Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Αέθλιος 62 χλμ. 8/9/2019
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/08/2019 :  00:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο αγώνας που αναβλήθηκε την άνοιξη έρχεται την κατάλληλη στιγμή να δώσει μια εναλλακτική για ένα χαλαρό ούλτρα τον Σεπτέμβρη.
Η διαδρομή φέτος είναι απο Λεβίδι - Νεμέα και απο φώτο που είδα φαίνεται εξαιρετική.
Μια ερώτηση σε αυτούς που εχουν τρέξει τον αγώνα, ο αγώνας βγαίνει με παπούτσι ασφάλτου ή θα χρειαστούμε σε κομμάτια του αγώνα και trail?

mcqueen
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/08/2019 :  09:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βγαίνει όλος με παπούτσι δρόμου.Οι χωματόδρομοι δεν έχουν καμία σχέση με μονοπάτια σε βουνό.

to dare is to do
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/08/2019 :  09:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ το 2017 μια χαρά τον είχα βγάλει με ασφάλτινο παπούτσι.
Αυτά που θυμάμαι περισσότερο είναι:
-Οι διαφορές θερμοκρασίας, με κρύο στην αφετηρία το πρωί στο Λεβίδι (φόραγα γαντάκια) και ζέστη όσο ανέβαινε ο ήλιος (έτρεχα με singlet και καπελάκι)
-Σε κάποια σημεία οι σταθμοί έχουν αρκετά μεγάλη απόσταση (τσέκαρε την προκήρυξη). Νομίζω πάνω από 10 ίσως και 14χλμ, άρα νομίζω ότι είναι απαραίτητο να κουβαλάς τουλάχιστον μισό λίτρο νερό.
-Μου είχε γίνει παρατήρηση από τη διοργάνωση γιατί έπαιζε μουσική το κινητό που είχα στο τσαντάκι μέσης (χωρίς ακουστικά)
-Μετά τον αγώνα είχαμε την τύχη και την άδεια να μπούμε μέσα από τη στοά στο αρχαίο στάδιο που βρίσκεται μερικά μέτρα μετά τον τερματισμό. Ωραία εμπειρία.

https://connect.garmin.com/modern/activity/1694709037

Άντε και καλό σου αγώνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/08/2019 :  16:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
με δρομικο βγαινει μια χαρα...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/08/2019 :  00:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

@Aroulio το είδα αυτό που αναφέρεις , θα εχω μαζί μου γιλέκο με δυο φλασκιά απο 500 ml και στις εξτρα τσέπες τζελ salt stick και καμια μπάρα.
Θέλω να αφήσω σε τουλάχιστον 2 σταθμούς μπλούζα γιατί έχω την εντύπωση ότι το γιλέκο έχει το μειονέκτημα να επιτείνει την εφίδρωση.
Φέτος στον Ευχίδα το βράδυ μαρτύρησα ,ίδρωσα και είχα την πρώτη μπλούζα στο 63.

Καλό Αύγουστο σε όλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/08/2019 :  09:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

@Aroulio το είδα αυτό που αναφέρεις , θα εχω μαζί μου γιλέκο με δυο φλασκιά απο 500 ml και στις εξτρα τσέπες τζελ salt stick και καμια μπάρα.
Θέλω να αφήσω σε τουλάχιστον 2 σταθμούς μπλούζα γιατί έχω την εντύπωση ότι το γιλέκο έχει το μειονέκτημα να επιτείνει την εφίδρωση.
Φέτος στον Ευχίδα το βράδυ μαρτύρησα ,ίδρωσα και είχα την πρώτη μπλούζα στο 63.

Καλό Αύγουστο σε όλους.



Έχε υπόψη σου ότι από το σταθμό στο 10ο περίπου km πρέπει να φύγεις εφοδιασμένος και χορτάτος γιατί από κει και πέρα ξεκινάει μια γερή ανηφόρα 10-12 km με περίπου 600 μέτρα υψομετρικών.

Και γω είχα αλλάξει μπλουζάκι σ΄ αυτόν τον αγώνα λόγω ιδρώτα. Πάντως αφού θα έχεις drop bags, μπορείς να έχεις μέσα ό,τι μπορεί να σου χρειαστεί.

Για το γιλέκο θα συμφωνήσω. Έχω το 5άρι (s-lab) της salomon και η εφίδρωση που μου προκαλεί δεν παλεύεται, σε σημείο να με χρεώνει πάρα πολύ. Να φανταστεί σε αγώνες το έχω βάλει μόνο σε 2 βουνίσια 30άρια και στους Αθάνατους όπου ευτυχώς λόγω δροσιάς δε με ενόχλησε καθόλου.

Οπότε πλέον τρέχω με ζώνη μέσης (salomon) και μισόλιτρο φλασκί.

ΥΓ επίσης θυμάμαι ότι στα τελευταία 10-12km είχα σκυλοβαρεθεί, αλλά μπορεί να ήταν και φυσιολογικό λόγω της κούρασης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000