Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 suunto 9 black η garmin fenix 6 silver black
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/03/2021 :  20:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σας,
εχω τα τελευταία χρόνια το suumto ambit 3 run και θελω να προχωρήσω σε αναβάθμιση.
Τρεχω αγώνες ουλτρα και με ενδιαφέρει κυρίως η μεγάλη διάρκεια μπαταρίας με χρήση gps και ο παλμογράφος να είναι αξιόπιστος γιατί οι προπονήσεις μου βασίζονται πάνω στους παλμούς.
Το suunto η τιμή του είναι στα 319 και του garmin στα 356.

Κάθε γνώμη δεκτή
σας ευχαριστώ Πέτρος

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2021 :  08:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φφιλε εχω το φ6 το σιλβερ.αυτη την στιγμη η μπαταρια ειναι 94% και σε watch mode μου δινει 20 μερες.αν βαλω εξοικονομηση ενεργειας παει στις 27 μερες.εχω κλειστα ειδοποιησεις απο κινητο κ παλμικο οξυμετρο.
σε run mode στο 94% δινει 38 ωρες με καταγραφη μονο απο το gps συσστημα και καρδια απο καρπο.τα παραπανω 2 που αναφερα παραμενουυν κλειστα.
σε αυτο το run mode καταναλωνει 1% ανα μισαωρο σε ασσφαλτο , προπονηση σε χωριο χωρις ψηλα κτιρια κ δεντρα.

το εχω απο τον ιανουαριο που μου εγινε αντκαταστασση απο φ5 σιλβερ απο την εταιρια,οποτε δεν το εχω παει σε βουνο να δω εκει τι γινεται,ουτε φυσικα και σε καποιο αγωνα.

η καταγραφη τις διαδρομης απο την προπονηση ειναι ακριβεστατη ,βλεπωνταστην στο κονεκτ.

με εξεπληξε ευχαριστα το νεο οπτικο για την καρδια.το εχω τσσεκαρει αρκετες φορες με το παλιο μου πολαρ rs200 me ζωνη.
πολλη πιο γρηγορο πιασιμο τις καρδιας σε αλαγη ρυθμου σε σχεση με το φ5 που ειχα.μεγαλη ακριβεια φιλε μου το οπτικο.

το φ5 που ειχα ειχε καποια θεματα. απο το φ6 σιλβερ ειμαι αρκετα ικανποιημενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2021 :  19:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thesalos

φφιλε εχω το φ6 το σιλβερ.αυτη την στιγμη η μπαταρια ειναι 94% και σε watch mode μου δινει 20 μερες.αν βαλω εξοικονομηση ενεργειας παει στις 27 μερες.εχω κλειστα ειδοποιησεις απο κινητο κ παλμικο οξυμετρο.
σε run mode στο 94% δινει 38 ωρες με καταγραφη μονο απο το gps συσστημα και καρδια απο καρπο.τα παραπανω 2 που αναφερα παραμενουυν κλειστα.
σε αυτο το run mode καταναλωνει 1% ανα μισαωρο σε ασσφαλτο , προπονηση σε χωριο χωρις ψηλα κτιρια κ δεντρα.

το εχω απο τον ιανουαριο που μου εγινε αντκαταστασση απο φ5 σιλβερ απο την εταιρια,οποτε δεν το εχω παει σε βουνο να δω εκει τι γινεται,ουτε φυσικα και σε καποιο αγωνα.

η καταγραφη τις διαδρομης απο την προπονηση ειναι ακριβεστατη ,βλεπωνταστην στο κονεκτ.

με εξεπληξε ευχαριστα το νεο οπτικο για την καρδια.το εχω τσσεκαρει αρκετες φορες με το παλιο μου πολαρ rs200 me ζωνη.
πολλη πιο γρηγορο πιασιμο τις καρδιας σε αλαγη ρυθμου σε σχεση με το φ5 που ειχα.μεγαλη ακριβεια φιλε μου το οπτικο.

το φ5 που ειχα ειχε καποια θεματα. απο το φ6 σιλβερ ειμαι αρκετα ικανποιημενος


ME προβληματίζει το γεγονός ότι βγαίνουν για πούλημα πολλά garmin.
Από την άλλη οτι ρολοι και να πάρω στο τέλος θα καταλήξω σε παλμογράφο γιατι διαβάζω ότι οι μετρήσεις στον καρπό δεν είναι αξιοπιστες.
Οι εξτρα λειτουργίες δεν με ενδιαφέρουν προς το παρον .
ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2021 :  21:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Peter L, αν θέλεις να μετράς με ακρίβεια παλμούς, τότε προτιμότερο είναι να πάρεις οπτικο, για μπαταρία δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κατι συγκεκριμενο.

______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cxchristos
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2021 :  18:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα fenix 2 και ambit 2 τώρα έχω suunto9 baro εδώ και 1,5 χρόνο στο πρώτο εξάμηνο μου έβγαλε πρόβλημα στο λογισμικό του κα το έστειλα στη suunto και σε 7 εργάσιμες μου έστειλαν καινούργιο το service τους είναι εξαιρετικό , από τότε δεν ξαναειχα θέμα,το δουλεύω πάρα πολύ και σε ultra αγώνες και σε προπονήσεις ,πάντα με παλμογράφο τον polar h9 και είναι τέλειο δίδυμο.Η μπαταρία του πολύ καλή.Απο οθόνη θεωρώ του fenix 6 καλύτερη πιο ευανάγνωστο.Καλή σου επιλογή.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2021 :  11:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το οτι πωλουνται πολλα μαλον ειναι γιατι ειναι η πρωτη εταιρια σε πωλησεις.αρκετοι εχουν παρει και μοντελα που θελουν να πανε σε αλλο μεγαλυτερο.πρωσοπικα δεν βρισσκω και τοσο καλη κινηση το να βγενουν τοσες πολλες νεες εκδοσης σε ενα μοντελο.χανει καποια απο την αξια του.
ασε που εχει και πολλη μεγαλη σσειρα απο αθλητικα ρολογια η γκαρμιν

και εγω εχω ζωνη για καρδια φιλε.δεν την βαζω γιατι ειμαι σιγουρος για το οπτικο πλεον.το χειμωνα το οπτικο επιανε κατευθειαν η ζζωνη ηθελε κανα 10λεπτο.
σστο παλιο μου πολαρ rs200 εχω και το φουτ ποτ,οποτε εχω κ ενδειξη χιλιομετρων κ ρυθμου,στο τσεκ με το φ6.

το προηγουμενο φ5 σιλβερ που ειχα το οπτικο το ειχα τσεκαρει με το τεστ κοποσεως στον καρδολογο μου.και αυτο ειχε ακριβεια αλλα ειχε αλλα θεματα τα οποια στο φ6 δεν υπαρχουν.

το φ5 που ειχα μου εβγαλε καποια θεματα.το εστειλα αρχες ιανουαριου ,και σε 2 εβδομαδες η εταιρια μου εστειλε το φ6 καινουργιο ,σφφραγισμενο.πολλη προσεγμενο το φ6 σε ολα του,οτι καλυτερο εχω παρει μεχχρι στιγμης.μεγαλη ακριβεια ,μεγαλη μπαταρια,τζαμι με ειδικη σκλυρηνση ,μεγαλη ευκρινεια ,μεγαλη οθονη

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2021 :  11:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτη την στιγμη η μπαταρια ειναι 85% και σε watssch mode δινει 18 μερες.με εξοικονομηση παει 25 μερες.

σε ραν κατασταση στο 85% δδινει 34 ωρες καταγραφη

παντως εχει ρυθμισεις για την μπαταρια ,να την πας οπως θες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000