχει ως πρακτικό πλεονέκτημα ότι βασίζεσαι σε απόλυτες μετρήσεις. Όταν ας πούμε έχεις να κάνεις το long run σε 260W, μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήποτε δρόμο, ανηφορικό ή κατηφορικό, πιάνοντας τον συγκεκριμένο στόχο. Σε αντίθεση με το να έχεις στόχο συγκεκριμένο ρυθμό ή HR που επηρεάζονται από την κλίση του δρόμου ή τους πόσους καφέδες έχεις πιει. Βασικά, η ισχύς είναι το output του τρεξίματος, ο ρυθμός και το HR είναι τα input που επηρεάζουν το output.

Το ίδιο ισχύει και για την ημέρα του αγώνα. Δεν χρειάζεται να κάνεις negative splits και στρατηγικές εξοικονόμησης ενέργειας, ακόμα και σε διαδρομές όπως ο κλασικός μαραθώνιος. Ξέρεις μέσα από την προπόνησή σου πόσα Watts max βγάζεις για τη συγκεκριμένη απόσταση και αυτό είναι ο στόχος σου.

Αυτά βέβαια είναι η κορυφή του παγόβουνου, γενικά το θέμα έχει πολύ διάβασμα και πολλές νέες έννοιες. Προσωπικά, ακόμα θεωρώ τον εαυτό μου noob πάνω στο θέμα :) Πάντως αν χρειάζεσαι περισσότερο υλικό ή προτάσεις για βιβλία πες μου.

Edited by - mkelaiditis on 19/09/2018 18:26:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mikesf
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2018 :  07:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η garmin, τουλάχιστον στο fenix 5, έχει connectiq data field για ισχύ σε watt χωρίς pod.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  17:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos


Το αν η μέτρηση όλων αυτών είναι απαραίτητο, προσωπικά θεωρώ ΟΧΙ, δεν είναι.


Γιατί μπροείς να θεωρήσεις (πχ) το cadence και τον χρόνο επαφής, ως μη απαραίτητα; Κάποια τεκμηρείωση;

quote:
Originally posted by mkelaiditis

Χρησιμοποιώ το Stryd από τον Ιανουάριο, για μερικούς μήνες απλά μάζευα δεδομένα για να έχω ένα baseline από data. Από το καλοκαίρι προπονούμαι με βάση την ισχύ αντί για pace ή HR. Θα τρέξω τον πρώτο μου ημιμαραθώνιο έχοντας ως στόχο Watt τον Οκτώβριο και μαραθώνιο τον Νοέμβριο.

Η προπόνηση με βάση την ισχύ έχει ως πρακτικό πλεονέκτημα ότι βασίζεσαι σε απόλυτες μετρήσεις. Όταν ας πούμε έχεις να κάνεις το long run σε 260W, μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήποτε δρόμο, ανηφορικό ή κατηφορικό, πιάνοντας τον συγκεκριμένο στόχο. Σε αντίθεση με το να έχεις στόχο συγκεκριμένο ρυθμό ή HR που επηρεάζονται από την κλίση του δρόμου ή τους πόσους καφέδες έχεις πιει. Βασικά, η ισχύς είναι το output του τρεξίματος, ο ρυθμός και το HR είναι τα input που επηρεάζουν το output.

Το ίδιο ισχύει και για την ημέρα του αγώνα. Δεν χρειάζεται να κάνεις negative splits και στρατηγικές εξοικονόμησης ενέργειας, ακόμα και σε διαδρομές όπως ο κλασικός μαραθώνιος. Ξέρεις μέσα από την προπόνησή σου πόσα Watts max βγάζεις για τη συγκεκριμένη απόσταση και αυτό είναι ο στόχος σου.

Αυτά βέβαια είναι η κορυφή του παγόβουνου, γενικά το θέμα έχει πολύ διάβασμα και πολλές νέες έννοιες. Προσωπικά, ακόμα θεωρώ τον εαυτό μου noob πάνω στο θέμα :) Πάντως αν χρειάζεσαι περισσότερο υλικό ή προτάσεις για βιβλία πες μου.



Πάρα πολύ ενδιαφέρον. Δεν το είχα δει καν.. Μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες;Διαφοροποιούνται οι προπονήσεις σου και αν ναι, με ποιον τρόπο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  18:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

Αξίζει να αναφέρουμε και το Stryd, το pod που μετράει την ισχύ του δρομέα και είναι συμβατό με τα καινούρια Garmin. Πιστεύω πως στην προπονητική, η ισχύς του δρομέα θα είναι το "next big thing", που λένε και στο χωριό μου. Άλλωστε οι ποδηλάτες έχουν εκμεταλλευτεί εδώ και χρόνια τις μετρήσεις ισχύος των ποδιών τους στα προπονητικά πλάνα.



Αυτό που έχουν εκμεταλλευτεί οι παδηλάτες τόσα χρόνια είναι η ερυθροποιητίνη σε όλες τις μορφές της!

Ρε κόψτε τα ανόητα γκάτζετς, διαβάστε κάποια σοβαρά βιβλία προπονητικής, ρωτήστε συντρέχτες που έχουν εμπειρία και μόνο άμα πλέον δε βλέπετε βελτίωση από τις διαλειμματικές, τότε μόνο να αρχίσετε τους πειραματισμούς με ανόητα γκάτζετς που έχου σκοπό να σας αδειάσουν τις τσέπες. Αυτό που έγραψε κάποιος παραπάνω, πως τα watt λύνουν το "πρόβλημα" στα long runs όταν έχει κόντρα αέρα, ή ανηφόρες, το μόνο που δείχνει είναι πως κάποιος υπολείπεται σε εμπειρία στα long runs. Βάζω εισαγωγικά, γιατί δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα.

Ερωτώ στα σοβαρά και ευθέως: πιστεύει κανείς στ' αλήθεια πως αν μετρήσει το χρόνο επαφής του πέλματος στο έδαφος, θα κερδίσει έστω και ένα δευτερόλεπτο (σε λεπτά ανά χιλιόμετρο); Το ξαναγράφω: έστω και ένα δευτερόλεπτο; Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, πέντε μέρες κοσκινίζει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  19:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Bloom.

Ο χρόνος επαφής είναι ουσιαστικά η χρονική διάρκεια που το πόδι μας βρίσκεται στο έδαφος. Οση ώρα μένει το πόδι στο έδαφος,τόσο το πόδι σου “φορτώνεται” με το βάρος του σώματος σου. Tην μεγαλύτερη επιβάρυνση την δέχονται τα κάτω άκρα, τα πόδια (γόνατα) και τα ίσχυα και έτσι αυξάνεται η πιθανότητα τραυματισμού. Από πλευράς δρομικής οικονομίας, το να μειώσεις τον χρόνο επαφής είναι σημαντικό επειδή το σώμα σου κινείται πιο γρήγορα όταν βρίσκεται στην φάση αιώρησης παρά όταν βρίσκεται στο έδαφος. Με μια δυνατή ώθηση του κάτω ποδιού μπορείς να κινηθείς πολύ πιο μακριά. Ο χρόνος επαφής καθορίζεται από πολλούς παράγοντες όπως 1) την ικανότητα που έχει ο δρομέας να ασκήσει δύναμη δύναμη στο έδαφος. 2) την ακαμψία (stiffness) του ποδιού την στιγμή της πρόσκρουσης του με το έδαφος. 3) θέση ποδιού, διασκελισμός κοκ 4) cadence.

Θα σου μεταφέρω μία προσωπική εμπειρία. Στο Μαραθώνιο (2016) είχα μέσω ορο χρόνο επαφής περιπου στα 256ms και cadence στα 171. Τις μετρήσεις φυσικά τις πήρα απ τον παλμπγράφο. Κατά την διάρκεια του αγώνα, είχα μεγάλο "βάρος" στα πόδια. Γενικά δεν ένιωθα τόσο καλά και φυσικά μπορεί να μου έλειπε μία παραπάνω ενδυνάμωση.

Μέτα από σχεδόν 2 χρόνια, σχεδόν καθημερινά προσπαθώ να εντάξω στο πρόγραμμα που κάνω μόνος μου, δρομικές ασκήσεις και ασκήσεις μου δυναμώνουν τους γλωτούς, ώστε με την "δύναμη που θα αποκτήσουν" εκείνα τα σημεία να με κάνουν να σηκώσω το πόδι πιο σωστά και πιο γρήγορα. Αυτό που πέτυχα είναι πως ο χρόνος επαφής έχει μειωθεί σχεδόν κατά 40ms. Συγκεκριμένα στο αερόβιο είμαι ανάμεσα 211 σε 220 με cadence 174-176. Προσωπικά έχω δεί μεγάλη διαφορά. Οι διαλλειματικές με οριακά στο V0Max έχω χρόνο επαφής 185-200 με cadence 180 και συγκριτικά με το παρελθόν τρέχω πολύ πιο ξεκούραστα και απολαυστικά. Φυσικά είναι και άλλες μετρήσεις όπως κατακόρυφη ταλάντωση κοκ, αλλά μιας και συζητάμε για αυτά τα δύο τα ανάφερα..

Γενικά, συμφωνώ ότι τα gadgets (παλμογράφοι και οι μετρήσεις τους) κάνουν την δρομική μας ζωή πιο δύσκολη και μερικές φορές αγχωτική, αλλα σημασία είναι να το απολαμβάνουμε όσο μπορούμε

Φιλικά,
Μιχάλης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  19:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοίτα να δεις, πάντα υποψιαζόμουν αλλά δεν το είχα σιγουρέψει, ότι κάνω μεγάλα βήματα και λίγα. Τώρα πια ξέρω ότι τρέχω σταθερά περίπου 160 το λεπτό, tempo πάω προς τα 165 και στις διαλειμματικές άντε να φτάσω 170.

Ενόψει κλασσικής δεν θα κάνω κάποια αλλαγή, αλλά από του χρόνου σκέφτομαι να εφαρμόσω τεχνικές για να βελτιωθώ και να αυξήσω τα βήματα το λεπτό. Χωρίς τα Running Dynamics ούτε θα το ήξερα ούτε και θα μπορούσα να παρακολουθήσω την εξέλιξή του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  20:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike07

Bloom.

Ο χρόνος επαφής είναι ουσιαστικά η χρονική διάρκεια που το πόδι μας βρίσκεται στο έδαφος. Οση ώρα μένει το πόδι στο έδαφος,τόσο το πόδι σου “φορτώνεται” με το βάρος του σώματος σου. Tην μεγαλύτερη επιβάρυνση την δέχονται τα κάτω άκρα, τα πόδια (γόνατα) και τα ίσχυα και έτσι αυξάνεται η πιθανότητα τραυματισμού. Από πλευράς δρομικής οικονομίας, το να μειώσεις τον χρόνο επαφής είναι σημαντικό επειδή το σώμα σου κινείται πιο γρήγορα όταν βρίσκεται στην φάση αιώρησης παρά όταν βρίσκεται στο έδαφος. Με μια δυνατή ώθηση του κάτω ποδιού μπορείς να κινηθείς πολύ πιο μακριά. Ο χρόνος επαφής καθορίζεται από πολλούς παράγοντες όπως 1) την ικανότητα που έχει ο δρομέας να ασκήσει δύναμη δύναμη στο έδαφος. 2) την ακαμψία (stiffness) του ποδιού την στιγμή της πρόσκρουσης του με το έδαφος. 3) θέση ποδιού, διασκελισμός κοκ 4) cadence.

Θα σου μεταφέρω μία προσωπική εμπειρία. Στο Μαραθώνιο (2016) είχα μέσω ορο χρόνο επαφής περιπου στα 256ms και cadence στα 171. Τις μετρήσεις φυσικά τις πήρα απ τον παλμπγράφο. Κατά την διάρκεια του αγώνα, είχα μεγάλο "βάρος" στα πόδια. Γενικά δεν ένιωθα τόσο καλά και φυσικά μπορεί να μου έλειπε μία παραπάνω ενδυνάμωση.

Μέτα από σχεδόν 2 χρόνια, σχεδόν καθημερινά προσπαθώ να εντάξω στο πρόγραμμα που κάνω μόνος μου, δρομικές ασκήσεις και ασκήσεις μου δυναμώνουν τους γλωτούς, ώστε με την "δύναμη που θα αποκτήσουν" εκείνα τα σημεία να με κάνουν να σηκώσω το πόδι πιο σωστά και πιο γρήγορα. Αυτό που πέτυχα είναι πως ο χρόνος επαφής έχει μειωθεί σχεδόν κατά 40ms. Συγκεκριμένα στο αερόβιο είμαι ανάμεσα 211 σε 220 με cadence 174-176. Προσωπικά έχω δεί μεγάλη διαφορά. Οι διαλλειματικές με οριακά στο V0Max έχω χρόνο επαφής 185-200 με cadence 180 και συγκριτικά με το παρελθόν τρέχω πολύ πιο ξεκούραστα και απολαυστικά. Φυσικά είναι και άλλες μετρήσεις όπως κατακόρυφη ταλάντωση κοκ, αλλά μιας και συζητάμε για αυτά τα δύο τα ανάφερα..

Γενικά, συμφωνώ ότι τα gadgets (παλμογράφοι και οι μετρήσεις τους) κάνουν την δρομική μας ζωή πιο δύσκολη και μερικές φορές αγχωτική, αλλα σημασία είναι να το απολαμβάνουμε όσο μπορούμε

Φιλικά,
Μιχάλης.



ΟΚ, λες πως είδες "μεγάλη βελτίωση" σε δύο χρόνια.

Σε ρωτώ. Πόσο βελτιώθηκε η ταχύτητα σου στις διαλειμματικές αυτά τα δύο χρόνια; Πόσο βελτιώθηκαν οι χρόνοι σου; Αν δε βελτιώθηκαν καθόλου, ή αν η όποια βελτίωση οφείλεται σε άλλους παράγοντες, τι νόημα έχει να κάθεσαι να ασχολείσαι με τα 40 μιλισεκόντ που ακουμπά το πόδι στο έδαφος;

Και συγνώμη για το ύφος, αλλά θα το ρωτήσω: προσπαθείς να βελτιώσεις τους χρόνους σου προσπαθώντας να βρεις ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να σηκώνεις το πόδι; Είναι λογικό; Να σου πω εγώ την ιδανική μέθοδο: είναι το τετράπτυχο "χάσε βάρος (κερδίζεις 4 ολόκληρα δευτερόλεπτα για κάθε κιλό), κάνε μεγαλύτερες διαλειμματικές (στο βαθμό που επιτρέπει το επίπεδό σου), τρέχε περισσοτερες μέρες από όσες κάθεσαι, μη χάνεις προπονήσεις".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  22:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Bloom, αλλοίμονο κάνουμε συζήτηση και τίποτε παραπάνω.

Δεν είμαι επαγγελματίας δρομέας και απλά κάνω το χόμπι μου. Στα κιλά είμαι πολύ καλά και γενικά τρέχω όσες ημέρες την εβδομάδα μπορώ. Προσπαθώ για 6 ημέρες την εβδομάδα και τα καταφέρνω. Μου αρκούν. Νιώθω πολύ καλά. Δεν έχω στόχο αγώνα (περιέργως) και δεν προετοιμάζομαι για κάτι συγκεκριμένο. Απλά τους τελευταίους 9 μήνες ακολουθώ κάτι διαφορετικό. Μου αρέσει πάρα πολύ το τρέξιμο και με τα όποια άλλα συναισθήματα και αν μου βγάχει. Προσπαθώ να διαβάζω και να ανακαλύπτω πολλά πράγματα γύρω απ' τπο τρέξιμο, αλλά κυρίως "ακούω" το σώμα μου. Τίποτε παραπάνω.

Η ταχύτητα βελτιώθηκε γιατί έφτιαξα το αερόβιο και βελτιώθηκε κατα πάρα πολύ. Μέσα απ τα προπονητικά πρόγραμματα (με προπονητη) αλλά και τα όσα διαβάζω πλέον μόνος του τώρα τελευταία (όποτε βρώ ελεύθερο χρόνο), έμαθα πως στο τρέξιμο όλα έχουν την σημασία τους.. Ζέσταμα, δρομικές ασκήσεις, αερόβιο σε ανηφόρες, μικρά χρονικά διαστήματα γρήγορα σε κατηφόρα, διαλλειματική σε ανηφόρα, circuit, tempo, faltek, αποθεραπεία, γενική ενδυνάμωση.. Ολα αυτά συνθέτουν την γενική βελτιωση σ' έναν δρομέα.

Από εκεί και πέρα καλώς ή κακώς τα περισσότερα δρομικά ρολόγια βγάζουν τα running dynamics που μερικοί τα χρησιμοποιούν για να αναλύουν τις προπονήσεις τους, ενώ άλλοι πάλι τα αψηφουν. Δεν έχει σημασία τι θα ακολουθήσει κάποιος, είναι καθαρά υποκειμενικό, αλλά τουλάχιστον ότι και να ακολουθήσει ας του δώσει την καλύτερη αίσθηση όσο τρέχει.

Φιλικά,
Μιχάλης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000