Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 sportstracker και συγχρονισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

todor
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/02/2018 :  23:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω την εφαρμογή και στο κινητό και στον υπολογιστή. Συνδέομαι και στα 2 με κωδικούς και όχι μέσω facebook. Δε μπορεί να μου κάνει συγχρονισμό από το κινητό στον υπολογιστή και δε βλέπω αυτά που έχω κάνει... έχει κανείς καμιά ιδέα-λύση??

ευχαριστώ

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2018 :  14:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, φίλε!

Αυτό που περιγράφεις, παρότι εγώ συνδέομαι και στα δύο μέσω face, μου συμβαίνει και μένα τακτικά. Σε περίπτωση που έχεις χρησιμοποιήσει την εφαρμογή στο κινητό χωρίς σύνδεση δεδομένων ή και με λειτουργία πτήσης (κάτι που γίνεται συχνά για λόγους εξοικονόμισης μπαταρίας), περίπτωση η οποία είναι η πιο σύνηθης για αυτή τη συμπεριφορά, στο log της εφαρμογής στο κινητό θα σου βγάζει ότι η συγκεκριμένη προπόνηση είναι "not sync", δηλαδή ότι δεν έχει συγχρονιστεί. Κάτι το οποίο είναι λογικό.
Θα πρέπει, λοιπόν, να συνδεθεί το κινητό στο δίκτυο (είτε ασύρματα είτε με δεδομένα), να ανοίξεις την εφαρμογή και, επιπλέον, να ανοίξεις και την καταχώρηση της συγκεκριμένης προπόνησης. Το αυτό ισχύει και για την περίπτωση που πήγες να περάσεις (add) στη βάση της εφαρμογής από το κινητό μία προπόνηση που μπορεί να έκανες στο γυμναστήριο (πχ ποδήλατο) χωρίς να είναι σε σύνδεση το κινητό.
Επίσης, μερικές φορές μπορεί είτε την καταγραφή της προπόνησης είτε την εισαγωγή μιας προπόνησης να την έχεις κάνει με τη συσκευή σε σύνδεση, παρόλα αυτά να μη σου εμφανίζεται στο πισί. Σε αυτήν την περίπτωση, κάνε restart είτε την εφαρμογή είτε (ακόμη και) τη συσκευή του κινητού, γιατί παρατηρείται σε κάποιες περιπτωσεις μπλοκάρισμα της εφαρμογής. Συνήθως, αν κάνεις το restart, ανοίξεις την εφαγμογή (με το κινητό σε σύνδεση στο δίκτυο) και μπεις στην καταχώρηση της προπόνησης πυο δε σου εμφανίζεται, γίνεται αυτόματα συγχρονισμός και είσαι οκ.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

todor
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2018 :  14:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τελικά, τα κατάφερα, αφού περπάτησα σήμερα με ανοιχτά δεδομένα... έκανε τον συγχρονισμό και όλα οκ. Αλλά...
παρατηρώ ότι έχει διαφορά στην απόσταση!!! Αυτό που μετράει το gps του κινητού (Doogee X5) με το ρολόι (Garmin forerunner 15). Στα 3 τελευταία περπατήματά μου, που χρησιμοποιώ και το sportstracker
εχουμε τις εξής διαφορές (σε χιλιόμετρα):
(απόσταση/χρόνος άσκησης Garmin - απόσταση/χρόνος άσκησης Sportstraker)
6,24/1h 03' 18" - 7,09/1h 03' 59"
5,25/58' 13" - 5,45/58' 27"
5,34/57' 41" - 5,43/57' 59"

ειδικά στην πρώτη εγγραφή έχει διαφορά 800 μέτρα!!!!
ποιό από τα 2 να πιστέψω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2018 :  19:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν περπατας σε γήπεδο πηγαίνοντας όλη τη διαδρομή στην ίδια φορά έχοντας το ρολόι στο αριστερό χέρι και το κινητό στο δεξί μπρατσο, αυτός είναι ένας λόγος απόκλισης ανάμεσα στις δύο ενδείξεις, αφού τα δύο χέρια δεν κάνουν την ίδια διαδρομή.
Από την άλλη, το gps του κινητού (για το ρολόι δε μπορώ να μιλήσω, δεν είχα ποτέ) κάνει σε κάποιες φάσεις κάτι διακτινισμούς/τηλεμεταφορές.
Αν πας στη λειτουργία "view on map" του sportstracker θα μπορέσεις να τις αναγνωρίσεις τόσο βλέποντας τα ίχνη σου στο χάρτη όσο και από την ακραία απόκλιση στην τιμή της ταχύτητας για κάποια δευτερόλεπτα.
Εγώ όταν αντιλαμβάνομαι τέτοια συμπεριφορά, εκτιμώ στο περίπου το πόσα μέτρα κέρδισα και τα αφαιρώ από τον τελικό απολογισμό, προσθέτοντας και ένα σχόλιο ότι το έκανα για να μην επαναλαβω κατά λάθος τη διαδικασία σε κάποια άλλη στιγμή στο μέλλον.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

todor
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2018 :  23:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καταρχήν, περπατάω μέσα στην πόλη, σε τυχαίες διαδρομές. Τα 900 μέτρα όμως, στα 6 χιλιόμετρα, είναι τεράστια απόκλιση!!!
θα πρέπει να το τεστάρω σε γήπεδο που θα έχω ρολόι και κινητό στην ίδια πλευρά!
αυτό που σκέφτομαι όμως είναι ότι το ρολόι είναι φτιαγμένο για αυτόν τον σκοπό! το κινητό έχει και GPS, το οποίο μπορεί να μην είναι και αξιόπιστο, ειδικά σε κινητό των 50€...
τέσπα, θα το τσεκάρω, απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση...

ευχαριστώ για τις λύσεις :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000