Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Δρόμος ή Διάδρομος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Chronotreno
Newbie Forum Runner

9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/02/2019 :  22:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε φορά που ανεβαίνω στον διάδρομο να τρέξω παλεύω με την μονοτονία της επαναλαμβανόμενης κίνησης. Δεν αναφέρομαι τόσο στην κίνηση του τρεξίματος, αυτή καθαυτή. Εκείνη την αρχέγονη ικανότητα του ανθρώπου να βάζει το ένα του πόδι μπρος και μετά το άλλο και όπως ο Νεάντερνταλ να χρησιμοποιεί τα πόδια του ως μέσο για να διανύσει κάποια απόσταση. «Όχι, μην το συγχέεται με αυτό». Αλλά ούτε και με την δυσκολία του Χόμο Σάπιενς, την οποία καλείται από βρεφονηπιακή ηλικία να μάθει – το βάδισμα.

Όταν μιλάω για τρέξιμο στον διάδρομο αναφέρομαι στην εκτέλεση μίας εντεταλμένης κίνησης, σχετική με το τέμπο και το ρυθμό συχνότητας – κατά πάσα πιθανότητα προγραμματισμένης από τον δρομέα – ο οποίος καλείται να τρέξει πάνω σε ένα μηχάνημα – έστω, σχεδιασμένο για τρέξιμο – στον λεγόμενο διάδρομο.
Όχι, το τρέξιμο δεν είναι μηχανικό. Όχι τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Αν και η κίνηση αποτελεί μοτίβο, ωστόσο ο ρυθμός μπορεί να προσαρμόζεται ανάλογα με το τοπίο, με τον ίδιο τρόπο που οι εικόνες εναλλάσσονται μπροστά μας σε ένα αστικό ή και φυσικό περιβάλλον. Και ο ρυθμός μπορεί να ποικίλει σύμφωνα με το πρόγραμμα ή και την επιθυμία, αυτή δηλαδή την εσωτερική μας ανάγκη να ξεπεράσουμε τα προσωπικά μας όρια και όχι να ακολουθήσουμε απλά το προκαθορισμένο, την μοίρα, τον ρυθμό που επιβάλλεται από το μηχάνημα – ασχέτως εάν αυτός ορίζεται από τον ίδιο τον δρομέα.

Τι μπορεί να αντικαταστήσει την ομορφιά της δημιουργίας; Την τέχνη του τρεξίματος; Ένα απλό τρέξιμο στον διάδρομο που λαμβάνει χώρα σε ένα σκηνικό με μηχανήματα, καθρέφτες, ντοπαμίνη και ιδρώτα; Ή το τρέξιμο στην πόλη, στον δρόμο,στο βουνό, στην φύση, ανάμεσα σε δέντρα, σε λόφους και πεδιάδες, στις λίμνες, πλάι από θάλασσες και μονοπάτια που χαράζουν την πορεία μας χαρτογραφημένη ή αχαρτογράφητη σε αυτή την γη. Εσύ τι πιστέυεις;

daxon1
Forum-Runner

Greece


82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2019 :  03:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάλι επειδή έχω διάδρομο στο σπίτι δε βαριέμαι καθόλου, βάζεις τηλεόραση μια αγαπημένη σου σειρά και
Δε καταλαβαίνεις πως έκανες τα 10 χλμ ...τραυματισμό κανένα, και οποσδηποτε με κλίση να έχεις αντίσταση
Όταν μένεις στο κέντρο της Αθήνας δεν έχεις πολλά περιθώρια , όταν βέβαια βρεθεί ευκαιρεία θα κατέβω άγιο κοσμα
Και κανα βουνό σε αγώνα ...όποτε και τα δυο είναι καλά και με διάδρομο γλιτώνεις πολλά , κακό καιρό, τραυματισμούς,βενζίνες,χρόνο ,
Μπαίνεις στο μπάνιο και βγαίνεις κύριος χωρίς να φοβασε μην κρυώσεις επειδή ιδρωσες

Ι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2019 :  09:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε chronometro δεν νομίζω ότι ανεβαίνει κανείς στο διάδρομο για να βιώσει όμορφες στιγμές, όπως θα έκανε π.χ. αν πήγαινε σε ένα βουνό να τρέξει.
Αυτό που γράφεις θα μπορούσε να ισχύει και για το γήπεδο ως ένα βαθμό.

Οπωσδήποτε, δεν παύει ο διάδρομος να είναι ένα χρησιμότατο εργαλείο που μπορεί να σώσει το προπονητικό πλάνο κάποιου για διάφορους λόγους (π.χ. κακοκαιρίες ή καύσωνες, έλλειψη χρόνου μετακίνησης ή δεν ξέρω τι άλλο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2019 :  10:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέραν από τις ευκολίες που σου προσφέρει ο διάδρομος σε ορισμένες περιπτώσεις που δε γίνεται να βγεις έξω ή δε μπορείς, θεωρώ ότι βοηθάει πολύ στον διασκελισμό και στη βελτίωση του τρόπου που τρέχει κάποιος, χωρίς να εγκυμονεί κινδύνους τραυματισμού. Φυσικά δεν υπάρχει σύγκριση με το τρέξιμο στο βουνό ή σε μια όμορφη παραθαλάσσια διαδρομή , αλλά προσωπικά το προτιμώ όταν η άλλη επιλογή είναι ανάμεσα σε αυτοκίνητα και πάνω σε λεωφόρους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2019 :  13:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

φίλε chronometro * δεν νομίζω ότι ανεβαίνει κανείς στο διάδρομο για να βιώσει όμορφες στιγμές, όπως θα έκανε π.χ. αν πήγαινε σε ένα βουνό να τρέξει.
Αυτό που γράφεις θα μπορούσε να ισχύει και για το γήπεδο ως ένα βαθμό.

Οπωσδήποτε, δεν παύει ο διάδρομος να είναι ένα χρησιμότατο εργαλείο που μπορεί να σώσει το προπονητικό πλάνο κάποιου για διάφορους λόγους (π.χ. κακοκαιρίες ή καύσωνες, έλλειψη χρόνου μετακίνησης ή δεν ξέρω τι άλλο)



* Chronotreno, οχι chronometro! ο δαίμων του τυπογραφείου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2019 :  07:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Δρόμος ..πολλοί οι λόγοι !!

Ευχαριστω !!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2019 :  09:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την απάντηση την έδωσες μόνος σου νομιζω:όταν ανεβαίνω στο διάδρομο να τρέξω με παλεύω με την μονοτονια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daxon1
Forum-Runner

Greece


82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2019 :  15:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βγείτε σήμερα έξω για τρεξιμο να σας δω...

Ι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2019 :  17:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευκολα κιολας!

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2019 :  19:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by patrickdrd

ευκολα κιολας!

carpe runem



E... οκ βγήκε το 18αράκι αλλά δεν το λες και εύκολο με 4 layers από πάνω, μακρύ κολάν από κάτω, 2πλες καλτσες, γάντια και μπαλακλάβα ... 1000 φορές διάδρομο με τέτοιο κρύο και ας χαθεί και μια φορά η ομορφιά της διαδρομής ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimpapi
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2019 :  12:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω διάδρομο 2 χρόνια τώρα....και επαγγελματικό...Το τρέξιμο έξω δε συγκρίνεται...χρησιμοποιώ το διάδρομο μόνο όταν ο καιρός δεν επιτρέπει το εξωτερικό τρέξιμο ...κι αυτό για πολλούς λόγους
1. ο διάδρομος είναι βαρετός εκτός κι αν κάνεις μέχρι 50-60 λεπτά (αν κιέχω κάνει πολλά LONGRUN στο διάδρομο δυστυχώς)
2. Οι εντάσεις έξω είναι τελείως διαφορετικές καθώς κιο βηματισμός...το τρέξιμο στο διάδρομο παρότι πιο εύκολο σου δίνει αίσθημα δυσφορίας και γενικά πας με μικρότερη ένταση..(δείτε τις σφύξεις σας έξω και μέσα και θα καταλάβετε)
3. Δεν μπορείς να ακολουθήσεις ρυθμούς. Εχω κάνει καλιμπράρισμα και ξέρω ακριβώς τις ταχύτητες του ιμάντα αλλά η αίσθηση της ίδιας ταχύτητας έξω είναι τελείως διαφορετική..οπότε διαλλειματικες και προπονήσεις με συγκεκριμένο ρυθμό δεν μπορείς να κάνεις παρά μόνο κατά προσέγγιση.
4. Σε ό,τι αφορά τους τραυματισμούς...λιγότερα παθαίνω μαλλον έξω...ο διαδρομος είναι απορροφητικός αλλά όταν βάζεις κλίσεις μάλλον έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα τραυματισμού
5. Η αναπνοή στο διάδρομο διαφορετική...δεν αναπνέεις σωστά και το αίσθημα δυσκολίας μεγαλύτερο

Γενικά κάνω 80-100 χιλ τη βδομάδα...το χειμώνα και το κατακαλόκαιρο δυστυχώς κάνω τα μισά από αυτά στο διάδρομο...δεν είναι το ίδιο...η αποδοση μου πέφτει ακόμη κι αν κάνω εντάσεις...
Τα καλά όμως:
1. Δε χάνω προπόνηση λόγω καιρού
2. Κάνω 2πλές αν θέλω έστω και για μισή ωρίτσα
3. Γλυτώνω χρόνο για μετακινήσεις σε γυμναστήριο ή γήπεδο αν δε μου περισσεύει (χρόνος)
4. Ψυχολογικά εκπαιδεύεσαι διοτι αν δεν κάνεις παύση (πχ LR στο διάδρομο 2 ώρες) είναι ψυχολογικά και σωματικά πολύ πιο ζόρικο απο το να τρεχεις έξω οπου αλλάζεις ρυθμούς και εντάσεις λόγω εναλλαγών εδάφους...το σταθερό είναι κουραστικό , οπότε σε κάνει πιο δυνατό!
Αυτά περι διαδρόμου...αλλά υπάρχουν και πολύ καλοί διάδρομοι που βοηθάνε πολύ
5. Ο διάδρομος βοηθά σε προπονήσεις βημάτων και σωστής στάσης του σώματος. (κλίση μπροστά, 180βήματα/λεπτό , πάτημα forefoot κλπ). Μπορείς να συγκεντρωθείς καλύτερα και να το δουλεψεις από ότι έξω που αναγκαστικά έχεις την προσοχή σου στο δρόμο
ΑΥτά...καλές προπονήσεις φίλοι μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2019 :  18:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με το γατούλη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2019 :  19:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εμ, ως γατούλης καλά θα τα λέει!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2019 :  03:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εξω...με απο -20 εως κι εγω δεν ξερω ποσο...για να εισαι ετοιμος ο,τι καιρο κι αν κανει τη μερα του αγωνα...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psonara
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2019 :  11:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εμενα η αγαπη μου ειναι ο διαδρομος μου.τον εχω διπλα στο κρεβατι μου.ξυπναω,ανεβαινω,ανοιγω την τηλεοραση μου,τρεχω τα χιλιομετρα μου καθε πρωι με αδειο στομαχι και μετα εχω τη μερα μου ελευθερη για γυμναστηριο κτλ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000